Το Λεμονοδάσος (1978 ΕΡΤ)

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
242
Λεμονοδάσος (1978)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λεμονόδασος




Πρεμιέρα: 28/10/1978

ΕΡΤ

Διαβάζοντας πρόσφατα το αριστούργημα του Κοσμά Πολίτη "Λεμονοδάσος", θυμήθηκα κάποιες αναφορές για ένα παλιό σήριαλ της κρατικής. Φυσικά ήταν η τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος.

Μιας και στο ρετροσάιτ τούτο, δεν γίνεται κάποια ιδιαίτερη αναφορά στη σειρά, σκέφτηκα να ανοίξω σχετικό thread.

Υπόθεση

Ο αρχιτέκτονας Παύλος Αποστόλου, σε μια εκδρομή του στους Δελφούς, γνωρίζει και εντυπωσιάζεται από τη Βίργκω Δροσινού, μία γοητευτική γυναίκα από τον Πόρο που βρίσκεται εκεί με τις ξαδέρφες της. Επιστρέφοντας στο σπίτι του στην Αθήνα, μην μπορώντας να την ξεχάσει, κανονίζει να την επισκεφτεί στο νησί της. Ένας μεγάλος έρωτας έχει γεννηθεί, όμως η εξέλιξή του κάθε άλλο παρά ομαλή είναι. Διαφωνίες, ζήλιες, καυγάδες και ποικίλλες αντιδράσεις από τον κοινωνικό τους περίγυρο. Ο Παύλος όμως, φοβούμενος ότι μία συμβίωση με την Βίργκω θα αλλοιώσει τα αισθήματά τους, αποφασίζει να φύγει μακριά. Προτιμά να κρατήσει το πάθος ζωντανό μέσα του έστω και από απόσταση, παρά να φθαρεί ο έρωτάς τους από την καθημερινότητα.

Κάποια χρόνια αργότερα, ένας δικηγόρος φίλος του Παύλου, θα ανακαλύψει το ημερολόγιό του ανάμεσά σε κάποια έγγραφα που του είχε φέρει ένας γέρος ναυτικός...

Καστ

Γιάννης Ζαβραδινός - "Παύλος Αποστόλου"

Ελεονώρα Σταθοπούλου - "Βίργκω Δροσινού"

Καίτη Πάνου

Ντόρα Χατζηγιάννη

Μανόλης Λογιάδης

Θοδωρής Μορίδης κα

[deadpic]




Υποθέτουμε πως η σειρά είναι άγνωστο εάν διασώζεται στους Λαβυρίνθους της Αγ. Παρασκευής. Ούτε αν κάποιος από τους πρωταγωνιστές έχει κρατήσει αυτή τη δουλειά στο αρχείο του...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρα υπαρχει μια και ειχε γυριστει σε φιλμ και εχει επαναληφθει καποιες φορες απο την ΕΡΤ. Προσφατα, μαλιστα, καποιες σκηνες προβληθηκαν στην εκπομπη της ΕΤ 1 "Ριμεικ".
 
Υπέροχη κι ατμοσφαιρική σειρά!...Μακάρι να την ξαναδούμε...Αυτή η μουσική των τίτλων ακόμα υπάρχει στ' αυτιά μου...
 
Από την ερχόμενη Πέμπτη, 21/10 και κάθε απόγευμα στις 6 στην ΕΤ1, σε επανάληψη η όμορφη αυτή σειρά!!! :D

Ε, παλικάρια εκεί στην ιστοσελίδα της κρατικής, ευχαριστούμε που μας δείχνετε την προτίμηση, αλλά κοτζάμ αρχείο και μια φωτογραφία της προκοπής δεν σας βρίσκεται;
 
έτυχε να δω κάποιες σκηνές τις προηγούμενες μέρες και μου φάνηκε μαγευτικό! μπορεί κανείς να μας πει λίγο περισσότερα για την υπόθεση?
 
Clemence είπε:
έτυχε να δω κάποιες σκηνές τις προηγούμενες μέρες και μου φάνηκε μαγευτικό! μπορεί κανείς να μας πει λίγο περισσότερα για την υπόθεση?
Εγώ θα σου πρότεινα για να μαγευτείς ακόμα περισσότερο να δανειστείς/αγοράσεις το ίδιο το βιβλίο! Είναι καταπληκτικό! Και θα καταλάβεις ακόμα καλύτερα την υπόθεση! ;)
 
Οντως! Ειχε αυτα τα θολα ασπρομαυρα πλανα με κινηματογραφικο φιλμ που προσδιδουν περισση μαγεια. Και αυτα μεσα σε ενα υπεροχο σεναριο, σωστο καστ, ομορφα πλανα. Οσοι μπορειτε (ξανα)δειτε το.

Το κομματι των τιτλων (Μια μέρα θα σε χάσω) απο τον βαρυτονο Σπυρο Σαλιγκαρο

Ασχετο, αλλα εχω μεινει με την εντυπωση οτι ο Ζαβραδινος δεν ειχε την πορεια που του αξιζε μετα το 1987...
 
Πολύ γλυκιά σειρά και ο Γιάννης Ζαβραδινός πολύ καλός. Θα συμφωνήσω με το Wally πως δεν είχε ο Γιάννης Ζαβραδινός την πορεία που του άξιζε.
 
Clemence είπε:
έτυχε να δω κάποιες σκηνές τις προηγούμενες μέρες και μου φάνηκε μαγευτικό! μπορεί κανείς να μας πει λίγο περισσότερα για την υπόθεση?

sunset89 είπε:
Εγώ θα σου πρότεινα για να μαγευτείς ακόμα περισσότερο να δανειστείς/αγοράσεις το ίδιο το βιβλίο! Είναι καταπληκτικό! Και θα καταλάβεις ακόμα καλύτερα την υπόθεση! ;)
Πριν λίγες μέρες πέρασα 5 ώρες σε τρένο συντροφιά με το "Λεμονοδάσος". Ούτε που κατάλαβα πώς πέρασαν ...

Τη σειρά δεν την έχω δει αλλά έψαξα τις σκόρπιες σκηνές που παρουσιάστηκαν στην εκπομπή της ΕΤ-1 (νομίζω όχι το "Ριμέικ" αλλά το "Σίριαλ των σίριαλς").

Clemence η sunset89 έχει δίκιο στο ότι το βιβλίο είναι απ' αυτά που πραγματικά αξίζει να διαβάσεις (αν μάλιστα το ύφος του Πολίτη σε είχε αποθαρρύνει σε κάποια εφηβική ηλικία, δώστου άλλη μια ευκαιρία τώρα). Επειδή όμως τρώγομαι να μιλάω για υποθέσεις και πλοκές ;) , ας γράψω δυο λόγια.

Η ιστορία είναι εντελώς απλή. Ο αρχιτέκτονας Παύλος Αποστόλου γνωρίζει, σ' ένα επαγγελματικό του ταξίδι στους Δελφούς, την Βίργκω Δροσινού, μια νεαρή κοπέλα που μένει μόνιμα με τη μητέρα της στον Πόρο. Η σύντομη συνάντησή τους τον αφήνει με μια τέτοια εντύπωση που για ένα ολόκληρο καλοκαίρι θα πηγαίνει κάθε σαββατοκύριακο στο νησί της και ο έρωτας θα φουντώσει. Το ζευγάρι αυτό, που δεν έχει να παλέψει με καμία εξωτερική δυσκολία (ταιριάζουν ηλικιακά, μορφωτικά, κοινωνικά, οι οικογένειές τους καλοβλέπουν το ειδύλλιο) μοιάζει να σκοντάφτει συνεχώς σε εσωτερικά εμπόδια. Ποιος είπε εξάλλου ότι ο έρωτας είναι εύκολος; :) Την στιγμή ακριβώς που ένας ανεπίσημος αρραβώνας φαίνεται να οδηγεί σε αίσιο τέλος, ο Παύλος αποφασίζει ότι ο μοναδικός τρόπος να κρατήσει ζωντανή την "έκρηξη χρωμάτων, ήχων και μουσικής" (έτσι περιγράφει τον έρωτά του για την Βίργκω) είναι ν' απομακρυνθεί απ' αυτήν. Φεύγει από την Ελλάδα και καταλήγει στη Σουμάτρα όπου και σκοτώνεται (ή αυτοκτονεί) τρέχοντας με το άλογό του, χρόνια μετά, αφού διαβάζει σε μια ελληνική εφημερίδα την αγγελία των γάμων της Βίργκως.

Η ομορφιά του βιβλίου (και υποψιάζομαι η μεγάλη δυσκολία της σειράς) είναι τα πολλά επίπεδα στα οποία παραπέμπει. Οι συμβολισμοί είναι πάμπολλοι (μουσικοί, λογοτεχνικοί, ιστορικοί, ψυχαναλυτικοί, θρησκευτικοί). Αν μπεις στον κόπο της ανάγνωσης συνιστώ ανεπιφύλακτα την εξαιρετική δουλειά της Αγγέλας Καστρινάκη που στο πολυσέλιδο επίμετρό της συνοδεύει και εμβαθύνει την τελευταία έκδοση του μυθιστορήματος από τα "Ελληνικά Γράμματα". Αλλά και πέρα από τους συμβολισμούς, η απλότητα και η δροσιά του κειμένου είναι εκπληκτική.

Πίσω στην σειρά, έστω και μέσα από λίγες σκηνές, μου φαίνεται απόλυτα πετυχημένη η επιλογή του "αρχαία αρρενωπού" Ζαβραδινού για τον ρόλο του Παύλου και της "αυστηρής" Σταθοπούλου για τον ρόλο της παρθένας - Βίργκως. Και υπέροχο το τραγούδι των τίτλων.
 
Μία από τις αγαπημένες μας σειρές προβάλλεται από την ΕΤ1 καθημερινά στις 12 το μεσημέρι (σύμφωνα με το τηλεοπτικό πρόγραμμα της εβδομάδας).
 
Όντως προβλήθηκε σήμερα (13-7) το πρώτο επεισόδιο
 
BETTY BOOP είπε:
Μία από τις αγαπημένες μας σειρές προβάλλεται από την ΕΤ1 καθημερινά στις 12 το μεσημέρι (σύμφωνα με το τηλεοπτικό πρόγραμμα της εβδομάδας).
Mπράβο φίλοι μου, όταν συμβαίνουν κάτι τέτοια να μας ενημερώνετε :flower: :flower: :flower:
 
Η ΝΕΡΙΤ Plus ξεκινάει επανάληψη της σειράς από την επόμενη Τετάρτη στη 13.00
 
η σειρά προβάλλεται στη nerit plus κάθε μέρα 1 το μεσημέρι
 
Αν κάνω λαθος διορθωστε με...έχει καποια λεσβιακα υποννοουμενα η σειρά ή με απατά η μνήμη μου?
 
ακούγεται πολύ καλό και θα το δω, μου φαινεται και καλοκαιρινο πόρος, αισθημα κτλ, τι διαμαντια ανακαλύπτουμε εδώ μέσα!

ειδα το α' επεισόδιο αργο ως προς την πλοκη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρα ειχε αυτο το κουλτουρε υφος που ειχε το Λουμπεν και η Δασκαλα με τα χρυσα ματια και γι' αυτο νομιζω πως καμια απο τις τρεις δεν αγαπηθηκε απο τους θεατες οπως αλλες. Το μονο που μου αρεσε ηταν το τραγουδι των τιτλων.
 
bambinella 100 είπε:
Η σειρα ειχε αυτο το κουλτουρε υφος που ειχε το Λουμπεν και η Δασκαλα με τα χρυσα ματια και γι' αυτο νομιζω πως καμια απο τις τρεις δεν αγαπηθηκε απο τους θεατες οπως αλλες. Το μονο που μου αρεσε ηταν το τραγουδι των τιτλων.
το ιδιο παρατηρω και γω, βεβαια θα δω και αλλα επεισοδια, το λουμπεν δεν το΄χω δει ποτέ, εχω διαβασει βεβαια το βιβλίο
 
Πίσω
Μπλουζα