Τι σας θυμίζουν αυτές οι σκηνές;

23. Χωρίς ταυτότητα. (Το χέρι είναι της Χρονόπουλου).
25. Ο χαζομπαμπάς.
26. Η νύφη το' σκασε.
27. Ένα έξυπνο μούτρο.
 
Μπραβο, @TZELASO !!!
Oποτε μας μενει μονο η 28 και δινω βοηθεια: Η Αννα Φονσου ζηταει το γαλακτομπουρεκο απο το Νασο Κεδρακα. Ταινια ασπρομαυρη απο το τελος δεκαετιας του '60 με πρωταγωνιστη πολυ μεγαλο μας κωμικο.
 
28. Ο γίγας της Κυψέλης

?
 
28. Βέγγος και Άννα Φόνσου..Ποιος Θανάσης? Επειδή είμαι σίγουρος 100%, φαντάζομαι πως δεν υπάρχει η συγκεκριμένη σκηνή και στην άλλη ταινία με τον Χατζηχρήστο και την Φόνσου με Αυλωνίτη στο ρόλο του ζαχαροπλάστη (γιατί νομίζω πως προϋπήρχε του Βέγγου).
 
28. Βέγγος και Άννα Φόνσου..Ποιος Θανάσης? Επειδή είμαι σίγουρος 100%, φαντάζομαι πως δεν υπάρχει η συγκεκριμένη σκηνή και στην άλλη ταινία με τον Χατζηχρήστο και την Φόνσου με Αυλωνίτη στο ρόλο του ζαχαροπλάστη (γιατί νομίζω πως προϋπήρχε του Βέγγου).
Ακριβως, Fulci! Ποιος Θανασης ειναι η απαντηση και οταν αναφερεσαι στην αλλη ταινια, φανταζομαι πως εννοεις Το εξυπνο πουλι, αλλα δε θυμαμαι αν υπαρχει και εκει η ιδια σκηνη.
 
Την έχω δει αρκετές φορές αυτή του Βέγγου, γι αυτό την ξέρω πολύ καλά .Την βάζουν και πιο συχνά από την άλλη,γι αυτό και δεν θυμάμαι αν υπάρχει και στην άλλη η ίδια ατάκα..Όπως και μια διαφορά τους είναι πως στην ταινία με τον Χατζηχρήστο υπάρχει και η σκηνή που ο τεμπελχανάς χαραμοφάης,πουλάει τη λινάτσα και ο Αυλωνίτης ανακαλύπτει μετά από λίγο πως υπάρχουν μέσα στη συσκευασία πανιά (νομίζω) και τον ψάχνει (μάταια) να τον βρει.Στη ταινία με Βέγγο δεν υπάρχει αυτό,απλά συνομιλεί ο Βέγγος με τον ζαχαροπλάστη ότι πιάστηκε κορόιδο και ότι κάποια μέρα θα τον βρει αυτόν που του πούλησε τη λινάτσα..Προτιμώ τη ταινία με τον Βέγγο,λόγω μεγάλης αδυναμίας,αν και στα σημεία πιστεύω πως με τον Χατζηχρήστο είναι πιο καλή..Και η Φόνσου σε εκείνη είναι πολύ πιο καλή στο ρόλο της.
 
Και επειδή είναι απρέπεια να γράφω για "ζαχαροπλάστη", αν θέλεις γράψε bambi το όνομα του ηθοποιού (το όνομα του αναφέρθηκε και στο θέμα νομίζω με τους "ηθοποιούς που αδικήθηκαν"),γιατί εγώ δεν το ξέρω (και θα ήταν κουτοπονηριά μου να το γράψω μετά από ψάξιμο και να κάνω τον ξερόλα).Αν και τον έχουμε δει δεκάδες φορές σε ταινίες.
(αυτός που στο "μια γυναίκα στο χαρέμι" ψάχνει "δούλα" για να παντρευτεί - παρεξήγηση βέβαια- ή στο "για ποιον χτυπά η κουδούνα" είναι η "αλεπού" που φύλαξε τις κότες)
 
Το εχω
Και επειδή είναι απρέπεια να γράφω για "ζαχαροπλάστη", αν θέλεις γράψε bambi το όνομα του ηθοποιού (το όνομα του αναφέρθηκε και στο θέμα νομίζω με τους "ηθοποιούς που αδικήθηκαν"),γιατί εγώ δεν το ξέρω (και θα ήταν κουτοπονηριά μου να το γράψω μετά από ψάξιμο και να κάνω τον ξερόλα).Αν και τον έχουμε δει δεκάδες φορές σε ταινίες.
(αυτός που στο "μια γυναίκα στο χαρέμι" ψάχνει "δούλα" για να παντρευτεί - παρεξήγηση βέβαια- ή στο "για ποιον χτυπά η κουδούνα" είναι η "αλεπού" που φύλαξε τις κότες)
Το εγραψα ηδη στο ποστ 42. :)
 
Συγγνώμη,δεν το ΄χα διαβάσει..Μέχρι τις απαντήσεις tzelaso κοίταξα και φευγαλέα την απάντηση της betty boop για τον "γίγα"..Και όλα αυτά για να προλάβω να απαντήσω, μιας και είδα πως δεν υπήρχε η σωστή απάντηση..Και "Άννα Φόνσου" να μην έγραφες,θα έγραφα πάλι την απάντηση..Μου αρέσει η ταινία γιατί περιέχει όχι μόνο κωμικές σκηνές αλλά και στενάχωρες στιγμές.
Ωραία,περιμένουμε και το επόμενο quiz..
 
Συγγνώμη,δεν το ΄χα διαβάσει..Μέχρι τις απαντήσεις tzelaso κοίταξα και φευγαλέα την απάντηση της betty boop για τον "γίγα"..Και όλα αυτά για να προλάβω να απαντήσω, μιας και είδα πως δεν υπήρχε η σωστή απάντηση..Και "Άννα Φόνσου" να μην έγραφες,θα έγραφα πάλι την απάντηση..Μου αρέσει η ταινία γιατί περιέχει όχι μόνο κωμικές σκηνές αλλά και στενάχωρες στιγμές.
Ωραία,περιμένουμε και το επόμενο quiz..
Δεν εγινε και τιποτα. Κι εγω καποιες φορες διαβαζω στα γρηγορα με αποτελεσμα να χανω διαφορα ενδιαφεροντα σημεια.
Το νεο κουιζ θα ειναι ετοιμο συντομα. ;)
 
29. Η Μπετυ Λιβανου λεει στο συνοδο της πως ξερει ολα τα παλια τραγουδια.

30. Ο Σωτηρης Μουστακας παει στην τραπεζα ντυμενος γυναικεια.

31. Η Χριστινα Συλβα γινεται μανεκεν σε επιδειξη μοδας και παρουσιαζει ενα βραδινο φορεμα με το ονομα του τιτλου της ταινιας.

32. Ο Μιμης Φωτοπουλος ανοιγει την πορτα κρατωντας ενα ποτηρι νερο με σκοπο να καταβρεξει αυτον που του χτυπαει.

33. Η Ελενη Ζαφειριου παει στην Αραχωβα για να μεινει κοντα στο παιδι της που τραυματιστηκε.

34. Ο Ορεστης Μακρης ενω βρισκεται σε παρτυ αρραβωνων μαθαινει πως ενα αγαπημενο του προσωπο εχει κανει αποπειρα αυτοκτονιας.
 
Σωστα, Betty!
Μπραβο, Ηannele!

29 και 31 οι δυο ερωτησεις που απεμειναν αναπαντητες.
 
29. Η αμαρτία της ομορφιάς στον Γαλανό;
 
29. Είναι το ζητείται επειγόντως γαμπρός το λέει στο Μπάρκουλη
 
To βρηκε η Karapiperim!

Mενει η 31 για να κλεισουμε και βοηθαω λιγακι ακομα: Ο τιτλος αποτελειται απο το αρθρο και μια τρισυλλαβη λεξη.
 
Πίσω
Μπλουζα