Τι ακούω απόψε ...

Anvil? Για να ακούσω (και να προτείνω) το Anvil Chorus από τον Trovatore του Verdi


Η μουσική εξημερώνει τα ήθη, σου λένε μετά. Τραμπούκους και χούλιγκαν να τσακώνονται βλέπω εγώ.

(Γιατί υποψιάζομαι ότι οι μπρατσαράδες που κοπανάνε τα αμόνια με τόσο μίσος δεν ανήκαν στο μόνιμο προσωπικό της Metropolitan Opera αλλά τους προσέλαβαν εκτάκτως από γειτονικό μποντιμπιλντεράδικο?)
 
Anvil? Για να ακούσω (και να προτείνω) το Anvil Chorus από τον Trovatore του Verdi


(Γιατί υποψιάζομαι ότι οι μπρατσαράδες που κοπανάνε τα αμόνια με τόσο μίσος δεν ανήκαν στο μόνιμο προσωπικό της Metropolitan Opera αλλά τους προσέλαβαν εκτάκτως από γειτονικό μποντιμπιλντεράδικο?)

Βρε λες; Η ερμηνεία πάντως είναι εξαιρετική και τα σκηνικά άψογα!
 
Σήμερα διάβασα ότι τέτοιες μέρες το 1975 αυτό το αιθέριο άκουσμα χτύπησε πρωτιά στα βρετανικά charts κι έκατσε εκεί για μερικές εβδομάδες. Λογικό ακούγεται: Ιδιαίτερα φωνητικά (πολυφωνία για την ακρίβεια), νοσταλγική ατμόσφαιρα και στίχοι που προέκυψαν από ένα συζυγικό παράπονο...

 
Ξύπνησα σήμερα με το Epitaph των King Crimson κολλημένο στο μυαλό μου :eek:. Είπα να το ποστάρω αλλά είναι κρίμα για το αγαπητό κοινό του retromaniax να καταπέσει καλοκαιριάτικα. Αντ' αυτού ανεβάζω την "πρώτη εκδοχή" από το βασικό μελωδικό μοτίβο του εν λόγω τραγουδιού που κυκλοφόρησε ένα χρόνο πριν. Και όχι, παρά τα όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς, δεν υπάρχει αντιγραφή.

 
Apocalyptica - Harvester of Sorrow, απο τον δισκο Plays Metallica by Four Cellos (1996).


Μια ωραια μερα το '96 εκει που διαβαζα το περιοδικο μου (Ηχος και Hi-Fi ή μηπως ηταν το Audio; ) επεσα πανω στην παρουσιαση για αυτον τον δισκο. Αμεσως εφυγα για το δισκαδικο οπου και παραγγειλα το cd! Η επιλογη του τραγουδιου δεν ειναι τυχαια, καθως ειναι το μονο τραγουδι απο τον αγαπημενο μου δισκο των Metallica ...and justice for all.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Άμα πω ότι δε μ' αρέσει θα είναι ψέμα. Είναι που σήμερα ήρθα και στα πάτρια εδάφη και θυμήθηκα τα νιάτα μου. Άλλωστε εδώ φημιζόμαστε για τη λατρεία μας στα μέταλλα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα