Τι μοντέλο Saturn έχουμε...

Haros

RetroMaNiaC
Joined
10 Mαϊ 2009
Μηνύματα
813
Αντιδράσεις
13
Λίγα λόγια γύρω από τις διαφορετικές εκδόσεις του Sega Saturn και μια προσπάθεια να μαζέψουμε πληροφορίες ώστε να δούμε τι μοντέλα v2 (round button) Saturn είχαν έρθει στην Ελλάδα...

Για αρχή θα κάνω μια μικρή αναδρομή στα πάρα πολλά μοντέλα και εκδόσεις Saturn που κυκλοφόρησαν.

Όπως οι περισσότεροι ξέρετε η Sega στην αρχή κυκλοφόρησε τα model 1 Saturn (γνωστά και ως oval button saturns) σε 3 διαφορετικές εκδόσεις. Μία για Βόρεια Αμερική, μια για Ιαπωνία και φυσικά μια για Ευρώπη. Οι κύριες διαφορές ανα region γνωστές, NTSC και PAL ονομαζόμενες...




Σύντομα σχετικά (στη επίσης σύντομη ζωή του Saturn) ήρθαν τα model 2 Saturns. Εμφανισιακά η διαφορά με τα model 1 ήταν πως αυτά διέθεταν γκρί στρογγυλά κουμπιά (στην Αμερική ήταν μαύρα) στο power και το reset και είχε αφαιρεθεί το led που έδειχνε άμα διαβάζει το cd rom.




Όμως τα διαφορετικά μοντέλα δεν τελείωναν εκεί.

Η Sega εκείνη την εποχή συνεργαζόταν με γνωστές εταιρίες του χώρου για την προμήθεια κομματιών (CPUs, cd rom drives κτλ) του hardware του Saturn.

Αποφάσισε λοιπόν να τους δώσει και δικαιώματα να παράγουν και οι ίδιες ολοκληρωμένα Saturn. Έτσι εταιρίες όπως η JVC, η Hitachi, η Samsung και η SunSeibu (η εταιρία που έβγαλε την έκδοση για τα ξενοδοχεία) βγάζαν δικές τους εκδόσεις Saturn συνήθως με την επωνυμία τους στο πλαστικό καπάκι της κονσόλας και με διάφορες extra δυνατότητες όπως η αναπαραγωγή photo cd κα.




Ας πάμε λοιπόν στο ψητό μιας και η ενασχόληση με όλες τις εκδόσεις του Saturn εϊναι ένα πάρα πολύ μεγάλο θέμα ειδικά για τις εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει στην Ασία.

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν (όπως και σε όλο τον κόσμο) model 1 kai model 2 Saturns. Όμως οι model 2 κονσόλες* πολλές φορές είχαν διαφορετικό hardware η μια από την άλλη.

*Για τα model 1 δεν ξέρω μιας και δεν έτυχε να ανοίξω πολλές για να δω, αλλά όποιος θέλει μπορεί να πει άμα ξέρει κάτι ώστε να συγκεντρώσουμε και γι'αυτές πληροφορίες.

Model 2 Saturns:

  1. Υπήρχαν οι model 2 κονσόλες με 32 pin ολοκληρωμένο (σε 2 εκδόσεις, pcb version 0014 και 0019)
     
  2. Οι model 2 με 64 pin ολοκληρωμένο (τo κύκλωμα τον χειριστηρίων είναι σε ξεχωριστή πλακέτα)
     
  3. και τέλος οι κονσόλες με την χαρακτηριστική καφέ πλακέτα της Sanyo οι οποίες και αυτές έρχονταν σε διαφορετικές εκδόσεις! Μια με μια άσπρη γραμμή γύρω από την πλακέτα και μια χωρίς αυτή την γραμμή.



*σημείωση ότι αν και σπάνιες κυκλοφόρησαν και model 1 κονσόλες (οβάλ κουμπιά) με model 2 hardware αλλά και model 2 κονσόλες με model 1 hardware! Προφανώς στα εργοστάσια θέλησαν να ξεφορτωθούν ότι model 1 κομμάτια (πλαστικά ή κυκλώματα) τους περίσευαν γι'αυτό και έγινε αυτό το "ανακάτεμα". Ο πιο εύκολος τρόπος να καταλάβουμε άμα πραγματικά είναι model 1 ή model 2 μια κονσόλα είναι να δούμε το πλακέ καλώδιο που πάει από το mainboard του saturn στο cd rom drive και να δούμε άμα έχει 20 ή 21 pins.




--------------------------------------------------------------------------

Προσωπικά λοιπόν έχω δει στην Ελλάδα model 1 saturns, και από model 2, 64pinα και Saturn με Sanyo board που έχει τη λευκή γραμμή.

Εσείς τι έχετε; Μη γράψετε για τις κονσόλες που έχετε πάρει από το εξωτερικό ώστε να είναι σωστά τα αποτελέσματα. Μόνο κονσόλες που έχουν αγοραστεί από Ελλάδα.

Μπορείτε να αναγνωρίσετε τι κονσόλα έχετε με τη βοήθεια αυτού του guide

--------------------------------------------------------------------------

*Κοιτάξτε και το thread που είχε ανοίξει ο Wally εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=3059
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο post!

Δυστυχώς δεν μπορώ να προσθέσω πληροφορίες. Ένα modded PAL Model 2 που έχω δεν γνωρίζω την αρχική του προέλευση μετά βεβαιότητας. Από Έλληνα το αγόρασα και brand new, αλλά δεν ξέρω εκείνος από που το είχε πάρει.
 
Δεν έχω πια Saturn, αλλά τη κοπέλα από το avatar σου θα την ήθελα..... ΔΙΑΚΑΩΣ!!!!!! :D :D:D
 
Εχω και model1 και model2. To Σουκου θα τα ξεκοιλιασω να βγαλω φωτο τις πλακετες.
 
εγώ έχω δύο pal model 2 (μπορείς να καταλάβεις ποία revision του motherboard έχουν από τη χώρα κατασκευής? γιατί το ένα είναι made in china και το άλλο made in indonesia),και τα δύο ατσιπάριστα.Επειδή όμως τώρα τα πήρα,υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα που να έχει παιχνίδια σε καλές τιμές?
 
έχω pal model 2 τσιπαρισμενο.. θα το ανοίξω αμα είναι να σας πω περισσότερα..
 
krem13 είπε:
εγώ έχω δύο pal model 2 (μπορείς να καταλάβεις ποία revision του motherboard έχουν από τη χώρα κατασκευής? γιατί το ένα είναι made in china και το άλλο made in indonesia),και τα δύο ατσιπάριστα.Επειδή όμως τώρα τα πήρα,υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα που να έχει παιχνίδια σε καλές τιμές?
Δυστυχώς μόνο από τη χώρα προέλευσης δεν μπορείς να καταλάβεις. Πρέπει να ανοιχτεί.

Όσο για παιχνίδια, σε λογικές τιμές από Ελληνικά καταστήματα δεν θα βρείς. Βγάλε μια αγγελία ζήτησης εδώ στο retromaniax ή στο forum που έχει στην υπογραφή του ο Amigos :p
 
Έχω 2 PAL μηχανήματα, ένα model 1 και ένα model 2. Μάλλον το model 2 θα το δώσω για να βρώ NTSC μηχάνημα. Παιχνίδια μπορείς να βρείς στις αγγελίες Krem, δες έχω κι εγώ μία.
 
Έχω 2 PAL μηχανήματα, ένα model 1 και ένα model 2. Μάλλον το model 2 θα το δώσω για να βρώ NTSC μηχάνημα
γιατί να πάρεις ntsc μηχάνημα? αφού με ένα action replay plus παίζουν όλα,μάλιστα,από ότι έχω δει στο ίντερνετ πωλείται σε αρκετά χαμηλές τιμές (το έχω βρει και καινούργιο με 17 ευρώ,δεν θυμάμαι όμως που γμτ )
 
Τα NTSC Saturn βγάζουν NTSC σήμα :) , για ποιόν άλλο λόγο; Τα cartridges παρακάμπτουν το region locking αλλά το παιχνίδι παίζει σε PAL σήμα και δεν παλεύεται. Μόνο τα PAL games έχουν σωστή συμπεριφορά στα PAL μηχανήματα.
 
α,δεν το ήξερα αυτό! δηλαδή τα ntsc παιχνίδια παίζουν αργά στα pal μηχανήματα ή υπάρχουν ασυμβατότητες?
 
Jedah είπε:
Τα NTSC Saturn βγάζουν NTSC σήμα :) , για ποιόν άλλο λόγο; Τα cartridges παρακάμπτουν το region locking αλλά το παιχνίδι παίζει σε PAL σήμα και δεν παλεύεται. Μόνο τα PAL games έχουν σωστή συμπεριφορά στα PAL μηχανήματα.
Άμα "πιάνουν τα χέρια σου" μπορείς να κάνεις το 60hz Pal mod και ουσιαστικά έχεις pal κονσόλα με τα "πλεονεκτήματα" της ntsc.
 
krem13 είπε:
α,δεν το ήξερα αυτό! δηλαδή τα ntsc παιχνίδια παίζουν αργά στα pal μηχανήματα ή υπάρχουν ασυμβατότητες?
Τα NTSC games παιζουν αργα στα pal μηχανηματα οντως (τσεκαρισμενο). Εχει φιλος PAL μηχανημα και του ειχα δωσει ntsc game και επαιζε αργα. Με converter επαιζε.

Τωρα η hardware μοντα σιγουρα θα παιζει στα 60hz
 
να κοιτάτε και στο ΑΜΙΒΑΥ για πακέτα παιχνιδών... την τελευταία εβδομάδα θυμάμαι 2-3 αγγελείες...
 
Έχω 3 saturns, δύο model 2 modded και ένα model 1 το οποιό δεν βρήκα mod board.


edit: Aν κάποιος θέλει ένα, pm
:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το δικό μου είναι το 2ο μοντέλο με τα κυκλικά κουμπιά και το σαφώς καλύτερο χειριστήριο.
 
Πίσω
Μπλουζα