Την έκανε λαχείο - Εραστής χωρίς γυναίκα (1986)

panagiotis boca

RetroWannaBe
Joined
30 Ιουν 2013
Μηνύματα
42
Αντιδράσεις
4
Την έκανε λαχείο - Εραστής χωρίς γυναικά (1986)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82_%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82_%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B1

Καλησπερα σε ολη την παρεα.Πριν λιγο καιρο επεσε στα χερια μου η εν λογω βιντεοταινια η οποια ειναι απο τις αρκετα σπανιες του Μαρκου Λεζε.Το σεναριο της ειναι το εξης.Ο μανιωδης αγοαραστης λαχειων Τολης που κερδισε τον πρωτο λαχνο αλλα σκοτωθηκε σε αυτοκινιτιστικο δυστηχημα παιρνει αδεια απο τον Υψιστο και επιστρεφει στη γη για να βρει το τυχερο λαχειο και να αποκαταστησει την χηρα πια γυναικα του.Το φιναλε να σας πω ειναι οτι και η χηρα γυναικα του την οποια υποδυεται η Μαρα Θρασυβουλιδου κερδιζει και αυτη το λαχειο αλλα σκοτωνεται ακριβως με τον ιδιο τροπο οπως και ο Λεζες.Μια πολυ ευχαριστη βιντεοταινια στην οποια επισης παιζουν οι Κωστας Κραγιωργης Ηλιας Κωνσταντινου Βαγελης Πρωτοπαππας Λευτερης Λουκαδης Σουλα Διαβατου Βασιλης Πολιτης Βασω Δημητριου.Θα ηθελα και την γνωμη οσων εχουν τυχη να την δουν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την έχω δει. Μου άρεσε ειδικά η σκηνή που πάει η θρασυβουλίδου να αγοράσει μια βίλα. Νομίζω ότι το σενάριο είναι του Μάρκου Λεζέ.
 
Όταν πριν από χρόνια γινόταν η βράβευση του Μάρκου Λεζέ, στο φεστιβάλ καλτ Ελληνικού κινηματογράφου στο gagarin, o ίδιος αναφέρθηκε σε μια ταινία, της οποίας είχε γράψει το σενάριο μέσα σε ένα βράδυ, αφού είχε πιει ένα μπουκάλι ουίσκι, και πρότεινε να ψάξουμε να τη δούμε. Ήταν αυτή και μάλιστα όταν ρώτησε πόσοι την έχουν δει, εγώ ήμουν ο μοναδικός (βέβαια δεν το είπα, οπότε μπορεί να υπήρχαν κι άλλοι που δεν το είπαν επίσης ?).

Ωραία ταινία, που θυμίζει αρκετά το Ghost, κι ας είναι πιο παλιά. Την έβαζε κάποτε συχνά πυκνά το New Channel.
 
δυστυχως δεν την εχω δει η τουλαχιστον δεν την θυμαμαι

δεν ηταν σπανια περιπτωση να γραφτει σεναριο βιντεοταινιας σε μια νυχτα 
 
Εραστής χωρίς....γυναικά; :D

Θέλει διόρθωση ο τόνος στον τίτλο. Κρίμα είναι η ταινιούλα.
 
Πίσω
Μπλουζα