Το...αστείο manual του Game Gear

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Είναι Κυριακή πρωί. Μετά από πρωινό ξύπνημα, καφέ, κτλ είπα να τακτοποιήσω την πραμάτεια που έχω από βιντεοπαιχνίδια. Στο ψάξιμο λοιπόν έπεσα επάνω στο κουτί του Game Gear. Το περιεχόμενο πλήρες με οδηγίες, εγγύηση κτλ κτλ. Πως μου έρχεται λοιπόν και ανοίγω το βιβλίο οδηγιών της κονσόλας. Ξεφυλλίζοντας στα γρήγορα το βιβλιαράκι παρατήρησα ότι έπειτα από την παρουσίαση όλων των δυνατοτήτων της κονσόλας, στις παρατηρήσεις για το τι πρέπει να προσέχουμε αλλά και αντιμετώπιση προβλημάτων χρησιμοποιήθηκαν διάφορα αστεία σκίτσα.

Προβολή συνημμένου 114309

Ένα μπαρμπάδι σας καλωσορίζει με την χαρακτηριστική κίνηση του χεριού του.

Προβολή συνημμένου 114310

ενώ τα περιεχόμενα τα βγάζει ένας κούνελος από το καπέλο του.

Προβολή συνημμένου 114311

Ποτέ μην βάζετε κάτι στην υποδοχή του cartridge με αναμμένο το μηχάνημα

Προβολή συνημμένου 114312

Το μεγάλο πρόβλημα της κονσόλας με τις μπαταρίες

Προβολή συνημμένου 114313

Κοιτάξτε πόσο χαρούμενο είναι με τα συμβατά προϊόντα ενώ μην τολμήσετε να βάλετε κάποιο κουτάλι(!) ή ραδιόφωνο (!!)

Προβολή συνημμένου 114314

Μην ανοίγετε το μηχάνημα και μην ακουμπάτε τους ακροδέκτες της κασέτας.

Προβολή συνημμένου 114315

Αποφεύγετε τις πτώσεις και μην χρησιμοποιείτε χημικά και διαλυτικά

Προβολή συνημμένου 114316

Προβολή συνημμένου 114317

Αποφεύγετε τις ακραίες θερμοκρασίες και την υγρασία

Προβολή συνημμένου 114318

Έπειτα από κάποια ώρα παιξίματος καλό είναι να κάνετε κάποιο διάλειμμα.

Προβολή συνημμένου 114319

Troubleshooting

Προβολή συνημμένου 114320

Προβολή συνημμένου 114321

Και το "πιο ρετρό πεθαίνεις" οπισθόφυλλο.

Προβολή συνημμένου 114322

Τελικά το μότο της Sega "Seperates men from boys" μετά από όλα τα παραπάνω δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει :) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Τελικά το μότο της Sega "Seperates men from boys" μετά από όλα τα παραπάνω δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει :) .
Eγω μαλλον θα ελεγα κλασσικο Ιαπωνικο manual.. ;)
 
Δεν το είχα ξαναδεί ! Όντως ..."είναι τρελλοί αυτοί οι Τζαπανέζοι :D"
 
Ευρηματικος ο σατυρικος τροπος να προσεγγισουν τον κατοχο-καταναλωτη αλλα στο φυλαδιο με προβληματιζει κατι αλλο.

Αν και η Sega ειχε εξαιρετικη παρουσια στη χωρα μας απο τις αρχες του 90, με πολυ καλες πωλησεις και διαθεσιμοτητα, δυστηχως δεν φανεικε ποτε να αγγιζει τους ιδιους αυτο.

Το φυλλαδιο εχει ως γλωσσα μεχρι και τα.. Φιλανδικα, ενω τα Ελληνικα απουσιαζουν πανηγυρικα.. Δεν θυμαμαι ποτε να εγινε καποια κινηση παιχνιδιου με Ελληνικες οδηγιες, με εξαιρεση φυσικα το Ελληνικο φυλαδιο που εβαζε η Zegetron σε καθε μηχανημα.
 
Ο λογος ητανε γιατι δεν υπηρχε "κανονικη" αντιπροσωπεια της SEGA παρα μονο εισαγωγεας. Ητανε στο χερι της Zegetron να κανανε κατι ωστε να βαζανε μεσα ελληνικες οδηγιες.
 
Η Sega συμφωνα με αυτο το αρθρο ειχε ανεκαθεν αντιπροσωπευση απο τριτους εισαγωγεις και δεν ειχε η ιδια παρουσια στη χωρα. Μιλαμε για ενα εθνος με το μισο πληθυσμο απο εμας και σε καμια περιπτωση (τοτε τουλαχιστον) με ανταξια επιπεδα και ποσοστα παιχνιδαδων. Εδω τοτε υπηρχανε καταστηματα και μερη να αγορασεις τα συστηματα της Sega σε καθε δυο τετραγωνα, εκει ηταν σαφως σε χειροτερη μοιρα. Φανταζομαι πως θα ηταν εφικτο να κανει η Zegetron καποιου ειδους διαβημα για να περιεχουν τα παιχνιδια και περιφερειακα οπου πωλουσανε, Ελληνικες οδηγιες, δεν θυμαμαι ποτε πραγματικα να εγινε κατι τετοιο ωστοσο.
 
Αυτό το manual είναι τρομερά....χαριτωμένο! :D

Ξέρω ότι αυτός είναι ο τελευταίος χαρακτηρισμός που θα περιμένατε να ακούσετε για ένα manual, αλλά μη σας πω ότι το sego-κασετάκι ίσα που μου φαίνεται και συμπαθητικό! :biglaugh:
 
Ωραίο εύρημα!!!

Οι οδηγίες...τα σπάνε!
 
Tρελλή φάση οι εικόνες !! :supergrin:

angel_grig είπε:
Eγω μαλλον θα ελεγα κλασσικο Ιαπωνικο manual.. ;)
Αυτό που λέει ο angel_grig, έχει μία βάση. :)

Και εμένα, το manual του ιαπωνικού... κλιματιστικού μου (!), το δείχνει με μάτια-χέρια-στόμα, και -ανάλογα με τις συνθήκες- να ζεσταίνεται, να ιδρώνει, και διάφορα άλλα "χαριτωμένα". :D

Γενικά, τα αντικείμενα στην ιαπωνία δείχνουν να έχουν "ψυχή". :)
 
Θα φανώ μακάβριος, αλλά μέχρι και τα φάρμακα του καρκίνου έχουν χαριτωμένους χαρακτήρες στην Ιαπωνία. Είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ, φάρμακο που στις οδηγίες έδειχνε μια μασκότ να κόβει με σπαθί έναν χαριτωμένο ...όγκο!

Ειδικά τη δεκαετία του '90, το φαινόμενο είχε πάρε τραγικές διαστάσεις, με χαρακτήρες να εμφανίζονται μέχρι και σε δημόσια έγγραφα, με αποτέλεσμα να μην γίνονται πιστευτά όταν παρουσιάζονταν σε άλλες χώρες για επίσημη μετάφραση!

Πάντως αυτό που είπε ο Getta Robo είναι πολύ σωστό. Η αγορά στην Ελλάδα ήταν πολύ μεγαλύτερη από διάφορες άλλες που είχαν το προνόμιο να λάβουν μετάφραση και αντιπροσωπείας «SEGA of Τάδε». Κρίμα για άλλη μια φορά.
 
Απ'όσο ξέρω, οι πολιτισμοί της Ασίας, γενικά είναι πιο αισιόδοξοι και ακούγεται ότι κάθε μέρα που ξυπνάνε δοξολογούν το θεό που τους ξημέρωσε μια νέα μέρα, εν αντιθέση με εμάς (την πλειοψηφία) που λέμε, "Ωχ ποιος πάει στη δουλειά πάλι" κτλ κτλ. Ίσως και τα χαριτωμένα αυτά εγχειρίδια να είναι μέρος αυτής της νοοτροπίας και τελικά να πω τη μαύρη αλήθεια τα προτιμώ από ένα ξερό κείμενο που ίσως να μην έχει καν φωτογραφίες.

Σύντομα θα τσεκάρω και τα manual των περιφερειακών της κονσόλας γιατί πιστεύω ότι και εκεί θα έχει παρόμοια σκίτσα.

Τώρα όσον αφορά την έλλειψη της ελληνικής γλώσσας που αναφέρει ο Getta (άσχετο αλλά μου θυμίζει τον dj David Guetta) θα καρασυμφωνήσω και θα πω ότι η αντιπροσωπεία θα μπορούσε να το κάνει, δεν είναι τόσο φοβερό. Θα ήταν τέλεια να έχουμε ελληνικά παιχνίδια Sega. Πως είχε η Πορτογαλία δηλαδή; Μου πέρασε και μια ιδέα από το μυαλό. Να αρχίσω τη μετάφραση εγώ. Είναι μέρος της δουλειάς μου εξάλλου...
 
Είδα τα manual των εξής περιφερειακών:

Gear to Gear cable

Wide Gear

TV Tuner

Car Adaptor

Υπάρχουν σε κάποιες σελίδες το μπαρμπαδάκι και ο κούνελος μόνο.
 
Πίσω
Μπλουζα