Το Σπαθί των Πάγων

Φίλε mrtatakis,αφού σε καλωσορίσω,θα σου συστήσω να διαβάσεις καλά τους Kανονισμούς λειτουργίας του forum ,καθότι έχεις ήδη κάνει 2 λάθη,σύμφωνα με αυτούς:

To πρώτο και σημαντικότερο είναι ότι ζητάς πνευματικά κατοχυρωμένο οπτικοακουστικό υλικό,που απαγορεύεται αυστηρά και το δεύτερο είναι ότι γράφεις με greeklish,η χρήση των οποίων έχει πλέον απαγορευθεί στο forum μας....

Διάβασε τους κανόνες λοιπόν,ούτως ώστε η παραμονή σου στην παρέα μας να είναι απροβλημάτιστη από 'δω και πέρα...
 
Απο τη σειρα 'Τα Μεγαλα Σηριαλ' (περιεχουν αυτοτελεις ιστοριες απο Μικυ και Ντοναλντ) προσφατα κυκλοφορησαν ενα τευχος με τιτλο 'Ηρωες και Μαγοι'. Περιεχει δυο ιστοριες, μια με Μικυ-Γκουφυ και μια με τα Παπιά οπου ταξιδευουν σε αλλη διασταση και αντιμετωπιζουν κακους μαγους

Θα ηθελα εδω να ρωτησω, ποιες φανταζυ ιστοριες του Μικυ θυμαστε :)
 
Το Σπαθί των Πάγων αποτελεί απο τα καλύτερα κόμικ που κυκλοφόρησαν ποτέ στην χώρα μας.θα ήταν ωραίο να το δημοσίευε το περιοδικό Κόμιξ ξανά.

ΦΝ
 
χε!χε!αυτο το αγορασα προσφατα με 2 ευρω απο το μοναστηρακι...

εκανα καλα μαλλον!!!
 
phantom duck είπε:
Το Σπαθί των Πάγων αποτελεί απο τα καλύτερα κόμικ που κυκλοφόρησαν ποτέ στην χώρα μας.θα ήταν ωραίο να το δημοσίευε το περιοδικό Κόμιξ ξανά. ΦΝ
Ναι θα ξαναδημοσιευτεί. Κυκλοφορεί από την σειρα "ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ" τον Ιούνιο
 
Σήμερα κυκλοφόρησε από την εκδοτική Νέα Ακτίνα η επανέκδοση της αγαπημένης αυτής ιστορίας του Ντίσνεϋ. Σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος από το παλιό, με άλλους χρωματισμούς και φυσικά μετάφραση και τιμή στα 4,50?. Όσοι το δεν το έχετε (αλλά και όσοι το έχετε) μην χάσετε την ευκαιρία να το αποκτήσετε.

Την επόμενη Παρασκευή θα κυκλοφορήσει και η επανέκδοση της ιστορίας Τα 7 Θαύματα των Παπιών.
 
Παρολο που κυκλοφορησε νομιζω τελη 80ς οποτε επρεπε να το εχω τσιμπησει ,δεν.....

Εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτην την ιστορια οποτε αυτη η ευκαιρια δεν πρεπει να παει χαμενη.

Ελπιζω και στο "Ιστορια και Δοξα της Δυναστειας" να επανεκδοθει αν και εχω και τις 2 εκδοσεις '82,'02 ,ευκαιρια να το γνωρισουν και οι νεοτεροι.

Οπως επισης και καποια ιστορια με γραμματοσημα ,παλι με τα παπια που ειχε κυκλοφορησει σε συνεχειες στο 900 τευχος του Μικυ Μαους και αυτο δεν το εχω ολοκληρωμενο.

Τεσπα Μπραβο στην Νεα Ακτινα.
 
Mου το είχαν φέρει στα ισπανικά αλλά... :(

Κάτσε να πέσει το επίδομα και θα το επενδύσω κατάλληλα :D

 

 


(αν αφαιρέσω δάνεια, κάρτες, ΔΕΗ, νερό, τηλέφωνο, εφορία...
290.gif
οκ...
297.gif
μου περισσεύουν 10ευρώ... )

 
 
Τέλεια!! θα παω να το τσιμπήσω και γω. Αν δεν το βρω εδώ στη Χίο θα με βοηθήσει κανένας φίλος ρετρομανιάξ?? αν και είναι πολύ μικρή η πιθανότητα να μην υπάρχει και εδω
 
Πωπω, παιδιά, το είχα! Σίγουρα σε επανέκδοση δεκαετίας του '90 (καθότι γεννήθηκα '84) και μάλλον πρέπει να ήταν σε Μίκυ Μάους! Παίζει να είναι από τις λίγες ιστορίες με τον Μίκυ που πραγματικά με κράτησαν να θέλω να την διαβάσω μέχρι το τέλος μονορούφι! Τώρα που το θυμάμαι, η όλη φάση θύμιζε πολύ Νάρνια... Γιατί αν θυμάμαι καλά έμπαιναν σε αυτήν την χώρα από την ντουλάπα του Γκούφυ ε;
 
Οχι ειχαν ενα μεταλικο δισκο στον οποιο εμπαιναν μεσα και οταν χτυπουσαν με ενα κουταλι, τους τηλεμετεφερε στην αλλη διασταση

Ναρνια δε νομιζω... καποια ονοματα ηταν απο τη γερμανικη μυθολογια θυμαμαι (Αλφ, Χαιμνταλ, γεφυρα ουρανιου τοξου, Νιφλχαιμ κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν φανω ιεροσυλος, αλλα το αγορασα στη προσφατη εκδοση για τα πιτσιρικια και βαρεθηκα τη ζωη μου. Πραγματικα διασκεδαζω πολυ περισοτερο με μια απλη αστυνομικη ιστορια του Μικυ.

Εχει δανειστει στοιχεια απο ολο το ντουνια.
 
Rakeesh είπε:
Οχι ειχαν ενα μεταλικο δισκο στον οποιο εμπαιναν μεσα και οταν χτυπουσαν με ενα κουταλι, τους τηλεμετεφερε στην αλλη διασταση
Ναρνια δε νομιζω... καποια ονοματα ηταν απο τη γερμανικη μυθολογια θυμαμαι (Αλφ, Χαιμνταλ, γεφυρα ουρανιου τοξου, Νιφλχαιμ κλπ)

Χμμμμ... μπορεί όντως να το μπερδεύω με άλλο... Αλλά...

Αλλά όταν γυρνούσαν πίσω στην πραγματικότητα, δεν είχε περάσει ελάχιστος χρόνος σε σχέση με τα όσα είχαν ζήσει εκεί; Ή θυμάμαι τελείως άλλη ιστορία;
 
Ναι επαιζε κι αυτο ;)

παντως δεν ηταν η μοναδικη φανταζυ ιστορια του Μικυ. Μολις φετος ειδα στα περιπτερα ειδικες εκδοσεις με αλλες παρομοιες
 
Με επιασε μελαγχολια με αυτο το thread... Το ειχα, το δανεισα και αυτος ο φιλος μου το εχασε... Τι να λεμε....
 
Πίσω
Μπλουζα