Τι οθονη να αγορασω? (για πισι + DVD player)

MariosMSX

RetroWannaBe
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
0
Θελω να παρω μια οθονη (ή τηλεοραση?) με βασικα κριτηρια τα εξεις:

1) να συνδεσω ενα παλιο πισι, οχι πολυ δυνατο, αρα δεν με ενδιαφερει η αναλυση

2) να μπορω να δω DVD απο το DVD player μου (οχι το πισι)

Αρα θα πρεπει να εχει VGA εισοδο και scart εισοδο. Δεν θα βλεπω τηλεοραση.

Υπαρχουν οθονες πισι με εισοδο scart? Συνηθως οι οθονες πισι ειναι πιο

φθηνες απο τις τηλεορασεις, για αυτο συγκλινω προς μια οθονη.

Μπορειται να μου δωσεται καποιες διευκρινησεις? Μετα θα κοιταξω εγω

για μαρκα και τιμη, αρκει να ξερω τι θα ψαξω. Γιατι δεν ειδα οθονες που

στα χαρακτηριστικα τους να γραφουν "εισοδος scart". Μονο DVI.

Κανει για DVD player?
 
Η αυτο που θα σε καλυψει καλυτερα ΙΜΟ ειναι η σειρα LG Monitor TV. Χρησιμοποιω ενα παλιοτερο μοντελο αυτης της σειρας σαν οθονη στο δευτερο pc μου και σαν TV για home micros και παλιες κονσολες και ειμαι ευτυχισμένος.
 
Εγώ έχω αυτή τους τελευταίους δυό μήνες:

http://www.skroutz.gr/s/287106/LG-26LE5500-26%22.html

Πάνω έχω το gaming pc, 360, PS3 σε HDMI, το Wii σε component και Xbox, Dreamcast σε SCART.

Η τηλεόραση απλά τα σπάει άγρια. Έχει απίθανες γωνίες θέασης, καλό ήχο (τον ενισχυτή τον ετοιμάζω για το iMac που θα βλέπω και ταινίες λόγω χαμηλού θορύβου) και δεν ζεσταίνεται λόγω LED φωτισμού.

Είναι τεχνολογίας full led και όχι side led ( το πάνελ από πίσω είναι καλυμμένο με leds και όχι μόνο από το πλάι όπως το φορητό μου Dell για παράδειγμα ) με local dimming τεχνολογία όπου στα μαύρα σημεία τα αντίσοιχα leds μειώνουν το φωτισμό με αποτέλεσμα εκπληκτικό μαύρο.

Στη συνιστώ ανεπιφύλλακτα. Την είχα πάρει 400 cash.
 
Συμφωνώ για αγορά κάποιας από τις LG monitor-TVs. Εξαιρετικά τίμιες προτάσεις και ιδανικές για λύσεις όλα-σε-ένα. Και εγώ μια τέτοια 23" έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Το μόνο δυνητικό πρόβλημα που βλέπω είναι ότι η native ανάλυση των 1920x1080 ίσως παραείναι μεγάλη για το "όχι τόσο δυνατό" PC που θες να ρίξεις επάνω. Θα αναγκαστείς να βλέπεις πολλά πράγματα σε όχι optimal ανάλυση, ιδίως αν παίζεις παιχνίδια. Desktop θα τα καταφέρνει, εκτός αν είναι τελείως χρέπι. :)
 
Κοίτα, έχω και το 21,5 LG tv monitor, λίγο μικρότερο από το δικό σου, ίδιο μοντέλο, ίδια ανάλυση.

Έχω βάλει πάνω και το netbook, κανένα πρόβλημα στο desktop και για surfing. Βέβαια για HD ταινίες θες κάτι πιο γρήγορο.

Έχω βάλει παιχνίδια σε 1366Χ768 και 1024 Χ 600 (16:9 δηλαδή) και το downscalling δεν έχει καμία σχέση με τις παλιότερες tft οθόνες, είναι απλά εξαιρετικό.

Ότι και να πάρει θα είναι μια χαρά.
 
Aρα παω για τηλεοραση. Ειναι καπως ακριβες, δεδομενο οτι εγω ελεγα να παρω μια οθονη 17''.
 
17άρα οθόνη δεν θα βρεις και αν βρεις είναι τόσο παλιάς τεχνολογίας που δεν αξίζουν το κόπο. Άσε που από τιμές είναι φαρμάκι.

Για πες το pc που σκέφτεσαι να βάλεις πάνω από τι αποτελείται για να δούμε πόσο δυνατό είναι.
 
Εγώ έχω το LG 2362D και ειναι υπεροχο! 1920x1080 FULLHD. Επισημη σελιδα LG http://www.lg.com/uk/it-products/monitors/LG-tv-monitor-M2362D.jsp

Εχω συνδεσει το PC με HDMI, ΧΒΟΧ360/PS3 με HDMI και καμια 15αρια κονσολες σε SCART,Component,Composite κτλ Εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ.

Η εικονα ειναι παρα πολυ καλη, τα χρωματα ζωντανα και η γωνια θέασης αρκετα ικανοποιητικη.

Θα την βρεις κάπου στα 200 κατι ευρω (εγω την πηρα προ 7μηνου στα 240)
 
Χα χα, τελικά όλοι με LG πορευόμαστε; :)
 
αξιζουν και τα λεφτα τους και η ποιοτητα τους. στο σαλονι εχω μια 47αρα LG για το media center.... και το πακετο X360+Kinect...
 
Εγω εχω μια grundig 26"( http://www.e-lianos.gr/product-view.aspx?pid=36343)και εχω βρει τη 'γεια μου!Δεν ειναι full hd αλλα δεν αντιμετοπιζω κανενα προβλημα.Εχει πανω το pc(σε vga),psx,ps2,xbox,snes,nes,n64 και τωρα λεω να βαλω και το mega drive.
 
Σήμερα δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς σε HD ready οθόνες. Φυσικά αν έχεις κάποια από παλιότερα, δεν υπάρχει λόγος να την αλλάξεις.
 
Πίσω
Μπλουζα