Το απόλυτο Top 5 σας!!

borellus

RetroActive
Joined
4 Νοέ 2011
Μηνύματα
423
Αντιδράσεις
33
Το απόλυτο Top 5 σας κύριοι! :D

Και δεν μιλάμε για τα καλύτερα, τα πιο ακριβά και σπάνια Ν64 games σας!

Σκεφτείτε το απλά.. Αν από αύριο και για όλη σας τη ζωή έπρεπε να έχετε στη συλλογή σας μόνο 5 Ν64 games!

Όπου όσες φορές και να τα έχετε τερματίσει..θα συνεχίσετε να τα λιώνετε για πάντα! Ξανά και ξανά!

5 games που για κανένα λόγο δεν θα έφευγαν από τη συλλογή σας.. Που σας συνδέουν τόσες αναμνήσεις μαζί τους..

Είναι δύσκολο να επιλέξεις 5 αλλά έχει και αυτό την ομορφιά του!

Το Top 5 μου λοιπόν! :cool:

Στο νούμερο 5 έγινε μια μικρή σφαγή καθώς αναγκάστηκα να αφήσω εκτός παιχνίδια όπως τα ISS που έλιωσα όταν ήμουν μικρός, αλλά και παιχνίδια που λατρεύω όπως Resident Evil 2, Shadowman, τα Quake, GoldenEye, Perfect Dark και άλλα πολλά!

Τελικά στο νούμερο 5 είναι αυτό το διαμάντι που δεν το βαριέσαι ποτέ! Ακόμα θυμάμαι τις μέρες που έπαιζα και στο SNES.. Ίσως το απόλυτο racing game με υπέροχη μουσική!!

Προβολή συνημμένου 106425

Στο νούμερο 4 ένα ιδιαίτερο και υπέροχο παιχνίδι.. Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι τα platform games με κουράζουν και τα βαριέμαι πολύ.. Το Super Mario 64 (μόλις το δεύτερο platform game της συλλογής μου!) είναι για μένα απλά ένα βαρετό παιχνίδι..

Για να μπεί όμως platform game στο top 5 μου καταλαβαίνετε για τι παιχνιδάρα μιλάμε και πόσο το έχω λατρέψει.. Πραγματικά απίστευτο χιούμορ σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που δημιουργήθηκε ποτέ!

Προβολή συνημμένου 106426

Στο νούμερο 3 πάμε στο μακρινό 1997 και στο ξεκίνημα του N64.. Χωρίς ιδιαίτερες συστάσεις ένα από τα παιχνίδια που με στιγμάτισε και δεν πρέπει να λείπει από καμία συλλογή!

Προβολή συνημμένου 106427

Στο νούμερο 2 έχουμε τη συνέχεια του Turok.. Τρελό και τεράστιο παιχνίδι..αμέτρητες ώρες ξέφρενου gaming! Όπως και το πρώτο παιχνίδι παραμένουν κλασσικά..

Προβολή συνημμένου 106428

Και στο νούμερο 1 τι άλλο? Ο λόγος που αγόρασα το N64! Tα screenshots που είχα δει στο Gamepro με είχαν τρελάνει! Ανυπομονούσα να έχω το παιχνίδι στα χέρια μου! Όσα προβλήματα και να έχει, όσα καλύτερα FPS και να βγήκαν δεν θα το βαρεθώ ποτέ!

Προβολή συνημμένου 106429

Αυτές ήταν οι επιλογές μου!

Κάπως ιδιαίτερες αν σκεφτούμε ότι τα καλύτερα games του N64 (Super Mario, GoldenEye, Perfect Dark, Zelda κτλ) δεν είναι μέσα..

Για να δω και τις δικές σας! :D
 
1 - F-Zero X

2 - Zelda Majora's Mask

3 - Zelda OOT

4 - Goldeneye

5 - Banjo - Kazooie

Επρεπε να αφήσω έξω παιχνίδια όπως τα Mario 64, Doom 64, Turok Dinosaur Hunter, Starfox, Body Harvest, Conker, Perfect Dark... Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά σε αυτήν την κονσόλα έχω περισσότερα αγαπημένα games από οποιαδήποτε άλλη. Σε άλλες κονσόλες θα έφτιαχνα πιο εύκολα μία top-5 λίστα αφού θα είχα λιγότερα games να αφήσω απ'έξω...
 
Αναμνησεις από την κονσόλα δεν έχω και πολλές καθώς είχα παίξει λίγα παιχνίδια τότε που το Ν64 ήταν στα ντουζένια του. Τις δημιουργώ τώρα :) .

Τα παιχνίδια που θα διάλεγα είναι

1. Resident Evil 2

2. Mace Dark Age

3. Super Mario Kart

4. Cruisn' World

5. ISS 64
 
The legeng of zelda: ocarina of time

The legend of zelda: Majora's mask

Castlevania: Legacy of darkness

Conker's bad fury day

super mario 64
 
Έχει πολύ ενδιαφέρον πόσο διαφορετικοί είμαστε! :D

@Imgema: Ήμουν σίγουρος ότι θα είχες πρώτο το F-Zero! Και ότι θα προβληματιζόσουν να βγάλεις 5άδα! Καθώς έχεις πει πολύ καλά λόγια για τα παιχνίδια που άφησες εκτός..

Γιατί όμως Banjo-Kazooie μέσα αντί για πχ. Conker, Super Mario, Donkey Kong, Banjo-Tooie?

@Johnny: To Cruis 'n USA περίμενα να έχεις..όχι το World! Resident Evil 2 παιχνιδάρα..δεν το συζητώ!

Αυτό το Mace The Dark Age πρέπει να το πάρω..

ISS64 ευχάριστη έκπληξη!

@Metalcandyman: Σταθερές αξίες οι επιλογές.. όντως περίμενα το Castlevania LOD μέσα!
 
resident evil 2

doom 64

mario kart

lylat wars

Castlevania: Legacy of darkness
 
borellus είπε:
Γιατί όμως Banjo-Kazooie μέσα αντί για πχ. Conker, Super Mario, Donkey Kong, Banjo-Tooie?
Από όλα τα platforms στο N64, το Banjo-Kazooie με είχε εντυπωσιάσει περισσότερο, όταν το πρωτοέπαιξα. Οταν είδα τα γραφικά μου έπεσε το σαγόνι στην κυριολεξία, κάτι που δεν το έπαθα με το Mario 64. Το Soundtrack το θεωρώ επίσης το καλύτερο σε σχέση με όλα τα platforms στο σύστημα. Το Gameplay και ο χειρισμός του Μario 64 είναι ανώτερα, όμως το level design του B-K ήταν πολύ πιο όμορφο και ενδιαφέρον για μένα. H δυσκολία ήταν επίσης πιο σωστή, το Mario 64 ήταν κομματάκι εύκολο.

Το Banjo-Tooie δεν το έχω παίξει πολύ, και το λίγο που έχω παίξει ήταν σε emulator. Το Conker το έχω παίξει και αυτό σε emulator αλλά σχεδόν όλο. Πολύ εντυπωσιακό αλλά σαν game γενικότερα δεν το θεωρώ καλύτερο από το B-K. Το DK ήταν πολύ κουραστικό για μένα και το level design ήταν κάπως μέτριο.

Αυτά!
 
Ως πρωην κατοχος του Ν64 θα ελεγα οτι ειναι πανω απο μια πενταδα!

Λοιπον:

1. F-Zero

2. Zelda : Ocarina Of Time

3. Perfect Dark

4. Star Wars : Racer (Οσο και αν φαινεται παραξενο το ειχα λιωσει)

5. Castlevania
 
1) Ocarina of Time

2) Banjo Kazooie

3) Mario Kart 64

4) Super Mario 64

5) Mystical Ninja
 
Imgema είπε:
Οπά, και άλλος συνάδελφος :p
Το ειχα δηλωσει και παλιοτερα νομιζω.. χαχα

Ητανε δυσκολο το ατιμο αλλα το καταγουσταρα! Αιμα απο τα ματια κανονικα! :p
 
@Imgema: Πρέπει να μας πεις πάντως σαν φαν του Banjo-Kazooie αν το Banjo-Tooie τελικά είναι καλύτερο ή όχι! Θυμάσαι που λέγαμε πως τα περιοδικά είχαν εντελώς διαφορετικές απόψεις!

@DarkSynbios: Γιατί πρώην κάτοχος? :p

Το Star Wars Episode 1 Racer είναι όντως παιχνιδάρα!

@geo2004z: Ωπ..να και το Mystical Ninja!

Πολλοί λατρεύουν το παιχνίδι αν και το 2 ήταν μια αποτυχία!
 
borellus είπε:
@geo2004z: Ωπ..να και το Mystical Ninja!Πολλοί λατρεύουν το παιχνίδι αν και το 2 ήταν μια αποτυχία!
Κι όμως, το 2 έχει ένα από τα καλύτερα και μεγαλύτερα soundtracks που έχω ακούσει ποτέ σε παιχνίδι... Αλλά ναι, σαν παιχνίδι δεν λέει και πολλά αν και εμένα μου αρέσει το στυλ.

Το Banjo-Tooie θέλω να το παίξω αλλά όχι σε emulator... έχει ακόμα κάποια bugs και κολλήματα. Απλά πρέπει να το βρω στο κανονικό N64.

DarkSynbios είπε:
Το ειχα δηλωσει και παλιοτερα νομιζω.. χαχαΗτανε δυσκολο το ατιμο αλλα το καταγουσταρα! Αιμα απο τα ματια κανονικα!
tinysmile_tongue_t.png
:beer:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
borellus είπε:
@Imgema: Πρέπει να μας πεις πάντως σαν φαν του Banjo-Kazooie αν το Banjo-Tooie τελικά είναι καλύτερο ή όχι! Θυμάσαι που λέγαμε πως τα περιοδικά είχαν εντελώς διαφορετικές απόψεις!
Νομίζω ότι δε θα καταφέρω ποτέ να πω ποιο εκ των δύο είναι καλλίτερο. Ο λόγος είναι πολύ απλός, τα βλέπω και τα δύο ως ένα παιγνίδι που χωρίστηκε λόγω χωρητικότητας cartridge. Είναι σαν να ρωτάμε ποιο από τα δύο Golden Sun είναι καλλίτερο. Δε μιλάμε απλά για ένα sequel που το παίζει ο οποιοσδήποτε, το Tooie για να το παίξει κάποιος πρέπει να χει τελειώσει το Kazooie και μάλιστα πρόσφατα για να θυμάται τις κινήσεις...

borellus είπε:
@geo2004z: Ωπ..να και το Mystical Ninja!Πολλοί λατρεύουν το παιχνίδι αν και το 2 ήταν μια αποτυχία!
Το 2 ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το άλλαξαν τελείως. Το πρώτο ήταν λατρεμένο μου και μόλις βρω ευκαιρία θα το ξανα παίξω για να μαζέψω όλες τις γάτες που έχασα στο δρόμο.
 
1. Majora's Mask (κατ' εμέ καλύτερο απ'το OoT)

2. Mario 64 (Ο πρώτος έρωτας στην κονσόλα)

3. Goldeneye 007 (ατελείωτες ώρες)

4. Didy Kong Racing (απίστευτα καλό για την εποχή του)

5. Snowboard Kids (πολλές ώρες , ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι)

Τιμητική Αναφορά :

1. Perfect Striker 2 ( ή αλλιώς το ISS Pro 99 που δεν βγήκε από Ιαπωνία)

2. 1080 Snowboarding

3. Mario Kart 64
 
Scatman είπε:
5. Snowboard Kids (πολλές ώρες , ένα πολύ ευχάριστο παιχνίδι)
Παιχνίδι που ήταν και player's choise..

Βέβαια μπροστά στο 1080 φαίνεται κάπως "παιδικό"..

Περίεργο που το νούμερο 2 δεν βγήκε Ευρώπη..
 
Μάλλον δεν θα πρωτοτυπήσω:

1. Legend of Zelda: Ocarina Of Time (το απόλυτο παιχνίδι του Ν64)

2. Perfect Dark (τεράστιο παιχνίδι, πληθώρα επιλογών, εξαιρετικό multiplayer)

3. Super Mario 64 (όσες φορές και να το τερματίσω, πάντα επιστρέφω για να πειραματιστώ στις πίστες του)

4. Mario Kart 64 (πραγματικά ατελείωτο, ειδικά στο time trial)

5. Shadowman (τεράστιο παιχνίδι για να το τερματίσεις 100%)
 
Πίσω
Μπλουζα