Τι ακούω απόψε ...

Έχει ακουστεί (και δεν το έχω διασταυρώσει) ότι αυτό το τραγούδι το έγραψε ο Κραουνάκης για να το πει ο Βλάσσης Μπονάτσος σε μια παράσταση εκεί κοντά στο 1990. Στη δισκογραφία βγήκε σύντομα με το LP "Εφημερία" τραγουδισμένο από τον ίδιο τον Κραουνάκη αλλά εγώ το γνώρισα από τον πολυαγαπημένο δίσκο "Όταν έρχονται οι φίλοι μου" με τη φωνή του ίδιου και της Πρωτοψάλτη. Οι στίχοι είναι του Σταμάτη Φασουλή και η μουσική, αχ η μουσική! Η πιο τζαζ ροκιά που έτυχε να ακούσω μέχρι τότε στην ελληνική δισκογραφία.

"Γιατί το ροκ, ότι και να 'σαι
άμα δεν το ΄χεις, να το φοβάσαι!"


Άλκηστις Πρωτοψάλτη - Σταμάτης Κραουνάκης - Το Ροκ (1995)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Glenn Miller - I Know Why (And So Do You)
Από την ταινία "Sun Valley Serenade" (1941)
Glenn Miller Orchestra, Paula Kelly & The Modernaires

Why Don't You Do Right - Peggy Lee - Benny Goodman Orch 1942

Paul Anka - It's Time To Cry (1959)

Righteous Brothers -- Unchained Melody (Live, 1965) (Picture and Sound Restored)
 
Η λίστα μου για τις επόμενες 2 ώρες. Κομμάτια που έχω αναρτήσει στο φόρουμ.

Gilbert O'Sullivan - Alone Again (naturally) (1971)
The Chi-Lites - Oh Girl (1972)
Ace - How Long (1974)
Triumvirat - The Sweetest Sound Of Liberty (1975)
Jean-Luc Ponty - Cosmic Messenger (1978)
Gregory Isaac - Night Nurse (1980)
Klaus Nomi - Total Eclipse (1981)
Paul Davis - Cool Night (1981)
The Police - Walking On The Moon (1981)
Giorgio Moroder - Irena's Theme (1982)
David Bowie - Modern Love (1983)
The Stranglers - Skin Deep (1984)
Alison Moyet - Where Hides Sleep (1984)
Talk Talk - Renne (1985)
Harold Faltermeyer - Fletch Theme (1985)
When In Rome - The Promise (1988)
Q Lazzarus - Goodbye Horses (1988)
Sade - Siempre Hay Esperanza (instrumental 1988)
The Doors - Love Street (1968)

Dire Straits - Down To The Waterline (1978)

 
Είχε μόλις στην ΕΤ2 μια υπέροχη συνέντευξη από τις δύο κόρες του Λουκιανού Κηλαηδόνη και της Άννας Βαγενά. Τι μουσικός και άνθρωπος!
 
Είχε μόλις στην ΕΤ2 μια υπέροχη συνέντευξη από τις δύο κόρες του Λουκιανού Κηλαηδόνη και της Άννας Βαγενά. Τι μουσικός και άνθρωπος!
Στην συγκεκριμένη εκδήλωση η Μαντώ , εκτός από τα φωνητικά μαζί με τη Λία Βίσση στο "Ένα τραγούδι" του Λουκιανού Κηλαηδόνη το οποίο περιλαμβάνεται στο παραπάνω βίντεο, ερμήνευσε με το κουαρτέτο του Μανώλη Μικέλη, το jazz κομμάτι "Blue Moon" των Richard Rodgers and Lorenz Hart (1934) (βλ. σχετική ανάρτηση #6.496 στο παρόν νήμα).
Διαβάζουμε στο
"....
Η οργάνωση λειτούργησε καλά, η προγραμματισμένη κινηματογράφηση από τους Διαγόρα Χρονόπουλο και Ηρακλή Παπαδάκη εκτελέστηκε άψογα κι επαγγελματικά κι αν στο τέλος της συναυλίας η Μαντώ ξεχάστηκε στην πλατφόρμα τραγουδώντας jazz κι αναγκάστηκε να ζητήσει βοήθεια από ένα σκάφος του λιμενικού για να επιστρέψει στην ξηρά, αυτό δεν πείραξε ούτε την ίδια, απλώς σημειώθηκε στα πρακτικά σαν ένα από τα ευτράπελα και διασκεδαστικά που χαρίζουν ακόμη χαμόγελα.
....
"


1935 Al Bowlly & Ray Noble’s Orch. - Blue Moon
CD audio source, originally issued on 78rpm Victor 24849 - Blue Moon (Rodgers-Hart) by Al Bowlly, orchestra conducted by Ray Noble, recorded in NYC January 12, 1935 .


Connie Boswell - Blue Moon(1935)
Δίσκος Shellac, 10", 78 RPM (Brunswick 01926-B)-(B 16642A)(1935)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα.

Jam & Spoon - Right In The Night (Original 1993) (Max Loewe Calm Remix)


Κλαίω φίλε.. τι μου θύμησες!!

5ημερη Ρόδος 94.. σχεδόν καλοκαιράκι και μας είχαν πάει στη Loft.. Μόλις είχε βγει το Right in the night και όταν το έβαλε ο DJ είχε γίνει χαμός απο το χορό μέσα στο (για την εποχή) τεράστιο Loft!!!

Συνεχίζω με ένα ακόμα τραγούδι την ίδια χρονιά..

Ace of Base - Wheel of Fortune
 
Τελευταία επεξεργασία:
Iron Maiden-7th son of the 7th son, το ομότιτλο
είχαν κάνει ως γνωστό οι maiden αυτό το πείραμα με τα synthesizer.εγώ πιστεύω ότι και μεταλλόφωνο να παίζανε θα ακουγόταν badass.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κλαίω φίλε.. τι μου θύμησες!!

5ημερη Ρόδος 94.. σχεδόν καλοκαιράκι και μας είχαν πάει στη Loft.. Μόλις είχε βγει το Right in the night και όταν το έβαλε ο DJ είχε γίνει χαμός απο το χορό μέσα στο (για την εποχή) τεράστιο Loft!!!
Και είδες Βαγγέλη, δεν άκουγα το original αλλά ένα ονειρικό mix που μου αρέσει πολύ. Classic Jam & Spoon, μεγάλο hit.


U2 - Stay (1993)

 
Πίσω
Μπλουζα