Τι ακούω απόψε ...

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας don dokken
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Nόμιζα ότι ήταν από το Μαρόκο ,το τραγούδι...
και ένα trivia, η συνοικία που έμενε η Όφρα Χάζα στο Τελ Αβίβ όταν ήταν παιδί, λεγόταν hatikvah, που στα εβραϊκά σημαίνει ελπίδα, και είναι ο τίτλος του εθνικού ύμνου του Ισραήλ.
και να περάσουμε σε κάτι πιο ελαφρύ, Ανέβηκα τη σκάλα, από την καταπληκτική, ανεπανάληπτη, Χάρις Αλεξίου.
και το υπέροχο με τη Δήμητρα Γαλάνη, Σ' όποιον αρέσουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΜΑΝΩΛΗΣ ΧΙΩΤΗΣ - ΜΑΙΡΗ ΛΙΝΤΑ : Όλα τα τραγούδια τους στον κινηματογράφο. Συλλεκτικό - μοναδικό.
 
Ανάμνησις, από τον Tony Pinelli του 1966.

Στο
μεταξύ άλλων υπάρχει και το παρακάτω :

Η ανάμνηση στα τουρκικά!!!!

Bitti O Rüya (Η ανάμνηση)

Στην περιγραφή αναφέρονται

" Το συγκρότημα Los Alcarson και τη μεγάλη του επιτυχία «El porompompero», θα τα θυμούνται οι ακροατές του παλιού ραδιοφώνου, από τα χρόνια του '60. Αυτό που εγώ δεν ήξερα και το μαθαίνω τώρα από το διαδίκτυο είναι ότι βασικό μέλος του συγκροτήματος ήταν ο Γαλλοαλγερινής καταγωγής τραγουδιστής Juanito, ο οποίος είχε γεννηθεί στην Τυνησία το 1936 και από το 1965 ως το 1971, ζούσε στη γειτόνισσά μας Τουρκία. Ασφαλώς τότε, θα ηχογράφησε στα τουρκικά και την «Ανάμνηση» που το 2000 περιλήφθηκε στο δίσκο του «Canim Vatanim» (Αγαπημένη μου χώρα), με παλιές ηχογραφήσεις του Juanito από βινύλιο. Φυσικά για πνευματικά δικαιώματα και ποσοστά στους Έλληνες δημιουργούς, ούτε συζήτηση! "


Ακολουθέι ανάρτηση στο λογαριασμό μου στο youtube από το 45άρι δισκάκι με φυσικό ήχο από τα ηχεία (λήψη από κινητό).
Η Ανάμνησις - Tony Pinelli
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα