Τι ακούω απόψε ...

Βάσει της απάντησης #3342 της @BETTY BOOP στο θέμα "Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους" παραθέτω το παρακάτω τραγούδι το οποίο δεν γνώριζα.
Η εισαγωγή του είναι όμως πασίγνωστη καθ' ότι απετέλεσε από το 1967 το σήμα της εταιρείας Λύρα στις διαφημιστικές εκπομπές των δισκογραφικών εταιρειών στην Ελληνική Ραδιοφωνία μέχρι την κατάργησή τους στις αρχές της δεκαετίας του '80.

Γιώργος Ρωμανός - Το Ρολόι
Στίχοι και μουσική: Γιώργος Ρωμανός
Δίσκος Vinyl, 7", 45rpm, Zodiac ZS 8108 , 1967

Το ρολόι, που χτυπούσε ρυθμικά
χρόνια τώρα στη γωνιά
δίπλα από την εκκλησιά σταμάτησε
Το ρολόι, που χτυπούσε ρυθμικά
και σχολάγαν τα παιδιά
στις εφτά και στις εννιά σταμάτησε, μια βραδιά
Το παλιό ρολόι χάλασε
οι χρυσοί του δείκτες ράγισαν
κι έσπασαν ξαφνικά

Πόσα χρόνια που χτυπούσε ρυθμικά
όλα πήγαιναν καλά
στις δουλειές στην εκκλησιά και στα σχολειά
Τώρα όμως, όλοι πια ξυπνούν αργά
παρατήσαν τη δουλειά
και αργούνε τα παιδιά στο μάθημα, των εννιά
Το παλιό ρολόι χάλασε
οι χρυσοί του δείκτες ράγισαν
κι έσπασαν ξαφνικά

Μα απόψε το διορθώσανε καλά
φέραν δείκτες και λουριά
αλυσίδες και καρφιά και τό ’φτιαξαν
Κι έτσι τώρα θα χτυπάει ρυθμικά
στην αντικρινή γωνιά
δίπλα από την εκκλησιά παντοτινά


ΤΟ ΡΟΛΟΪ - ΡΑΔ/ΝΙΚΟ ΣΗΜΑ - "ΛΥΡΑ" - VANGELIS PAP. + ΓΙΩΡΓ.ΡΩΜΑΝΟΣ
Η παρτιτούρα από το πιο διάσημο ίσως τραγούδι του «Το ρολόι»,δόθηκε από τον Ρωμανό, στον Νικόλαο Αρμάο, για να φτιάξει τον κύλινδρο για την λατέρνα. Ο ογδοντάχρονος τότε Αρμάος μετέφερε την λατέρνα του στο στούντιο παίζοντας το βασικό θέμα σε άψογο ρυθμό, πάνω στην ηχογράφηση του οποίου έπαιξαν μετά οι μουσικοί.«Το ρολόι» ήταν για δεκαετίες το επίσημο σήμα εκπομπής της εταιρείας δίσκων «ΛΥΡΑ».(πληροφ.βικιπαιδεια)
ΣΤΙΧΟΙ * ΜΟΥΣΙΚΗ - ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΩΜΑΝΟΣ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ - INSTRUMENTAL
 
Ρίκα Δεληγιαννάκη-Κάψαμε τα καράβια μας
εδώ είναι ένα κομμάτι από το δίσκο, απ' όσο ξέρω έχει βγει και σε cd, με την επιμέλεια της ίδιας της συνθέτριας. αυτή ζει ακόμα (ζωή να 'χει) ήταν πελάτισσα μου και είναι από εδώ. Το εξώφυλλο του δίσκου είναι από το διάσημο ζωγράφο του Ηρακλείου, τον Θωμά Φανουράκη. εγώ έχω τον αυθεντικό δίσκο του '77.
 
Τι είν' αυτό που το λένε αγάπη - Σοφία Λόρεν και Τώνης Μαρούδας
(Ταινία "Το παιδί και το δελφίνι" του 1957, η πρώτη ταινία του Χόλυγουντ που γυρίστηκε στην Ελλάδα)
 
Πίσω
Μπλουζα