Τηλεφωνικὸ καντρὰν

vangelakas

Banned
Joined
10 Απρ 2009
Μηνύματα
40
Αντιδράσεις
2
Μήπως ξέρει κανες γιατί ο κομπιουτεράδες κάποτε, τν διάταξη τν ριθμν στὸ πληκτρολόγιο τὴν ἔβαλαν ὅπως τὴν ἔβαλαν, ἐν ἀντιθέσει μὲ τὴν ἀντίστοιχον τῶν τηλεφώνων;

Ὑπῆρχε σκοπιμότης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί άρχισες με δημοτική και τελείωσες με καθαρεύουσα; :p

Η διάταξη δεν έχει να κάνει με αυτά του τηλεφώνου, αλλά με αυτά που έχουν τα κοινά κομπιουτεράκια για υπολογισμούς.
 
Μια και αναφέραμε καντράν τηλεφώνων, θυμάμαι ότι τα παλιά καντράν με ροδέλα, το 1 έκανε 3 χτύπους, το 2 έκανε 4 χτύπους κ.ο.κ., και το 0 έκανε 12 χτύπους. Νομίζω πως αν κάποιος χτυπούσε το διακόπτη κάτω απο το ακουστικό ρυθμικά σαν τους χτύπους του καντράν ίσως να πετύχαινε να σχηματήσει αριθμό και να πραγματοποιήσει κλήση.

Επίσης, έβαλα σε PSTN ψηφιακή πρίζα τηλεφώνου συσκευή 30 ετών με λυχνίες, καντράν-ρεδέλα και κουδούνες σαν ξυπνητήρι απο μέσα. Δούλευε άψογα!
 
audiodee είπε:
Μια και αναφέραμε καντράν τηλεφώνων, θυμάμαι ότι τα παλιά καντράν με ροδέλα, το 1 έκανε 3 χτύπους, το 2 έκανε 4 χτύπους κ.ο.κ., και το 0 έκανε 12 χτύπους. Νομίζω πως αν κάποιος χτυπούσε το διακόπτη κάτω απο το ακουστικό ρυθμικά σαν τους χτύπους του καντράν ίσως να πετύχαινε να σχηματήσει αριθμό και να πραγματοποιήσει κλήση.
Επίσης, έβαλα σε PSTN ψηφιακή πρίζα τηλεφώνου συσκευή 30 ετών με λυχνίες, καντράν-ρεδέλα και κουδούνες σαν ξυπνητήρι απο μέσα. Δούλευε άψογα!

Χμμμ..... Ρετρο χακινγκ :D Κατι ξερεις εσυ..... :D

Οσο για την τηλεφωνικη συσκευη, θα ηθελα να δω φωτος, νομιζω οτι καπου εχει παρει το ματι μου ενα threadακι για ρετρο τηλεφωνα.
 
vangelakas είπε:
Μήπως ξέρει κανες γιατί ο κομπιουτεράδες κάποτε, τν διάταξη τν ριθμν στὸ πληκτρολόγιο τὴν ἔβαλαν ὅπως τὴν ἔβαλαν, ἐν ἀντιθέσει μὲ τὴν ἀντίστοιχον τῶν τηλεφώνων;
Ὑπῆρχε σκοπιμότης;

Φανταζομαι πως για να φτασεις τα πρωτα νουμερα (1 2 3)

τεντωνεις τα δαχτυλα λιγοτερο, απο οτι στα νουμερα (7 8 9)

(αν υποθεσουμε πως η βαση του χεριου ακουμπα στο γραφειο τα τρια πρωτα τα φτανεις πιο ευκολα (και λογικα.. ειναι και η αρχη :xm: )
 
Νομίζω πως αν κάποιος χτυπούσε το διακόπτη κάτω απο το ακουστικό ρυθμικά σαν τους χτύπους του καντράν ίσως να πετύχαινε να σχηματήσει αριθμό και να πραγματοποιήσει κλήση.
To έχω κάνει και δουλεύει.

Για πολλά χρόνια, όταν επέλεγα το 5 (σαν πρώτο νούμερο...π.χ. 57.....) τότε "έμπαινα" σε συνακρόαση. Δεν ξέρω γιατί αλλά είχα ακούσει άπειρα κουτσομπολιά... :)
 
Phantom είπε:
Γιατί άρχισες με δημοτική και τελείωσες με καθαρεύουσα; :p
λολ!

εἶμαι σὲ ἕνα συνεχὲς βέρτιγκο, μὴ μὲ παραξηγῇς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικά να αναφέρω επίσης, όταν είχαν πρωτοβγεί τα ασύρματα τηλέφωνα, θυμάμαι σήκωνα το ακουστικό για να πάρω τηλέφωνο και αυτομάτως άκουγα τον απέναντι (που παρεμπιπτώντος είχε ασύρματο). :p
 
Phantom είπε:
(που παρεμπιπτώντος είχε ασύρματο). :p
Μάλιστα... Σὲ εὔπορη γειτονιὰ ἤσαστε. Πρέπει νὰ εἶστε πλούθιοθ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω βρε παιδια, στο τηλ του γραφειου (που ειναι φαξ μαζι με φωτοτυπικο) ακομη και χθες, σηκωσα το ακουστικο και ακουσα κατι θειτσες να τα λενε.

Τις εχω πετυχει πολλες φορές και παντα τις ακουω οταν "καλω" το νουμερο που θελω. (ακουγεται δηλ. το.. τουυυτ, τουυυυτ κτλ, μαζι με τις θειτσες)

ψηφιακο σου λεει μετα...
 
Λορένα είπε:
εγω βρε παιδια, στο τηλ του γραφειου (που ειναι φαξ μαζι με φωτοτυπικο) ακομη και χθες, σηκωσα το ακουστικο και ακουσα κατι θειτσες να τα λενε.
Τις εχω πετυχει πολλες φορές και παντα τις ακουω οταν "καλω" το νουμερο που θελω. (ακουγεται δηλ. το.. τουυυτ, τουυυυτ κτλ, μαζι με τις θειτσες)

ψηφιακο σου λεει μετα...
Εδώ ταιριάζει η ατάκα "ο ΟΤΕ μας φέρνει πιο κοντά" και μαθαίνεις και τα μυστικά του άλλου
 
Πίσω
Μπλουζα