Τηλεπαρουσιάστριες ΕΙΡΤ / ΕΡΤ / ΕΤ1

Καλησπέρα φίλοι και φίλες,

 


Ήθελα να σας ενημερώσω ότι λόγω πολύ μεγάλου όγκου μηνυμάτων στο παρόν thread, το thread "έσπασε" σε μεμονομένα threads για τις παρουσιάστριες το όνομα των οποίων μας είναι γνωστό (Ελένη Κυπραίου, Σόνια Ζωίδου, Αλέκα Μαβίλη, Νάκυ Αγάθου, Ρίτα Ασημακοπούλου, Μακώ Γεωργιάδου, Κέλλυ Σακάκου, Δάφνη Μπόκοτα, Ολίνα Ξενοπούλου, Αθηνά Σωτηροπούλου, Ράνια Μιχελή και Μαρία Λεκάκη).


 

 


Επίσης, πολλά posts σχετικά με τις Τηλεπαρουσιάστριες που σχετίζονται όμως αποκλειστικά με την EUROVISION, μεταφέρθηκαν στο forum της
EUROVISION (το οποίο σιγά σιγά αρχίζει να αποκτάει μια πιο οργανωμένη δομή), όπως:

 


- Η Μακώ Γεωργιάδου και η EUROVISION (1970-1986)



- Η Δάφνη Μπόκοτα και η EUROVISION (1987-2004)



- Τηλεπαρουσιάστριες της ΕΡΤ που αναγγέλουν την μετάδοση της EUROVISION



- Εκφωνητές της ΕΡΤ για τις ψήφους της Ελλάδας στην EUROVISION



καθώς και άλλα που ετοιμάζονται...


 

 


Το thread "Τηλεπαρουσιάστριες ΕΙΡΤ/ΕΡΤ/ΕΤ1" παραμένει για συζήτηση για παρουσιάστριες τις οποίες δεν έχουμε ακόμα ταυτοποιήσει και για γενική συζήτηση επί του θέματος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικά το 2ο τεύχος σκεφτόμουν ότι αποκλείεται να το έχω πετάξει. :D

Μου θυμίζει τα νιάτα μου... #)



:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες φωτο που μόλις σκανάρισα



:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Αυτές οι δύο χωνευόντουσαν? Δηλαδή αν δει τώρα η Κέλυ την Νάκυ στο δρόμο θα την αγκαλιάσει με χαρά φωνάζοντας "Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου"?
 
johnalepou είπε:
Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Αυτές οι δύο χωνευόντουσαν? Δηλαδή αν δει τώρα η Κέλυ την Νάκυ στο δρόμο θα την αγκαλιάσει με χαρά φωνάζοντας "Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου"?
:D 8) :sealed:
 
johnalepou είπε:
Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Αυτές οι δύο χωνευόντουσαν? Δηλαδή αν δει τώρα η Κέλυ την Νάκυ στο δρόμο θα την αγκαλιάσει με χαρά φωνάζοντας "Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου"?
Πάντως στο βιβλίο που έχει εκδόσει η Δάφνη Μπόκοτα για τα 18 χρόνια Eurovision, η Δάφνη αναφέρει ξεκάθαρρα πως οι σχέσεις των τηλεπαρουσιαστριών δεν ηταν πάντα αγαστές. Πέρα από την προσωπική της "κόντρα" με την Ολίνα Ξενοπούλου, στο βιβλίο αναφέρει επίσης ότι οι παλιές παρουσιάστριες (δηλαδή Κέλλυ και Νάκυ) έβαζαν φυτιλιές και υπέθαλπαν την ένταση με τις καινούριες (δηλαδή Δάφνη, Αθηνά και Ολίνα)
 
johnalepou είπε:
Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Αυτές οι δύο χωνευόντουσαν? Δηλαδή αν δει τώρα η Κέλυ την Νάκυ στο δρόμο θα την αγκαλιάσει με χαρά φωνάζοντας "Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου"?
Δεν αποκλείεται να της ρίξει και λίγο δηλητήριο "α Κέλλυ σε έβλεπα και στα μεσημεριανά με τα άλλα τα τσόκαρα". :sealed:

Εδώ που τα λέμε, είχε κανα λόγο να το κάνει αυτό η Κέλλυ Σακάκου; :(
 
thanos75 είπε:
Πάντως στο βιβλίο που έχει εκδόσει η Δάφνη Μπόκοτα για τα 18 χρόνια Eurovision, η Δάφνη αναφέρει ξεκάθαρρα πως οι σχέσεις των τηλεπαρουσιαστριών δεν ηταν πάντα αγαστές. Πέρα από την προσωπική της "κόντρα" με την Ολίνα Ξενοπούλου, στο βιβλίο αναφέρει επίσης ότι οι παλιές παρουσιάστριες (δηλαδή Κέλλυ και Νάκυ) έβαζαν φυτιλιές και υπέθαλπαν την ένταση με τις καινούριες (δηλαδή Δάφνη, Αθηνά και Ολίνα)
Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε thanos75 για τα γραφόμενα της Δάφνης Μπόκοτα στο βιβλίο της, στο οποίο "επικεντρώνεται" κυρίως στην κόντρα / στον ανταγωνισμό της με την Ολίνα Ξενοπούλου. Γράφει όντως και για τις "παλαιότερες" ότι "ευνοούσαν" την κόντρα μεταξύ των νεότερων, αλλά νομίζω ότι ούτε κατονομάζει τις "παλαιότερες" στις οποίες αναφέρεται, ούτε κάνει λόγο για κόντρα μεταξύ των "παλαιότερων".

Διόρθωσέ με σε παρακαλώ αν δεν θυμάμαι σωστά, διότι δεν έχω το βιβλίο μαζί μου για να το διασταυρώσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnalepou είπε:
Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Αυτές οι δύο χωνευόντουσαν? Δηλαδή αν δει τώρα η Κέλυ την Νάκυ στο δρόμο θα την αγκαλιάσει με χαρά φωνάζοντας "Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου Νάκυ μου"?
Νομίζω ότι είναι εκτός θέματος... Άλλωστε, σε νευραλγικούς χώρους όπως η τηλεόραση υπάρχει φιλία, υπάρχει και έχθρα... Το θέμα είναι περασμένα ξεχασμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε thanos75 για τα γραφόμενα της Δάφνης Μπόκοτα στο βιβλίο της, στο οποίο "επικεντρώνεται" κυρίως στην κόντρα / στον ανταγωνισμό της με την Ολίνα Ξενοπούλου. Γράφει όντως και για τις "παλαιότερες" ότι "ευνοούσαν" την κόντρα μεταξύ των νεότερων, αλλά νομίζω ότι ούτε κατονομάζει τις "παλαιότερες" στις οποίες αναφέρεται, ούτε κάνει λόγο για κόντρα μεταξύ των "παλαιότερων". Διόρθωσέ με σε παρακαλώ αν δεν θυμάμαι σωστά, διότι δεν έχω το βιβλίο μαζί μου για να το διασταυρώσω...
Εγω που εχω το βιβλιο δεν αναφερει ονοματα τηλεπαρουσιαστριων ...η αληθεια ειναι οτι γινοτανε σφαγη μεταξυ τους...παλαιων και νεων...στον τυπο κατα καιρους ειχανε γραψει καποια περιστατικα για μαλιοτραβηγματα μεταξυ τους...αλλα ποτε δεν λεγανε ονοματα..
 
bernard.c είπε:
Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε thanos75 για τα γραφόμενα της Δάφνης Μπόκοτα στο βιβλίο της, στο οποίο "επικεντρώνεται" κυρίως στην κόντρα / στον ανταγωνισμό της με την Ολίνα Ξενοπούλου. Γράφει όντως και για τις "παλαιότερες" ότι "ευνοούσαν" την κόντρα μεταξύ των νεότερων, αλλά νομίζω ότι ούτε κατονομάζει τις "παλαιότερες" στις οποίες αναφέρεται, ούτε κάνει λόγο για κόντρα μεταξύ των "παλαιότερων". Διόρθωσέ με σε παρακαλώ αν δεν θυμάμαι σωστά, διότι δεν έχω το βιβλίο μαζί μου για να το διασταυρώσω...
Επειδή δεν έχω scanner αντιγράφω επακριβώς τη σελίδα 48 του βιβλίου "18 Χρόνια Eurovision" της Δάφνης Μπόκοτα. Στη μεσαία παράγραφο λέει συγκεκριμένα:

"Ήμασταν τότε τρεις, η Αθηνά, η Ολίνα, εγώ, και οι δύο μεγάλες: η Νάκυ με την Κέλυ....Χάσμα γενεών, προσεγγίσεων, συμπεριφορών. Μια κόλαση. Οι μεγάλες έβαζαν φιτίλια ανταγωνισμού και μας κρατούσαν πάντα πατημένες. Ξέρετε κάτι σαν στρατός. Έχουμε φάει καψόνια άγρια. Τότε κάναμε βάρδιες. Δεν υπήρχε γιορτή, παραμονή Πρωτοχρονιάς, Πάσχα, Χριστούγεννα που να μη βγουν βάρδιες μόνο με μας τις τρεις μικρές"

Και πιο κάτω στην ίδια σελίδα αναφέρει:

"Εγώ και η Ολίνα το είχαμε το μικρόβιο της δημοσιότητας. Στην κόντρα των δυο μας έπαιζαν οι δύο μεγάλες. Άλλα έλεγαν στην Ολίνα, άλλα σε μένα...."

Νομίζω φίλε μου πως η Μπόκοτα είναι πολύ σαφής και ως προς τα ονόματα και ως προς τη φύση της κόντρας!
 
Ε, εντάξει λογικό ακούγεται - όπως στο στρατό όπου οι νέοι ξεκουράζουν τους παλιούς lol. :D
 
thanos75 είπε:
Επειδή δεν έχω scanner αντιγράφω επακριβώς τη σελίδα 48 του βιβλίου "18 Χρόνια Eurovision" της Δάφνης Μπόκοτα. Στη μεσαία παράγραφο λέει συγκεκριμένα:"Ήμασταν τότε τρεις, η Αθηνά, η Ολίνα, εγώ, και οι δύο μεγάλες: η Νάκυ με την Κέλυ....Χάσμα γενεών, προσεγγίσεων, συμπεριφορών. Μια κόλαση. Οι μεγάλες έβαζαν φιτίλια ανταγωνισμού και μας κρατούσαν πάντα πατημένες. Ξέρετε κάτι σαν στρατός. Έχουμε φάει καψόνια άγρια. Τότε κάναμε βάρδιες. Δεν υπήρχε γιορτή, παραμονή Πρωτοχρονιάς, Πάσχα, Χριστούγεννα που να μη βγουν βάρδιες μόνο με μας τις τρεις μικρές"

Και πιο κάτω στην ίδια σελίδα αναφέρει:

"Εγώ και η Ολίνα το είχαμε το μικρόβιο της δημοσιότητας. Στην κόντρα των δυο μας έπαιζαν οι δύο μεγάλες. Άλλα έλεγαν στην Ολίνα, άλλα σε μένα...."

Νομίζω φίλε μου πως η Μπόκοτα είναι πολύ σαφής και ως προς τα ονόματα και ως προς τη φύση της κόντρας!
thanos75, σε ευχαριστούμε πολύ για την παράθεση - είναι αλήθεια δεν το θυμόμουν ότι ήταν τόσο σαφής η Δάφνη Μπόκοτα στο βιβλίο της! :p
 
Ιδού πώς αξιοποίησε η ΕΡΤ 3 γνωστές τηλεπαρουσιάστριες: το δημοσίευμα του Σεπτεμβρίου του 1986.

1986 parousiastries.jpg
 
stakovios είπε:
Ιδού πώς αξιοποίησε η ΕΡΤ 3 γνωστές τηλεπαρουσιάστριες: το δημοσίευμα του Σεπτεμβρίου του 1986.Προβολή συνημμένου 29920
Και απ'ότι φαίνεται τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε. Ποτέ δεν παρουσίασε η Σωτηροπούλου το Ουράνιο Τόξο (το παρουσίαζαν η Ρένα Μάλλιου και ο Χρήστος Δημόπουλος), ούτε η Μπόκοτα την εκπομπή για την Κύπρο (τη συνέχισε ο Κώστας Σερέζης). Η μόνη αξιοποίηση που έγινε είναι αυτή της Δάφνης Μπόκοτα στην Eurovision ένα χρόνο μετά
 
thanos75 είπε:
Και απ'ότι φαίνεται τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε. Ποτέ δεν παρουσίασε η Σωτηροπούλου το Ουράνιο Τόξο (το παρουσίαζαν η Ρένα Μάλλιου και ο Χρήστος Δημόπουλος), ούτε η Μπόκοτα την εκπομπή για την Κύπρο (τη συνέχισε ο Κώστας Σερέζης). Η μόνη αξιοποίηση που έγινε είναι αυτή της Δάφνης Μπόκοτα στην Eurovision ένα χρόνο μετά
Άρα, διορθώνω: ιδού τι πρότεινε για να αξιοποιηθούν οι τηλεπαρουσιάστριες... Πάντως η Ξενοπούλου σίγουρα έπαιξε στην σειρά Οικογένεια Βλαμμένου :)
 
stakovios είπε:
Πάντως η Ξενοπούλου σίγουρα έπαιξε στην σειρά Οικογένεια Βλαμμένου :)
Ναι, αλλά όχι λόγω ΕΡΤ, αλλά λόγω Εμιρζά. Αν προσέξετε, εκείνο τον καιρό είχε εμφανιστεί σε 2/3 δουλειές του.
 
αυτην την παρουσιαστρια την γνωριζουμε?http://www.youtube.com/watch?v=VMk4QxQp3YY&list=PLA20F8D07F896C9BC&index= 31&feature=plpp_video
 
Πίσω
Μπλουζα