Τηλεταινίες

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Ελπίδα [1985] με τη Σοφία Μυρμηγκίδου

 


Μιας και δεν υπάρχει ξεχωριστή θεματική ενότητα για της "Τηλεταινίες", σκέφθηκα να την ανοίξω εγώ !!! Δεν αποκλείεται κάποιοι από εσάς, φίλοι μου, να θυμηθείτε κι άλλες ...

Τηλεταινίες, λοιπόν ... Για πρώτη φορά άκουσα αυτόν τον "ορισμό" γύρω στο 1982/1983 ... Το τι είναι ... το λέει η ίδια η λέξη : Ταινίες γυρισμένες ειδικά για την τηλεόραση, που δεν "σταδιοδρόμησαν" στις κινηματογραφικές αίθουσες, αλλά στις "μικρές μας οθόνες" !!! Εκεί στα 80ς βλέπαμε αρκετά συχνά τέτοιες στην τηλεόραση [νομίζω ότι αυτό το "είδος" ταινιών έχει σήμερα εξαφανισθεί] !!! Μάλιστα, κάποιες από αυτές δεν είχαν σε τίποτε να ζηλέψουν από "κινηματογραφικές ταινίες", τόσο από απόψεως σεναρίου, όσο και από απόψεως σκηνοθεσίας !!!

Κάνω, λοιπόν, την αρχή με μία τηλεταινία που μού έχει αφήσει τις πιο έντονες μνήμες από την εφηβεία μου στα 80ς : Η τηλεταινία Ελπίδα, που περί το 1985 είδαμε κάποια απογευματική ώρα στην Κρατική Τηλεόραση !!! Πρωταγωνιστούσε η Σοφία Μυρμηγκίδου, για την οποία πρώτη φορά άκουσα όταν προβλήθηκε αυτή η τηλεταινία !!! Την εν λόγω ηθοποιό την ... "ξαναβρήκα μπροστά μου" στο σήριαλ "Είμαστε στον αέρα" που προβλήθηκε μετά τα μισά των 80ς [όπως θα θυμάστε, υποδυόταν την "τρελαμένη" μητέρα της Αφροδίτης Σημίτη και αποτελούσε μία από τις πιο γλυκιές παρουσίες στο σήριαλ ... θα θυμάστε, φαντάζομαι, από εκεί τις "άπαιχτες" .... φανουρόπιτες (!!!) που έφτιαχνε !!! ] !!!

Λοιπόν, στο θέμα μας : Στην εν λόγω τηλεταινία η Σ.Μ. υποδυόταν μια καθηγήτρια σε Γυμνάσιο ή Λύκειο, που ονομαζόταν Ελπίδα !!! Η ταινία παρουσίαζε την καθημερινότητα αυτής της καθηγήτριας : Είχε οικογένεια, με δύο μικρά παιδάκια, και προσπαθούσε να συνδυάσει τη δουλειά της, ως καθηγήτρια, με την οικογένειά της !!! Με δυο λέξεις ... έτρεχε για όλους και για όλα !!! Και μέσα σε όλα αυτά, είχε κι έναν "εξωσυζυγικό δεσμό" με έναν κύριο κάπου 50 ετών, ψηλό, φαλακρό, ο οποίος λεγόταν Ιγνάτιος [τι θυμάται η άχρηστη μνήμη μου !!!] !!!

Από την καθημερινότητα της Ελπίδας θυμάμαι τα εξής : Ξυπνούσε πρωί - πρωί και ετοίμαζε τα παιδάκια της για να τα στείλει στον Παιδικό Σταθμό !!! Από αυτή τη σκηνή τη θυμάμαι να ρωτάει το κοριτσάκι της : "ποια κούκλα θέλεις να πάρεις μαζί σου στον παιδικό"??? και το κοριτσάκι απάντησε : "Τον "Θα μας καραφλιάσεις" :eek: o_O !!! "Μπα, και πώς το θυμάσαι αυτό" ??? θα με ρωτήσετε ... Μα ... επειδή κι εγώ στη δική μου ... "κουκλο-συλλογή" εκείνη την εποχή είχα την ίδια κούκλα !!! Ο "Θα μας καραφλιάσεις" ήταν ... "μέλος" της "κουκλοσειράς" που λεγόταν "Πατάτες" [τις είχε διαφημίσει ο Χάρρυ Κλυν !!!], οι οποίες είχαν πολύ αστείες φάτσες και έγραφαν στα μπλουζάκια τους τα ονόματά τους και διάφορες αστείες "ατάκες" που περιέγραφαν ... το προφίλ τους !!! Για παράδειγμα, το μπλουζάκι του "Θα μας καραφλιάσεις" ήταν πράσινο, είχε γραμμένη αυτήν την ατάκα και το όνομά του "Βαβουροπατάτας" !!!! Έτσι, όταν είδα αυτή τη σκηνή [ήμουν στον καναπέ μαζί με τους δικούς μου και βλέπαμε την τηλεταινία] άρχισα να ... πανηγυρίζω : "Ναιιιι, κι εγώ αυτόν τον "Πατάτα" έχωωωωω" :p :p!!!!

Μετά το σχολείο η Ελπίδα "ξέκλεψε" και λίγο χρόνο για να "εκπληρώσει" και τα "εξωσυζυγικά" της καθήκοντα : Πήγε στο σπίτι του Ιγνάτιου - που μόλις είχε γυρίσει απ' τη δουλειά - και του μαγείρεψε [αν δεν κάνω λάθος έκαψε το φαγητό !!!] και μετά πλάγιασε μαζί του !!! Μετά η τηλεταινία έδειξε την Ελπίδα, αλαφιασμένη, σε ένα μπακάλικο, να κάνει τα ψώνια της οικογένειας, και την ώρα που φεύγει βιαστικά, της λέει χαριτολογώντας ο μπακάλης : "Να βάζετε καλούς βαθμούς στους μαθητές" !!! Σε αρκετές σκηνές η τηλεταινία έδειχνε την Ελπίδα από κοντά και .... ακούγαμε τη "σκέψη" της !!! Για παράδειγμα, κάποια στιγμή ακούσαμε τη ... φωνή της σκέψης της να λέει : "έγινα κι εγώ σαν τους μαθητές, περιμένω πώς και πώς πότε θα έρθει η ώρα που θα χτυπήσει το κουδούνι για σχόλασμα" !!!

Και ... πάμε στην τελευταία σκηνή: Αφού η τηλεταινία μάς έδειξε όλη την κοπιαστική καθημερινότητα της καθηγήτριας, που τρέχει για όλους και για όλα [οικογένεια, δουλειά, αλλά και ... για τον εραστή της :eek: o_O], στο τέλος τη δείχνει, εξουθενωμένη, να έχει πέσει στο κρεβάτι για ύπνο !!! Κι εκεί ακούμε για τελευταία φορά τη ... φωνή της σκέψης της : "Σήμερα είχα τα γενέθλιά μου και κανείς δεν μου ευχήθηκε χρόνια πολλά !!! Χρόνια πολλά Ελπίδα" !!! Και μετά ... τέλος [με την τηλεταινία να μάς αφήνει την πλέον πικρή γεύση .... ] ....

.... κι εγώ άνοιξα το τόπικ με την ... ελπίδα να γράψετε κι εσείς, φίλοι μου, για αγαπημένες σας τηλεταινίες, για το τι θυμάστε από αυτές κλπ κλπ :flower: :flower: .... Αν θυμηθώ κι άλλη τηλεταινία, δεν αποκλείεται να "επανέλθω" ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τη θυμάμαι αυτή την τηλεταινία....

ήμουν πάρα πολύ μικρή το 85 για να μπορώ να παρακολουθήσω ταινίες....

Θυμάμαι γύρω στ0 92-93 μια τηλεταινία από την τότε ΕΤ2 με έναν γιατρό, οδοντίατρο, αν θυμάμαι καλά, παντρεμένο, ο οποίος τα έφτιαξε με μια επίσης παντρεμένη.....η ταινία έδειχνε τον παράνομο έρωτα τους και όλο το ζόρι που τραβούσαν με τις ζωές τους.

Τίτλο δε θυμάμαι.... αλλά μού είχε κάνει εντύπωση....
 
-τηλεταινιες εκεινης της εποχης που μου ερχονται στο μυαλο.και που εμειναν αξεχαστες ειναι επεισης το,σχεδον τιποτα σχεδον κανεις,του χρηστου παληγιαννοπουλου,και το ωραιος ως ελλην,με τον νικο βερλεκη.
 
peterpapas είπε:
-τηλεταινιες εκεινης της εποχης που μου ερχονται στο μυαλο.,και το ωραιος ως ελλην,με τον νικο βερλεκη.
Ναι, ναιιι ... ΄πολύ ωραία τηλεταινία κι αυτή [σημειωτέον : τις τηλεταινίες τις κρίνουμε "για το είδος τους", δλδ ως "ταινίες που αποσκοπούσαν να σταδιοδρομήσουν στην τηλεόραση", και όχι με τα ίδια κριτήρια που κρίνουμε τις κινηματογραφικές ταινίες .... άποψή μου !!! ] !!! Μάλιστα, αυτή η τηλεταινία είχε συζητηθεί κατά κόρον εκείνη την εποχή την επόμενη ημέρα της προβολής της !!! Έτσι, τουλάχιστον, θυμάμαι από τις συζητήσεις με τους συμμαθητές μου στο σχολικό διάλειμμα την επόμενη της ταινίας [πήγαινα 1η Λυκείου, αν θυμάμαι καλά] !!! Για περισσότερα .... έχει ανοιχθεί ξεχωριστό τόπικ γι' αυτήν εδώ στο retromaniax, όπως διεπίστωσα με χαρά προ ολίγου :flower: :flower: :flower:
 
Τηλεταινία με Τίμο Περλέγκα [τη χρονολογώ μεταξύ 1986 και 1988]

 


.... Δυστυχώς, ούτε στη RetroDB, στο λήμμα "Τίμος Περλέγκας",ούτε κάπου αλλού μπόρεσα να βρω κάτι που θα με βοηθήσει να ... "ανασυρω" τον τίτλο της εν λόγω τηλεταινίας που θέλω να παρουσιάσω [εν αντιθέσει με την "Ελπίδα", που παρουσίασα, η οποία ... υπάρχει στο λήμμα της retroDB "Σοφία Μυρμηγκίδου" !!! ] !!! Έτσι, ενώ θυμάμαι αρκετά καλά την υπόθεση, αλλά και τον πρωταγωνιστή της, τον αλησμόνητο & πολυαγαπημένο Τίμο Περλέγκα, δεν θυμάμαι τίτλο ... Ίσως κάποιος φίλος να θυμάται καλύτερα και να μάς πληροφορήσει :flower: :flower: :flower: .....

Λοιπόν, η υπόθεση έχει ως εξής : Ο Τίμος Περλέγκας είναι ο αυστηρός & αυταρχικός θείος, ο οποίος έχει έναν ανιψιό, ο οποίος είναι ορφανός από πατέρα !!! Έτσι, ο θείος βλέπει τον ανιψιό σαν να είναι δικό του παιδί, σαν να έιναι ο ίδιος πατέρας του !!! "Αααχ, τι καλός θείος!!!", θα είναι, προφανώς, η πρώτη σκέψη που θα περάσει απ' το μυαλό σας .... Αμ δε ... διότι ο θείος έχει μια "εμμονή" : Το δικό του όνειρο, δλδ του θείου, ήταν να γίνει ... δεσπότης :eek: o_O!!! Όμως δεν τα κατάφερε .... Και γι' αυτό θέλει να εκπληρώσει αυτό το όνειρό του .... μέσω του ανιψιού !!! Αναλαμβάνει, λοιπόν, τη διατροφή του ανιψιού με έναν όρο : Να στρωθεί ο ανιψιός στο διάβασμα για να περάσει σε εκκλησιαστική σχολή για να γίνει δεσπότης !!! "Μα θείε, αν θες να με βοηθήσεις πραγματικά, βοήθησέ με να γίνω γιατρός ή δικηγόρος", διαμαρτύρεται ο ανιψιός !!! "Πωωως ??? Δικηγόρος ??? Να γίνεις δηλαδή ψεύτης ??? Και γιατρός ??? Ξέρεις πώς λένε έναν γνωστό μου γιατρό ??? "Ο θανατάκιας" !!! απαντάει ο θείος ... Κι έτσι ... στις επόμενες σκηνές βλέπουμε τον ανιψιό στη βεράντα του σπιτιού [στο οποίο μένουν αυτός, η μητέρα του και ο θείος που ... έχει αντικαταστήσει τον πατέρα του !!!] να διαβάζει εκκλησιαστικά κείμενα κλπ για να δώσει εξετάσεις για την εκκλησιαστική σχολή και .... να πραγματοποιήσει το όνειρο του θείου !!!

Όμως, την ώρα που διαβάζει (φωναχτά) τα εκκλησιαστικά κείμενα .... στην διπλανή βεράντα, της ακριβώς διπλανής πολυκατοικίας, βλεπει μια γλυκιά κοπέλα, συνομήλική του !!! Τα βλέμματά τους συναντιούνται και ... ανταλλάσσουν τα πρώτα τους χαμόγελα !!! Κι αυτή η σκηνή επαναλήφθηκε στη συνέχεια της τηλεταινίας : Βλέπαμε τον νεαρό να βγαίνει στη βεράντα για διάβασμα, να βγαίνει και η γειτόνισσά του στη βεράντα της και σιγά σιγά .... να αναπτύσσεται μεταξύ τους ένα "εξ αποστάσεως" ειδύλλιο !!! Όμως, το πρόβλημα ήταν ... ο αυστηρός θείος, ο οποίος δεν τον άφηνε να "ξεμυτίσει" από το σπίτι, και τον είχε υπό περιορισμόν για να μελετάει !!! Έτσι, τα δύο νεαρά παιδιά αποφάσισαν - όσο το επέτρεπαν η συνθήκες να κάνουν τις συνεννοήσεις τους από τις βεράντες τους - το εξής : Να "κλεφτούνε" !!!!

Και πράγματι ... Ο μικρός ετοίμασε τη βαλίτσα του και .... το έσκασε απ' το σπίτι !!! Αλλά και η μητέρα του - η οποία δεν συμφωνούσε με τα σχέδια που είχε για τον γιο της ο αυταρχικός θείος - τον βοήθησε να το σκάσει !!! Και την ώρα που έφευγε από το σπίτι, για να συναντήσει την κοπελίτσα, πίσω από την πόρτα "τον σταύρωνε", για να τον έχει καλά ο Θεός !!!

Και αμέσως μετά, είδαμε την ωραιότερη σκηνή της ταινίας [η οποία μού έχει μείνει πιο έντονα] : Συναντιέται ο μικρός με την κοπέλα, έχουν τις βαλίτσες τους στο χέρι και ... τρέχουν να φύγουν μακριά !!! Μετά από δύο βήματα, όμως, πέφτει η βαλίτσα του νεαρού, ανοιγει, χύνονται έξω τα ρούχα κλπ που βρίσκονταν εντός της και ... τα δύο νεαρά παιδιά σκύβουν κι αρχίζουν να τα μαζεύουν !!! Την ώρα, όμως, που μάζευαν το περιεχόμενο της βαλίτσας, και μετά το πρώτο "τυχαίο" άγγιγμα ... αυθόρμητα αγκαλιάστηκαν και φιλήθηκαν με περίσσειο πάθος !!! Και το τελευταίο πλάνο, που αφορά το νεαρό ζευγάρι, τους δείχνει να φιλιούνται πάνω από την ανοιγμένη βαλίτσα με "χυμένο" το περιεχόμενό της !!! Σκεφθείτε ... τόσον καιρό αυτός ο έρωτας έμενε "καταπιεσμένος", οι συνθήκες δεν τού επέτρεπαν να εκδηλωθεί και να "αναπνεύσει" και τώρα .... επιτέλους, έβρισκε διέξοδο !!!

Στην τελευταία σκηνή της τηλεταινίας βλέπουμε το εξής : Μπαίνει στο σπίτι ο Τίμος Περλέγκας και ... ψάχνει για τον ανιψιό του !!! "Πού είναι ο ανιψιός μου ???", ρωτάει τη μάνα του ... "μούγκα" η μάνα !!! Βρίσκει, όμως, ο θείος ένα σημείωμα πάνω στο τραπέζι, που τού άφησε ο ανιψιός προτού ξεπορτίσει !!! Το ανοίγει και διαβάζει : "Όλα τα υπολόγισες, εκτός από ένα : τη γειτόνισσα απ' τη διπλανή πολυκατοικία' !!! Κι αφού ο Περλέγκας κατάλαβε περί τίνος πρόκειται .... άρχισε να ωρύεται : "Όχιιι ... θα τη σκίσωωωω ... όχιιιιι .... " ......

Αυστηρός και αυταρχικός θείος ο Περλέγκας .... ήθελε να καθορίζει τη ζωή των άλλων .... αλλά .... σε εκείνη τη σκηνή πραγματικά τον λυπήθηκα :( :( :(
 
Πίσω
Μπλουζα