Τιραμόλα εναντίον Κουδουνίστρα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.086
Ο κουδουνίστρας (1985)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_κουδουνίστρας

 

 


"Τιραμόλα εναντίον κουδουνίστρα".


Πρωτοφανές ανοσιούργημα, διεκδικεί σοβαρά το βραβείο της «απόλυτης μπαλαφάρας» όλων των βιντεοταινιών.

Μαζί, και το βραβείο του πιο «καμμένου» τίτλου.

Ο καθαρώς-εκμεταλευτικός τίτλος της ταινίας, είναι ενδεικτικός του επικρατούντος πνεύματος.

Αποτελεί το “magnum opus” του ηθοποιού Μανώλη Δεστούνη, ο οποίος είναι και η πρόσφατη «ανακάλυψή» μου.

Απαγορεύεται ρητά η έκθεση «αμύητων» στην εν λόγω ταινία, η οποία συνιστάται μόνο σε σκληροπυρηνικούς οπαδούς της βιντεοκασέτας.

Σύμφωνα με το σενάριο, ο «Μπαμπης Μπαμ» και ο «Λάκης Λινάτσας» διευθύνουν ένα γραφείο ιδιωτικών ντέτεκτιβ (με βοηθό τη Νανά Βενέτη).

Για κάποιο αδιανόητο λόγo, μια μεγάλη γερμανική εταιρία ( υπό τη διακριτική επωνυμία «Χεσέ» ! ) αναθέτει στο ελληνικό γραφείο την προστασία της, από τον «αδίστακτο σιτσιλιάνο κακοποιό» με το παρατσούκλι «Δον Κουδουνίστρας».

Ο «Λινάτσας», πιάνει δουλειά ( ως “staff manager” ! ) στο ξενοδοχείο που μένει ο αρχιμαφιόζος με τα τσιράκια του, ώστε να παρακολουθήσει τις κινήσεις τους. Μάλιστα, κατά την εκεί παραμονή του, ο ντέντεκτιβ χρησιμοποιεί το επίθετο «Τιραμόλα» (ενδεχομένως για να μην εγείρει υποψίες ; ).

Η συνέχεια, επί της οθόνης…

Ενδεικτική «αστεία» σκηνή:

Η Νανά Βενέτη, μαθαίνει σκοποβολή. Πυροβολεί με ένα (πασιφανώς πλαστικό) εξάσφαιρο, ακούγεται ένας (παντελώς ψεύτικος) ήχος εκπυρσοκρότησης και αστοχεί.

Η σφαίρα, αντί να καρφωθεί στο στόχο, προσγειώνεται στα οπίσθια του Μανώλη Δεστούνη. Τον οποίο και εν συνεχεία βλέπουμε να χοροπηδά, κρατώντας τον πισινό του.

Αν παρόμοιες εικόνες συνιστούν για σας τον ορισμό του «χιούμορ», τότε αυτή η ταινία είναι “must”.

Προσοχή/Προειδοποίηση:

• Είναι φεμινιστικά-μη-ορθή βιντεοταινία, με τις γυναίκες να κυκλοφορούν -σχεδόν αποκλειστικά- με μαγιώ, ή ελαφρώς-ενδεδυμένες. Όλες δε εξ αυτών, παρουσιάζονται με το κλασσικό 80ʼs στερεότυπο του «αφελούς σκεύους ηδονής». Όσοι ενδέχεται να θιχθούν από τέτοιου είδους απεικονίσεις, καλύτερα να απέχουν.

• Οι βωμολοχίες πάνε-και-έρχονται. (Εκφράσεις όπως «Πω πω, θα γίνει της π….ας» , δεν είναι σπάνιες).

• Τα σεξιστικά/σεξουαλικά υπονοούμενα, έχουν την τιμητική τους. Αν τα θεωρείτε ως «παρακμιακό χιούμορ», τότε προτιμήστε κάτι πιο «κυριλέ».

Ενδεικτικές σκηνές :

Μανώλης Δεστούνης, προπονείται στις πολεμικές τέχνες (με 50ʼs περιβολή παραλίας).

attachment.php


Αυτός, αυτή και τα … πεπόνια !

attachment.php


Το γραφείο των ντέτεκτιβ.

Διακρίνονται (μεταξύ άλλων) :

• Χάρτης με λαμπιόνια («κάθε λαμπιόνι, δείχνει την παρουσία ενός πράκτορά μας, ανά τον κόσμο»),

• Walkie-talkie (για προφανείς λόγους),

• Υπερμεγέθης σκελίδα με σκόρδα !

attachment.php


Προπόνηση σκοποβολής, σε παραλία.

Ο Μανώλης Δεστούνης φέρει :

• Εξάσφαιρο,

• Ριγέ μαγιώ,

• Χακί στρατιωτικό χιτώνιο (ενδεδειγμένο για πλαζ),

• Καπέλο αγγλικού τύπου, α-λα-Livingstone.

attachment.php


«Του πόθου αναδυόμενη Αφροδίτη» (όπως έλεγε και ο Βοσκόπουλος) ;

Όχι, είναι η Νανά Βενέτη (φέρουσα ισχνή περιβολή).

attachment.php


Οι ιδιοκτήτες του γραφείου ιδιωτικών ερευνών : «Μπαμπης Μπαμ» και «Λάκης Λινάτσας».

attachment.php


Νανά Βενέτη, με το λεοπαρδαλέ μαγιώ (το ίδιο ακριβώς, που φορούσε και στο “Ροκάκιας την ημερα, το βραδυ καμαριέρα”).

attachment.php


Μανώλης Δεστούνης, σε ρόλο “hotel staff manager”, με μουστάκι που παραπέμπει σε «άλλες εποχές».

attachment.php


Η απόλυτη 80ʼς «διαμάχη» : Μαγιώ-Τίγρη vs Μαγιώ-Λεοπάρδαλη.

attachment.php


Γιάννης Μαλούχος (ως τσιράκι του Δον Κουδουνίστρα), με προχώ μπλούζα.

attachment.php


Ο (απανταχού παρών) Νότης Πιτσιλός («Βλάσσης Βλακέντιος»), σε ρόλο σεξομανή μασέρ.

«Στολίζει» τη Νανά Βενέτη, με γνήσιες «αντρίκιες» ατάκες, βγαλμένες από τα σπλάχνα της δεκαετίας του 80ʼ : «Με λάδι γλυστράει καλύτερα. Το χέρι, στο μασάζ, εννοώ !»

attachment.php


Ο διαβόητος κακοποιός Δον Κουδουνίστρας (Γιάννης Βογιατζής).

attachment.php


Η εκρηκτική Άντζελα Μεταξά.

Οι «διαβασμένοι», θα τη θυμούνται ως συμπρωταγωνίστρια του Απόστολου Σουγκλάκου, στο «Ρεμάλι της Αθήνας».

attachment.php


“Revenge of the living dead” ?

Όχι, ο Μανούλης Δεστούνης, καθώς «σβήνει» υπό τη σκέπη των μπουτιών της Άντζελας Μεταξά.

attachment.php


Ο Νότης Πιτσιλός, περνάει δύσκολες στιγμές στη λεκάνη …

attachment.php


… καταστρέφοντας την παρʼολίγον-συνεύρεση Δεστούνη-Μεταξά, που κρύβονταν στη ντουζιέρα.

attachment.php


Ο «άνθρωπος με το γαρύφαλλο» ;

Παραλίγο. Ο Μανώλης Δεστούνης μελετά το εγχειρίδιο με τίτλο «Οδηγίες προς βομβιστάς».

attachment.php


Καθαρόαιμο 80ʼs-βιντεοταινία χιούμορ #1:

Μανώλης Δεστούνης ντυμένος γυναίκα (με μουστάκι, φούξια μπλουζάκι και ασορτί καπέλο).

attachment.php


Καθαρόαιμο 80ʼs-βιντεοταινία χιούμορ #2:

Μεσήλικας, ταπεινώνεται (φέροντας μόνο λευκό σώβρακο Μινέρβα), μπροστά σε νεαρές με περιβολή παραλίας.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεϊκή!!!! (Παρουσίαση, φάση, ταινία, Νανά)
 
Νανα Βενετη CHECK

Νανα Βενετη με το γνωστο μαγιο φετιχ CHECK

Αντζελα Μεταξα CHECK

Αβαν γκαρντ ενδυματολογος CHECK


Καστ βετερανων (Expendables III) CHECK

Τι μπορει να παει στραβα?

Νομιζω btw οτι ο Πιτσιλος ευχαριστηθηκε την ταινια πιο πολυ απ ολους.
 
Ο Εχετλαίος ξανά σε επικίνδυνες εξερευνήσεις.... :D
 
Αν σας πω ότι στο πατρικό μου έχουμε τα ίδια πλακάκια μπάνιου αλλά στο μπεζ...
 
Παντως παλευω Δεστουνη.

Ισως ο λογος ειναι οτι η μανα μου, μου εχει πει οτι ο Δεστουνης ηταν γειτονας μας οταν ημουν μωρο...
 
Μεγάλε ειλικρινά έγραψες με την παρουσίαση και την περιγραφή!!! Ένα μεγάλο respect... :bow:
 
Εχω πάθει απίστευτα κικιντελίστικο σόκ απο την ανεπανάληπτη παρουσιαση της ταινιας... πραγματικα ΧΑΜΟΣ! Μιλάμε η καραμπινάτη καφρίλα της ταινιας με κανει και λιωνω στα γέλια! Με εχει εντυπωσιασει απιστευτα και μπηκα στη τρομερή περιέργεια να τη μελετήσω εις βάθος! Βλάσσης Βλακέντιος ο Νοτης Πιτσιλός? ΧΑΑΧΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ!!
 
Ενα έχω να πώ : Θα τη δώ!!!! ,πρίν απο μερικές ώρες την έχω στα χέρια μου (ναί καλά καταλάβατε ετοιμάζομαι να τη...λιώσω!)

(σ.σ. : Η περιγραφή του Exetlaios τα σπάει.)
 
Πάρτε και την εισαγωγική οθόνη ...

attachment.php
 
Είδα την ταινία. Λίγο κατώτερη των προσδοκειών μου η αλήθεια. Αλλά έριξα γέλιο.

Ασχετο : σήμερα ετοιμάζομαι να δώ (2η φορά) το " Η γυναικα μου ο...τερματοφύλακας".

(σ.σ.: Exetlaios για το κύριο που ταπεινώνετε με το λευκό σλιπάκι της μινερβα ,είναι ο γιώργος ματθαιου οπου φημολογείτε οτι απεβίωσε. Ξέρεις εσύ κάτι?)
 
Τον συγκεκριμενο τον θυμάμαι σε πολλές βιντεοκασσέτες να εμφανίζεται με το βρακί...
 
Οπως παντα μια εις βάθος παρουσίαση-ανάλυση απο τον μελετητή του είδους Exetlaio. Άνεμος και άρωμα παρακμιακού ρετρό, λες και ήρθε απευθείας απο τα βάθη του 80. Πάντα με σωστή επιλογή χαρακτηριστικών περιγραφών και screenshots!

(για την ιστορια, το καπελο α-λα Λίβινγκστον που βλεπουμε σε τοσα κομικς και ταινιες, ονομάζεται Pith Helmet. Το αναφερω επειδη το ειχα απορια για χρονια :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υστερα απο ενα θεικο review:bow: :bow: το να κατσω να δω την ταινια ηταν ενα πολιτισμικο σοκ!!! :D Απο την εναρξη μεχρι το τελος τα μαλλια μου ηταν ορθια σαν του Colin Abrahall των Charged G.B.H.Βρηκα πως θα λιωσω το π-σ-κ που ερχεται.
 
Είδα την ταινία για 2η φορά.

Ως γνωστόν η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως.
 
Εντοπίστηκαν τα (πρόσφατα) ίχνη του Μανώλη Δεστούνη.

Ψάχνω για παρέα, να δω την παράσταση.

Αν υπάρχουν εθελοντές, ας επικοινωνήσουν ...

attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα