Το Μικρό - Μεγάλο βιβλίο των θαυμάτων (Tony Wolf) [Εκδ. Παπαδοπούλου]

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Αυτό είναι ένα πραγματικά εντυπωσιακό παλιό βιβλίο του Tony Wolf ο οποίος είναι γνωστός για την σειρά "o παραμυθένιος κόσμος του δάσους" (το είχα αναφέρει στο ανάλογο topic αλλά δεν μπόρεσα τότε να βγάλω φωτογραφίες). Δεν ξέρω αν είναι παλιότερο ή νεότερο από την κλασσική σειρά. Το συγκεκριμένο βιβλίο, αν και βασίζεται στο ίδιο σύμπαν, φαίνεται να είναι ξεχωριστό από την σειρά και με έναν αρκετά περίεργο τίτλο. Είναι πιο μεγάλο σε μέγεθος αλλά έχει παρόμοιο αριθμό σελίδων. Η εικονογράφηση είναι ακόμα πιο λεπτομερής και σε συνδυασμό με το μεγάλο μέγεθος των σελίδων γίνεται άκρως εντυπωσιακή.

42260.jpg42259.jpg
Μου αρέσουν ιδιαιτέρα οι σελίδες όπου ο Wolf αναλύει με εικόνες τις διάφορες κατασκευές των νάνων, σχεδιάζοντας τομές κλπ. Ορίστε λοιπόν ένα δείγμα:
42254.jpg
42253.jpg42258.jpg



Μερικές σελίδες:

42255.jpg42256.jpg42257.jpg

Θεώρησα καλύτερο να κάνω ένα νέο topic λόγο του ότι το βιβλίο μάλλον δεν ανήκει στην σειρά του παραμυθένιου κόσμου αλλά αν δεν χρειάζονται 2 topics για τον Wolf τότε παρακαλώ να μεταφερθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ όμορφο! :)

Δυστυχώς, δε γνωρίζω τη συγκεκριμένη σειρά, αλλά μου άρεσαν πολύ τα κείμενα και η εικονογράφηση.

Ευχαριστούμε πολύ! :)
 
Tο ξεθάβω μιας και το ανέφερα πάλι την σελίδα μας στο facebook.

Μου κάνει εντύπωση που όσο και αν ψάξω, η μόνη καταχώρηση του βιβλίου αυτού που βρίσκω είναι η δική μου και άλλη μία στο site μίας βιβλιοθήκης αλλά χωρίς εικόνες. Μα καλά, κανένας άλλος δεν το έχει? Αμα είναι να το ψάξω καλύτερα δηλαδή, ίσως να είναι σπάνιο :p
 
Πολυ ομορφο βιβλιο...!
 
Καλησπέρα, γράφτηκα στο φορουμ μόνο και μόνο για να σου απαντήσω το βιβλίο αυτό το έχω και εγω, είναι απο τα καλύτερα παιδικά βιβλία κατα την γνώμη μου. Στα ελληνικά δεν υπάρχει πλέον στα ιταλικά νομίζω θα το βρείς la grande avventura tony wolf πιστεύω οτι είναι ιταλική έκδοση μεταφρασμένη στα Ελληνικα. Μιλόυσα για αυτό το βιβλίο σε φίλους και δεν το είχε ποτέ ακούσει κανένας και προσφατα το έψαχνα για να το κάνω δώρο στο βαφτιστήρι μου και δεν το έβρισκα ούτε ως αναφορά...
 
Καλησπέρα, γράφτηκα στο φορουμ μόνο και μόνο για να σου απαντήσω το βιβλίο αυτό το έχω και εγω, είναι απο τα καλύτερα παιδικά βιβλία κατα την γνώμη μου. Στα ελληνικά δεν υπάρχει πλέον στα ιταλικά νομίζω θα το βρείς la grande avventura tony wolf πιστεύω οτι είναι ιταλική έκδοση μεταφρασμένη στα Ελληνικα. Μιλόυσα για αυτό το βιβλίο σε φίλους και δεν το είχε ποτέ ακούσει κανένας και προσφατα το έψαχνα για να το κάνω δώρο στο βαφτιστήρι μου και δεν το έβρισκα ούτε ως αναφορά...
Καλησπέρα συνάδελφε :)

Κι εμένα ήταν το αγαπημένο μου βιβλίο. Εχω κανα δύο ακόμα από τον Tony Wolf αλλά αυτό είναι το κορυφαίο του πιστεύω. Και μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο δυσεύρετο, σαν να μην πούλησε αρκετά αντίτυπα. Μια τέτοια δουλειά θα περίμενα να είναι πολύ διαδεδομένη.
 
καλησπέρα και εγώ το έχω.. δώρο στην τετάρτη δημοτικού από τον νονό μου... το είχα ξεχασμένο στο πατρικό μου, νόμιζα ότι το είχα χάσει.. το έψαχνα για την κόρη μου δεν μπορούσα να το βρω πουθενά δεν ξανακυκλοφορεί μου είχαν πει ... προχθές το βρήκε η μητέρα μου ξεχασμένο στην αποθήκη.... τώρα θα τις αγοράσω και την σειρά "ο παραμυθένιος κόσμος του δάσους" ......
 
καλησπέρα και εγώ το έχω.. δώρο στην τετάρτη δημοτικού από τον νονό μου... το είχα ξεχασμένο στο πατρικό μου, νόμιζα ότι το είχα χάσει.. το έψαχνα για την κόρη μου δεν μπορούσα να το βρω πουθενά δεν ξανακυκλοφορεί μου είχαν πει ... προχθές το βρήκε η μητέρα μου ξεχασμένο στην αποθήκη.... τώρα θα τις αγοράσω και την σειρά "ο παραμυθένιος κόσμος του δάσους" ......
καλησπέρα και εγώ το έχω.. δώρο στην τετάρτη δημοτικού από τον νονό μου... το είχα ξεχασμένο στο πατρικό μου, νόμιζα ότι το είχα χάσει.. το έψαχνα για την κόρη μου δεν μπορούσα να το βρω πουθενά δεν ξανακυκλοφορεί μου είχαν πει ... προχθές το βρήκε η μητέρα μου ξεχασμένο στην αποθήκη.... τώρα θα τις αγοράσω και την σειρά "ο παραμυθένιος κόσμος του δάσους" ......
Καλησπέρα. Το συγκεκριμένο βιβλίο το είχα μικρός και εχω ψάξει παντού να το βρω . [edit] Copyrights [edit]
 
Καλησπέρα στο φόρουμ, επίσης και εγώ έκανα λογαριασμό για να απαντήσω σε αυτό το Thread μιας και ήταν το μόνο που ανέφερε αυτό το βιβλίο. Το είχα διαβάσει πολλά χρόνια πριν δανεικό από ξάδελφο, και είχε αποτυπωθεί στη μνήμη με το όνομα "Μιρκθ¨ λόγω της γραμματοσειράς του τίτλου στην Ελληνική έκδοση. Θα ήθελα πολύ να το βρω να το αγοράσω τώρα αλλά δυστηχώς δε το βρίσκω πουθενά στα Ελληνικά.
 
Παίζει να το είχαμε αυτό το όμορφο βιβλίο...ίσα ίσα θυμάμαι κάπως τις εικόνες που παραθέσατε... υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μας το είχαν αγοράσει οι δικοί μας ή σε τίποτα γενέθλια δώρο
 
Πίσω
Μπλουζα