Τηλεπαιχνίδι στο Blue Sky με videogames

Spyke88

RetroWannaBe
Joined
5 Οκτ 2011
Μηνύματα
60
Αντιδράσεις
1
Θυμαται κανεις σας ενα τηλεπαιχνιδι στο blue sky που ηταν τη δεκαετια του 90 που το εκανε η Ηρω Κισσανδρακη? Οι παικτες επερναν απο το σπιτι και με τη χρηση του τηλεφωνου επαιζαν σε πιστες video games! Οι πιστες ηταν σε πειρατικο πλοιο, στην αιγυπτο στο διαστημα αλλα και σε αλλες που δεν μου ερχονται στο μυαλο! Οποιος το ξερει ας απαντησει!
 
Αυτη την Ηρω Κισσανδρακη την θυμαμαι σχεδον απο οταν ξεκινησε η ιδιωτικη τηλεοραση! Ξεκινησε παιδι (Γυμνασιου). Συνεχιζει τοσα χρονια στο Blue Sky με την κινηματογραφικη εκπομπη της (και ομορφαινει κιολας) ;)

Θυμαμαι πολυ αχνα αυτο που λες. Ουσιαστικα επαιζες τα videogames πατωντας πληκτρα του τηλεφωνου σου, που αντιστοιχουσαν σε δεξια-αριστερα-πανω-κατω.

Πολυ προχω :)
 
Γιατί εγώ θυμάμαι και SonicR στο BlueSky; (πάλι με τηλέφωνο)
 
Εγω γιατι θυμαμαι το συγκεκριμενο τηλεπαιχνιδι αλλα και το sonic και σε καναλι εδω στη βορρεια ελλαδα.Μπορει και να κανω και λαθος αλλα δεν το νομιζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να μην ανοίγουμε διακόσια νήματα, θα κάνω κι εγώ μία παρόμοια ερώτηση.Θυμάμαι πιτσιρικάς πως έβλεπα μία εκπομπή σε ένα παρακμιακό κανάλι πάλι σαν το blue sky όπου υπήρχε ένα σκάκι στην οθόνη και πέρναν τηλέφωνα ακροατές για να πουν την επόμενη κίνηση.Αυτό που θυμάμαι ιδιαιτερα πως γούσταρα είναι πως τα πιόνια είχαν animation όταν έτρωγαν τα υπόλοιπα και περίμενα με ανυπομονησία να τα δώ.το θυμάται κανείς; :p
 
Κάτι μου θυμίζει το παραπάνω τηλεπαιγνίδι της Κισσανδράκη, αλλά όχι πολλά.

Μια φορά όμως, μαζί με την αδερφή μου, πήραμε τηλέφωνο σε εκπομπή του BlueSky (πάλι της Κισσανδράκη) για να απαντήσουμε σε ερωτήσεις και να κερδίσουμε ένα δώρο, δεν θυμάμαι τι, ήταν γύρω στο 1995. Η ερώτηση ήταν "Ποία είναι τα ονόματα των 2 τερματοφυλάκων του Παναθηναϊκού;". Ήξερα τον έναν φυσικά (Γιόζεφ Βαντσικ) και δεν θυμόμασταν τον δεύτερο ο οποίος λεγόταν... ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΠΟΛΙΔΗΣ!! Και χάσαμε το δώρο! :cry: :cry: :cry:
 
Η Κισσανδαρκη νομίζω ειναι κόρη του ιδιοκτητη του καναλιού γιαυτο εχει και συνεχή παρουσία στο κανάλι. Επίσης αλήστου μνήμης παιχνίδι το ποδοσφαιρο με το Φώντα στο ιδιο σκεπτικό με το παιχνιδι με τους πειρατες. επαιρναν δυο διαγονιζομενοι τηλέφωνο, εβγαιναν κατι νουμερα στην οθόνη και αυτός που τα πατούσε πρώτος στο τηλ σημειωνε γκολ. γυρνουσα απόμ το σχολειο μεσημερια και χαζευα μπροστα στην ηλεοραση για να το δω.
 
Χα, το θυμάμαι αυτό που λέει ο φίλος Spyke88. Αν δεν κάνω λάθος έχω σώσει κομμάτι μίας εκπομπής σε βιντεοκασσέτα. Είχε σίγουρα μία πίστα και στην Ανταρκτική!
 
Ηταν καταπληκτικο παιχνιδι ελιωνα να το βλεπω ειδικα τα καλοκαιρια στην κουζινα με το αρκουδισιον στο full!
 
Mitch Bucannon είπε:
Η Κισσανδαρκη νομίζω ειναι κόρη του ιδιοκτητη του καναλιού γιαυτο εχει και συνεχή παρουσία στο κανάλι. Επίσης αλήστου μνήμης παιχνίδι το ποδοσφαιρο με το Φώντα στο ιδιο σκεπτικό με το παιχνιδι με τους πειρατες. επαιρναν δυο διαγονιζομενοι τηλέφωνο, εβγαιναν κατι νουμερα στην οθόνη και αυτός που τα πατούσε πρώτος στο τηλ σημειωνε γκολ. γυρνουσα απόμ το σχολειο μεσημερια και χαζευα μπροστα στην ηλεοραση για να το δω.
Σωστά, είναι η κόρη του ιδιοκτήτη. Κάποιο παρόμοιο παινίδι με πέναλτι σ' αυτό το κανάλι ήταν;
 
Mitch Bucannon είπε:
Η Κισσανδαρκη νομίζω ειναι κόρη του ιδιοκτητη του καναλιού γιαυτο εχει και συνεχή παρουσία στο κανάλι. Επίσης αλήστου μνήμης παιχνίδι το ποδοσφαιρο με το Φώντα στο ιδιο σκεπτικό με το παιχνιδι με τους πειρατες. επαιρναν δυο διαγονιζομενοι τηλέφωνο, εβγαιναν κατι νουμερα στην οθόνη και αυτός που τα πατούσε πρώτος στο τηλ σημειωνε γκολ. γυρνουσα απόμ το σχολειο μεσημερια και χαζευα μπροστα στην ηλεοραση για να το δω.
Σωστά, είναι η κόρη του ιδιοκτήτη. Κάποιο παρόμοιο παιχνίδι με πέναλτι σ' αυτό το κανάλι ήταν;
 
τι μου θυμισατε ειχε θαφτει στα εγκατα του εγκεφαλου αυτη η εκπομπη απο τι θυμαμαι ηταν στην ιδια λογικη με τα arcades μονο που εκει δεν εβαζες κερματα αλλα επαιζες με το τηλεφωνο το οποιο αν δεν ηταν ψηφιακο δεν μπορουσες να συμμετασχεις γιατι νομιζω οτι ηταν κατι που ειχε σχεση με surfing η κατι τετοιο??και νομιζω το λεγανε johnny κατι
 
Mitch Bucannon είπε:
Η Κισσανδαρκη νομίζω ειναι κόρη του ιδιοκτητη του καναλιού γιαυτο εχει και συνεχή παρουσία στο κανάλι. Επίσης αλήστου μνήμης παιχνίδι το ποδοσφαιρο με το Φώντα στο ιδιο σκεπτικό με το παιχνιδι με τους πειρατες. επαιρναν δυο διαγονιζομενοι τηλέφωνο, εβγαιναν κατι νουμερα στην οθόνη και αυτός που τα πατούσε πρώτος στο τηλ σημειωνε γκολ. γυρνουσα απόμ το σχολειο μεσημερια και χαζευα μπροστα στην ηλεοραση για να το δω.
Η Ηρώ είναι πράγματι κόρη του ιδιοκτήτη του καναλιού. Μάλιστα ένα φεγγάρι έχει περάσει και ως αφηγήτρια από τις εκπομπές του άλλου "στυλοβάτη" του καναλιού, του Διομήδη Διαλυνά με τις δημοπρασίες του. (Τρίτη στυλοβάτις η παρουσιάστρια-πιανίστα Τζέφη Ζαχαροπούλου, νυν στο EXTRA3).

Τώρα για τα παιχνίδια με ποδόσφαιρο από το τηλέφωνο, εγώ θυμάμαι αμυδρά ένα που χτυπούσες πέναλτι, έχοντας τρεις επιλογές, κέντρο-αριστερά ή δεξιά. Και ίσως κάποιος άλλος κινούσε τον τερματοφύλακα, έχοντας κι αυτός τις ίδιες επιλογές. Δε θυμάμαι, σ' αυτό το κανάλι ήταν; (αν και κάτι μου κάνει σε ΤΗΛΕΑΣΤΥ...)
 
panp είπε:
Η Ηρώ είναι πράγματι κόρη του ιδιοκτήτη του καναλιού. Μάλιστα ένα φεγγάρι έχει περάσει και ως αφηγήτρια από τις εκπομπές του άλλου "στυλοβάτη" του καναλιού, του Διομήδη Διαλυνά με τις δημοπρασίες του. (Τρίτη στυλοβάτις η παρουσιάστρια-πιανίστα Τζέφη Ζαχαροπούλου, νυν στο EXTRA3).Τώρα για τα παιχνίδια με ποδόσφαιρο από το τηλέφωνο, εγώ θυμάμαι αμυδρά ένα που χτυπούσες πέναλτι, έχοντας τρεις επιλογές, κέντρο-αριστερά ή δεξιά. Και ίσως κάποιος άλλος κινούσε τον τερματοφύλακα, έχοντας κι αυτός τις ίδιες επιλογές. Δε θυμάμαι, σ' αυτό το κανάλι ήταν; (αν και κάτι μου κάνει σε ΤΗΛΕΑΣΤΥ...)
αυτο ηταν οντως στο βluesky το παρουσιαζε ο φωντας τσουνης που τωρα εχει εκπομπη για το στοιχημα και παιρνανε τηλεφωνο τηλεθεατες και εβαζε 2 τηλεθεατες την φορα οι οποιοι επαιζαν αντιπαλοι τωρα κατα ποσο ισχυε το ολο πραγμα δεν ξερω παντα μου φαινοταν περιεργο να μπορεις να παιξεις απλα με το τηλεφωνο σου....
 
Αυτο που λέτε με τα πέναλτυ γινόταν και στο Tv Magic στέλνανε μήνυμα και επιλέγανε σε ποια μεριά θα το στείλουν και ήταν με βαθμολογία.
 
Video games που έπαιζες σε εκπομπές TV τηλεφωνικά;

Στην αρχή σκέφτηκα να γράψω αυτό το θέμα στην ενότητα της τηλεόρασης, όμως δεν γίνεται γιατί αναφέρεται σε εποχή μετά το '95.

Μου ήρθαν ξαφνικά στο μυαλό σήμερα κάτι εκπομπές στις οποίες κάποιος έπαιζε το παιχνίδι που απεικονίζονταν στην οθόνη, και ο τηλεθεατής που έπαιρνε τηλέφωνο του φώναζε "αριστερά! δεξιά! πήδα!" κι εκείνος προσπαθούσε να υπακούσει. Συγγνώμη που δεν μπορώ να γίνω πολύ περιγραφικός αλλά το μόνο που θυμάμαι πέραν αυτού ήταν ότι το concept μου φαινόταν τρομερά γελοίο! Θυμάται κανείς για τι πράγμα μιλάω;
 
alkis21 είπε:
Στη Θυμάται κανείς για τι πράγμα μιλάω;
Ναι εχω παρακολουθησει ,καποια στιγμη μικρο αποσπασμα απο κατι τετοιο (σε καποιο περιφεριακο καναλι) αλλα νομιζω λιγο αργοτερα ~ +-2000 ,και μου φανηκε εντελως αδιαφορο btw ...
 
alkis21 είπε:
Στην αρχή σκέφτηκα να γράψω αυτό το θέμα στην ενότητα της τηλεόρασης, όμως δεν γίνεται γιατί αναφέρεται σε εποχή μετά το '95.
Μου ήρθαν ξαφνικά στο μυαλό σήμερα κάτι εκπομπές στις οποίες κάποιος έπαιζε το παιχνίδι που απεικονίζονταν στην οθόνη, και ο τηλεθεατής που έπαιρνε τηλέφωνο του φώναζε "αριστερά! δεξιά! πήδα!" κι εκείνος προσπαθούσε να υπακούσει. Συγγνώμη που δεν μπορώ να γίνω πολύ περιγραφικός αλλά το μόνο που θυμάμαι πέραν αυτού ήταν ότι το concept μου φαινόταν τρομερά γελοίο! Θυμάται κανείς για τι πράγμα μιλάω;
Bεβαίως. Μεταδιδόταν πριν περίπου 10 χρόνια. Έπαιρνες τηλέφωνο - πάντα σε γραμμή υψηλής χρέωσης - και είχες την ευκαιρία να διαγωνιστείς σε παιχνίδι προσανατολισμού (; ) μέσα σε ένα τούνελ (; ). Η παρουσιάστρια σε συγκεκριμένες στιγμές σου φώναζε (ουρλιαζε) "ΑΡΙΣΤΕΡΑ! - ΔΕΞΙΑ!" και εσυ έπρεπε να πατήσεις αμέσως το 3 ή το 6 αντίστοιχα, στην τηλεφωνική σου συσκευή. Τις περισσότερες φορές οι παίκτες πατούσαν τα κουμπιά πολύ αργά και τους 'έτρωγε η μαρμάγκα'. Τα γραφικά ήταν γελοία, το concept επίσης, αλλά αυτό δεν πτοούσε τους επίδοξους παίκτες, καθώς για 2 ώρες που μεταδιδόταν, οι γραμμές διαδέχονταν η μία την άλλη.

Τίτλο δεν θυμάμαι (είχε τη λέξη game μέσα), αλλά παρουσιάστρια αρχικά ήταν η κοπέλα, που αργότερα άρχισε να επιμελείται μια -πολύ προσεγμένη κατά τη γνώμη μου και για τα μέτρα του σταθμού - εκπομπή για τις ταινίες που θα έβγαιναν προσεχώς στα σινεμά. Εκπομπή που μέχρι πριν τουλάχιστον 2 χρόνια, παρουσίαζε ακόμη.

Αγαπημένη ανάμνηση από το παιχνίδι που λέγαμε; Παίκτης πατάει το 6 μανιωδώς (ακουγόταν το μπιπ-μπιπ-μπιιιιιιιιιιιιιιπ!) έπειτα από παραίνεση της παρουσιάστριας να πάει ΔΕΞΙΑ. Όμως εκείνη αμέσως διορθώνει και λέει πώς έκανε λάθος και έπρεπε να πατήσει αριστερά. Δεν θυμάμαι αν του δώσανε δεύτερη ευκαιρία, θυμάμαι όμως το μουγκρητό απογοήτευσης και θυμού του παίκτη, που ακούστηκε στον αέρα. :D :D:D:D
 
Nαι και εγω το παρακολουθουσα με μανια αυτο στο blue sky με τις 4 πιστες και τον ανθρωπο! Θυμαμαι οι μισοι παικτες που τηλεφωνουσαν διαλεγαν την πειρατικη πιστα γιατι απο οτο καταλαβα ειχαν μαθει το walkthrough!

Ενω η πιο δυσκολη ηταν αυτη στην Αιγυπτο,γιατι σε καποια φαση ο χαρακτηρας πεταγε με ενα χαλι μεσα σε ενα ναο και επρεπε να κανει προσπερασεις και παντα εκει την παταγαν οι περισσοτεροι και φαινοταν σαν να ηταν ελαττωματικη η πιστα γιατι τα γραφικα με τους αριθμους καπως δεν στεκαν!

Με αυτην που παιζαν λιγοτερο ηταν αυτη στην Ανταρκτικη!

Αμυδρα θυμαμαι πως λιγα χρονια πριν απο αυτην την εκπομπη η Ηρω παρουσιαζε μια αλλη "χειροποιητη" δηλαδη με σκηνικο και κουτακια που τα ανοιγε κατι τετοιο αλλα δεν μπορω να ανακαλεσω περισσοτερα!!
 
Εχω προσπαθησει να την βρω στο youtube και δεν βρισκω τιποτα, καθως και στο google... Πραγματικα ηταν απο τις αγαπημενες μου εκπομπες μεγαλωνοντας..
 
Πίσω
Μπλουζα