Το Συνεργείο

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Οκ, αυτο το ποστ θα ειναι πολυ αφηρημενο :Ρ

Κωμικη σειρα δεκαετιας 80, ακρως σουρρεαλιστικη, που διαδραματιζοταν σε ενα συνεργειο αυτοκινητων

Υποθεση δεν καταλαβα καλα. Η σειρα ξεκινησε με ενα γιο και εναν πατερα να χανονται σε μια ερημια και να βρισκουν το συνεργειο. Εκει βρισκουν τους δυο μαστορηδες και για καποιο λογο μενουν εκει για ολη την υπολοιπη σειρα.

Απο ηθοποιους θυμαμαι μονο τη Βασια Τριφυλλη και το Νικο Λυκομητρο.

Δειγμα της σουρρεαλιστικοτητας της σειρας: ενας απο τους πρωταγωνιστες φτιαχνει μια συσκευη ηχητικων κυματων που εχει την ιδιοτητα να ισιωνει τη λαμαρινα των αυτοκινητων που εχουν τρακαρει, αλλα δε δουλευει σωστα. Ολως τυχαιως περνανε κατι ψαλτες και ανακαλυπτεται οτι οταν ψελνουν, η συσκευη δουλευει σωστα, αρκει αυτοι να ψαλουν: 'μεμεμεμεμεμεμεμεμεμε... σειιιιρηηηηνααααα'

:xm:

Καλα μιλαμε ηταν τοσο παραξενη που νομιζω την εχω φανταστει μονος μου και δεν εχει υπαρξει ποτε :D
 
http://www.senariografoi.gr/script.php?l=gr&p=membersDetails&member=31

Μήν ανησυχείς, η σειρά όντως υπήρξε! :D

[...] Το συνεργείο, κωμική σειρά 13 επεισοδίων σε σκηνοθεσία Τάκη Παπαγιαννίδη, σενάριο σε συνεργασία με τον Π. Πασχαλίδη ΕΤ1, 1988 [...]

Αναρωτιέμαι απο πού θα μπορούσε να τη βρεί κανείς τώρα...
 
καλησπερα σας,

η σειρα απ'ο'τι ειδα παιζεται αυτες τις μερες, μαλλον καθημερινα, στις 12:00 απο την ετ1..Ευκαιρια μαλλον μοναδικη να την ξαναθυμηθουμε! Να'στε ολοι καλα
 
Ουαου.. μεγαλη εκπληξη
 
Πολύ αγαπημένη σειρά! Μου άρεσε όλο αυτό το ουτοπικό κλίμα που επικρατούσε σε κάθε επεισόδιο...
 
πιστευω οτι ειχε ξεφυγει ο σουρεαλισμος και καπου χανοταν η μπαλα δεν ηταν σαν το αλεξιου η το τρυπιο τοιχο αλλα επειδη δεν εχω δει πολα επεισοδια κρατω μια επιφυλαξη,μακαρι να την προβαλλει ξανα
 
Το πρώτο επεισόδιο (στο οποίο αν δεν κάνω λάθος έδειχνε πως ήταν η ζωή των τριών πρωταγωνιστών πριν αποφασίσουν να ανοίξουν το συνεργείο) μπορείς να πεις ότι ήταν σε επαφή με την πραγματικότητα τα υπόλοιπα ήταν φουλ σουρεαλιστικά σε σημείο να μην μπορείς να καταλάβεις αν αυτά που έβλεπαν ήταν στην φαντασία τούς ή όχι. 2-3 επεισόδια είδα μετά με κούρασε μπορώ να πω
 
Kαι εγώ κανα δυο επεισόδια είχα δει. Το πρώτο με έναν πλούσιο τύπο που ήθελε να τους χαρίσει την λιμουζίνα του, επειδή τον είχε εγκαταλείψει η φίλη του. Το άλλο με κάτι ρακοσυλλέκτες, που ήθελαν να πάρουν κάτι από το συνεργείο ( αν θυμάμαι καλά ). Συμφωνώ με τα προηγούμενα σχόλια, πως το υπερβολικά σουρεαλιστικό στοιχείο, κούραζε τον θεατή.
 
Πίσω
Μπλουζα