Το αυγό της έχιδνας (Λίτσα Ψαραύτη) [Εκδ. Πατάκη]

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.307
Αντιδράσεις
6.239
Ο Στέφανος είναι 18 χρονών, γεμάτος όνειρα και ελπίδες για το μέλλον μέχρι που κάποια στιγμή βρίσκεται αντιμέτωπος με τον κίνδυνο της εποχής μας, την ασθένεια του AIDS.

Από τα αγαπημένα μου βιβλία...
 
Με πιάνεις αδιάβαστη !!!! Δίνω και την ιστοσελίδα της συγγραφέως την οποία και χάζευα μετά το θέμα σου και επιφυλάσσομαι να επανέλθω. Πραγματικά μου κίνησες την περιέργεια (ειδικά και μετά τις κριτικές που διάβασα). Θα επανέλθω
 
Τη Λίτσα Ψαραύτη την έχω γνωρίσει από κοντά, μιας και είχε επισκευτεί το δημοτικό μας όταν πήγαινα πέμπτη δημοτικού. Εξαιρετική συγγραφέας και πολύ καλός άνθρωπος, με αγάπη στα παιδιά και θέληση να τους μιλήσει ειλικρινά για πράγματα που οι μεγάλοι τρέμουν να αναφερθούν. Με αφορμή την επίσκεψή της, η δασκάλα μας μάς είχε βάλει να διαβάσουμε κάποια βιβλία της. Εγώ αγόρασα αρκετά της βιβλία, μιας και την ίδια περίοδο είχε έκθεση βιβλίου στο σχολείο μας. Το αυγό της έχιδνας δεν το είχα αγοράσει. Το δανείστηκα από μια συμμαθήτριά μου μερικά χρόνια αφού τελειώσαμε το δημοτικό. Γενικά η Ψαραύτη έχει ένα μοναδικό ύφος γραφής και διαβάζεται ευχάριστα από μικρά και μεγάλα παιδιά.

Το βιβλίο πραγματεύεται την ιστορία ενός αγοριού που κολλάει AIDS ενώ κάνει διακοπές με φίλους και ερωτοτροπεί με μια τουρίστρια. Το βιβλίο, απ' όσα θυμάμαι, γιατί πάνε και χρόνια που το χω διαβάσει, δεν αναφέρεται στο πώς και τι περί AIDS, δε δίνει στοιχεία για τον ιο και λοιπά. Αναφέρεται κυρίως στο πώς αντιμετωπίζει αυτός ο νέος τη νέα κατάσταση της ζωής του και το αν καταφέρνει τελικά να ζήσει με αυτόν, ή όχι... Μικρό βιβλίο, διαβάζεται γρήγορα, όπως όλα της σειράς του Πατάκη, με λίγες εξαιρέσεις.

Στην ίδια κατηγορία βάζω το "Επικίνδυνα παιχνίδια" της Ψαραύτη, που μιλά για τα ναρκωτικά, όπως και το "Τσιμεντένιο δάσος", αγαπημένο βιβλίο, από την Πέτροβιτς-Ανδριτσοπούλου, που μιλάει κι αυτό για τα ναρκωτικά. Ίσως το "Αυγό της έχιδνας" να είναι και το μοναδικό βιβλίο που πραγματεύεται το θέμα του AIDS και της βγάζω το καπέλο! Γιατί κατάφερε να παρουσιάσει το θέμα με σεμνό τρόπο, να προσπεράσει όλα τα τότε κλισέ σχετικά με τις ομάδες κινδύνου και το πώς κολλάει κανείς AIDS, και να εντάξει το θέμα του ιού εκεί που ήταν αναγκαίο και με σωστό τρόπο: στους νέους και με προσανατολισμό ότι το AIDS δεν είναι καταστροφικό τόσο για τον οργανισμό, όσο για τον έρωτα. Όλα αυτά σε μια εποχή (1990) όπου ο κόσμος τρόμαζε και μόνο στο άκουσμα των αρχικών AIDS.
 
το εχω αυτο το βιβλιο απο μικρος και δεν εχω κατσει να το διαβασω ποτε

0021309.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μια ευκαιρία να το διαβάσεις. Δε θα σου πάρει πολύ χρόνο. Απ' όσο θυμάμαι ήταν καλό.
 
το διαβασα αυτο το βιβλιο νομιζω σε μια μερα,αντε το πολυ μιαμιση μερα...μου αρεσε πολυ και ειχα αγωνια για τη συνεχεια :flower:

θυμαμαι οτι ο Στεφανος της τραγουδουσε το "να μ αγαπας"
 
katerinak είπε:
το διαβασα αυτο το βιβλιο νομιζω σε μια μερα,αντε το πολυ μιαμιση μερα...μου αρεσε πολυ και ειχα αγωνια για τη συνεχεια :flower: θυμαμαι οτι ο Στεφανος της τραγουδουσε το "να μ αγαπας"
Μάλλον μπερδεύεις το "Αυγό της έχιδνας" με το "Γεύση πικραμύγδαλου" του Μάνου Κοντολέων, το οποίο έχει να κάνει με έναν νεαρό φοιτητή, τον Οδυσσέα, που ερωτεύεται τη Φαίδρα. Κάνουν έρωτα και μετά ανακαλύπτει ότι έχει προσβληθεί από AIDS από την πρώην κοπέλα του, τη Μαλβίνα. Ο Οδυσσέας τραγουδούσε στη Φαίδρα το "Να μ'αγαπάς" του Σιδηρόπουλου. :)
 
serano915 είπε:
Μάλλον μπερδεύεις το "Αυγό της έχιδνας" με το "Γεύση πικραμύγδαλου" του Μάνου Κοντολέων, το οποίο έχει να κάνει με έναν νεαρό φοιτητή, τον Οδυσσέα, που ερωτεύεται τη Φαίδρα. Κάνουν έρωτα και μετά ανακαλύπτει ότι έχει προσβληθεί από AIDS από την πρώην κοπέλα του, τη Μαλβίνα. Ο Οδυσσέας τραγουδούσε στη Φαίδρα το "Να μ'αγαπάς" του Σιδηρόπουλου. :)
καλα λες serano915,τα μπερδεψα!!

ευχαριστω που με διορθωσες :)
 
Το ειχα ξεχασει! Τι ωραιο βιβλιο!Ειχε πολυ ζωηρες περιγραφες,ειδικα τη στιγμη που ο Στεφανος γνωρισε την τουριστρια υπηρχε τοσο αυτη η αισθηση του καλοκαιρινου ερωτα...!

Ενα ακομα καλο βιβλιο αυτη τη φορα με θεμα τα ναρκωτικα ηταν το "ΣΟΣ κινδυνος" της Νιτσας Τζωρτζογλου. Πολυ περιπετειωδες αλλα ταυτοχρονα περναγε ωραια το προβλημα των ναρκωτικων χωρις να ειναι γραφικο και αυστηρα διδακτικο.

Η εκδοση που εχουμε εμεις ειχε και κατι ωραια ασπρομαυρα σκιτσα σε καθε κεφαλαιο!
 
Eνδιαφέρον βιβλίο. Μου είχε κάνει εντύπωση το πώς καταφέρνει η συγγραφέας να μεταδώσει μία ονειρική και ευχάριστη ατμόσφαιρα, ενώ ασχολείται με ένα τόσο δυσάρεστο γεγονός όπως η ασθένεια του AIDS.
 
perlastar είπε:
Eνδιαφέρον βιβλίο. Μου είχε κάνει εντύπωση το πώς καταφέρνει η συγγραφέας να μεταδώσει μία ονειρική και ευχάριστη ατμόσφαιρα, ενώ ασχολείται με ένα τόσο δυσάρεστο γεγονός όπως η ασθένεια του AIDS.
Πολύ σωστη παρατηρηση πέρλα, σε μια εποχή που κανεις δεν ηξερε πως θα εξελισσότανε η ασθενεια
 
Ωραίο βιβλίο! Θυμάμαι η τουρίστρια φορούσε ένα κόσμημα με μία πέρλα ... που δεν ήταν όμως πέρλα αλλά αυγό έχιδνας ... συμβολικό για τους κινδύνους που κρύβει ο έρωτας ...
 
Πίσω
Μπλουζα