Τι ακούω απόψε ...

Sandra Ann Lauer

1ος προσωπικός δίσκος 1976 (14 ετών)

Τίτλος Sandra Ann

Screenshot 02-17-2022 13.20.58.jpg

Α πλευρά -Andy mein freund (ο φίλος μου ο Andy)
B πλευρά - Ich bin noch ein kind (είμαι ακόμη ένα παιδί)



 
πολύ ωραία η Sandra δες ακόμη κι αυτό αν δεν το ξέρεις διασκευή του πασίγνωστου Big in Japan των Alphaville:
Sandra-Japan ist weit
απ' τα πρώτα της!
 
Πολυμέρης Φώτης - Γέλα αγάπα και τραγούδα (βάλς)

Πολυμέρης Φώτης - Το στερνό μου ποτήρι (τανγκό)

Περιλαμβάνονται στον δίσκο 45 στροφών
 
Sandra-Stop for a minute
το βιντεοκλίπ είναι από τη διάσημη αστυνομική γερμανική σειρά Tatort! Που σημαίνει χώρος του εγκλήματος. Είναι εξαιρετικά μακρόβια σειρά, τουλάχιστον από τα '80ς.
 
Sugarcubes "Regina" απ' τον δεύτερο δίσκο του φοβερού ισλανδικού συγκροτήματος απ' το οποίο έγινε γνωστη η Bjork

 
Μαντώ - Στις αλυκές του κόσμου - Official Video Clip
Το εξαιρετικό τραγούδι "Στις Αλυκές του Κόσμου" σε μουσική Μαντώς και στίχους Ιφιγένειας Γιαννοπούλου είναι του 1995 και περιλαμβάνεται στο έβδομο συνεχόμενο προσωπικό άλμπουμ της Μαντώς με τίτλο "Η Μαντώ στον Έβδομο Ουρανό" και το τελευταίο που κυκλοφόρησε σε δίσκο βινυλίου και μάλιστα διπλό. Οπτικοποιήθηκε σε ένα εξίσου εξαιρετικό βίντεο κλιπ το 1996 που περιλαμβάνει σκηνές από την καταστροφή της Σμύρνης, την τουρκική εισβολή στην Κύπρο και καθώς την Κρίση των Ιμίων η οποία κορυφώθηκε και τελείωσε με τα γνωστά γεγονότα στις 31 Ιανουαρίου 1996. Κατά την προσωπική μου άποψη το συγκεκριμένο βίντεο κλιπ θα πρέπει να ενόχλησε πολλούς ... Πόσο επίκαιρο είναι 26 χρόνια μετά...
 
ΣΤΟ ΑΔΕΙΟ ΜΟΥ ΠΑΚΕΤΟ - SUNNY ΜΠΑΛΤΖΗ
Album(s): Το Αληθινό Μέγεθος Της Σκιάς Μου (2001 - Nitro Music), Jet Lag (2006 - All Together Now / Minos-EMI)

πρόκειται για διασκευή του
ΣΤΟ ΑΔΕΙΟ ΜΟΥ ΠΑΚΕΤΟ - Φίλιππος Νικολάου
Στίχοι: Μαρία Μωραϊτου
Μουσική: Αλέξης Παπαδημητρίου
από το άλμπουμ
 
Πίσω
Μπλουζα