Τι βρήκα/θυμήθηκα πρόσφατα ! (Laser disc games)

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Αφορμη για να ανοιξω το thread αυτο σταθηκε η συζητηση με τον akmakas που ελαβε μερος,σε αλλο ασχετο thread,οποτε ειπα καλυτερα να την συνεχιζαμε εδω και αφορα παιχνιδια απο το παρελθον που τα ξαναβρηκαμε προσφατα....

Eγω λοιπον τι κατεβασα ο αθεοφοβος...;;;

Το Crime Patrol της American Laser Games...!!!!

Θυμαστε φανταζομαι την εταιρεια αυτη που εβγαζε ολο τετοια παιχνιδια οπως Mad Dog McRee 1 & 2,Crime Patrol,Crime Patrol 2-Drug Wars,Last Bounty Hunter κτλ κτλ...

Ολα φτιαγμενα με την ιδια συνταγη,δηλαδη FMV και ''σκοτωσε τους κακους''....

Τα 2 Mad Dog τα ειχα,το Crime Patrol το βρηκα,ενω το Drug Wars και Last Bounty Hunter θα τα εχω συντομα....

Δυστυχως δεν μπορω να βρω τα ''Who shot Johnny Rock?'' και ''Space Pirates''.....

Σας φαινεται παραξενο που μου αρεσανε αυτα τα παιχνιδια....;;;;Eμενα να δειτε!!!!:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Προσπαθώ να το θυμηθώ αγαπητέ!!!!!!!
 
Ελα ρε,σαν το Mad Dog ητανε αλλα ησουν αστυνομικος!

Μην μου πεiς τωρα οτι δεν θυμασαι το Mad Dog McRee..!!!

(Ασχετο,αλλα αν μπορεις διορθωσε τον τιτλο του thread....)
 
Το Mad dog το θυμάμε το πρώτο δεν μου έρχεται στο μυαλό....Ωχ λες να γέρασα φίλε μου???
 
Aπλα μπορει να μην το επαιξες ποτε......

Πολυ πιθανο,αλλωστε δεν ηταν και τα πιο γνωστα παιχνιδια,και δεν ηταν τιποτε το ιδιαιτερο αλλωστε,αλλα τo video τους,ειδικα για τοτε,ηταν καταπληκτικo....

To μονο που δε μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τωρα το Mad Dog 2 μου pixelιαζει,ενω το θυμομουν οτι ειχε αψογο video....
 
To Mad Dog (συνονόματος! Αν και δεν πήρα από εκεί το nickname...) σου πιξελιάζει πλέον γιατί τότε το έβλεπες πιθανώς σε κανά άθλιο 14" σε 640x480 και όχι σε 19" 1280x1024 :D

Μια και τα ανέφερες, έχω συλλογή με πολλά Digital Leisure gun games. Συγκεκριμένα Crime Patrol, Drug Wars, Last Bounty Hunter, Mad Dog 1+2, Space Pirates, Who Shot Johnny Rock. Εφόσον δεν μπορέσεις να βρεις αυτά που σου λείπουν, κανονίζουμε να στα δώσω σε κανά DVD-R. ;)

Στην ίδια συλλογή έχω και άλλα "laserdisc" games της Digital Leisure (Dragon's Lair CD, Dragon's Lair III, Dragon's Lair 3D, Kingdom The Far Reaches). Συνολικά "ζυγίζει" περίπου 7.5 GB.
 
Κι εγω αυτο σκεφτηκα για το pixalιαρισμα,αλλα ελα που το Crime Patrol εχει μια χαρα video,oπως και το Mad Dog 1 αλλωστε..!!

Παντως σε ευχαριστω πολυ για την ευγενικη προσφορα σου,αν χρειαστω κατι τελικα θα σου πω....
 
Βρηκα και τα Crime Patrol 2-Drug Wars,The last bounty hunter,Who shot Johnny Rock και αναμενω το Space Pirates...
 
Laser Disc Games

Καλησπέρα φίλτατοι!

Είμαι fan των laser disc games και ειδικά αυτών της American..για το λόγω αυτό ψάχνω εδώ και καιρό να αποκτήσω έναν Laserdisc player του μακρινού παρελθόντος όμως έχω μπλεκτεί πάρα πολυ΄με τα διάφορα μοντέλα που βλέπω στο ebay κυρίως καθώς δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πια παιχνίδια παίζουν που!!! :p

Μήπως έχετε υπόψιν σας κάποια database ανά player τι τίτλοι έχουν βγεί?? Γενικά έχετε κάποια άποψη σχετικά με ποιός player είναι καλύτερη επιλογή κυρίως από πλευράς ποικιλίας software??

ευχαριστώ εκ των προτέρων

:)
 
Τι μου θύμισες ρε φίλε τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lol...! σωστός φίλε. Αλλά στο ποστ είπες ότι τα κατέβασες έτσι? σε τι μορφή..εκδόσεις για windows όπως το Maddog το οποίο υπάρχει αν θυμάμαι καλά. Εγώ λέω για το The Real Thing!! Εκεί πιστεύω είναι άλλη η αίσθηση έτσι? Πρόσφατα ξανασχολήθηκα και με τον emulator για τα lasergames, τον daphne αν έχεις υπόψιν σου, και έχω γίνει και πελάτης καλός στην Digital Leisure. Μακάρι να πούλαγε κανείς κανένα laserdisc player, αλλά που...
 
Έννοια σου,κι έχω φάει χοντρό..."κράξιμο" εδώ μέσα κατά καιρούς για τα games αυτά !!!
icon10.gif
icon10.gif


Για PC τα έχω τα παιχνίδια.Φυσικά αυτό που λες εσύ είναι άλλο πράγμα ! :)

American Laser Games FTW !!!! :D :D :D
 
κράξιμο?? ε τι να πω... δεν ξέρουν αυτοί!

ναι εγώ λέω να πάρεις και το original δισκάκι ή μάλλον ένα cd σε μέγεθος βινυλίου!! Είναι θέμα...

έχω ψάξει Ελλάδα, και είναι τόσο σπάνιο να πουλιέται laserisc player (της προκοπής) που αναρωτιέμαι αν αγοράσθηκαν ποτέ ή τελικά αν υπήρχαν στην αγορά αυτά τα προιόντα.

Για να τα φέρεις από αμερική μέσω ebay ούτε λόγος...φθάνει και 100 λίρες τα μεταφορικά εκτός αν τα βάλεις σε κανένα καράβι και σαλπάρεί κ το Player :)

προτείνω να δοκιμάσεις την Digital Leisure, πολύ καλά Ports και παίζεις τα παιχνίδια σε DVD και Blu Ray!
 
Δε σε πειράζει να γίνει κι ένα merge με εκείνο το thread φαντάζομαι....

***EDIT***

Έτοιμο !
 
no problem! απλά χάθηκα προς στιγμήν γιατί δεν έβλεπα το thread!!!
 
Πίσω
Μπλουζα