Τι ακούω απόψε ...

Δεν ξέρω τι έχω πάθει απόψε και έχω φάει σκάλωμα με το "Τέρμα τα παράπονα τέρμα οι καημοί" της Λίτσας Διαμάντη. Η μουσική δεν είναι ορίτζιναλ, είναι διασκευή από ένα Ισραηλινό τραγούδι που διαγωνιζόταν για την Γιουροβίζιον, αλλά ορίτζιναλ είναι οι στίχοι που είναι προάγγελος των καψουροτράγουδων που ετοιμάζονται για την μεγάλη επέλαση στα επόμενα χρόνια. (Βρισκόμαστε στο 1980). Ορίτζιναλ και το στυλ της Λίτσας με το γυαλιστερό ντε πιες και το μαλλί αλά λαίδη Νταϊάνα. Έκανα μια αναζήτηση αν έχει ξαναμπεί στο θρεντ και... βέβαια έχει ξαναμπεί (δεν έχουμε αφήσει και τίποτα), από ποιόν; από την αγαπητή bajar το 2021.
 
Έκανα μια αναζήτηση αν έχει ξαναμπεί στο θρεντ και... βέβαια έχει ξαναμπεί (δεν έχουμε αφήσει και τίποτα), από ποιόν; από την αγαπητή bajar το 2021.
Και να μπει πάλι και πάλι και όσες φορές ακόμη θέλετε! Λατρεία η Λίτσα!
 
Αγαπημένη Λίτσα Διαμάντη
Παραθέτω ορισμένα άσματα που ερμήνευσε η Ευαγγελία Κοσμίδου (το πραγματικό ονοματεπώνυμο της Λίτσας Διαμάντη).

"Εσένα θέλω μόνο '' ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ και ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΕΤΙΝΗΣ ( Ευάγγελος Σούκας )
45άρι Parlophone – GDSP 3076 , 1965

ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΣΥΝΝΕΦΙΕΣ (Γιώργος Μητσάκης)
45άρι Odeon - DSOG 3231, 1966

ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ - ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΨΩΝΑΚΙ (Βασίλης Βασιλειάδης)
45άρι Minos - MINOS 5026 , 1970

ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ - ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΑΝ ΗΣΟΥΝΑ ΚΥΡΙΟΣ (Βασίλης Βασιλειάδης)
45άρι Minos - MINOS 5026 , 1970

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ - ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ - ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΕΤΙΝΗΣ (Βασίλης Βασιλειάδης)
45άρι Minos - MINOS 5027 , 1970

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΓΩ ΚΥΡΙΑ - ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ (Βασίλης Βασιλειάδης, Πυθαγόρας)
45άρι Minos - MINOS 5153 , 1970

ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΑΣΟΥ (Χρήστος Νικολόπουλος, Πυθαγόρας)
45άρι Minos - MINOS 5315 , 1972

ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΤΑΙ (Λυκούργος Μαρκέας, Πυθαγόρας)
45άρι Minos - MINOS 5372 , 1972

ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ "και τότε" Α. ΠΑΝΟΥ
45αρι, MINOS 5503 , 1974

εδώ σχετική playlist που έχω φτιάξει στο κανάλι μου στο youtube


 
Τελευταία επεξεργασία:
Και να μπει πάλι και πάλι και όσες φορές ακόμη θέλετε! Λατρεία η Λίτσα!
Εννοείται, λατρεία η κα Διαμάντη. Περίμενε λίγο, η Δούκισσα είναι άλλη έτσι? Πάντα τις μπερδεύω. Είναι μαθησιακό το πρόβλημα, τέλος. :icon_lol:

Καλημέρα.

Δούκισσα - Που πας χωρίς Αγάπη (1968)

 
Εννοείται, λατρεία η κα Διαμάντη. Περίμενε λίγο, η Δούκισσα είναι άλλη έτσι? Πάντα τις μπερδεύω. Είναι μαθησιακό το πρόβλημα, τέλος. :icon_lol:

Καλημέρα.

Δούκισσα - Που πας χωρίς Αγάπη (1968)

ΔΟΥΚΙΣΣΑ - ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ (μέ ΤΟΛΗ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟ) (Κ. ΣΤΑΜΑΤΑΚΗ & ΠΥΘΑΓΟΡΑ) (PHILIPS 6279 - 1968)

Μ' έμαθες ν' αγαπώ Τόλης Βοσκόπουλος & Δούκισσα Cine Video Με νέο ήχο
Στίχοι & Μουσική: Τόλης Βοσκόπουλος
Από την ταινία "Τ΄αδέλφια μου" (1966)

εδώ σχετική playlist που έχω φτιάξει στο κανάλι μου στο youtube
 
Εννοείται, λατρεία η κα Διαμάντη. Περίμενε λίγο, η Δούκισσα είναι άλλη έτσι? Πάντα τις μπερδεύω. Είναι μαθησιακό το πρόβλημα, τέλος. :icon_lol:

Καλημέρα.

Δούκισσα - Που πας χωρίς Αγάπη (1968)

Κι εγώ πάντα τις μπέρδευα αυτές τις δύο πιο παλιά. Απίστευτο;
Τώρα πια τις ξεχωρίζω από το ότι τα περισσότερα της Δούκισσας ακούγονται ως παλιότερο στυλ (δηλ. δεκαετία 60, ενώ της Διαμάντη φαίνονται πιο σύγχρονα δηλ. 70s - 80s) κι ότι συχνά της κάνει δεύτερη φωνή ο Βοσκόπουλος.

Φαντάζεσαι τι πρόβλημα θα είχαμε αν πηγαίναμε ποτέ εδώ; :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα.

Καλό τριήμερο σε όσους τυχερούς τυχαίνει τριήμερο, καλή παρέλαση σε όσους τα παιδάκια τους θα παρελάσουν, καλό λιώσιμο σε όσουν έχουν σκοπό να γίνουν γκολ, καλή περιπέτεια σε όσουν έχουν σκοπό να γίνουν Indiana Jones, καλό τίποτα σε αυτούς που σκοπεύουν να μην κάνουν τίποτα. Καλή δουλειά σε όσους θα δουλεύουν.

Michael Jackson - I Just Can't Stop Loving You (1987)

 
Η τραγουδιστρια Χριστιαννα ειναι λατρεια και αυτο το ασμα προσωπικα το εχω ενταξει στα αγαπημενα μου απο τοτε
που θυμαμαι τον εαυτο μου νεο.


Το ασμα παρακατω ειναι σε μουσικη Κωστα Χαριτοδιπλωμενου και σε στιχους Φιλιππου Γραψα κι εδω στην Ελλαδα
ερμηνευτηκε απο την τραγουδιστρια Χριστιανα.
Σε αυτο το βιντεοκλιπ θα δειτε τον τραγουδιστη Μανωλη Αποστολιδη να ερμηνευει αυτο το τραγουδι σε μια εμφανιση
του για λογαριασμο της κρατικης τηλεορασης της Γεωργιανης Σοβιετικης Σοσιαλιστικης Δημοκρατιας το 1989.

 
O Vladimir Presnyakov ειναι ρωσος τραγουδιστης και σε αυτο το παλιο βιντεοκλιπ μοιαζει τροπον τινα σαν ρεπλιικα του Michael
Jackson αλλα βεβαια εκ φυσικου ειναι λευκος και ξανθος.:fafoutis::anim_roll:

Папа ты сам был таким η αλλιως Μπαμπα παντα ιδιος ησουν.
Το βιντεοκλιπ ειναι αποσπασμα απο μια μουσικη εκπομπη της σοβιετικης τηλεορασης που λεγοταν Πρωϊνο Ταχυδρομειο και εκεινη
η εκπομπη ειχε θεμα την μεταρρυθμιση που εγινε στην παιδεια και σχετικα με τα σχολεια το '88 επι Γκορμπατσωφ.

 
Δούκισσα - Οι αναμνήσεις

Δεν είναι πέτρα η καρδιά - Δούκισσα & Τόλης Βοσκόπουλος
Μουσική - Στίχοι: Τόλης Βοσκόπουλος
Εναλλακτικός τίτλος "Τι σού 'χω κάνει βρε ζωή".
Μέσα από την ταινία "Θα κάνω πέτρα την καρδιά μου"
 
ΣΙΝΑΪΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ - ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΩ (μέ ΡΕΝΑ ΒΙΟΛΑΝΤΗ)
(Γ. ΔΑΜΙΑΝΑΚΗ) (Αρ. μήτρας 7XGO 3999) από 45άρι δείγμα
 
Όταν γυρνάς στο πατρικό για λίγες μέρες και συνειδητοποιείς πόσο γρήγορα περνά η ζωή, ποιος ήσουν όταν πρωτοέφυγες και ποιος έχεις γίνει πλέον, κάποια στιγμή ξαφνικά θυμάσαι και το παιδί μέσα σου που τόσα χρόνια μένει σιωπηλό.

Άλκηστις Πρωτοψάλτη - Μωρό (1998)

 
Πίσω
Μπλουζα