Τη γνώμη σας για τα virtual φλίπερ.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.514
Αντιδράσεις
2.357
Καλές οι καμπίνες αλλά τα τελευταία δύο χρόνια και κάτι, έχω φάει τον κόσμο για να βρω ένα φλιπεράκι. Έχω βρει μερικά αλλά οι τιμές που ζητάνε είναι από άλλο γαλαξία. Θα ήθελα την γνώμη σας λοιπόν για τα virtual φλίπερ. Σίγουρα το να βάλεις μια τηλεόραση και όλα να είναι ψηφιακά δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά από το τίποτα.. Έχει δει κανείς virtual φλίπερ από κοντά; Tι αίσθηση δίνει; Κατά ή υπέρ;
 
Ο φιλος μας ο fred madison εχει φτιαξει ενα. Υπαρχει και σχετικο θεμα με την κατασκευη του.

Μου ειχε πει οτι το ολο feeling που εισεπραξε απο το virtual ηταν τοσο ξενερωτο που το πουλησε. Μετα αγορασε the real thing.
 
Δε νομίζω να συγκρίνεται ο χειρισμός, ο ήχος ή το "κάου" που κάνει όταν φτάνεις σε κάποιο σκορ και κερδίζεις έξτρα παιχνίδι με κάποιο virtual φλίπερ!!!
 
Στο ψηφιακό που είναι η χαρά όταν τραβάς το μοχλό και φεύγει η μπάλα σφαίρα; Επίσης όταν χάνεις μία μπάλα από ατυχία, τι θα βαρέσεις, την τηλεόραση; :p
 
Πρώτη φορά ακούω για virtual φλίπερ,είναι σαν το wii που παίζεις μποξ,τένις και πεντόβολα ενώ κουνιέσαι πέρα δόθε ένα πράγμα ?
 

Δες το άνω παράδειγμα. Ουσιαστικά πρόκειται για μια τηλεόραση και από κάτω ένα pc. Αυτά σε ένα κάσωμα ρέπλικα από φλίπερ.
 
Στο 2:50 περιπου του βιντεο, φαινεται και το τραπεζι GORGAR, ειναι το τραπεζι για το οποιο εγραψαν οι Helloween το περιφημο ομονυμο τραγουδι το 1986.
 
Καλα αυτο το virtual pinball ειναι μεγαλη μουφα καμια σχεση με το feeling ενος original τραπεζιου.To ιδιο ποβλημα ειχε και ενας φιλος μου καποτε που εψαχνε τραπεζι ομως οσα εβρισκε ηταν πανακριβα οποτε αφου ειδε και αποειδε αποφασισε να φτιαξει ενα virtual pinball.Τελικα οταν το τελειωσε μετα απο ελαχιστο καιρο που επαιξε ξενερωσε τοσο πολυ που δεν το αγγιξε ξανα και το πουλησε.Φυσικα εχω παιξει και γω πολλες φορες αλλα πραγματικα δεν μπορω να πω πως το διασκεδασα και πολυ.Τελικα ο φιλος μου ηταν τυχερος η καλητερα εγω τον καβαντζωσα γιατι ενας απο τους πολλους γνωστους που ειχα που ηταν ιδιοκτητες μαγαζιων με arcades εφευγε για γερμανια και ειχε μια αποθηθκη με καμπινες και φλιπερακια που τα πουλουσε.Τελικα αφου πηγαμε αγορασε σε τιμη χωμα η καλητερα σχεδον τζαμπα το Twilight Zone και ετσι εγινε το ονειρο του πραγματικοτητα που ηταν να αποκτησει ενα φλιπερακι.Προσωπικα εχω εγκατεστημενο στον υπολογιστη το ''The Pinball Arcade'' http://www.pinballarcade.com/ και παιζω και γουσταρω μια χαρα η αραχτος στην καναπεδαρα με το gamepad η με το arcade joystick που εχω στα πλαγια απο ενα κουμπι για τετοιες δουλειες για φλιπερακια δηλαδη.

Original φλιπερακι θα ειχα ευχαριστως,virtual φλιπερακι οπως του φιλου μου και του βιντεο παραπανω ουτε μια στο εκατομμυριο.Απο μακρια και αγαπημενοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ δεν εχω δεί απο κοντά, μόνο κατι βιντεακια, αλλα ειμαι σίγουρος οτι θα ξενερώσω. Καλύτερα να πάρεις ενα κανονικό, και να μείνεις με αυτό πιστευω, έστω και ενα απο τα "φτηνά". Εξάλλου, τον χωρο που θα πιάσεις θα πρέπει να τον έχεις ετσι και αλλιώς, και για να φτιάξεις ενα βαρβάτο virtual θα δώσεις αρκετά λεφτά, σίγουρα θα σου έφταναν δηλαδή για ένα κανονικό.

Νταξει, εγω την βγάζω και με τα videogame φλιπεράκια, pinball dreams/fantasies κάτι συλλογές σε ps3 τώρα και στο 4. Kαλύτερα έτσι. Είμαι και λίγο ενάντια στον "εικονικό αχταρμά", δηλαδή 1 πράμα με 3405000 ρομς μεσα, για τον ίδιο λόγο δεν εχω βάλει μαμε στην καμπίνα, αλλα είναι προσωπική άποψη αυτή, κάποιος που την βρίσκει, καλά κάνει !
 
ηλεκτρομηχανικο φλιμπερ

καλησπερα σχετικα με το φλιπερ και τα τυπου φλιμπερ εχω να πω τα εξης,φιλος τεχνικος εφτιαξε πρι 3 χρονια ενα τετοιο φλιμπερ ,σπαταλησε 2 μηνες απο τον χρονο του ,μια οθονη 42 ιντζων το εφερε στο μαγαζι μου η πρωτη εντυπωση οταν ομως μπηκαν στο παιχνιδι οι παλιοι παιχτες ,ολοι μα ολοικατεληξαν στο οτι η μαγεια του ηχου το κουνημα στην καμπινα στα ορια του tilt απουσιαζε στο τελος αναγκαστηκε και το εκανε πολυπαιχνιδο μηπως και εβγαζε τα εξοδα κατασκευης .δεν θελω να απαξιωσω καμμια αναλογη κατασκευη ,αλλα καποια πραγματα δεν αντιγραφονται.εχω τωρα σε λειτουργεια στο μαγαζι μου το addams family και το fish tales ,εχουν τα αθριτικα τους ,τα καρδιακα τους αλλα με αποζημιωνουν τα ΣΧΟΛΙΑ των σημερινων πενηνταρηδων που περασαν στιγμες απο τα νιατα τους ,τοτε στις αιθουσες των θρυλικων αυτων παιχνιδιων.
 
μου θυμιζει να παιζεις bubble με το πληκτρολογιο...η να κανεις σεξ με πλαστικη κουκλα...το αυθεντικο δεν μπορει να το αντικαταστησει τιποτα...
 
Καλησπέρα και από μένα παιδιά... Υπάρχει ολόκληρο θέμα που είχα ανοίξει καθώς ανέβαζα βήμα βήμα την πρόοδο της κατασκευής.

Το είχα κατασκευάσει από το μηδέν και το αποτέλεσμα; Με έκανε να λατρέψω ακόμη περισσότερο τα πολυαγαπημένα μου "παραδοσιακά" φλίπερ.

Δε μπορείς να μεταφέρεις την αίσθηση του κανονικού τραπεζιού... Τέλος της κουβέντας εδω.

Έκτοτε το πούλησα και πλέον έχω 5 κανονικά φλίπερ σπίτι μου...

Από κει και πέρα δική μου άποψη είναι να μη το επιχειρήσεις...

Είναι ωραία η διαδικασία της κατασκευής κλπ αλλά το τελικό αποτέλεσμα (από τη στιγμή που λες πως σου αρέσουν τα φλιπεράκια) θα σε αποκαρδιώσει.

Επίσης, πιστεύω πως θα βρείς κάποιο τραπέζι σε λογική τιμή αλλά θα χρειαστεί να το περιποιηθείς.

Αν ψάχνεις να βρείς φλίπερ σε σχετικά καλή πρός καλή κατάσταση εξωτερικά αλλά και λειτουργικά με 300 ευρώ δε πρόκειται να συμβεί ποτέ...

Καλύτερα να κάνεις οικονομίες και να έχεις ένα και μοναδικό φλίπερ παρά ένα virtual που δε πιάνει μια μπροστά στο πραγματικό.

Αν θες να δεις το θέμα που είχα ξεκινήσει καθώς λέω αρκετές λεπτομέρειες κατασκευαστικές δεν έχεις παρά να πατήσεις εδω...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17539-Virtual-Pinball-Cabinet

Α! και κάτι τελευταίο. Αν έχεις σκοπό να φτιάξεις κάτι με τη ποιότητα και την λεπτομέρεια που έφτιαξα εγω σου εγγυώμαι πως αγοράζεις δυο φλίπερ σε πολύ καλή κατάσταση. :)
 
metalcandyman είπε:
Καλα αυτο το virtual pinball ειναι μεγαλη μουφα καμια σχεση με το feeling ενος original τραπεζιου.To ιδιο ποβλημα ειχε και ενας φιλος μου καποτε που εψαχνε τραπεζι ομως οσα εβρισκε ηταν πανακριβα οποτε αφου ειδε και αποειδε αποφασισε να φτιαξει ενα virtual pinball.Τελικα οταν το τελειωσε μετα απο ελαχιστο καιρο που επαιξε ξενερωσε τοσο πολυ που δεν το αγγιξε ξανα και το πουλησε.Φυσικα εχω παιξει και γω πολλες φορες αλλα πραγματικα δεν μπορω να πω πως το διασκεδασα και πολυ.Τελικα ο φιλος μου ηταν τυχερος η καλητερα εγω τον καβαντζωσα γιατι ενας απο τους πολλους γνωστους που ειχα που ηταν ιδιοκτητες μαγαζιων με arcades εφευγε για γερμανια και ειχε μια αποθηθκη με καμπινες και φλιπερακια που τα πουλουσε.Τελικα αφου πηγαμε αγορασε σε τιμη χωμα η καλητερα σχεδον τζαμπα το Twilight Zone και ετσι εγινε το ονειρο του πραγματικοτητα που ηταν να αποκτησει ενα φλιπερακι.Προσωπικα εχω εγκατεστημενο στον υπολογιστη το ''The Pinball Arcade'' http://www.pinballarcade.com/ και παιζω και γουσταρω μια χαρα η αραχτος στην καναπεδαρα με το gamepad η με το arcade joystick που εχω στα πλαγια απο ενα κουμπι για τετοιες δουλειες για φλιπερακια δηλαδη.
Original φλιπερακι θα ειχα ευχαριστως,virtual φλιπερακι οπως του φιλου μου και του βιντεο παραπανω ουτε μια στο εκατομμυριο.Απο μακρια και αγαπημενοι.

ποσο του το εδωσε ετσι απο περιεργεια?
 
marmix είπε:
ποσο του το εδωσε ετσι απο περιεργεια?
50 ευρω του το ειχε δωσει γιατι οπως ειπα ηταν φιλος δεικος μου η καλητερα κολητος και τζαμπα θα το εδεινε στην τελικη γιατι πουλησε γενικα πολυ πραγμα σε αλλους και ειχε κανει την καβαντζα του αλλα ειπε 50 ευρω να πηγαιναμε για μια τελευταια ρετσινα στην ελλαδα πριν παει στην γερμανια και μεχρι να ξαναγυρνουσε πισω.Αν ειχα χωρο ωστε να μπορουσα να τα βαλω θα καβαντζωνα τζαμπανταν ενα φλιπερακι και γω και ενα γαλλικο μπιλιαρδο brunswick.Φυσικα δεν εμεινα ετσι γιατι τουλαχιστον πηρα εναν ηλεκτρονικο στοχο για βελακια που ειχε στο μαγαζι.
 
πω πω πες μου οτι ειχε και το ιντιανα τζοουνς !!!
 
Μπα δεν θυμαμαι να το ειχε αυτο στο μαγαζι.
 
Πίσω
Μπλουζα