Το απολυτο περιφερειακο για το 3D-PS3

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Το παρακατω Sonyʼs 3D Head Mounted OLED Glasses εμφανιστηκε στην φετινη CES με αγνωστη την ημερομηνια κυκλοφοριας του.

Αν κυκλοφορουσε σαν περιφερειακο για το PS3 λυνοταν το προβλημα αγορας πανακριβης 3D LCD τηλεορασης.

Απο αποψη μεγεθους η εικονα που λαμβανεις ειναι εφαμιλη μιας κανονικης τηλεορασης χωρια που υπαρχουν πλεονεκτηματα εναντι μιας LCD ,το παρακατω ειναι OLED οτι καλυτερο για 3D viewing ,δετε λινκ για ινφο

Και επισης η καθε οθονιτσα δινει αλλη εικονα αριστερα αλλη δεξια επισης οτι καλυτερο για αριστης ποιοτητας 3D.

Μας φαγανε τα MOVE.

3dglasses.png


3dglasses1.png


http://www.sonyinsider.com/2011/01/07/hands-on-with-sonys-3d-head-mounted-oled-glasses/
 
Το είδα και κάπου αλλού αυτό το μαραφέτι. Δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει εάν ειδικά κυκλοφορήσουν και τηλεοράσεις 3D άνευ ειδικών γυαλιών. Έχει και το ίδιο μειονέκτημα με τα γυαλιά, δλδ. χρειάζεται ένα headset για κάθε έναν που βλέπει. Πάντως, αν η 3D εικόνα έχει μεγάλη ποιοτική διαφορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν αποκλείεται να πετύχει!!
 
χαχαχαχα...πρώτα της κλέψανε το nunchuk τώρα θα της κλέψουνε και το virtual boy !!! Κάτσε να μαντέψω, το powerglove του NES έμεινε άντε και το Scope του Snes !
 
Ναι σιγα μην της κλεψανε και το SoΝι απο το Nintendo γιατι ακουγεται πιο ευηχο.

Το είδα και κάπου αλλού αυτό το μαραφέτι. Δεν ξέρω κατά πόσο θα πετύχει εάν ειδικά κυκλοφορήσουν και τηλεοράσεις 3D άνευ ειδικών γυαλιών. Έχει και το ίδιο μειονέκτημα με τα γυαλιά, δλδ. χρειάζεται ένα headset για κάθε έναν που βλέπει. Πάντως, αν η 3D εικόνα έχει μεγάλη ποιοτική διαφορά σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν αποκλείεται να πετύχει!!
Με μια λογικη τιμη aναλογη με αυτα που προσφερει δεν θα ηταν κακο σαν peripheral ,ιδιως αν η τιμη ειναι στο 1/4 ,1/5 μια 3d lcd tv.
 
Μέχρι μια κατοσταρου τη δίνω.
 
το φοράς , σε βλέπουν οι τριγύρω , σου ρίχνουν μια φάπα και εξαφανίζονται πριν προλάβεις να το βγάλεις για να δεις ποιός σου την έφερε ΛΟΛ
 
keropi είπε:
το φοράς , σε βλέπουν οι τριγύρω , σου ρίχνουν μια φάπα και εξαφανίζονται πριν προλάβεις να το βγάλεις για να δεις ποιός σου την έφερε ΛΟΛ
Είναι και αυτό ένα απο τα μειονεκτήματα του!! :)
 
Η φάση θα είναι να το φοράς όταν οδηγείς ή όταν μπεις στο μετρό. Βλέπω άνετα να βρίσκεις θέση να κάτσεις σε μια ώρα αιχμής. Ακόμα και οι γιαγιάδες θα σηκώνονται.

Μπορεί και κάποιος να σου δώσει διαφημιστικά φυλλάδια για ψυχοφάρμακα. Με έκπτωση. Διπλά κερδισμένος λοιπόν!!!!!
 
Καλη η πλακα αλλα να σκεφτομαστε και το θρεντακι και αυτον που το ανοιξε και αν θελει να το δει να προχωραει.

Ελεος.

Μην απορησετε οταν δειτε ποστς να φευγουν.
 
AArdy, ένα καρα-FAIL μαραφέτι είναι, σαν δεκάδες άλλα, που δεν έχει καμιά ελπίδα. Και αυτό το ξέρουμε όλοι.

Άλλωστε, σε τέτοια "innovations" μόνο το χιούμορ ταιριάζει, και μάλιστα πολλές φορές, το άξεστο, όπως άξεστα η κάθε εταιρία προσπαθεί κάθε φορά να μας πείσει ότι έχει εφεύρει εκ νέου τον τροχό, πουλώντας μας πανάκριβα σκουπίδια.
 
Εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα. Το immersion που θα προσφέρει θα είναι πολύ μεγαλύτερο απο οποιαδήποτε 3D TV. Αν βγει σε λογική τιμή, δεν αποκλείεται να πετύχει!!
 
Nαι Pooky μου συμφωνω αλλα κανοντας το χιουμορ σου γραψε και 2 λογακια οπως αυτα που εγραψες 2 ποστς παρα πανω.

Μερικες φορες νομιζω οτι ειμαι στο δημοτικο ,(οχι απαραιτητα κακο αυτο). :)
 
Aardvark είπε:
Nαι Pooky μου συμφωνω αλλα κανοντας το χιουμορ σου γραψε και 2 λογακια οπως αυτα που εγραψες ακριβως απο πανω.Μερικες φορες νομιζω οτι ειμαι στο δημοτικο ,(οχι απαραιτητα κακο αυτο). :)
Χα χα χα! Σωστός. Και δεν χαίρεσαι;

Άλλωστε το εν λόγω "περιφερειακό" μόνο σε παιδιά του Δημοτικού θα έπιανε. :p :p

Κάθε περιφερειακό που απομονώνει τον gamer από το περιβάλλον, δεν έχει ελπίδα. Αυτό το πιστεύω απόλυτα. Εδώ ακουστικά αναγκάζεσαι να χρησιμοποιήσεις και δεν τα ανέχεσαι για πολύ ώρα, πόσο μάλλον κάτι που σε αποξενώνει παντελώς οπτικά.

Μου θυμίζει, έντονα, κάποιες προσπάθειες που έγιναν για παρόμοια μαραφέτια θέασης DVD ταινιών. Ούτε μία ελπίδα στο δις δεν είχαν.

Επεξεργασία - Συμπλήρωση:

Εγώ δεν νομίζω, ΕΙΜΑΙ ακόμα στο Δημοτικό!!!! (Και δεν το κουνάω ρούπι από κει!!!!! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nα σου πω ,το gaming υπαρχει για πολλους για να ξεφευγεις απο την καθημερινοτητα και ισως απο την πραγματικοτητα οποτε οτι βοηθαει σε αυτο ισως βρει κοινο.

Απο την αλλη οντως και εγω τα ακουστικα δεν τα μπορω οπως ουτε και τα μαρκουτσια μικροφωνα που κρεμονται απο τα αυτια,οποτε αυτο που θα βγει ,οτι βγει better be good.

Εγώ δεν συμφωνώ απόλυτα. Το immersion που θα προσφέρει θα είναι πολύ μεγαλύτερο απο οποιαδήποτε 3D TV. Αν βγει σε λογική τιμή, δεν αποκλείεται να πετύχει!!
 

Aυτο και να εχει ενα WOW Factor που να δικαιολογει το γελοιο του θεαματος και το βαρος του πραματος στο κεφαλι.


 
 
Μην περιμένετε, πάντως, λογική τιμή σε κάτι τέτοιο.

Λογικά, έχει μεγάλο κόστος κατασκευής λόγω των οθονών, πρέπει να έχει και δυνατό power source, πρέπει να αγοραστεί από πολύ κόσμο, πρέπει να υποστηριχθεί από games, και πάει λέγοντας.

Οπότε με το σκεπτικό ότι το kinect (μια απλή vga κάμερα στην ουσία) έχει 160, αυτό ούτε με 300 δεν σώνεται.........

Θέλουμε 3D displays χωρίς γυαλιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :)
 
Aardvark είπε:
Ναι σιγα μην της κλεψανε και το SoΝι απο το Nintendo γιατι ακουγεται πιο ευηχο.

Kοίτα εγώ μόνο fanboy δέν είμαι (ειδικά της nintendo) αλλα κακά τα ψέμματα, το move αλλα και αυτό το περιφερειακό απλά βρωμάνε nintendo. Φυσικά στο τέλος, τεχνικά της Sony θα είναι ανώτερο. Και το σχόλιο που έκανα να δείς που θα βγεί, όπου νά'ναι βλέπω γαντάκι για να ολοκληρωθεί το "immersion". Τέλοσπάντων, εγώ προς το παρόν το όλο "κόλπο γκρόσο" του 3d το βλέπω σάν ένα τεράστιο gimmick καθώς τα παιχνίδια είναι ακόμα σαχλαμάρες. Το συγκεκριμένο γυαλάκι δέν έχει κάν release date, ένα "catchy" prototype είναι, όταν και άν βγεί με το καλό βλέποιυμε, απλά θυμίζω ότι κατα καιρούς έχουνε βγεί διάφορα "παπατζιλίκια" που στην αρχή λές "κοίτα ρε τι βγάλανε" και μετά την επαφή μαζί τους λές "ρε σύ αυτά πώς τα βγάζουνε"...
 
Το Move Και το kinect ναι βγηκαν λογω της επιτυχιας της νιντεντο ,για το περι ου το θρεντ δεν βλεπω καν ομοιοτητα με κατι της Νιντυ ,χωρια που πρωτιστως απευθυνεται σε Home Theater φιλους.

Για το γαντακι τωρα που το εξηγησες ναι ισως, αλλα ολα αυτα ειναι μεσα στο Hype του Virtual reality το οποιο δεν νομιζω να ειναι πατεντα κανενος.

Μακαρι να βγει να μας δωσουν την ευκαιρια να το δοκιμασουμε και να το αποριψουμε ,πιθανον οπως ειπες και εσυ να μεινει στα χαρτια.
 
Πίσω
Μπλουζα