Τιμές για retro κονσόλες

ababapanos

Retro Member
Joined
7 Φεβ 2013
Μηνύματα
139
Αντιδράσεις
3
καλησπερα επειδη κοιταω σε διαφορες αγγελειες για αγορα retro κονσολων και ο καθενας μου ζηταει οτι θελει , θα ηθελα να σας ρωτησω ποσο κοστολογουντε σημερα τα εξεις

gameboy

NES

SNES

MEGA DRIVE 2

SATURN

MASTER SYSTEM 2

VIRTUAL BOY

GAME GEAR

N64

XBOX

GAMEGUBE

ATARI 2600

ATARI JAGUAR

χωρις κουτια σκετες κονσολες.... πχ ενας που ζητησε 100 ευρω για το gameboy, και ενας αλλος 40 , η πχ για το XBOX ενας 50 ευρω και ενας αλλος 25.
 
Στάνταρ τιμές δεν υπάρχουν. Ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Ψάχνε αγγελίες και εν καιρώ θα μπορείς να κοστολογείς μόνος σου ένα μηχάνημα αν συμφερει να το αγοράσεις ή όχι.

Πάντως αν βρείς virtual boy στη χώρα μας τι να πω..
 
Αυτο που επισης θα κοιταξεις ειναι τα παιχνιδια που θα σου δωσουν μαζι. Εαν μιλας για σκετες κονσολες, μια αναζητηση θα σε κατατοπισει.

Εκτος του virtua boy, ολα τα αλλα θα τα βρεις στην Ελλαδα σε λογικες τιμες, σου γραφω ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ μερικες τιμες

gameboy 20

NES 35

SNES 35

MEGA DRIVE 2 30

SATURN 30

MASTER SYSTEM 2 25

VIRTUAL BOY -

GAME GEAR 30

N64 30

XBOX 30

GAMEGUBE 30

ATARI 2600 απλο=25 woody=40

ATARI JAGUAR 40
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ababapanos είπε:
πχ ενας που ζητησε 100 ευρω για το gameboy, και ενας αλλος 40 , η πχ για το XBOX ενας 50 ευρω και ενας αλλος 25.
100 για ένα απλό gameboy χωρίς κουτί? Αυτό είναι 4-5 φορές πάνω από όσο αξίζει. Θα κάνω μια εκτίμηση για ορισμένες κονσόλες σκέτες χωρίς τίτλους και κουτιά.

gameboy 20-30

NES 30-40

SNES 35-45

N64 35-45

GAMEGUBE 25-35
 
Και μην ξεχνάμε το τι μόντες μπορεί να έχει υποστεί το κάθε μηχάνημα ή αν είναι πλήρως λειτουργικό. Π.χ. τι να το κάνεις το Game Gear αν δεν βλέπεται η οθόνη ή αν δεν ακούγεται ο ήχος. Ακόμη το Game Boy έχει καμένα πίξελ, ο ήχος είναι οκ; Οι τιμές του geo2004z παραπάνω είναι λογικές για ένα πλήρως λειτουργικό μηχανάκι χωρίς κουτί οδηγίες κτλ.
 
To game gear ουτε κατα διανοια 30 ευρω..99% θελει αλλαγη πυκνωτων..αρα το πολυ 10-15 ευρω...
 
Virtual Boy γύρω στα 35-40 ευρώ :diablotin:

Πέραν της πλάκας, κάθε κονσόλα αξίζει όσα και η κατάστασή της (λειτουργικότητα, χρήση που εχει υποστει, κιτρινίλες, μπίχλες) και τα συνοδευτικά της (καλώδια rf? scart?, joypads etc), οι παραπάνω τιμές που ανέφεραν οι συμφορουμίτες, ανταποκρίνονται σε used κονσόλες του μέσου όρου, δηλαδή ούτε και στην πένα, αλλα ούτε και για πέταμα. Εξάλλου, μιλάμε για μηχανήματα με χρόνια στην πλάτη.
 
angel_grig είπε:
To game gear ουτε κατα διανοια 30 ευρω..99% θελει αλλαγη πυκνωτων..αρα το πολυ 10-15 ευρω...
Εγω εννοουσα με ηδη αλλαγμενους πυκνωτες, λειτουργικο χωρις κουτι. Φυσικα και σημερα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να βρεθει λειτουργικο game gear χωρις αλλαγμενους πυκνωτες, εγω βρηκα απο εναν φιλο που δεν ειχε σταματησει ποτε να παιζει (!!!) αλλα και παλι ηταν πεσμενο, οχι πολυ βεβαια.
 
mike είπε:
Εγω εννοουσα με ηδη αλλαγμενους πυκνωτες, λειτουργικο χωρις κουτι. Φυσικα και σημερα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να βρεθει λειτουργικο game gear χωρις αλλαγμενους πυκνωτες, εγω βρηκα απο εναν φιλο που δεν ειχε σταματησει ποτε να παιζει (!!!) αλλα και παλι ηταν πεσμενο, οχι πολυ βεβαια.
Πόσο κοστίζει η αλλαγή πυκνωτών? Είναι γενικά εύκολη διαδικασία?
 
H αλλαγη των πυκνωτων θελει καποια εμπειρια.Το κοστος δεν ειναι μεγαλο για τους πυκνωτες (αντε γυρω στα 10 ευρω),αλλα πρεπει να το κανεις μονος σου (αλλιως προστιθεται και το κοστος αυτου που θα το κανει).Δες και εδω
 
Imgema είπε:
Πόσο κοστίζει η αλλαγή πυκνωτών? Είναι γενικά εύκολη διαδικασία?
Αν πιάνουν τα χέρια σου κολλητήρι και καλάι τα πράγματα είναι εύκολα. Έχω ήδη εγχειρήσει 3. Οι τιμές είναι όπως είπε ο angel_grig.
 
Aρα ολοι συμφωνουμε οτι κανει 10-15 ευρω, βαλε και την αλλαγη πυκνωτων, παει στα 30 για ενα φτιαγμενο, καλο.

Εαν θα παρετε μη-επισκευασμενο ή επισκευασμενο στη διπλη τιμη, ειναι δικο σας θεμα.
 
[edit] Αγγελία ζήτησης [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να πω μερικες διευκρινησεις περι τιμων, ειδικα σε πιο νεα ατομα οπως το μελος ababapanos.

Αντε και βρισκεις μια κονσολα σε πολυ καλη τιμη π.χ. 25 ευρω. Τι θα την κανεις, θα την κοιτας? εννοω οτι θα πρεπει να παρεις και κασετες. Αρα μαλλον ειναι πιο συμφερον για εσενα να βρεις π.χ. ενα πακετο στα 50 ευρω με παιχνιδια μαζι, και ετσι να αποφυγεις την διαδικασια αναζητησης παιχνιδιων. Και καποιους πωλητες με αγγελιες "πωλουνται παιχνιδια mega drive, SONIC σκετο cartidge, 25 ευρω, μονο σοβαρες προτασεις" δηλαδη οσο πηρες εσυ την κονσολα. Και φυσικα να τσεκαρεις κατασταση της κονσολας, οχι οπως κατι αγγελιες "πωλειται sega megadrive2, κομπλε σε αριστη κατασταση, μονο θεματακι εχω χασει το καλωδιο τηλεορασης, λειπει το πλαινο καπακι και το start στο joypad δεν πατιεται".

Αρα ακομα και πιο ακριβα να βρεις, δεν σημαινει οτι σε ριχνουν, απλα δες τι αλλο δινουν, σε τι κατασταση ειναι και τετοια.
 
Εγώ έχω ένα άριστα διατηρημένο SNES στο κουτί του κομπλέ.. Γενικά είναι όλα σαν να αγοράστηκαν χθες.. άσχετα αν έχουν περάσει 20 χρόνια :p

Το κουτί είναι Fifa International Soccer.. έχει δηλαδή μέσα την κασσέτα και το manual του παιχνιδιού..

Έχει αυτό το πακέτο κάποια σπανιότητα? Και τι τιμές παίζουν πλέον για SNES? Επειδή είναι και σε άριστη κατάσταση..

Δεν έχω αποφασίσει να το πουλήσω. Αλλά ρωτάω γιατί ίσως πρέπει κάποια στιγμή να το δώσω σε κάποιον SNES fan καθώς εγώ παραμένω πιστός στο Ν64..
 
borellus είπε:
Εγώ έχω ένα άριστα διατηρημένο SNES στο κουτί του κομπλέ.. Γενικά είναι όλα σαν να αγοράστηκαν χθες.. άσχετα αν έχουν περάσει 20 χρόνια :p Το κουτί είναι Fifa International Soccer.. έχει δηλαδή μέσα την κασσέτα και το manual του παιχνιδιού..

Έχει αυτό το πακέτο κάποια σπανιότητα? Και τι τιμές παίζουν πλέον για SNES? Επειδή είναι και σε άριστη κατάσταση..

Δεν έχω αποφασίσει να το πουλήσω. Αλλά ρωτάω γιατί ίσως πρέπει κάποια στιγμή να το δώσω σε κάποιον SNES fan καθώς εγώ παραμένω πιστός στο Ν64..
Σίγουρα κάτι παραπάνω αξίζει από ότι οι σκέτες κονσόλες χωρίς παιγνίδι. Είναι από ελλάδα το συγκεκριμένο ή απτο εξωτερικό?
 
geo2004z είπε:
Σίγουρα κάτι παραπάνω αξίζει από ότι οι σκέτες κονσόλες χωρίς παιγνίδι. Είναι από ελλάδα το συγκεκριμένο ή απτο εξωτερικό?
Όχι από ελλάδα.. εξάλλου μικρό παιδάκι ήμουν όταν μου το πήραν :p

Προσπαθώ να θυμηθώ από ποια αλυσίδα παιχνιδιών το είχα πάρει αλλά δεν είμαι σίγουρος.. έχουν περάσει και 20 χρόνια :p
 
Borellus μήπως έχεις κάποια φώτο για το πακέτο αυτό; Δεν θυμάμαι να το έχω δει κάπου.
 
Πίσω
Μπλουζα