Το Ρόδι

japetus

RetroWannaBe
Joined
20 Ιουν 2007
Μηνύματα
73
Αντιδράσεις
10
Έχει σώσει κανείς σας κανενα τεύχος απο αυτό το πολύ καλό περιοδικό για παιδιά; Ήταν μια απο τις εκδοτικες προσπαθειες που σπανια εβλεπες στην Ελλαδα, μια προσπαθεια με θεματα που τιμουσαν τόσο τους γραφοντες όσο και τους μικρους αναγνωστες.
 
Αν και ειχαν περασει 2-3 καποια στιγμη στα χερια μου ,προκειται -χωρις καμια δοση υπερβολης- για το καλυτερο παιδικο περιοδικο που περασε απο τα χερια μου .........

Το μονο που θυμαμαι αυτη την στιγμη ηταν το μονοσελιδο κομικ απο τον<< Πολεμο των Αστρων>> στις τελευταιες σελιδες .........
 
Ψυχαγωγικό και ταυτόχρονα εκπαιδευτικό το Ρόδι γαλούχησε μια ολόκληρη γενιά! Αν και δεν το αγόραζα θυμάμαι ως γλυκιά ανάμνηση , τότε που μου είχε φέρει ο πατέρας μου ένα τέτοιο περιοδικό για να γεμίζω τις ώρες μου στο σπίτι όταν άρρωστος δεν πήγαινα σχολείο!!!!! :)
 
Tον "Πολεμο των Αστρων" το ειχε πρωτο ως ιστορια το Σουπερ-Μποϋ (μαλλον μονο εγω το θυμαμαι αυτο το περιοδικο...)
 
Οχι δεν το θυμασαι μονο εσυ το Σουπερ Μποϋ ;) - παντως το Ροδι ηταν το καλυτερο παιδικο αναγνωσμα εκεινα τα χρονια.
 
Θα ήταν ωραιο να βρισκαμε και να σκαναραμε καποιο τευχος... Θυμαμαι γυρω στο '95 ειχε γινει μια προσπαθεια απο νοσταλγους του περιοδικου να επανεκδοθει και ειχε κυκλοφορησει ενα ακομα τευχος τοτε, αλλα η προσπαθεια ατυχησε...

Κυκλοφορουσε νομιζω απο το 1978 μεχρι το 82-83?
 
Wally είπε:
Tον "Πολεμο των Αστρων" το ειχε πρωτο ως ιστορια το Σουπερ-Μποϋ (μαλλον μονο εγω το θυμαμαι αυτο το περιοδικο...)

Δεν νομιζω να μας εχουν ξεφυγει και πολλα. :D
 
ασε μας ρε Aardvark!! :p

Παιξε με τον SSF :D :D:D:D:D:D
 
Τσου ρε wallaki ειπαμε ο SSF σου ειναι σκαρτος.:biglaugh:

Παιζεις με τον πονο μας.:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Go play with your Xeon.
 
Εγω περιμενα καθε μηνα το ΡΟΔΙ (και δεν ξερω εαν θυμαστε το αλλο περιοδικο)αλλα και το ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ, αυτο εαν θυμαμαι καλα ειχε μεσα ιστοριες STAR WARS!!!!!
 
αληθεια, το 95 ειχε κυκλοφορησει μονο ενα τευχος?? με θυμαμαι να το διαβαζω αρκετες φορες. λατρευα το παραμυθι του Τριβιζα σε συνεχειες, θυμαται κανεις τον τιτλο του?
 
Το παραπάνω link δεν λειτουργεί (όπως και πολλά παρόμοια παρεμπιπτόντως.. αλλάξατε server; ). Εγώ θυμάμαι το λεύκωμα που έβαζε το ρόδι σε συνέχειες και το έπαιρνα για να το συμπληρώσω.. Νομίζω ότι είχα γράψει και κάποια πράγματα αλλά πετάχτηκε μετά από λίγο καιρό.. :(

Μιχάλης
 
Το νησί των πυροτεχνημάτων λεγόταν το υπέρχο παραμύθι κρίμα που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.
 
Εγω ημουν συνδρομητης στο Ροδι - αξεχαστες εποχες. Το καλυτερο παιδικο περιοδικο που περασε απο τα χερια μου.

Ενα παραμυθι του Τριβιζα σε συνεχειες (που ολοκληρωθηκε) ηταν 'Ο Χιονανθρωπος και το κοριτσι'. Μπορεις να το βρεις και σημερα στα βιβλιοπωλεια με παιδικα βιβλια.

Δημητρης
 
Όντως το καλύτερο παιδικό περιοδικό. Θυμάμαι ότι ήθελα να το πάρω και μια μέρα μου ήρθε ταχυδρομικώς (ίσως από κάποιον άσχετο διαγωνισμό που είχα στείλει) ένα τεύχος του Ροδιού! Ξετρελλάθηκα! Είχα πάρει και μερικά τεύχη. Νομίζω ότι κάπου μπορέι να βρω κανένα να σκαννάρω.
 
Κάποτε στο ρόδι ο τριβιζάς είχε μια συνέντευξη από ένα μήλο που το έλεγαν Αιμίλιο. Αυτή ήταν η έμπνευση του (σύμφωνα με τα λεγόμενα του) για την δημιουργία της θρυλικής φρουτοπίας.
 
πρέπει να είχαν πέσει στα χέρια μου ένα ή δύο τεύχη, το μόνο που θυμάμαι ανεξίτηλα είναι πως ήταν το καλύτερο περιοδικό που έπεσε ποτέ στα χέρια μου. λέτε να είναι δυνατό να βρούμε έστω και ένα τεύχος του ώστε να θυμηθούμε κάτι παραπάνω? πολύ θα ΜΕ άρεσε ... #)
 
Και επειδή για "Ρόδι" μιλάμε και "Ρόδι" δε βλέπουμε...

picture.php
picture.php


Τα ψάρεψα από το net...
 
Το θυμάμαι κι εγώ το Ρόδι! Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια πασχαλινή ιστορία με τον τίτλο "βαμμένα κόκκινα αυγά" με την ιστορία ενός αυγού. Δεν θυμάμαι να είχα πολλά τεύχη του στα χέρια μου...
 
Χαιρόμουν τόσο πολύ όταν το διάβαζα. Λυπάμαι που δεν έχω κρατήσει ούτε ένα. Κρίμα
 
Πίσω
Μπλουζα