Τι ακούω απόψε ...

Απόψε είχα διάθεση να ακούσω μια playlist από ιταλικά giallo μουσικά θέματα και η πρώτη μου επιλογή ήταν ο Stelvio Cipriani. Επειδή όμως κάθε φορά σ' αυτόν καταλήγω και σας έχω ζαλίσει, είπα να αλλάξω λίγο το πρόγραμμα και προτίμησα Nora Orlandi. Θα μπορούσε να μπει και στο θρεντ με τα αισθησιακά.

Nora Orlandi -Edwige In Dodici Ottavi (Lo Strano Vizio Della Signora Wardh* - 1970)


*Είχα σκοπό να βάλω το Sequence 10 αλλά ζητάει επιβεβαίωση ηλικίας! Κρίμα γιατί μ' αρέσει λίγο περισσότερο από το παραπάνω.
 
*Είχα σκοπό να βάλω το Sequence 10 αλλά ζητάει επιβεβαίωση ηλικίας! Κρίμα γιατί μ' αρέσει λίγο περισσότερο από το παραπάνω.
Ο μπαμπάς/η μαμά δεν είναι εκεί να πατήσει στο Continue; Εγώ έτσι κάνω όταν μου λέει ότι το βίντεο είναι 18+.

Το κομματάκι είναι ιδιαίτερα χαλαρωτικό, μολις γύρισα κι από το εργοστάσιο, είμαι και πτώμα. Ο,τι πρέπει.
 
Θα 'θελα να 'μουνα εκείνη π' αγαπάς
(στίχοι : Κώστας Κοφινιώτης, μουσική: Ηρακλής Θεοφανίδης)

από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου
Στην περιγραφή αναγράφονται:
"Στο Facebook και στο YouTube το έχουμε ανεβάσει και με τον Άγγελο Αντωνόπουλο. Αλλά θα το βρείτε στο YouTube και σε αρκετές ακόμα εκτελέσεις, αφού είναι απ’ τα τραγούδια που δεν φοβήθηκαν το χρόνο. Πρώτες βέβαια το τραγούδησαν στις 78 στροφές η Μαίρη Λω και η Νίτσα Μόλλυ το 1948. Τότε ο Ηρακλής Θεοφανίδης εκπροσωπούσε το μοντέρνο ελληνικό τραγούδι με επιρροές από την τζαζ. Ο αδελφός του ο Μενέλαος ήταν πιο κοντά στη σχολή τού βαλς και τού ταγκό. Ο Ηρακλής, στα χρόνια τού ‘50, έφυγε και δούλεψε στην Αμερική, κατά διαστήματα όμως ερχόταν στην Ελλάδα και το 1961 έδωσε στην Σοφία Βέμπο το τραγούδι «Δάκρυ δεν απόμεινε». Σε ένα από τα τελευταία του ταξίδια τον συνάντησα κι εγώ. Gentleman! Στο βίντεο τού 1983 που θα δείτε, η Μαργαρίτα Ζορμπαλά πλαισιωμένη από την Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής τής ΕΡΤ, τραγουδά «Θα 'θελα να 'μουνα εκείνη π' αγαπάς». Οι στίχοι τού Κώστα Κοφινιώτη, η μελωδία τού Ηρακλή Θεοφανίδη, η ενορχήστρωση τού Κώστα Καπνίση. Διευθύνει ο Λευτέρης Χαλκιαδάκης. Οργάνωση παραγωγής από την Λαμπρινή Αθανασίου-Μπλέτα, τής Δάφνης Τζαφέρη η τηλεσκηνοθεσία."
 
Crimson Glory - Lost reflection

Τί φωνάρα αυτός ο Μεσάνυχτας!!

Επιπλέον, στο τέλος έχουμε και καμια 15αριά δευτερόλεπτα ουρλιαχτό.
Υπέροχο Rygar. Μου μπούσταρε όλες μου τις αισθήσεις.


16 BIT - Changing Minds (1987)

 
Θα 'θελα να 'μουνα εκείνη π' αγαπάς
(στίχοι : Κώστας Κοφινιώτης, μουσική: Ηρακλής Θεοφανίδης)

από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου
Στην περιγραφή αναγράφονται:
"Στο Facebook και στο YouTube το έχουμε ανεβάσει και με τον Άγγελο Αντωνόπουλο. Αλλά θα το βρείτε στο YouTube και σε αρκετές ακόμα εκτελέσεις, αφού είναι απ’ τα τραγούδια που δεν φοβήθηκαν το χρόνο. Πρώτες βέβαια το τραγούδησαν στις 78 στροφές η Μαίρη Λω και η Νίτσα Μόλλυ το 1948. Τότε ο Ηρακλής Θεοφανίδης εκπροσωπούσε το μοντέρνο ελληνικό τραγούδι με επιρροές από την τζαζ. Ο αδελφός του ο Μενέλαος ήταν πιο κοντά στη σχολή τού βαλς και τού ταγκό. Ο Ηρακλής, στα χρόνια τού ‘50, έφυγε και δούλεψε στην Αμερική, κατά διαστήματα όμως ερχόταν στην Ελλάδα και το 1961 έδωσε στην Σοφία Βέμπο το τραγούδι «Δάκρυ δεν απόμεινε». Σε ένα από τα τελευταία του ταξίδια τον συνάντησα κι εγώ. Gentleman! Στο βίντεο τού 1983 που θα δείτε, η Μαργαρίτα Ζορμπαλά πλαισιωμένη από την Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής τής ΕΡΤ, τραγουδά «Θα 'θελα να 'μουνα εκείνη π' αγαπάς». Οι στίχοι τού Κώστα Κοφινιώτη, η μελωδία τού Ηρακλή Θεοφανίδη, η ενορχήστρωση τού Κώστα Καπνίση. Διευθύνει ο Λευτέρης Χαλκιαδάκης. Οργάνωση παραγωγής από την Λαμπρινή Αθανασίου-Μπλέτα, τής Δάφνης Τζαφέρη η τηλεσκηνοθεσία."
Πολύ όμορφο τραγούδι, μπράβο g1973tony.


Εκτός από την πρώτη εκτέλεση με την υπέροχη Δήμητρα Γαλάνη το 1979 στην ταινία του Ανδρέα Θωμόπουλου "Ένα γελαστό απόγευμα" ένα τραγούδι του Γιώργου Χατζηνάσιου από το δίσκο του 1980 "Εμπιστευτικά" ,τον 5ο της Αλέκας Κανελλίδου

Αλέκα Κανελλίδου - Ξέρω δεν θα ΄ρθεις (1980)

 
Απόψε είχα διάθεση να ακούσω μια playlist από ιταλικά giallo μουσικά θέματα και η πρώτη μου επιλογή ήταν ο Stelvio Cipriani. Επειδή όμως κάθε φορά σ' αυτόν καταλήγω και σας έχω ζαλίσει, είπα να αλλάξω λίγο το πρόγραμμα και προτίμησα Nora Orlandi. Θα μπορούσε να μπει και στο θρεντ με τα αισθησιακά.

Nora Orlandi -Edwige In Dodici Ottavi (Lo Strano Vizio Della Signora Wardh* - 1970)


*Είχα σκοπό να βάλω το Sequence 10 αλλά ζητάει επιβεβαίωση ηλικίας! Κρίμα γιατί μ' αρέσει λίγο περισσότερο από το παραπάνω.
Stelvio Cipriani άκουσα εδώ πρώτη φορά και από τότε τον έχω αναζητήσει αρκετά.


Ennio Morricone - La Bambola (1971)

 
Πολύ όμορφο τραγούδι, μπράβο g1973tony.
Ιδού και η πρώτη εκτέλεση
Θά 'θελα νά 'μουνα εκείνος π' αγαπάς - Μαίρη Λω (= Μαρία Μαντωνανάκη)(1948)
Η δεύτερη από τη
Νίτσα Μόλλυ(= Άννα Μολυβάδα) Θά' θελα νά' μουνα εκείνη που αγαπάς 1948
(το βίντεο είναι εμπλουτισμένο με φωτογραφίες της παλιάς Αθήνας...)

Το τραγούδι έχει ερμηνεύσει επίσης η Μαργαρίτα Ζορμπαλά μαζί με το κουαρτέτο του Μανώλη Μικέλη
στο θρυλικό "Πάρτυ στη Βουλιαγμένη" στις 25 Ιουλίου 1983.
Ψάχνοντας τις διάφορες εκτελέσεις ανεκάλυψα ότι το έχει ερμηνεύσει ζωντανά με ορχήστρα και η
ΜΑΝΤΩ - "Θα 'θελα να 'μουνα εκείνη π' αγαπάς" ΕΤ1 (Χριστούγεννα 1993)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ευχαριστώ που δημοσίευσες αυτό το κομμάτι, το έψαχνα δεκαετίες. Είχε χρησιμοποιηθεί σε τουλάχιστον δύο διαφημίσεις στην τηλεόραση το 79-80, BP Visko Route λάδι αυτοκινήτου, και ΤΑΜΟ αμπούλες για την τριχόπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απόψε είχα διάθεση να ακούσω μια playlist από ιταλικά giallo μουσικά θέματα και η πρώτη μου επιλογή ήταν ο Stelvio Cipriani. Επειδή όμως κάθε φορά σ' αυτόν καταλήγω και σας έχω ζαλίσει, είπα να αλλάξω λίγο το πρόγραμμα και προτίμησα Nora Orlandi. Θα μπορούσε να μπει και στο θρεντ με τα αισθησιακά.

Nora Orlandi -Edwige In Dodici Ottavi (Lo Strano Vizio Della Signora Wardh* - 1970)


*Είχα σκοπό να βάλω το Sequence 10 αλλά ζητάει επιβεβαίωση ηλικίας! Κρίμα γιατί μ' αρέσει λίγο περισσότερο από το παραπάνω.
Αααα.. Φίλη Bajar, κατατάσσω τη συγκεκριμένη ταινία στο top 5 των giallo ταινιών.Είναι από τις αγαπημένες μου.Και με υπέροχο soundtrack! Συγκεκριμένο κομμάτι δε από τη ταινία,χρησιμοποιήθηκε και από τον Ταραντίνο στο Kill Bill (με ονομασία "Dies Irae"). Το οποίο όμως υπήρχε ήδη,σε άλλη ταινία το "A Doppia Faccia",με τον Κλάους Κίνσκι. Και αποτελούσε την κυρίως μουσική εκείνης της ταινίας.Με διάφορες παραλλαγές αλλά και με τραγούδι (το οποίο "πηγαίνω" αμέσως σε άλλο thread να postάρω).
Τώρα,σε ποια ταινία πρωτοακούστηκε δεν ξέρω.Γιατί απ'ότι φαίνεται και οι δύο ταινίες, ήταν έτοιμες ήδη από το καλοκαίρι του 1969.Απλά η ταινία με την Edwige,κυκλοφόρησε στο σινεμά 1,5 χρόνο αργότερα (εκτός από μία προβολή της σε κάποιο φεστιβάλ του '69).
Επίσης,η ταινία με τον Κίνσκι είναι πολύ πιο φτηνή παραγωγή από το "The strange vice..",αλλά βλέπεται το ίδιο ευχάριστα. Και σίγουρα δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω giallo.Έτσι όπως ξέρουμε την συγκεκριμένη κατηγορία. Περισσότερο,σαν μια αστυνομική ιστορία μυστηρίου είναι,που της λείπουν αρκετά χαρακτηριστικά των giallo ταινιών.
 
Αααα.. Φίλη Bajar, κατατάσσω τη συγκεκριμένη ταινία στο top 5 των giallo ταινιών.Είναι από τις αγαπημένες μου.Και με υπέροχο soundtrack! Συγκεκριμένο κομμάτι δε από τη ταινία,χρησιμοποιήθηκε και από τον Ταραντίνο στο Kill Bill (με ονομασία "Dies Irae"). Το οποίο όμως υπήρχε ήδη,σε άλλη ταινία το "A Doppia Faccia",με τον Κλάους Κίνσκι. Και αποτελούσε την κυρίως μουσική εκείνης της ταινίας.Με διάφορες παραλλαγές αλλά και με τραγούδι (το οποίο "πηγαίνω" αμέσως σε άλλο thread να postάρω).
Τώρα,σε ποια ταινία πρωτοακούστηκε δεν ξέρω.Γιατί απ'ότι φαίνεται και οι δύο ταινίες, ήταν έτοιμες ήδη από το καλοκαίρι του 1969.Απλά η ταινία με την Edwige,κυκλοφόρησε στο σινεμά 1,5 χρόνο αργότερα (εκτός από μία προβολή της σε κάποιο φεστιβάλ του '69).
Επίσης,η ταινία με τον Κίνσκι είναι πολύ πιο φτηνή παραγωγή από το "The strange vice..",αλλά βλέπεται το ίδιο ευχάριστα. Και σίγουρα δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω giallo.Έτσι όπως ξέρουμε την συγκεκριμένη κατηγορία. Περισσότερο,σαν μια αστυνομική ιστορία μυστηρίου είναι,που της λείπουν αρκετά χαρακτηριστικά των giallo ταινιών.

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά θες να ακούσεις κάτι απίστευτο; δεν έχω δει καμία από αυτές τις ταινίες! :rolleyes: Ξέρω τα soundtrack και πού ανήκουν, καθώς πρόκεται για ένα είδος μουσικής που μου αρέσει πολύ, αλλά από τα ίδια τα giallo έχω μαύρα μεσάνυχτα. Οπότε φίλε Fulci και όσοι άλλοι γνώστες του αντικειμένου διαβάζετε το παρόν ποστ, θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποια στιγμή μου στέλνατε κάποιες προτάσεις για κάνω μια αρχή με τo συγκεκριμένο είδος ταινιών.
 
Ποιός ΔΕ θα ήθελε να ήταν εκεί μέσα.....

Δαυίδ Γκίλμουρ - Ευχαριστα μουδιαζμένος

Οταν παίζει κιθάρα, ειδικά σε αυτό το τραγούδι, είναι σα να ακούς έναν επιπλέον τραγουδιστή.

Παρεπιπτόντως, καλημέρα. Κάνει λίγο ζέστα ή μου φαίνεται;
 
Creedence Clearwater Revival - Have you ever seen the rain

Συνήθως προτιμάμε μια διασκευή από το πρωτότυπου που συνήθως έίναι πολύ πολύ παλιότερο, γιατί ταιριάζει με το είδος μουσικής με το οποίο μεγαλώσαμε (πιο σύγχρονος ήχος). Εγώ αυτό το προτιμώ από τη διασκευή του. Γενικώς όσο περνάνε τα χρόνια, εκτιμώ περισσότερο τα πρωτότυπα. Μαλλον επειδή ωριμάζει το αυτί μου (εγώ πάντα θα είμαι 15 χρονών άλλωστε).
 
Toto - Africa (live)

Ρε παιδί μου αυτός ο Μπόμπι Κιμπαλ έχει την ίδια φωνή, από τότε που τραγουδούσε το Κράτα τη γραμμή.

EDIT: ΟΚ τώρα είδα ότι το βίντεο είναι του 2003. Ειδα βίντεο των τελευταίων ετών και είναι πιο φάλτσος κι από μένα. Ο ανδρας αν μαζέψει σπλαχνικό πάχος, δεν του βγαίνει εύκολα η φωνή, λαχανιάζει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ένα από τα τραγούδια που με μεγάλωσαν. Το΄βαζε ο γείτονας ασταμάτητα όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει το 1983. Τότε δεν είχα γεννηθεί.

Tears for fears - Change

Να μια μπάντα που τα μέλη της έχουν αναλλοίωτο ήχο εδώ και 40 χρόνια. Και στέκονται και καλά.

What has happened to the friend i once new, has he gone away?
 
Ορμώμενος από το εξαιρετικό ντουέτο της Έλενας Παπαρίζου και της Μαντώς στο σημερινό The Voice of Greece παραθέτω τις πρώτες εκτελέσεις των τραγουδιών που ερμήνευσαν. Η Έλενα Παπαρίζου ανέφερε ότι " για να βγει αυτό το ντουέτο καθόμασταν 4 ώρες ....
και κάναμε αυτό το θέμα που ήταν μια γυναικεία υπόθεση", ενώ με τη σειρά της η Μαντώ απεκάλυψε ότι το θέμα ήταν μια ιδέα της Έλενας.
Κατά τη άποψή μου τα κομμάτια είναι ένα κι ένα ιδίως για τη Μαντώ.

Aretha Franklin - (You Make Me Feel Like) A Natural Woman (Official Lyric Video) (1968)

Chaka Khan - I'm Every Woman (Official Music Video) (Album "Chaka" , 1978)

Ariana Grande - Dangerous Woman από το ομώνυμο album του 2016 (δεν είναι ρετρό)
 
Δαυίδ Γκίλμουρ - Ευχαριστα μουδιαζμένος
Αυτό το μουδιαζμένος με ξεπερνάει.....

Και ένα από τα τραγούδια που με μεγάλωσαν. Το΄βαζε ο γείτονας ασταμάτητα όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει το 1983. Τότε δεν είχα γεννηθεί.
Αν δεν είχες γεννηθεί το 1983, τότε η ηλικία σου δεν συμβαδίζει με εκείνη του προφίλ σου...:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
ΕΣΥ ΠΟΥ Μ' ΑΓΑΠΑΣ - ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ
Στίχοι: Φίλιππος Γράψας , Μουσική : Κώστας Χαριτοδιπλωμένος
Δίσκος: Η νύχτα το απαιτεί , 1986
Στο δίσκο δεν γίνεται αναφορά σε ποιούς συμμετέχουν στα φωνητικά, ωστόσο ακούγοντας το τραγούδι
υπάρχει έντονα η υποψία συμμετοχής της Μαντώς.

Το παραπάνω τραγούδι με τίτλο
"Μόνο Εσύ" και ερμηνευτή τον Μανώλη Αποστολίδη
παιζόταν στην τηλέοραση της τότε ΕΣΣΔ

Επίσης, όπως αναφέρεται σε σχόλια στο απόσπασμα με τη φωνή της Χριστιάνας,
το τραγούδι σε κάποια σημεία μοιάζει με το
"Song for Denise" των "Piano Fantasia" (1985)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα