Το Σαλαμάκι (μια παιδιάστικη ρετρό απρέπεια)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
431
Θυμάστε τι λέγαμε «σαλαμακι» ; Περα από το σαλαμι του ψυγειου βέβαια.

Εκεί που καθομασταν ωραία και καλά μέσα στην φοβερή μας ανεμελια...ξαφνικά τιναζομασταν γιατί κάποιος μας έκανε « σαλαμακι » Φυσικα είμασταν όρθιοι όταν ένα χέρι τεντωμένο περνούσε ξυστά και ακόμα παραπάνω από ξυστά θα έλεγα έτσι ώστε να μάς χτυπήσει αλλά όχι και να μας ξερανει πίσω μας. Ακολουθούσε καμία βρισια κλωτσιά μπουνια μέχρι που το κάναμε κι εμείς για να υποστούμε τα ίδια. Μετά που μεγαλώσαμε αυτές τις απρεπειες τις κοψαμε. «Καα τινα σαλαμακι» (άσχετο). Εσείς το θυμάστε τελικά η μόνο εγώ μπλεκομουν σε βλακείες; :)
 
Ναί, το θυμάμαι το "σαλαμάκι" !!

Δίνω και ένα ρετρο-tip:

Η ώρα που έπρεπε κάποιος να φυλαχθεί περισσότερο απο τα πειραχτήρια, ήταν εκείνη της γυμναστικής, και αυτό διότι η φόρμα της γυμναστικής, ως πιό "light" στην υφή της, έκανε το σαλαμάκι ακόμα πιό επώδυνο !! :D
 
πωπω... τι είπες τώρα! και βέβαια το θυμάμαι! γιατί το έλεγαν σαλαμάκι ποτέ δεν κατάλαβα...
 
Αν το θυμάμαι λέει! Ήταν η νούμερο 1 αιτία για να ξεκινήσει καυγάς και να πέσουν μερικές ψιλές!!
 
Σερανο μου το λέγαμε σαλαμακι γιατί η φέτα του κανονικού σαλαμιου είναι πάντα ψιλή οπότε κάνοντας την εν λόγω κίνηση ξυστά προσδιδαμε μια λεπτότητα στην καφριλα μας. Δίναμε μπατσα ψιλή :)
 
Ειμαι εξπερ και συνεχιζω το σπορ (η νυν Ms Wally αποτελει πεδιο συχνοτατης εξασκησης μου). Δεν σταματω να εμβαθυνω σε καποιες ρετρο συνηθειες (σαλιωμενα χαρτακια με bic, χτυπημα αυτιων για παραγωγη υψισυχνου "ιιιιιιιιιιι" και φυσικα σαλαμακι!)

Προσωπικα οι στοχοι μου ηταν παντα θηλυκου γενους.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να λαβει υποψιν ο επαγγελματιας "σαλαμακιας"

1)την καμπυλοτητα και το τοξο "επαφης"

2)την δυναμη

3)τη σχετικη ταχυτητα αν καποιος απο τους δυο συντελεστες τυγχανει εν κινησει

4)το υφασμα (πχ βαμβακερο κολαν αποτελει το official "ταρταν")

5)την διαθεση του "θυματος"

Μετα την μαυρη ζωνη σαλαμακι και καποιες συνεδριες στο Θιβετ υπερηφανευομαι οτι ειμαι ικανος να εκτελω το διπλο σαλαμακι σε 1 ή και σε 2 πισινους.

Δοξαστε με!
 
Άκρως εκνευριστική συνήθεια. Κριε που το θυμηθηκες;
 
το έκανα και μου το έκαναν τόσες φορές...σπαστικό αλλά ήταν σύνηθες τότε
 
Το κάναμε αλλά... σαλαμάκι, never heard of...

Τώρα μου θύμισες το άλλο με τον Παπά.... :D

Κάτι ανάλογο με το IT από το Gauntlet 2!
 
Κι εγώ τότε το πρωτοάκουσα, στο σχολείο!
 
Eιμαι εξπερ και συνεχιζω το σπορ (η νυν Ms Wally αποτελει πεδιο συχνοτατης εξασκησης μου).
To οτι εχει γεμισει λακουβες το κεφαλι του απο το σαμπο της Ms Wally δεν το ανεφερε - προφανως λογω της αμνησιας που εχει υποστει...
 
Πιο εκνευριστικό, μου φαίνονταν εκείνο που κάποιος στέκονταν πίσω σου και με τα γόνατα του σε κοπάναγε στο σημειό πίσω από το δικό σου γόνατο( μου διαφεύγει πως λέγεται), με αποτέλεσμα να πέφτεις σαν τσουβάλι. Όλο έξυπνες ιδέες, ήταν τελικά οι μαθητές...
 
Wally είπε:
Ειμαι εξπερ και συνεχιζω το σπορ (η νυν Ms Wally αποτελει πεδιο συχνοτατης εξασκησης μου). Δεν σταματω να εμβαθυνω σε καποιες ρετρο συνηθειες (σαλιωμενα χαρτακια με bic, χτυπημα αυτιων για παραγωγη υψισυχνου "ιιιιιιιιιιι" και φυσικα σαλαμακι!)
Προσωπικα οι στοχοι μου ηταν παντα θηλυκου γενους.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες που πρεπει να λαβει υποψιν ο επαγγελματιας "σαλαμακιας"

1)την καμπυλοτητα και το τοξο "επαφης"

2)την δυναμη

3)τη σχετικη ταχυτητα αν καποιος απο τους δυο συντελεστες τυει εν κινησει

4)το υφασμα (πχ βαμβακερο κολαν αποτελει το official "ταρταν")

5)την διαθεση του "θυματος"

Μετα την μαυρη ζωνη σαλαμακι και καποιες συνεδριες στο Θιβετ υπερηφανευομαι οτι ειμαι ικανος να εκτελω το διπλο σαλαμακι σε 1 ή και σε 2 πισινους.

Δοξαστε με!
:bow: :bow: :bow: τι σαλαμακι...εσυ εισαι ο Νικας ο Υφαντης και η κρετα φαρμ μαζι!!

τον αμεριστο σεβασμο σε οσους αναγουν την καφριλα σε επιστημη..
 
#) Επιτέλους έμαθα πως το λένε #)

Το έκανα συχνά στο σχολείο και εξακολουθώ να το κάνω που και που :D
 
Εγώ πάντως στο επόμενο GRM meeting λέω να πηγαίνω τοίχο-τοίχο...
 
Εγώ αυτό που θυμάμαι είναι ότι ήθελε φοβερή τεχνική για να γίνει σωστά και δεν μπορούσα να το κάνω. Οπότε όποιος μου το έκανε, έτρωγε για αντίποινα μια ξεγυρισμένη κλωτσιά και δεν το ξαναδοκίμαζε! Τα κορίτσια ήταν συχνός στόχος των επιτήδειων, επειδή ήταν "τρυφερούδια", if you know what I mean. Τι να πείς, ότι δεν σου δίνει σημασία, το αρχίζεις στο "σαλαμάκι" μπας και ασχοληθεί μαζί σου. Γλοιώδεις τύποι, μας ντρόπιαζαν εμάς τους πραγματικούς gentleboys...

Εγώ πάντως στο επόμενο GRM meeting λέω να πηγαίνω τοίχο-τοίχο...
Μην φορέσεις φόρμα πάντως. Αν έχεις πάει στρατό, φόρα την παραλλαγή, σαν καραβόπανο είναι.
 
Aυτα ειναι... απο το σαλαμακι στα μπατσακια χεχε

Τελικα το σχολειο προσεφερε εκπαιδευση οχι αστεια...
 
xaxa :) Φυσικά επιδόθηκα και επιδόθηκε και σε μένα η συγκεκριμένη τεχνική ! Καλόοο :)
 
Καλά ο Wally δε ρίχνει σαλαμάκι, εκπονεί διπλωματική.

:rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα