Το Μυθιστόρημα των Τεσσάρων

Πω πωωω .... φοβερές σκηνές και οι δύο :eek: o_O!!!

Ο μύλος αυτός πού βρίσκεται παιδιά [μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο καλά διατηρημένος] ??? Πού γυρίστηκε το σήριαλ ???

[το "Μυθιστόρημα των Τεσσάρων δεν το έχω διαβάσει, αλλά ... επιτρέψατέ μου να υποθέσω ότι τα κεφάλαια με αυτές τις τόσο απεχθείς και βάρβαρες πράξεις μάλλον τα έχει γράψει ο Καραγάτσης, μιας και ήταν σίγουρα ο πιο "ρεαλιστικός" Έλληνας συγγραφέας από τους "τέσσερις" κορυφαίους λογοτέχνες μας !!! Το γράψιμο του Μυριβήλη, του Τερζάκη και του Βενέζη διακρινόταν για την ευγένεια και τη λεπτότητά του, οπότε ... μάλλον δεν ανήκει σε αυτούς η εξιστόρηση τέτοιων γεγονότων !!! Αν, φυσικά, κάνω λάθος στις "εικασίες" μου με διορθώνετε .... ] ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Rinus

Στρατής Μυριβήλης .... κι όμως. Παραδόξως ο Καραγάτσης στο συγκεκριμένο έργο είναι λίγο comme il faut. Αφήνει βέβαια το στίγμα του, όπως ίσως θα διάβασες στην αρχή αυτού του θέματος, μιλώντας για τους προδότες.

Όσο για το που γυρίστηκε, δεν το γνωρίζω. Γνώστες των τηλεοπτικών και αρμοδιότεροι εμού οι κκ Nick & Tsalk ίσως ξέρουν να μας πουν.
 
caprice είπε:
@ Rinus
Όσο για το που γυρίστηκε, δεν το γνωρίζω. Γνώστες των τηλεοπτικών και αρμοδιότεροι εμού οι κκ Nick & Tsalk ίσως ξέρουν να μας πουν.
'Oχι τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπ όψιν μου τέτοιες λεπτομέρειες για τον τόπο των γυρισμάτων της σειράς.

Ακολουθούν οι τίτλοι αρχής του Μυθιστορήματων των τεσσάρων

 
Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα αποσπάσματα!! :)
 
Πω πωωωω .... βρε παιδιά, το μουσικό θέμα στην εισαγωγή του σήριαλ ... απίθανο, καταπληκτικό !!! Τι έγραψε [πάλι] αυτός ο Μαμαγκάκης :eek: o_O!!! Κι αυτές οι κιθάρες που παίζει το κιθαριστικό ντουέτο .... άλλο πράγμα !!! Το άκουσα πριν λίγο και ... μού έφτιαξε τη μέρα !!!!
 
Και μια άλλη φωτογραφία από την σειρά

attachment.php


Ο Τάσος Παπαδάκης (Μάρκος) με τον Γιάννη Τότσικα (Ανδρέας Μανιάτης)
 
Επιτέλους και μια φωτογραφία απο την σειρά. Σε ευχαριστούμε Άλκη.
 
καταπληκτικη η μουσικη της σειρας!ευχαριστουμε πολυ
 
thanos75 είπε:
Υπάρχει στο αρχείο της ΕΡΤ?

tsalk είπε:
Δεν υπάρχει κάποια πληροφορία για το αν η ΕΡΤ έχει ή όχι πλέον την σειρά αυτή.Υπάρχουν μόνο κάποιες πληροφορίες που αναφέρουν ότι η σειρά υπάρχει σε χώρες του εξωτερικού.
Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες φαίνεται πως η σειρά σώζεται στο αρχείο της ΕΡΤ μιας και ήταν κινηματογραφημένη. Είναι επομένως πιθανόν κάποια στιγμή να ανέβει και στο ψηφιακό αρχείο.

Η σειρά επίσης κυκλοφόρησε προς τα τέλη των 80s (1987) σε κάποιες χώρες του εξωτερικού σε 7 βιντεοκασέτες VHS και BETA.

attachment.php
 
Σβήνωωωωωω

Παρακαλώ όταν τα ποστ σας έχουν τέτοιου είδους περιεχόμενο, θα ρίχνετε ένα προειδοποιητικό πρώτα και μετά ρε παιδιά

Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, μην μείνουμε στον τόπο, έχουμε και οικογένειες
 
Tsalk, παρα πολυ ενδιαφερον.

Σε ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια που μοιραστηκες μαζι μας!
 
Tsalk, σε ευχαριστούμε θερμά!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μακάρι τότε να ανέβει σύντομα στο archives...Ενδεχομένως δεν θα ήταν διόλου άσχημη ιδέα σαν forum να ζητήσουμε κάποιες σειρές πού υπάρχουν ολοκληρωμένες να ανέβουν κατά προτεραιότητα, αρκεί φυσικά να ζητηθεί με ευγένεια.
 
Οι τίτλοι τέλους της σειράς με άλλο μουσικό θέμα:

[video=youtube_share;zsljErnJohs]

 
υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάπου η σειρά; στα αρχεία της ερτ δυστυχώς δεν έχει ανέβει ακόμα τπτ
 
mamiou είπε:
υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάπου η σειρά; στα αρχεία της ερτ δυστυχώς δεν έχει ανέβει ακόμα τπτ
Καλώς μας ήρθες! :)

Θα σε παραπέμψω στο ποστ #31 του αγαπητού Tsalk, που τα λέει περιεκτικότατα! ;)

Φαντάζομαι ότι με μια βόλτα στα κατα τόπους παλαιωπωλεία, ίσως έβρισκες κάποιες από τις βιντεοκασσέτες, με την ελπίδα κάποιος από το εξωτερικό να τις έφερε και να τις πούλησε στην Ελλάδα!....

Αλλιώς, υπομονή να τα δούμε στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ! :D
 
Ένα απόσπασμα με την Σοφία Κακαρελίδου (στο ρόλο της Μελισινής) και τον Κώστα Σιμενό (στο ρόλο του Αμεντέο Μαντσίνι):

[video=youtube_share;-d0jw4zIZbs]

 
Πίσω
Μπλουζα