Τι Σχέση Έχουν;

Θεία Λένα

RetroJunkie
Joined
21 Απρ 2017
Μηνύματα
2.009
Αντιδράσεις
4.305
Ψάχνοντας για τη βάση έπεσα πάνω σε απίστευτες συγγένειες και σχέσεις μεταξύ διαφόρων καλλιτεχνών που θα μοιραστώ μαζί σας με αυτό το κουίζ. Παίζω και μαθαίνω λοιπόν!
Συγγένειες, κουμπαριές, γάμοι και άλλα πολλά...
Προσθέστε ελεύθερα ότι θέλετε, άλλωστε οι συγγένειες κι οι σχέσεις είναι εκατοντάδες.. άλλες γνωστές κι άλλες όχι και τόσο

Τι σχέση υπήρχε μεταξύ των.....

1. Άγγελου Μαυρόπουλου
αρχείο λήψης.jpg

και Περικλή Χριστοφορίδη;
αρχείο λήψης (1).jpg



2. Ποια η σχέση των....

Δημήτρη Χορν
αρχείο λήψης (2).jpg

και Μαρίας Αλκαίου;
αρχείο λήψης (3).jpg
 
Για σχέση Μαυρόπουλου με Χριστοφορίδη δεν ξέρω, ξέρω με Γαβριηλίδη, αλλα αυτή είναι πολύ εύκολη και δεν θα την έβαζες σε κουίζ

Απορία (άσχετη?): Είχα την εντύπωση ότι η εκκλησία επιτρέπει στο ίδιο άτομο να βαφτίζει ή μόνο αγόρια ή μόνο κορίτσια, αλλιώς θα υπήρχε κινδυνος να παντρευτούν μεταξύ τους δύο πνευματικά αδέλφια. Λάθος ξέρω?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είχα την εντύπωση ότι η εκκλησία επιτρέπει στο ίδιο άτομο να βαφτίζει ή μόνο αγόρια ή μόνο κορίτσια, αλλιώς θα υπήρχε κινδυνος να παντρευτούν μεταξύ τους δύο πνευματικά αδέλφια. Λάθος ξέρω?
Ωραία το πρώτο βρέθηκε από τον ελέφαντα αλλά δε θέλει να το πει γιατί είναι ένας σεμνός ελέφαντας.
Ο Δ. Χορν & η Μ. Αλκαίου είναι πνευματικά αδέρφια μιας που και οι δύο είχαν νονά την ηθοποιό Κυβέλη..
 
Πώς βρέθηκε? Ξέρω ότι Μαυρόπουλος και Γαβριηλίδης υπήρξαν (διαδοχικά, όχι ταυτόχρονα) σύζυγοι της Μαρίκας Κρεββατά. Αλλά με τον Χριστοφορίδη δεν ξέρω σχέση.

Α, εννοείς η πρώτη απάντηση, όχι η απάντηση στο πρώτο ερώτημα. Και η απορία μου παραμένει, διότι δεν νομίζω να είναι φρέσκια απόφαση να μη βαφτίζονται παιδιά διαφορετικού φύλου από ίδιο νονό.
 
Να δώσω την απάντηση.
Ο Μαυροπουλος ήταν θείος του Χριστοφοριδη μιας που είχε παντρευτεί την πρώτη εξαδέλφη του πατέρα του, την ηθοποιό Καιτη Βερωνη.
Η Καιτη ήταν κόρη του Δημητρίου Βερωνη. Ο μπαμπάς του Περικλή Γεώργιος ήταν γιος της Ελένης Βερωνη.
Ελένη και Δημήτρης ήταν αμφότεροι αδέρφια της παλιάς μεγάλης πρωταγωνίστριας Αικατερίνης Βερωνη :)
Ανιψουδι λοιπόν του Μαυροπουλου ο Περικλής!!
 
Πίσω
Μπλουζα