Τι ακούω απόψε ...

Running WIld-Little big horn
με το συνηθισμένο "πολεμικό/πειρατικό" ύφος των Running Wild, για μια από τις σημαντικότερες μάχες της αμερικάνικης ιστορίας....
 
Από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου
Ο καϊξής
Στην περιγραφή αναγράφονται:
«Ο καϊξής», ένα από τα μουσικά διαμάντια που μάς χάρισε ο Απόστολος Χατζηχρήστος, πρωτοκυκλοφόρησε σε δίσκο τών 78 στροφών το 1948. Με τον ίδιο τον Χατζηχρήστο να τραγουδά, έχοντας δίπλα του τον Μάρκο Βαμβακάρη. Από 'κει και πέρα το είπαν και πάρα πολλοί νεότεροι, αφού ανήκει πια στις κλασικές επιτυχίες τού ρεμπέτικου. Στη δική μας εκπομπή τής σειράς «Οι παλιοί μας φίλοι» που αφιερώσαμε με τον Κώστα Αυγέρη το 1991-92 στον Θόδωρο Παπαδόπουλο (1899-1963) και τον Απόστολο Χατζηχρήστο (1904-1959), το τραγούδησαν μαζί ο Γιάννης Γερογιάννης και η Ελευθερία Αρβανιτάκη. Θέμα τής εκπομπής ήταν οι παράλληλοι βίοι τών δύο συνθετών με τις μικρασιάτικες ρίζες, που έζησαν την ίδια εποχή, αλλά εκπροσωπούσαν δύο διαφορετικούς μουσικούς κόσμους. Το ελαφρό τραγούδι από τη μια, το ρεμπέτικο απ’ την άλλη. Δύο μουσικά είδη που δεν είχαν τίποτα μεταξύ τους να χωρίσουν, αλλά που η Πολιτεία ήθελε να τα θεωρεί αντίπαλα για λόγους κοινωνικούς, ταξικούς, πολιτικούς. Όπως κάθε τι πλαστό, και αυτή η δήθεν αντιπαλότητα στο τέλος γεφυρώθηκε. Και τα τραγούδια, άλλα λιγότερο και άλλα πιο πολύ, πέρασαν και στις επόμενες γενιές. Στη σκηνή που θα δείτε μια μπουζουκοπαρέα παίζει και τραγουδά στην αυλή ενός σπιτιού τον Καϊξή και το τραγούδι τους συναντά τη φωνή τής γκιουζέλ χανούμ, που μόνη μέσα στο κελί της κλαίει και θρηνεί. Και όταν το τραγούδι πια τελειώνει, το παράθυρο στην κάμαρα που ανοίγει, μάς βγάζει κι εμάς στον Βόσπορο. Φωτογραφία Συράκος Δανάλης, ενορχήστρωση Γιάννης Κ. Ιωάννου, οργάνωση παραγωγής Λαμπρινή Αθανασίου-Μπλέτα, σκηνοθεσία Κώστας Αυγέρης.
 
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΛΙΑΣ - ΕΙΣΑΙ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ
Μουσική : Τάκης Σούκας
Στίχοι : Ηρακλής Παπασιδέρης
LP OI ΚΑΡΔΙΕΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΝΕ 1977

Δεν μπορείς με την καρδιά μου εσύ να παίζεις,
δεν μπορείς με τον καημό μου να γελάς.
Δεν ανέχομαι πια τον εγωισμό σου,
σήκω φύγε και μην ξαναγυρνάς.

Είσαι εγωίστρια πολύ,
βασίζεσαι πολύ στην ομορφιά σου.
Μα είσαι από αισθήματα αδειανή
γιατί είναι άδεια η καρδιά σου.

Δεν μπορείς με την καρδιά μου εσύ να παίζεις,
δεν μπορείς με τον καημό μου να γελάς.
Δεν ανέχομαι πια τον εγωισμό σου,
σήκω φύγε και μην ξαναγυρνάς.

Είσαι εγωίστρια τρελή,
κουράστηκα απ' τα καμώματά σου.
Τι κρίμα να `σαι όμορφη πολύ
και να `ναι άδεια η καρδιά σου.

Δεν μπορείς με την καρδιά μου εσύ να παίζεις,
δεν μπορείς με τον καημό μου να γελάς.
Δεν ανέχομαι πια τον εγωισμό σου,
σήκω φύγε και μην ξαναγυρνάς.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα