Το Παιχνίδι των Ονομάτων

Επισης....

Γιωργος ο Ανδρεας Ντουζος στο Υπαρχει και φιλοτιμο.

Ο Χρηστος Νομικος στους Αμαρτωλους.

Ο Παντελης Ζερβος στο Αυτοι που μιλησαν με το θανατο.

Ο Βαγγελης Βουλγαριδης στον Εγωισμο και στο Μερικοι το προτιμουν κρυο.

Ο Κωστας Καρρας στο Υιε μου υιε μου. (Πως απο δω Γιωργακη ;)

Για σημερα ψαχνουμε το ονομα Μαίρη. Σε ποιες ταινιες το ακουσαμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε ξέρω αν θέλεις μόνο το Μαίρη ή το Μαρία γενικότερα. Ας γράψω μόνο για το Μαίρη.

 


Την Αλίκη Βουγιουκλάκη την έλεγαν Μαίρη στις ταινίες.



Ο Μιμίκος και η Μαίρη - Μαίρη Βέμπερ



Το κλωτσοσκούφι - Μαίρη Γεωργαντά



Η ψεύτρα - Μαίρη Δεληπέτρου



Η σωφερίνα - Μαίρη Διαμαντίδη


 


 
Μονο Μαιρη, tonytony.

Ειδες η Αλικη; Σε ενα σωρο ταινιες με το ιδιο ονομα! Οπως και ο Βουλγαριδης πιο πανω.

Οχτω ταινιες γυρισε και στις μισες τον ελεγαν Γιωργο... :D
 
bambinella 100 είπε:
Μονο Μαιρη, tonytony.Ειδες η Αλικη; Σε ενα σωρο ταινιες με το ιδιο ονομα! Οπως και ο Βουλγαριδης πιο πανω.

Οχτω ταινιες γυρισε και στις μισες τον ελεγαν Γιωργο... :D
χε, χε του Βουλγαρίδη του πήγαινε το Γιώργος όσο σε κανέναν άλλο. Στην Αλίκη πολύ το Μαίρη, Λίζα και Αλίκη( ιδιως όταν έπαιζε το παιχνιδιάρικο, κακομαθημένο πλουσιοκόριτσο). Στην Τζένη παλι με τίποτα το Μαίρη( αναρωτιεμαι αν έχει πρωταγωνιστησει σε καμιά ταινία με το όνομα αυτό, νομίζω σε ένα θεατρικό μόνο ;) ), ενω το Χριστίνα, το Μαργαρίτα, Μαρίνα, Γιάννα, Καίτη... Είναι και η φάτσα που σου ταιριάζει σε ένα όνομα και του το κολλάς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπο οσο ξερω, Αριαδνη, η Τζενη Καρεζη δεν επαιξε σε καμια ταινια ως Μαιρη.

Ε, ναι! Ειναι τι σου ταιριαζει!
 
Η Λασκαρη στο ιστορία μιας ζωής που το όνομα της μεταλάσσεται ανάλογα με την φαση της ζωής της/ η Μάρθα Καραγιαννη στους κληρονόμους. Στο θεατρο η Καρεζη ειχε παιξει στο εργο, Μαιρη-Μαιρη :D Μαιρη δηλ. εις το κυβο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Στο θεατρο η Καρεζη ειχε παιξει στο εργο, Μαιρη-Μαιρη...
Μαιρη-Μαιρη λεγοταν και το κοτερο της Τζενης τον καιρο που ηταν παντρεμενη με το Ζαχο Χατζηφωτιου.

Και για ολα αυτα αποφασισε να ονομασει Τζενη-Τζενη και την ταινια που γυρισε το '65.
 
Μαίρη και η Ζωή Λάσκαρη στις "Θαλασσιές τις χάντρες".
 
bambinella 100 είπε:
Μαιρη-Μαιρη λεγοταν και το κοτερο της Τζενης τον καιρο που ηταν παντρεμενη με το Ζαχο Χατζηφωτιου.Και για ολα αυτα αποφασισε να ονομασει Τζενη-Τζενη και την ταινια που γυρισε το '65.
ενδιαφέρον :) πραγματικά. Μαίρη, η Μαίρη Χρονοπούλου στην στουρνάρα 288 αλλά και στα κόκκινα φανάρια. Πρέπει να είναι πολλές πρωταγωνίστριες που έπαιξαν ρόλο με αυτό το όνομα, οι θαλασσιές οι χάντρες πως μου ξέφυγαν..

Μπέτυ Αρβανίτη - Μαίρη, στο ''κοροιδάκι της πριγκηπέσσας'' με Παράβα ίσως η πιο ξακουστή Μαίρη μαζί με την Ζωή Λάσκαρη στις θαλασσιές τις χάντρες

Νόρα Βαλσάμη-'' Γαμπρός από το Λονδίνο'' με τον Βουτσά.

Δεν θυμάμαι η αγαπημένη μου Μαυροπούλου αν έκανε ρόλο με το όνομα αυτό, δεν μπορεί κάτι θα έκανε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Μπέτυ Αρβανίτη - Μαίρη, στο ''κοροιδάκι της πριγκηπέσσας''
"Γελα ρε Μαιρη!" Η πιο διασημη ατακα της ταινιας, δια στοματος Σταυρου Παραβα.

Στο "Κοροϊδακι..." σχεδον ολοι οι πρωταγωνιστες παιζουν με το αληθινο μικρο τους ονομα. Επειδη ομως το εργο αυτο πρωτοπαιχτηκε στο θεατρο με τη Μαιρη Χρονοπουλου ως Μαιρη, το ονομα διατηρηθηκε και απο τη Μπετυ Αρβανιτη.

Ο λογος που η Χρονοπουλου δε συνεχισε το θεατρικο της ρολο στην ταινια, ειναι η σειρα των ονοματων στους τιτλους, οπου διαφωνησε.
 
Είπα εγω η πιο διάσημη ''Μαίρη'' του ελληνικού σινεμά, δεν θυμάμαι να υπήρξε αλλη , ώστε ηταν και θεατρικό με την Χρονοπούλου, ευχαριστούμε Μπάμπι, ωραιο κουιζ.

Μαίρη υπήρξε και η Νικη τριανταφιλλίδη αλλά σε αξέχαστη σειρά της ερτ που δεν είδα ποτέ( αναφορά απλά :) ,μιας και ήταν και αυτή μεγάλη κυρία του σινεμά). Αντε να βρω και άλλες και ιδου

κακια αναλυτή: Ζωη γεμάτη πόνο-Μαίρη Γεωργιάδου( μου κάνει πολύ σε μελό)

http://www.youtube.com/watch?v=sAMz5eAkqO0

/ Να πεθερός να μάλαμα- Μαίρη Ντελή

Νελλυ Παππα- Μαιρη στο μισος το 63' πάλι με τον Ξανθόπουλο, δεν ξέρω καθόλου αν έκανε τον πρωταγωνιστικο ρόλο

Και για το τελος μια λατρεμένη Μαίρη-Σμαρούλα Γιούλη στον ''λεφτά'' με τον Βασίλη Αυλωνίτη και με τον Καμπανέλλη, ρόλος-απόλαυση. Μπάμπι δεν ξεχάσαμε καμία :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω και την Κατερίνα Βασιλάκου στην ταινία ένας άνδρας με συνείδηση με τον Ξανθόπουλο ως Μαίρη Ελευθερίου.
 
Θα ήθελα να προσθεσω στο ονομα Γιωργος τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ στην ταινια η κορη μου η σοσιαλιστρια και στο ονομα Αννα την Αλίκη Βουγιουκλακη σις ταινιες χαρουμενοι αλητες και ερωτας στους αμμολοφους!!!
 
Επισης Μαιρη η Μιραντα Κουνελακη στην ταινια Ο χρυσος και ο τενεκες.

Η Μαρω Κοντου στον Γεροντοκορο.

Η Μαιρη Χρονοπουλου στα Κοκκινα φαναρια και Στουρναρα 288.

Σειρα εχει σημερα το ονομα Κατερινα. Σε ποιες ταινιες ακουστηκε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Αλίκη Βουγιουκλάκη στην ταινία Μοντέρνα Σταχτοπουτα

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη στην ταινία Το ποιο λαμπρό αστέρι

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη στην ταινία η νεραϊδα και το παλικάρι

Η Λίλιαν Μηνιάτη στην ταινία ο κόσμος τρελάθηκε

Η Καιτή Λαμπροπούλου στην ταινία η Σωφερίνα
 
Στην ταινια "Παπαφλεσσας" η Κατια Δανδουλακη

Η Κατερινα Χελμη στην ταινια "Η μεσογειος φλεγεται"

Η Ηρω Κυριακακη στην ταινια "Κοκκινα φαναρια"

Η Κατερινα Γωγου στην ταινια "Παραγγελια"
 
Σωστες οι απαντησεις σας, παιδια.

Σε σενα ειναι αφιερωμενο το σημερινο κουιζ, katerinak, μια που σου εχω τοσο μεγαλη αδυναμια εδω μεσα! :sweet_kiss:
 
bambinella 100 είπε:
Σωστες οι απαντησεις σας, παιδια.Σε σενα ειναι αφιερωμενο το σημερινο κουιζ, katerinak, μια που σου εχω τοσο μεγαλη αδυναμια εδω μεσα! :sweet_kiss:

σ ευχαριστω πολυ ΒΒ,ξερεις οτι κι εγω σου εχω μεγαλη αδυναμια και ειμαι πολυ τυχερη που σ εχω φιλη εστω και διαδικτυακα :)

ΥΓ: νομιζω οτι υπαρχουν κι αλλες ηθοποιοι,αν τις θυμηθω θα επανελθω :flower:

Η Εφη Οικονομου στην ταινια "Ο εμπορακος"

Η Τζολυ Γαρμπη στην ταινια "Η Λιζα και η αλλη"

Η Δεσποινα Στυλιανοπουλου στην ταινια "Ενας μαγκας στα σαλονια"

Η Μαγδα Τσαγγανη στην ταινια "Γκαρσονιερα για δεκα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το όνομα Μαριάννα που ακουστηκε; σε ποιες ταινιες;

εχω δυο ταινιες στο νου μου
 
αριαδνη είπε:
Το όνομα Μαριάννα που ακουστηκε; σε ποιες ταινιες;εχω δυο ταινιες στο νου μου
Η Αννα Ιασωνιδου λεγεται Μαριαννα στην ταινια Του χωρισμου ο πονος.

Το ιδιο ονομα εχει και η Ξενια Καλογεροπουλου στο Δημητρη μου Δημητρη μου.
 
Πίσω
Μπλουζα