Τουαλέτα/μπάνιο σε χώρο εκτός του υπόλοιπου σπιτιού

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.941
Έχω υπόψιν μου 4 παραδείγματα από σπίτια των οποίων η τουαλέτα/μπάνιο ήταν ένα ξεχωριστό δωμάτιο το οποίο ήταν εκτός σπιτιού. Και τα 2 σπίτια των παππούδων μου καθώς και ένα σπίτι που έμενε ο θείος μου αλλά και ένα ακόμη όπου η τουαλέτα/μπάνιο ήταν μέρος του μπαλκονιού!

Των παππούδων ήταν σε σημείο που βρισκόταν στην αυλή και κοντινή απόσταση από το υπόλοιπο σπίτι. Στο πρώτο του θείου μου, το δωμάτιο αυτό ήταν σε αρκετά μεγάλη απόσταση και ουσιαστικά έκανες το 1/4 της διαδρομής γύρω από το σπίτι για να πας. Στο 2ο σπίτι του θείου μου, έβγαινες από την κουζίνα σε ένα μικρό μπαλκόνι και δεξιά (στο μπαλκόνι πάντα) υπήρχε το μπάνιο. Πάντα με ξένιζε όλο αυτό και μάλιστα απορούσα τι γινόταν στην περίπτωση που μέσα στη νύχτα ήθελες να πας στο μπάνιο ή να θέλεις να κάνεις ένα ντους και να ξεχάσεις κάτι.

Έχετε παρόμοια παραδείγματα;

Υ.Γ. Στο τωρινό σπίτι του θείου μου το δωμάτιο αυτό είναι ένας χώρος μέσα στο υπνοδωμάτιο των παιδιών!!
 
Πάρα πολλά!

Καταρχάς και στο δικό μου σπίτι είναι έξω από το κυρίως σπίτι, και πρέπει να κάνω και εγώ μία αρκετά μεγάλη διαδρομή από το δωμάτιο μου... Τουλάχιστον έχω και άλλα δωμάτια πιο κοντά, και δεν είναι γενικά σε μεγάλη απόσταση...

Αντίθετα, στο σπίτι μίας θείας μου (Τώρα της ξαδέρφης μου που δεν θυμάμαι αν έχει αλλάξει κάτι..) η τουαλέτα - μπάνιο χωρίς υπερβολή παίζει να είναι στα 100+ μέτρα μακριά από την είσοδο του κυρίως σπιτιού!
 
cloud είπε:
Αντίθετα, στο σπίτι μίας θείας μου (Τώρα της ξαδέρφης μου που δεν θυμάμαι αν έχει αλλάξει κάτι..) η τουαλέτα - μπάνιο χωρίς υπερβολή παίζει να είναι στα 100+ μέτρα μακριά από την είσοδο του κυρίως σπιτιού!
Δηλαδή αν σε πιάσει κόψιμο τότε άστα.. :D

Στο χωριό της μάνας μου στον Όλυμπο και πριν γίνει η ανακατακευή στο σπίτι, η τούρκικη τουαλέτα που έχασε σαν είσοδο στον Άδη, βρισκόταν καμιά δεκαριά μέτρα έξω από το σπίτι. Θυμάμαι η αποθέωση για εμένα ήταν πως δεν χωρούσα να μπω μέσα σε αυτό το δωματιάκι γιατί το ύψος ήταν περίπου στο 1,70. Φρίκη.
 
telonio είπε:
Δηλαδή αν σε πιάσει κόψιμο τότε άστα.. :D
Ως ένα σημείο τους καταλαβαίνω γιατί έχω περίπου και εγώ το ίδιο θέμα... Όμως σε περιπτώσεις που και το 1 μέτρο μετράει, εκεί δεν ξέρω τι κάνουν... :p

Συν ότι εγώ δεν κάνω και όλη την διαδρομή έξω... Και εδώ δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται σε καμία δυνατή βροχή ή σε πάρα πολύ κρύο.

telonio είπε:
Στο χωριό της μάνας μου στον Όλυμπο και πριν γίνει η ανακατακευή στο σπίτι, η τούρκικη τουαλέτα που έχασε σαν είσοδο στον Άδη, βρισκόταν καμιά δεκαριά μέτρα έξω από το σπίτι. Θυμάμαι η αποθέωση για εμένα ήταν πως δεν χωρούσα να μπω μέσα σε αυτό το δωματιάκι γιατί το ύψος ήταν περίπου στο 1,70. Φρίκη.
Αυτές οι μικρές τουαλέτες ήταν όλα τα λεφτά.. :p

Και ακόμα και σήμερα ξέρω πολλά σπίτια που ενώ οι ιδιοκτήτες τους έχουν γκρεμίσει το παλιό και έχουν φτιάξει νέο σπίτι, αυτές τις τουαλέτες (Που κατά κανόνα ήταν σε μία γωνία του οικοπέδου που δεν έχει χτιστεί με το νέο σπίτι, τις έχουν κρατήσει ήταν σαν "βοηθητικές" είτε απλά τις έχουν παρατήσει στην τύχη τους.
 
Αυτές οι τουαλέτες "έπιαναν" συνήθως, αυτά τα κουνουπάκια με τα πλατιά φτερά....

Ξέρετε ποιά εννοώ ε;
 
DINO είπε:
Αυτές οι τουαλέτες "έπιαναν" συνήθως, αυτά τα κουνουπάκια με τα πλατιά φτερά....Ξέρετε ποιά εννοώ ε;
Αυτά τα κουνουπάκια που λες τα συναντώ ακόμη σε μερικά WC και είναι σκέτος εφιάλτης. Μάλλον ακίνδυνα είναι αλλά με εκνευρίζουν. Τούρκικη τουαλέτα είχαν και οι γονείς της μάνας μου.
 
Λοιπον,επειδη βλεπω οτι δε τα πατε καλα με το θεμα,δε το χετε ζησει...απο κοντα εχουμε και λεμε....Στην πορτα κουρελου...Το χτισιμο ημιτελες,μεχρι τη μεση του "ΒεΣε.." με τσιμεντολιθΑ ,απο κει και πανω,με εκεινα τα τεραστια τουβλα που σημερα δε τα βρισκεις πουθενα,κολλημενα στην καλυτερη περιπτωση με σαλιο...Οροφη απο τσιγκια,στο πιο προχω με ελλενιτ(λεητ '70ς)που στηριζοταν με κλαρια αγριελιας,σιγα μη χαραμιζουμε ταβλες για τον αποπατο..Η τουρκικη ειναι η απλη βερσιον..Το κολεκτορς εντισιον περιλαμβανει λεκανη,οχι λευκη,αλλα το χρωμα του γυαλισμενου πηλου..χωρις καπακι βεβαια..Το παπιε ντε κουλ περασμενο σε προκα μισο μετρο ,η ακομα καλυτερα,εφημεριδα κομμενη επιμελως σε τετραγωνα κομματια..τελος,γυρω απο τον χωρο,διασπαρτες σελιδες απο "Σκανδαλο" και "Διαβασε με.."
 
Τουαλετα εξω απο το σπιτι είχε το σπίτι της γιαγιας-παππου στα χωράφια αλλά και στην πολη στην Κρήτη.Ομοίως και ενα σπίτι που είχανε στην Καισαριανή εξω την ειχε αλλά όχι όπως στην Κρήτη τόσο μακρια αλλά ήτανε μέσα σε κάτι σαν αυλή.Πάντως η περιγραφή του Don όλα τα λεφτα.Κάπως έτσι ηταν στην Κρήτη...
 
Στο παλιό σπίτι των παππούδων μου στο χωριό, η τουαλέτα ήταν καμιά τριανταριά μέτρα μακριά. Μετά χτίστηκε μια μικρότερη, με τσίγκινη στέγη αλλά τουλάχιστον ήταν κολλητά με το σπίτι. Ευτυχώς πηγαίναμε εκεί το καλοκαίρι, οπότε τα πράγματα ήταν λίγο πιο εύκολα...
 
το θέμα είναι ότι μας φαινόταν ΕΝΤΕΛΩΣ! φυσικό να βγούμε έξω (χειμώνα-καλοκαίρι, ..στη Σάμο λέμε τώρα, το κρύο της αρκούδας) να πάμε στην τουαλέτα της αυλής (που χρησιμοποιούσαν 2 σπίτια!). δεν θυμάμαι καν τι κάναμε για.. απολύμανση :p

αργότερα που φτιάχτηκε εσωτερική (και είχε ΚΑΙ πλακάκια λέμε!!!) ήταν η απόλυτη χλιδή να κάνεις μπάνιο στην μπανιέρα (μέχρι τότε έπαιζε λάστιχο και βαρέλι (αναλόγως εποχής: καλοκαίρι & χειμώνα αντίστοιχα :p ). ..τώρα που θυμάμαι, στο νερό του βαρελιού κάναμε όλα τα ξαδερφάκια μπάνιο, χμμμμ..

κάποια στιγμή -μεγαλύτερος- κατάλαβα πως εξυπηρετείται ο παπούς μου στο χωράφι για να μην γυρνάει σπίτι: είχε.. λάκο! :p

ps. επίσης "εξυπηρετιώταν" ο άνθρωπος και τα μεσημέρια με τα περιοδικά που βρήκα στην παράγκα κάτω από το -δεν το λες- στρώμα (αφρώδες του στρατού), στη μέση του χωραφιού, αφού την γιαγιά μου την ξανάβλεπε βράδυ. άλλο topic βέβαια αυτό χαχαχαχα.. :p

ps2. την "πήλινη" την πρόλαβα σαν εγκαταλελημένη. αδιευκρίνιστο αν μπορούσε ποτέ να καθάρίσει αυτό το υλικό..
 
Το πατρικό σπίτι στο χωριό το πρόλαβα με τουαλέτα (κανονικότατη όμως, όχι τουρκική, στην αυλή χώρια από το υπόλοιπο σπίτι. Τώρα είναι ανακαινισμένο και το πρώην "κατώι" έχει γίνει δωμάτια που περιλαμβάνουν και τουαλέτα εσωτερική.

Αλλά την εφιαλτικότερη τουαλέτα αυτού του είδους την έχω ζήσει παιδάκι σε ένα μέρος που πηγαίναμε το καλοκαίρι για μπάνια, από 4 χρονών μέχρι 8 που φύγαμε από την περιοχήγια να μπορείς να μπεις. Το χωριό αυτό δεν είχε τότε ηλεκτρικό ούτε νερό, ένα πηγάδι στο κέντρο του υπήρχε για νερό. Νοικιάζαμε ένα δωμάτιο σ' ένα σπίτι φάτσα στο πηγάδι. Η τουαλέτα ήταν ένας καραγκιόζ μπερντές στην πίσω αυλή και πολύ μακρυά. Δηλαδή ένας λάκος στο χώμα με μια τρύπια σανίδα από πάνω του, και γύρω γύρω καραβόπανα για τοίχους από τα οποία το μπροστινό ήταν κουρτίνα για να μπορείς να μπεις. Αλλά το χειρότερο ήταν ότι για να πας εκεί έπρεπε να πάσ από ένα μονοπάτι μέσα σε αγκάθια που δεν τα έκοβε κανείς οπότε γρατζουνούσαν τα ποδαράκια μου, φρίκη. Η θάλασσα και η παραλία ήταν υπέροχες, τη νύχτα ο ουρανός είχε τα περισσότερα αστέρια που έχω δει ποτέ μου, αλλά αυτή η τουαλέτα ήταν ο εφιάλτης μου.
 
Θυμαμαι στο παλιο σπίτι στο χωριό η τουαλέτα ήταν ένα δωμάτιο κολλημένο στο σπίτι αλλά η πόρτα εβλεπέ στην αυλή..Και οταν με το καλο το 1985 αποτελειώσαμε το καινούργιο σπίτι η γιαγιά μου αγανάκτησε πραγμάτικα οταν εμαθε οτι θα βάζαμε το αποχωρητηρίον οπως το ελεγε μεσα στο σπίτι...Αυτο σήμερα μας φαίνεται παραλόγο αλλα παλαιότερα ήταν άκρως λογικό για 3 λόγους:

*Καταρχάς τα σπίτια δεν ήταν μεγάλα και δεν υπήρχαν αρωματικά χώρου για τις δυσάρεστες οσμές που αναδύοταν απο την τουαλέτα ετσί το καλύτερο για να μην βρωμίσει το σπίτι απο την μπόχα ήταν να είναι εξω απο το σπίτι το μπάνιο

*Επίσης αποχετεύσεις ή έστω βόθροί δεν υπήρχαν και το πιο πιθανό ήταν να υπήρχε ένας πολύ μικρός βόθρος ο οπόιος ήταν ακριβώς απο κάτω απο τον μπιντε και δεν ήταν δυνατόν να είναι μεσα στο σπίτι

*Και τέλος το αποχωρητήριο (αχ καημένη γιαγιάκα) ήταν συνήθως κατασκευασμένο από όχι και τόσο καλά υλικά και υπήρχαν πολλές ρωγμές και τρύπες στους τοίχους και στα ταβάνια.Έτσι εάν το αποχωρητήριο ήταν μέσα στο σπίτι ηταν πιθανό να μπούν πολλά ζουμπερά απο τους αγρούς...Δεν ήταν λίγες οι φορές που πήγαινα τουαλέτα και έβλεπα σαύρες να κόβουν βόλτες στους τοίχους
 
Άσε που ήταν εκτός σπιτιού, γιατί δεν είχε και την ανάλογη ηχομόνωση, για να είναι μέσα...
 
Πίσω
Μπλουζα