Τι ακούω απόψε ...

αυτό το είχα περάσει για new wave όταν το πρώτο άκουσα πριν χρόνια μην γνωρίζοντας ότι ήταν οι Judas Priest και μην μπορώντας να ξεχωρίσω τα μουσικά είδη (ήταν και 1988)
 
Και κάτι από ένα δίσκο που είχα αγοράσει Μεγάλη Εβδομάδα του 2004 όταν είχα κατέβει Αθήνα τότε. Απ' το θρυλικό Fire Of Love των σπουδαίων Gun Club. Έκτοτε αυτό το cd το έχω συνδέσει με το Πάσχα:
 
Κι εκεί που δεν ήξερα τι να ακούσω τη Μεγάλη Εβδομάδα ώστε να μην είμαι εντελώς εκτός κλίματος αλλά να ταιριάζει και στα γούστα μου, τσουπ μου πέταξε πριν λίγο μια κουβέντα ένας καλός φίλος του φόρουμ και βρήκα αυτό που ήθελα. Θεϊκή κιθάρα!

Yngwie Mamsteen- Crying (Trilogy, 1986)

 
To συγκρότημα που έφτιαξε ο Mick Jones, όταν αποχώρησε απ' τους Clash. Big Audio Dynamite και "The Bottom Line'':

 
Λατρεμένoι mazzy star, το συγκεκριμένο cd κυριολεκτικά είχε λιώσει. Το κομμάτι απίθανο.
[/QUOTE]
Πολύ ωραίο συγκρότημα και το τραγούδι τα σπάει. Και ο πρώτος τους δίσκος "she hangs brightly" είναι εξαιρετικός και αυτός που δείχνει έναν κύκνο στο εξώφυλλο "Among my swan". Οι 3 πρώτοι δηλαδή..
 
Φωτεινή Μαυράκη ~ Ο επισκέπτης - 1974
Στίχοι: Ευάγγελος Ατραΐδης & Γιάννης Βασιλόπουλος
Μουσική: Παναγιώτης Παναγιωτίδης
 
Τελευταία επεξεργασία:
laura ingalls, paulochelao24, λατρεμένο και για μένα το Fade into you. ♥♥


Ennio Morricone - Chi Mai (1971)

Χρησιμοποιήθηκε στις ταινίες Maddalena (1971) , Le Professionnel (1981), όπως και στην τηλεοπτική σειρά An Englishman's Castle (1978).
Επίσης ήταν το μουσικό θέμα της τηλεοπτικής σειράς του BBC, The Life and Times of David Lloyd George (1981).
Μεταξύ άλλων και σε γαλλική διαφήμιση
Pub Royal Canin Année 1986
πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία:
BoneyM-Rasputin
ra-ra-rasputin lover of the russian queen...
φυσικά από τον αυθεντικό δίσκο nightflight to venus! επειδή φυσικά είναι ουσιαστικά αδύνατο να καταλάβει κανείς τους στίχους μόνο ακούγοντας το τραγούδι, μόνο πρόσφατα τους βρήκα, από το ίντερνετ!
 
Πίσω
Μπλουζα