Τι ακούω απόψε ...

Είχα βάλει να ακούσω ένα νεοαποκτηθέν άλμπουμ με μουσική μιας περιοχής της Νότιας Ιταλίας που δεν την είχα ακούσει ποτέ (ούτε τη μουσική ούτε την περιοχή). Φωνακλάδικη μουσική με κλαπατσίμπαλα όπως μου αρέσει και την άκουγα αφηρημένα μέχρι που σε κάποιο σημείο μαζί με τα ταμπα-τούμπα ακούστηκε και μια άλλη πολύ γνωστή μελωδία και μου τράβηξε την προσοχή. Δεν ξέρω πόσο επιτυχημένα παντρεύονται τα δύο.


Προτιμώ να το ακούω χωριστά, ειδικά όταν το συνδυάζω με την οπτική απόλαυση που μου προσφέρει η χορογραφία του Μπεζάρ (που δεν αρέσει στην κυρία Ντάριο, αν θυμάμαι καλά) ειδικά ερμηνευμένη από τη Maya Plisetskaya (κι ένα σωρό μαντράχαλους που αργούν να πάρουν μπροστά, αλλά δεν μου περισσεύουν μάτια να τους προσέξω κι αυτούς έτσι κι αλλιώς).


Ωχ νομίζω το έχω ξαναβάλει αυτό το βίντεο. Ε. δεν πειράζει, βλέπεται και ξαναβλέπεται και ξαναξαναβλέπεται.
 
Star hits (δεν υπάρχει στο γιουτούμπι) μάλιστα, το γνήσιο από διπλή κασέτα και με διπλό αυτοκόλλητο, την Whitney Houston για τα αγόρια και τον Black για τα κορίτσια. αγαπημένο κομμάτι- Wax-American English
 
Κυκλοφορώ κι οπλοφορώ - Άλκηστις Πρωτοψάλτη (Video 1986)
Με νέο ήχο!!
Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου
Μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης

 
Πίσω
Μπλουζα