Τι ακούω απόψε ...

Το έχω ρίξει στην Edith Piaf αυτό το βράδυ...


Ψάχνοντας να βρω ένα από τα λίγα βίντεο που δείχνουν την Πιαφ, σκόνταψα και πάνω σ' αυτό που σπάνια περιέχεται σε συλλογές τραγουδιών της, και που θύμισε κάποια πρόσφατα γεγονότα στη χώρα που μένω, όταν η ιστορία επαναλήφθηκε ως φάρσα (αν και τραγική). Δεν πρέπει να υπάρχει άλλο έγχρωμο φιλμ με την Πιάφ

 
Σήμερα ακούω Dio πριν τον Dio των Rainbow και των Black Sabbath. Ούτε κορώνες, ούτε falsetti, ούτε μαλλιά, ούτε χαϊμαλιά, ούτε πέτσινα. Τόσο clean που ακόμη και η @bambinella θα τον άκουγε.

Ronnie Dio and the Red Caps - An angel is missing (1961)

 
Σήμερα ακούω Dio πριν τον Dio των Rainbow και των Black Sabbath. Ούτε κορώνες, ούτε falsetti, ούτε μαλλιά, ούτε χαϊμαλιά, ούτε πέτσινα. Τόσο clean που ακόμη και η @bambinella θα τον άκουγε.

Ronnie Dio and the Red Caps - An angel is missing (1961)

Τιιιιι;
Ο Dio είναι αυτός; Μήπως είναι ο μπαμπάς του;
Δεν είχα ιδέα ότι είχε τέτοιο στυλ. Ήξερα ότι άνοιγε τις συναυλίες των Deep Purple αλλά ότι είχε και τέτοιο παρελθόν ε δεν πήγαινε το μυαλό μου.
 
Τιιιιι;
Ο Dio είναι αυτός; Μήπως είναι ο μπαμπάς του;
Δεν είχα ιδέα ότι είχε τέτοιο στυλ. Ήξερα ότι άνοιγε τις συναυλίες των Deep Purple αλλά ότι είχε και τέτοιο παρελθόν ε δεν πήγαινε το μυαλό μου.
Όλοι από κάπου ξεκινούν Λώρα μου...
 
Απόψε ακούω ιρλανδέζικη μουσική παρακολουθώντας και τον ιρλανδέζικο χορό. Κάπως έτσι φαντάζομαι τις νεραιδούλες να ήταν, σαν τα γλυκά κορίτσια του βίντεοκλιπ.
 
Απόψε ακούω ιρλανδέζικη μουσική παρακολουθώντας και τον ιρλανδέζικο χορό. Κάπως έτσι φαντάζομαι τις νεραιδούλες να ήταν, σαν τα γλυκά κορίτσια του βίντεοκλιπ.
Πολύ αμφιβάλλω για την Ιρλανδικότητα του Ιρλανδικού χορού όμως. Διότι είναι με τα μπαλέτα Μωυσέγιεφ, και δείτε τι κάνανε με τον αντίστοιχο ελληνικό (που αποκαλείται "Sirtaki" και αποδίδεται στον Θεοδωράκη κι ας έχει μέσα και Φραγκοσυριανή και άλλα δύο άσχετα άσματα που δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή). Εκείνο που με ενοχλεί περισσότερο είναι οι ανεκδιήγητες ενδυμασίες που έχουν συνδυάσει κάθε τουριστικό στερεότυπο.


Ακόμη και ο Βέλγος με τα παλλόμενα πέη είχε ελληνικότερο χορό :) και η ενδυμασία ήταν σωστή (αρχαιο)ελληνική, ήτοι τσιτσίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα