Το Ρόδι

Το Ρόδι της δεκαετίας του '90 το θυμάμαι κι εγώ..Περιοδικό ποικίλης ύλης (παιδικής) και μάλιστα είχε συνεντεύξεις από προσωπα του θεάματος ..θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε πάρει συνέντευξη από την Αλίκη Βουγιουκλάκη την εποχή που έκανε τη 'μελωδία της ευτυχίας'. Θυμάμαι επίσης αφιέρωμα στην εθνική ομάδα ποδοσφαίρου πριν πάει στο Μουντιάλ του '94!!!Να πω όμως τη μαύρη αλήθεια ήτανε περιοδικό που αναφερόταν σε μια πιο αθώα εποχή και δε νομίζω ότι σήμερα θα είχε πέραση στα νέα παιδιά καθώς αυτά τα έχουν πια βομβαρδίσει και διαφθείρει τις ψυχές τους με ένα σωρό βλακείες...
 
Να κι ένα τεύχος του '95! Δυστυχώς το μόνο που μου έχει μείνει :-(

Είχε διάφορα παραμύθια σε συνέχειες, κόμικς, ήταν πραγματικά πολύ ωραίο!

DSC06560.jpg

DSC06557.jpg

DSC06559.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που θυμάμαι έντονα από το περιοδικό ήταν η ιστορία του Φάουστ σε κόμικ, σε συνέχειες.
 
tzias57 είπε:
Κάποτε στο ρόδι ο τριβιζάς είχε μια συνέντευξη από ένα μήλο που το έλεγαν Αιμίλιο. Αυτή ήταν η έμπνευση του (σύμφωνα με τα λεγόμενα του) για την δημιουργία της θρυλικής φρουτοπίας.
Υπήρχε ένα τεύχος που ήταν αφιερωμένο στα μήλα, μέχρι και ο τίτλος του περιοδικού είχε διαγραφεί και είχε γίνει "Το Μήλο". Όλη η ύλη ήταν σχετική με μήλα, και εκεί θυμάμαι είχε δημοσιευτεί ένα ποίημα με τίτλο 'Μίλα μου για Μήλα', το οποίο έγινε αργότερα τραγούδι.
 
HWScan00435.jpg

HWScan00430.jpg

HWScan00433.jpg

HWScan00434.jpg

HWScan00431.jpg

HWScan00432.jpg

HWScan00428.jpg

HWScan00429.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήδη :bow: με το εκπληκτικό υλικό σου, οπότε δε θα το πω ξανά! :D

Έχω κάτσει πρωί-πρωί στο γραφείο μου, πίνοντας καφέ, διαβάζοντας και χαμογελώντας!

Αξία ανεκτίμητη! ;)
 
Ημουν έτοιμος να φτιάξω καινούργιο θρεντάκι για το "ρόδι" αφού δεν έβρισκα τίποτα στα περιοδικά, αλλά τελικά είναι εδώ, στα κόμικς, μάλλον λαθεμένα τοποθετημένο, αλλά εφόσον υπάρχει, θα σας "κουφάνω" πολύ σύντομα με μπόλικες φωτο...

Επίσης, τυχαίνει να γνωρίζω και "πηγή" απ' όπου μπορεί όποιος θέλει να προμηθευτεί παλιά τεύχη σε σχεδόν άριστη κατάσταση !!!

Οι ενδιαφερόμενοι στέλνουν πμ...

Κάποιες φωτο απλώς για να το θυμηθείτε λίγο, υπάρχουν εδώ

ΥΓ.: Είναι ΟΝΤΩΣ το καλύτερο παιδικό περιοδικό που έχει κυκλοφορήσει ΕVER !!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω άλλου το έψαχνα και τυχαία σήμερα το βρήκα. Το πρόλαβα την περίοδο 94-96. Είχα πάρει 3-4 τεύχη και αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν Νοέμβρης, Δεκέμβρης 95 και Γενάρης,Μάρτης 96. Πολύ καλό περιοδικό με πολλά θέματα και υψηλής ποιότητας κείμενα. Λίγο ακριβό βέβαια αν το παιρνες με το χαρτζηλίκι σου.
 
Εκανα τη βόλτα μου, κράτησα αναλυτικές σημειώσεις απ' ό,τι υπάρχει κι έβγαλα και 2-3 φωτο...

[edited] Για οτι αφορά συναλλαγές σας με πμ και οχι στα ποστ [edited] Σε γενικές γραμμές απ' ό,τι είδα υπάρχουν αρκετά τεύχη από τα παλαιότερα (1-20) και λιγότερα όσο φτάνουμε στα πιο πρόσφατα. Δεν είδα πάντως από τη δεύτερη περίοδο καθόλου...

Γνωρίζει κανείς στα σίγουρα πόσα τεύχη κυκλοφόρησαν στην πρώτη περίοδο ? Ξέρω σίγουρα για 47 αριθμημένα τεύχη σε μία τετραετία συν ένα "καλοκαιρινό" που δεν είχε αριθμό...

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:animeek:

Τέτοιος θησαυρός θα ήταν κρίμα να μην ψηφιοποιηθεί πριν πουληθεί....
 
Φρέσκο ρεπορτάζ σχετικά με όσους ενδιαφέρθηκαν κι επικοινώνησαν για να βρουν παλιά τεύχη ;)

Στην ίδια διεύθυνση που σας έγραψα, μπορείτε κατόπιν συνεννόησης (μου είπαν ότι εξυπηρετούν μόνο κατόπιν παραγγελίας) -λογικό είναι- να προμηθευτείτε όλην τη σειρά σε τόμους :D
 
Μου άρεσαν τα θέματα του περιοδικού: συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής, ανέκδοτα, εύθυμες ιστορίες-κόμικς με τον Πιλάφα και την Τρεχάλα, ιστορίες του Ευγένιου Τριβιζά με τη φανταστική χώρα Αυγατηγανιστάν, αλληλογραφία αναγνωστών, συνεντεύξεις καλιτεχνών και αθλητών...
 
BETTY BOOP είπε:
Μου άρεσαν τα θέματα του περιοδικού: συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής, ανέκδοτα, εύθυμες ιστορίες-κόμικς με τον Πιλάφα και την Τρεχάλα, ιστορίες του Ευγένιου Τριβιζά με τη φανταστική χώρα Αυγατηγανιστάν, αλληλογραφία αναγνωστών, συνεντεύξεις καλλιτεχνών και αθλητών...
Μια συνταγή ζαχαροπλαστικής που θυμάμαι από το περιοδικό ήταν τα αγγλικά σκονς (κάτι σαν μπισκότο) και μια συνέντευξη ήταν του ποδοσφαιριστή Αλέκου Αλεξανδρή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσίμπησα σήμερα ολίγα τεύχη από τη δεύτερη περίοδο προς 0,50 Euro το ένα...

Πραγματικά πολύ καλό περιοδικό!

I feel good...
 
20140708_123257.jpg παλιά τευχη...Νοέμβριος 1993 και Ιανουάριος 199420140708_123236.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα