Τι ακούω απόψε ...

Από το κανάλι του Γιώργου Παπαστεφάνου
Σαν κάθε βράδυ - Πόπη Αστεριάδη
Στην περιγραφή αναγράφονται:
"Εκτός από τα δύο πρώτα μας τραγούδια «Μια αγάπη για το καλοκαίρι» και «Μικρό ταξίδι στο γιαλό», που πρώτα γράφτηκαν οι στίχοι και μετά η μουσική, σε όλα τα άλλα, γύρω στα 15, που φτιάξαμε μαζί ο Γιάννης Σπανός κι εγώ, συνέβαινε το αντίθετο. Μού έδινε ο Γιάννης τις μελωδίες έτοιμες και πάνω τους έγραφα τον στίχο. Έτσι έγινε και με την μπαλάντα «Σαν κάθε βράδυ στον δρόμο σου θα 'ρθώ, δεν θα κοιτάξεις να δεις που θα περνώ». Κυκλοφόρησε από την ΛΥΡΑ σε δύο εκτελέσεις. Και με την Γιοβάννα και με την Πόπη Αστέριάδη, ενώ υπήρχε και μια τρίτη με σόλο πιάνο εκδοχή στο μεγάλο δίσκο «Ο Σπανός παίζει Σπανό». Εμείς τώρα θα ακούσουμε την ηχογράφηση με το γλυκό, την απαλή σαν χνούδι, Ποπάκι τού Νέου Κύματος. Την Πόπη δεν την σύστησα εγώ στον Γιάννη, όπως την Καίτη Χωματά και την Αρλέτα, όμως και μαζί της ζήσαμε αξέχαστες βραδιές εκεί που τραγουδούσε. Τότε ήμασταν όλοι μια παρέα. Ο Γιάννης, ο Κώστας Κωτούλας, τόσοι άλλοι. Και εγώ να καμαρώνω επειδή ήμουνα εκείνος που γνώρισε τον Γιάννη Σπανό στο ελληνικό κοινό, που τον έφερα από το Παρίσι στην Αθήνα για να ξεκινήσει εδώ και το άλλο λαμπρό κομμάτι τής καριέρας του, το ελληνικό.",


Κι εδώ η ορχηστρική έκδοση στην οποία αναφέρεται ο Γιώργος Παπαστεφάνου
Γιάννης Σπανός - Σαν κάθε βράδυ | Official Audio Release
 
Γιώτα Γιάννα – Ζήτησα του ήλιου το φιλί (1966)


ΜΗ ΜΕ ΞΑΝΑΓΥΡΕΨΕΙΣ - ΓΙΩΤΑ ΓΙΑΝΝΑ-ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ
,

 
Πίσω
Μπλουζα