Το Φως του Αυγερινού (1980 ΕΡΤ)

Ειχαμε παρει την εγχρωμη την ανοιξη του 1980 και ακομα θυμαμαι ποσο εντονα μου φαινοντουσαν τα χρωματα στις ειδησεις της ΕΡΤ (τις ΥΕΝΕΔ ηταν ακομα ασπρομαυρες), αλλα και στην "Μαχη των πλανητων" που εβλεπα φανατικα και στην "Μαγια την μελισσα" (ειμουν σχετικα μικρος οκ?). Το "αστειο" ηταν οτι για περιπου ενα χρονο υπηρχε μια συνεχης εναλαγη μεταξυ των εγχρωμων και των ασπρομαυρων εκπομπων μεσα στην ημερα. Τα περισσοτερα ελληνικα προγραμματα ηταν μαυροασπρα καθως και το μεγαλυτερο μερος της ΥΕΝΕΔ (ακομα και μερικες ξενες ταινιες που κανονικα ειχαν χρωμα). Στη ΥΕΝΕΔ καθε Παρασκευη εγχρωμη εβλεπα την "Βιονικη γυναικα" και αμεσως μετα τις σειρες του Ξενοπουλου ασπρομαυρες.

Τι ωραιες αναμνησεις...
 
Μάλλον ένα επεισόδιο πρέπει να έχει η ΕΡΤ (η απόσπασμα αυτού) από το οποίο και τα πλάνα που ακολουθούν

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nByn1J_uo2Y]YouTube - ΦΩΣ Ξ?ΞΞ? ΞΞ?ΞΞΞʽΞΞΞΞ?
 
Μάλλον ένα επεισόδιο πρέπει να έχει η ΕΡΤ (η απόσπασμα αυτού) από το οποίο και τα πλάνα που ακολουθούν

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nByn1J_uo2Y]YouTube - ΦΩΣ Ξ?ΞΞ? ΞΞ?ΞΞΞʽΞΞΞΞ?
 
tsalk, σε ευχαριστούμε για το απόσπασμα! Δεν τη θυμάμαι τη σειρά για να είμαι ειλικρινής...
 
Με την συγκεκριμένη σειρά όπως και με άλλες συνέβη το εξής (παράδοξο να το πω?)

Λέει η Ρένα Θεολογίδου στο Σηριαλ των σήριαλ ότι η σειρά αυτή έχει σβηστεί ολόκληρη από το αρχείο της ΕΡΤ για τους γνωστούς λόγους οικονομίας, αλλά και για λόγους δεισιδαινομίας (εξαιτίας του σεισμού που είχε γίνει το 1981) και αμέσως μετά δείχνει τους τίτλους της σειράς και αρκετά πλάνα από αυτήν.Τελικά σβήστηκε η σειρά , υπάρχει ή υπάρχουν λίγα πλάνα και οι τίτλοι της δεν το μάθαμε
 
tsalk είπε:
Με την συγκεκριμένη σειρά όπως και με άλλες συνέβη το εξής (παράδοξο να το πω?)Λέει η Ρένα Θεολογίδου στο Σηριαλ των σήριαλ ότι η σειρά αυτή έχει σβηστεί ολόκληρη από το αρχείο της ΕΡΤ για τους γνωστούς λόγους οικονομίας, αλλά και για λόγους δεισιδαινομίας (εξαιτίας του σεισμού που είχε γίνει το 1981) και αμέσως μετά δείχνει τους τίτλους της σειράς και αρκετά πλάνα από αυτήν.Τελικά σβήστηκε η σειρά , υπάρχει ή υπάρχουν λίγα πλάνα και οι τίτλοι της δεν το μάθαμε
Αυτη ακριβως την απορια εχω και εγω και για αρκετες ακομα σειρες που ειχε δειξει σκηνες η Ρενα Θεολογιδου σε αψογη ποιοτητα εικονας (αρα οχι απο εγγραφη σε βιντεοκασετα). Πρεπει να μαθουμε επιτελους τι ακριβως εχει μεινει απο τα θρυλικα σηριαλ εκεινης της εποχης.
 
επειδή βλέπαμε και εμείς το έργο εκείνη την ώρα, και το πρόγραμμα σταμάτησε λόγω του σεισμού, αλλά εμείς εδώ στο νησί δε μπορούσαμε να ξέρουμε τί είχε γίνει, θυμάμαι πως δεν ήταν στη γέννα αλλά σε μια σκηνή όπου κάποια έδινε ένα μαντζούνι στην κοραλία για να ''ρίξει'' το παιδί. τί να πω, εμείς εδώ έτσι το θυμόμασταν για καιρό πάντως!

αλλά πιο αστεία δικαιολογία για να σβήσει κανείς ένα έργο απ΄το οτι είναι γρουσούζικο δεν έχω ακούσει ποτέ :xm:
 
Clemence είπε:
αλλά πιο αστεία δικαιολογία για να σβήσει κανείς ένα έργο απ΄το οτι είναι γρουσούζικο δεν έχω ακούσει ποτέ :xm:
Τουλάχιστον εδώ υπάχει και μία "αστεία - γελοία" δικαιολογία. Για όλα τα υπόλοιπα σήριαλ που έσβησαν τι υπάρχει?

Ανοησία μήπως????? (αρχίζω και φουντώνω πάλι)
 
Απο νέες πληροφοριες, το σηριαλ αυτο, οπως και αλλα της ιδιας περιοδου, ηταν κινηματογραφημενο, οποτε και το σεναριο του σβησιματος δεν μπορει να ισχυει. Αν οντως δεν υπαρχει στην ΕΡΤ, τοτε σιγουρα υπαρχει καπου αλλου...
 
Μία φωτό από τα παρασκήνια! :)

Εσκενάζι-Καράντη

fosavgerinou.jpg
 
Τι καταιγισμος φωτογραφιων ειναι αυτος σημερα, sunset!!!

Παντα τετοια! :worship:
 
Τυχαίνει! Θα έρθουν κι άλλα.... :)
 
Και η δική μου οικογένεια ήταν μια από αυτές που "σώθηκαν" χάρη στη σειρά. Έχω έντονες μνήμες από τον σεισμό του 81. Έχω την εντύπωση πως, όπως συνέβαινε συχνά με τις παλαιότερες σειρές, σε βίντεο ήταν γυρισμένα τα πλάνα στο στούντιο, ενώ σε φιλμ 16mm τα εξωτερικά. Παράδειγμα τα αποσπάσματα από την "Αναδυομένη" και την "Τελευταία Νύχτα της Γης" που είδαμε στην εκπομπή του Kontra Channel. Το τραγικό αποτέλεσμα είναι ότι πιθανόν από πλήθος παλιών σήριαλ να σώζονται μόνο τα πλάνα σε φιλμ!! Ο "Χριστός ξανασταυρώνεται" ήταν εξαίρεση, και μάλιστα πολύ πρώιμη, καθώς όπως έχω ήδη γράψει, ο Βασίλης Γεωργιάδης έβγαλε για πρώτη φορά έξω στο ύπαιθρο τις βαριές και δυσκίνητες στούντιο κάμερες Orthicon (με το χαρακτηριστικό μαύρο "σελάγισμα - φωτοστέφανο" όταν έγραφαν πολύ φωτεινά αντικείμενα), χρησιμοποιώντας παράλληλα, όπου χρειαζόταν και φιλμ 16mm.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας ελπίσουμε ότι αντίγραφο αυτής της σειράς του Ερρίκου Ανδρέου θα βρεθεί κάποια στιγμή στην Αυστραλία, στην οποία προβλήθηκε δύο φορές: το 1983 και το 1986 από το Network 0-28 / SBS...
 
Ναι, ναι ... όταν εκείνο το μακρινό βράδυ του 1981 έγινε ο μεγάλος σεισμός, με επίκεντρο τις Αλκυονίδες νήσους, που ταρακούνησε για τα καλά την Αθήνα, Το Φως του Αυγερινού βλέπαμε !!! Το θυμάμαι πολύ καλά .... Αφού, να σκεφθείτε, όταν άνοιξαν ξανά τα σχολεία και βρεθήκαμε ξανά στην τάξη μας, ο δάσκαλος μάς ρώτησε : "Ποιος την ώρα του σεισμού έβλεπε "Φως του Αυγερινού"", όλη η τάξη σήκωσε το χέρι της !!! Αυτό αποτελεί ένδειξη της ... τρομακτικής τηλεθέασης που είχε το σήριαλ, το οποίο το έβλεπαν όλοι : και μικροί και μεγάλοι !!!

Δυστυχώς, αν και τόοοτε, ως παιδάκι, δεν είχα χάσει ούτε ένα επεισόδιο [όπως και ... το μεγαλύτερο μέρος των Ελλήνων τηλεθεατών άλλωστε], δεν θυμάμαι παρά ελάχιστα πράγματα !!! Να ποια είναι αυτά :

- Ο Λουκής βρήκε την Φιλιώ [Κοραλία Καράντη] με έναν άλλον άντρα στο σπίτι. Ο "άλλος άντρας" ήταν ένας φαλακρούλης ηθοποιός, πολύ συμπαθητική φάτσα, τον οποίον, όπως θυμάμαι, είχαμε δει και στο "Ημερολόγιο ενός θυρωρού" [νομίζω φλερτάριζε την αδελφή του θυρωρού Τζένη Ζαχαροπούλου] !!! Αλλά, αρκετά χρόνια μετά τον είδαμε και σε μια (βιντεο)ταινία, όπου διατηρούσε ένα κάμπιγκ το οποίο δεν πήγαινε καλά, αλλά τον βοήθησε ο Μπίλιας [Στηβ Ντούζος] και η παρέα του που πήγαν εκεί για διακοπές κι έτσι ... οι δουλειές του πήραν τα πάνω τους !!! Το όνομα του ηθοποιού, πάντως, δεν το θυμάμαι !!! Λοιπόν, ξανά στο θέμα μας .... Ο Λουκής νόμισε ότι αυτός πήγε να φλερτάρει με τη Φιλιώ και .... τον πήρε στο κυνήγι !!! Κι αυτός, τρομαγμένος, τρέχει - τρέχει και ... καταλήγει σε ένα χωράφι που ήταν ΚΑΙ ναρκοπέδιο !!! Εκεί πατάει μία νάρκη και τραυματίζεται στο πόδι !!!

- Και στη συνέχεια κατηγορούν τον Λουκή για τον τραυματισμό του συγχωριανού τους .... Και γι' αυτό ο Λουκής συλλαμβάνεται και τον μεταφέρουν στην Αθήνα, για να διακσθεί !!! Απ' ό,τι θυμάμαι, όμως, στην Αθήνα ο Λουκής έμπλεξε σε άλλες περιπέτειες [συμπεριλαμβανομένων και .. γνωριμιών με γυναίκες !!! ] ....

- Τελικά, όμως, ο Λουκής την παντρεύτηκε τη Φιλιώ !!! Μού έχει μείνει η τελευταία σκηνή του τελευταίου επεισοδίου : Ο Λουκής και η Φιλιώ περπατούν και κρατούν ένα παιδάκι [το παιδάκι τους], ο Λουκής από το ένα χέρι και η Φιλιώ από το άλλο χέρι, και το παιδάκι .... χοροπηδάει ανάμεσά τους !!! Και τη στιγμή που βλέπουμε αυτή τη σκηνή, ακούμε το "ανατριχιαστικό" τραγούδι του Γιάννη Μαρκόπουλου "Τραγουδώ - τραγουδώ", σε στίχους Σκούρτη, με τη φωνή της Βασιλικής Λαβίνας !!! Να σε ποιο τραγούδι αναφέρομαι :


- Και μιας που ανέφερα τον Μαρκόπουλο .... γι' αυτό το σήριαλ έγραψε μια μουσική ... μα μια μουσική .... Νομίζω ότι κάποια μέρη του μουσικού θέματος του σήραλ τα ακούσαμε και στο "Ποιος πληρώνει τον βαρκάρη" [αυτό το γράφω με επιφύλαξη, μην το θεωρήσετε "δεδομένο"] ....

- Και ... άφησα το καλύτερο για το τέλος : Γιώργος Νέζος !!! Ο "μπαρμπα Λιας" του σήριαλ .... Αυτός ο μεγάλης ηλικίας ηθοποιός είχε τόσο ήρεμη, τόσο ήπια φωνή ... Και, όταν ήμουνα παιδάκι, όποτε τον έβλεπα στην τηλεόραση και άκουγα τη φωνή του ... πραγματικά γαλήνευε η ψυχή μου !!! Αφού, να σκεφθείτε, τον είχα ανακηρύξει σε ... "τηλεοπτικό παππού μου" !!! Βλέπετε, παππούδες δεν γνώρισα, πέθαναν όταν ήμουν πάρα - πάρα πολύ μικρός [ενώ, αντιθέτως, πρόλαβα γιαγιάδες] !!! Έτσι, αν περί το 1981 με ρωτούσε κανείς "ποιος είναι ο παππούς σου", δεν ήθελα και πολύ να απαντήσω ... "ο μπαρμπα Λιας"#) #) :flower: :flower:!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα