Τι θα θέλατε να αλλάξει στην ύλη/φιλοσοφία στο 6ο τεύχος του Phoenix

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Δεν αναφέρομαι στο Layout αλλά στις στήλες, δομή, ύφος του περιοδικού.

Υπήρχε κάτι που σας άρεσε σε κάποιο τεύχος αλλά εξαφανίστηκε στο επόμενο?

Κάτι που πρέπει να συνεχιστεί?

Έχετε κάποια ιδέα που πιστεύετε ότι θα έπρεπε να ενσωματωθεί στην ύλη του περιοδικού?

Για παράδειγμα εγώ σκεφτόμουν streaming audio από τα παιχνίδια που γίνονται review. Δεν είναι τίποτα να γράψουμε ένα ogg/mp3 καθώς παίζουμε το παιχνίδι, να το αποθηκεύσουμε στον server και να βάλουμε ένα tag στο pdf ώστε με το που φτάνεις στο άρθρο να ξεκινάει στο background η μουσική.

Ακούω τις ιδέες σας
 
Συνεντευξεις κατ αρχην. Η συνεντευξη του "Εδω Λονδινο" Βασιλη Κωνσταντινου :) οπως και του Θοδωρη Δεβελεγκα ηταν πολυ ενδιαφερουσες.

Να βρουμε κοσμο του τοτε (Ηρακλη θα εντοπισεις τον Mr Chip? :D ) να μας μιλησουν για την εποχη, πρωτο χερι.

Γενικα αναμνησεις και flashback.
 
Επίσης, σε σχέση με το 1ο τεύχος τουλάχιστον, λείπουν τα hardware reviews!!
 
Τα έχω πει πολλές φορές σε κατ' ιδίαν συζητήσεις μεταξύ των συντακτών, ας τα πω και δημοσίως. Αν λάβω την τιμή να μου δοθεί το χρίσμα του αρχισυντάκτη στο επόμενο τεύχος, ιδού μερικά που θα προσπαθήσω να επιτύχω:

-Διαχωρισμός ύλης σε ενότητες

-Μονιμοποίηση στηλών

-Επιμέλεια κειμένου, διόρθωση κάθε συντακτικού ή ορθογραφικού λάθους

-Και τρία πολύ σημαντικά πράγματα: justify, justify, justify
 
alkis21 είπε:
Τα έχω πει πολλές φορές σε κατ' ιδίαν συζητήσεις μεταξύ των συντακτών, ας τα πω και δημοσίως. Αν λάβω την τιμή να μου δοθεί το χρίσμα του αρχισυντάκτη στο επόμενο τεύχος, ιδού μερικά που θα προσπαθήσω να επιτύχω:
-Διαχωρισμός ύλης σε ενότητες

-Μονιμοποίηση στηλών

-Επιμέλεια κειμένου, διόρθωση κάθε συντακτικού ή ορθογραφικού λάθους

-Και τρία πολύ σημαντικά πράγματα: justify, justify, justify
Δεν κατάλαβα το τελεταίο; Τι να κάνεις justify;;;
 
Το κείμενο. Είμαι αντίθετος με το "left alignment" που έχει εφαρμοστεί σε δύο από τα 5 Phoenix. :)
 
alkis21 είπε:
Το κείμενο. Είμαι αντίθετος με το "left alignment" που έχει εφαρμοστεί σε δύο από τα 5 Phoenix. :)
haha. Εγώ σκεφτόμουν να κάνεις justity, γιατί βάζεις κάποιο άρθρο.

ΈΛΕΟΣ!!
 
Εγώ σας το έχω ξαναγράψει το παράπονο μου: Ακόμα μας ...χρωστάτε την ιστορία της αμίγκα!

Λοιπόν...ας γράψω την γνώμη μου συνολικά για το phoenix!

Ξέρουμε όλοι ότι τα μηχανήματα που πραγματευόμαστε είναι εμπορικά νεκρά και ρετρό! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε τεύχη που να έχουν αξία ως δημοσιεύσεις τιμή για τα μηχανήματα αυτά!

Τι εννοώ...

-Θα πρέπει σε κάθε τεύχος να έχουμε ένα αναλυτικότατο review για το εκάστοτε home computer καθώς και για τα περιφερειακά που έβγαιναν και συνεχίζουν να βγαίνουν για αυτό καθώς και που μπορούμε να τα βρούμε! Έτσι κάθε τεύχος θα είναι συλλεκτικό αφού θα εμπεριέχει στοιχεία για έναν από τους αγαπημένους μας υπολογιστές 8-16μπιτ τα οποία και θα μπορούμε να επικαλούμαστε.

-Τα game reviews δεν χρειάζεται να περιορίζονται σ' ένα special review αφού το πρότυπο του πίξελ που εφαρμόζετε ως τώρα αναφέρονταν σε παιχνίδια που ήταν τότε, νέα. Εμείς μπορούμε να περιοριζόμαστε σε reviews ανά πλατφόρμα όπου θα προτείνουμε τα κορυφαία ανά κατηγορία. Για παράδειγμα θα μπορούμε να έχουμε άρθρο "τα καλύτερα shoot em up" για σπέκτρουμ όπου θα εμφανίζουμε τα καλύτερα 20 παιχνίδια τα οποία και θα βαθμολογούμε (με υιοθέτηση κάποιων κοινων κριτηρίων) για ολόκληρη την περίοδο ζωής του μηχανήματος! Αυτό κρίνω ότι θα είναι τρομερά χρήσιμο και προτρέπει στην αναφορά στο περιοδικό μας σε μελλοντικές συζητήσεις! Τι νόημα έχει να μου κάνετε για παράδειγμα review το πασίγνωστο rainbow islands για amiga αν δεν με βάζετε σε διαδικασία σύγκρισης του με άλλα παιχνίδια της ίδιας όμως πλατφόρμας;

Σκεφτείτε ότι με την δουλειά αυτή στο μέλλον θα μπορείτε να κάνετε καταλόγους με τα κορυφαία παιχνίδια ανά πλατφόρμα και επίσης να κάνετε κατάλογο με τα καλύτερα παιχνίδια ανα κατηγορία τόσο σε επίπεδο πλατφόρμας όσο και συνολικά!

Ο κατάλογος αυτός θα μπορούσε να αποτελεί μόνιμη στήλη στις τελευταίες σελίδες -στα πρότυπα των περιοδικών αυτοκινήτου-όπου θα μπορούσαμε να έχουμε και μόνιμες στήλες για τα χαρακτηριστικά κάθε υπολογιστή και παιχνιδομηχανής που θα εμπλουτίζονται σε κάθε νέο τεύχος με τα στοιχεία που αυτό θα παραθέτει!

Με τον τρόπο αυτό και πληθώρα θεμάτων θα έχετε και το περιοδικό θα γίνεται αφορμή για συζητήσεις ανάμεσα στα μέλη, στο ευχάριστο και παρεϊστικο επίπεδο που έχουμε τόσο καιρό!

Θέλω να σημειώσω ότι οι παρατηρήσεις μου είναι καλοπροαίρετες και δεν γίνονται ως κριτική αλλά ως υποκειμενικές προτάσεις

για την βελτίωση του ήδη καλού υλικού που παράγετε!
 
spyros_s είπε:
Εγώ σας το έχω ξαναγράψει το παράπονο μου: Ακόμα μας ...χρωστάτε την ιστορία της αμίγκα!
Γκρινιάζω και εγώ για το ίδιο θέμα. Ελπίζω η επανεμφάνιση του Shock να σημάνει και την ολοκλήρωση του άρθρου, αρκεί βέβαια να μην χώνει και την Apple σε κάθε δεύτερη πρόταση.... :p

spyros_s είπε:
-Τα game reviews δεν χρειάζεται να περιορίζονται σ' ένα special review αφού το πρότυπο του πίξελ που εφαρμόζετε ως τώρα αναφέρονταν σε παιχνίδια που ήταν τότε, νέα. Εμείς μπορούμε να περιοριζόμαστε σε reviews ανά πλατφόρμα όπου θα προτείνουμε τα κορυφαία ανά κατηγορία. Για παράδειγμα θα μπορούμε να έχουμε άρθρο "τα καλύτερα shoot em up" για σπέκτρουμ όπου θα εμφανίζουμε τα καλύτερα 20 παιχνίδια τα οποία και θα βαθμολογούμε (με υιοθέτηση κάποιων κοινων κριτηρίων) για ολόκληρη την περίοδο ζωής του μηχανήματος! Αυτό κρίνω ότι θα είναι τρομερά χρήσιμο και προτρέπει στην αναφορά στο περιοδικό μας σε μελλοντικές συζητήσεις! Τι νόημα έχει να μου κάνετε για παράδειγμα review το πασίγνωστο rainbow islands για amiga αν δεν με βάζετε σε διαδικασία σύγκρισης του με άλλα παιχνίδια της ίδιας όμως πλατφόρμας;
Πολύ καλό! Γενικά με "έτρωγε" κάτι σχετικά με τα reviews και για να είμαι ειλικρινής, δεν τα πολυδιάβαζα. Προφανώς φταίει αυτό που λες, τα μεμονωμένα παιχνίδια τα ξέρουμε λίγο ως πολύ και άρθρα τύπου "σκέτου" review δεν δίνουν αρκετό food for thought.

Είχα αρχίσει να γράφω ένα άρθρο "20 παιχνίδια του MAME που αξίζει να δείτε" για το τεύχος 5, αλλά εγκαταλείφθηκε αφού προτίμησα να προκρίνω σαν άρθρο τις Χριστουγεννιάτικες αγορές. Αν ενδιαφέρουν όντως τέτοιου τύπου άρθρα, να το "αναστήσω" για το τεύχος 6. :)
 
Wally είπε:
Συνεντευξεις κατ αρχην. Η συνεντευξη του "Εδω Λονδινο" Βασιλη Κωνσταντινου :) οπως και του Θοδωρη Δεβελεγκα ηταν πολυ ενδιαφερουσες.Να βρουμε κοσμο του τοτε (Ηρακλη θα εντοπισεις τον Mr Chip? :D ) να μας μιλησουν για την εποχη, πρωτο χερι.

Γενικα αναμνησεις και flashback.
και καμια retro<<ανατρεπτικη συνεντευξη>>

http://www.thomas-soft.gr/

(ρετρο πειρατεια e.t.c.)

THOMAS-SOFT .απο το 1989,Το παλαιπτερο COMPUTER-SHOP ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΙ ΘΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕς ,ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΚΕΤΑ ,ΕΛΕΓΜΕΝΑ 6972******
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα τα hardwar-ικά θέματα είναι πολύ πολύ ενδιαφέροντα (Αντώνη,ο λαός ΑΠΑΙΤΕΙ το τελείωμα του θέματος περί Amiga!) και θα ήθελα να έχουμε κι άλλα τέτοια,όσο γίνεται και μπορούμε φυσικά.

Οι σταθερές στήλες είναι επίσης κάτι που μου αρέσει,όπως και τα αφιερώματα σε σειρές παιχνιδιών.

Τα game reviews τα θεωρώ απαραίτητα να υπάρχουν,είτε με τη μορφή που έχουν τώρα,είτε με οποιαδήποτε άλλη προταθεί κι ενδεχομένως προτιμηθεί.

To άρθρο-θέμα του Maddog στο τεύχος 5 ήταν απλά καταπληκτικό και θεωρώ ότι τέτοια "ελεύθερα" θέματα είναι μεγάλο συν στην ύλη του περιοδικού και αν καταφέρουμε να έχουμε έστω δύο από αυτά ανά τεύχος,θα δείχνει πολύ πιο όμορφη και πλήρης η ύλη του Phoenix.

Επίσης,αν υπάρξουν "corners" ανά μηχανήματα (Amiga corner,Atari corner,IBM PC corner και -μπλιαχ! :p - consoles corner) ίσως δώσει μια πιο οργανωμένη δομή στο περιοδικό.Αυτό προϋποθέτει να μπορούν να γεμίσουν οι γωνίες αυτές ανά τεύχος φυσικά!

Ιστορικές αναδρομές,αναμνήσεις,συνεντεύξεις είναι ασφαλώς τομείς που ταιριάζουν "γάντι" στη φιλοσοφία του Φοίνικα!

Τέλος,επιμένω ότι το layout του Phoenix θα πρέπει να έχει δύο -και μόνο- σταθερές επιλογές,από τις οποίες θα είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε DTP-ά να επιλέγει τη μία...

Κλείνοντας,πρέπει να πω ότι κάποια πολύ ειδικού ενδιαφέροντος θέματα (like my Doomsday engine θέμα,για να δώσω μια εικόνα σε τι αναφέρομαι) δεν έχω καταλάβει από το -όποιο- feedback αν αρέσουν ή τα προσπερνούν οι περισσότεροι αδιάφορα... :)
 
μπορουσαμε να βαλουμε μια στηλη previews μιας και τελευταια κυκλοφορουν νεα παιχνιδακια για τους 8bit και οχι μονο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα