Τι ακούω απόψε ...

Επειδη μου το θυμισες αλλο ενα κομματι απο το soundtrack του Breakin'

3V - Heart of the Beat (1984)

Θρυλικό εργάκι :love:

Ήμουν σχετικά καλό b-boy μικρός. Μέχρι και head spin τολμούσα. Μαζευόμασταν τα παιδιά της πολυκατοικίας στο σπίτι της Πέπης, βγάζαμε την φλοκάτη από το σαλόνι και κάναμε διαγωνισμό break. Επικρατούσε μια υπέροχη τρέλα. Μέσα των 80s. Είναι στιγμές που τις έχω ξαναζήσει στα όνειρα μου. Anyway...


Grandmaster Flash & The Furious Five - The Message (1982)

 
Δεν ξέρω πώς μου ήρθε στο μυαλό απόψε μια (και μοναδική) συνάντηση που είχα πριν από πάρα πολλά χρόνια με το Ρένο τον Χαραλαμπίδη ο οποίος μου έλεγε πόσο ιδιαίτερη σχέση έχει με τη μουσική (βιωματική θα έλεγα) και πως αυτή τον συνοδεύει σε ό,τι κι αν επιχειρεί στον κοσμο του θεάματος. Θυμήθηκα την πρώτη του ταινία τα "Φτηνά τσιγάρα" και το υπέροχο soundtrack όπου κυριαρχούσε η ζεστή και οικεία φωνή της Έλλης Πασπαλά. Από τα πιο όμορφα και νοσταλγικά κομμάτια που έχω ακούσει ποτέ σε νεότερη ελληνική ταινία και δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αλλιώς αφού φτιάχτηκε από έναν μετρ του είδους αυτού .

Έλλη Πασπαλά -Παναγιώτης Καλαντζόπουλος - Summetime in Prague (Φτηνά Τσιγάρα OST, 2000)

 
Δεν ξέρω πώς μου ήρθε στο μυαλό απόψε μια (και μοναδική) συνάντηση που είχα πριν από πάρα πολλά χρόνια με το Ρένο τον Χαραλαμπίδη ο οποίος μου έλεγε πόσο ιδιαίτερη σχέση έχει με τη μουσική (βιωματική θα έλεγα) και πως αυτή τον συνοδεύει σε ό,τι κι αν επιχειρεί στον κοσμο του θεάματος. Θυμήθηκα την πρώτη του ταινία τα "Φτηνά τσιγάρα" και το υπέροχο soundtrack όπου κυριαρχούσε η ζεστή και οικεία φωνή της Έλλης Πασπαλά. Από τα πιο όμορφα και νοσταλγικά κομμάτια που έχω ακούσει ποτέ σε νεότερη ελληνική ταινία και δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αλλιώς αφού φτιάχτηκε από έναν μετρ του είδους αυτού .

Έλλη Πασπαλά -Παναγιώτης Καλαντζόπουλος - Summetime in Prague (Φτηνά Τσιγάρα OST, 2000)

Πολύ όμορφο κομμάτι. Παρακολούθησα την ταινία ένα βράδυ στην τηλεόραση πριν 4-5 χρόνια. Διάβασα όχι καλές κριτικές, όμως εμένα μου άρεσε αρκετά.


Καλημέρα.

REO Speedwagon - Keep On Loving You (1980)

 
ανέβηκε πριν λίγα λεπτά στο mixcloud:

Πολύ ωραία δουλειά έχεις κάνει. ;)
Εκτός από την μουσική, μου αρέσεουν πολύ οι εικόνες που επιλέγεις για κάθε λίστα.

Τι ωραίο track που είναι, πόσο υπέροχη είναι η Dusty και πόσα ωραία τραγούδια έχει ερμηνέυσει μοναδικά. Ένα από τα πιο αγαπημένα μου είναι το Nothing Has Been Proved, βρίσκεται στο OST της ταινίας Scandal του 1989 (ακούγεται στο τέλος) και είναι παραγωγή των Pet Shop Boys.

Dusty Springfield - Nothing Has Been Proved (1989)

 
Η φωνή της σε συνδυασμό με την υπέροχη μουσική πραγματικά σε ταξιδεύει, με την κυριολεκτική έννοια της λέξης...
 
Πολύ ωραία δουλειά έχεις κάνει. ;)
Εκτός από την μουσική, μου αρέσεουν πολύ οι εικόνες που επιλέγεις για κάθε λίστα.


Τι ωραίο track που είναι, πόσο υπέροχη είναι η Dusty και πόσα ωραία τραγούδια έχει ερμηνέυσει μοναδικά. Ένα από τα πιο αγαπημένα μου είναι το Nothing Has Been Proved, βρίσκεται στο OST της ταινίας Scandal του 1989 (ακούγεται στο τέλος) και είναι παραγωγή των Pet Shop Boys.

Dusty Springfield - Nothing Has Been Proved (1989)

Είναι τυχαία καρέ από ταινίες αυτές οι φωτογραφίες που βάζω σσν εξώφυλλο κάθε λίστας. Σε ευχαριστώ χαίρομαι που σου αρέσουν
 
Πίσω
Μπλουζα