Το γραμμα της Ελιζας!

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
287
Καλά.... μην βαρατε... αλλά και η Ελιζα αλληλογραφουσε! :p

Παραθετω λοιπόν εδω ενα γραμμα της, για να δουμε και πως αισθανεται τελικα αυτο το κοριτσι βαθια μεσα του

Αποστολέας : Ελίζα Ραγκαν

Διευθ. Έπαυλη Αντλευ, Σικάγο Αμερική

Παραλήπτης : Λουΐζα (πως την λέγανε..?)

Διευθ. Λονδίνο, Αγγλίας

///






Αγαπημένη μου φίλη Λουΐζα, γράφω σε σένα γιατί μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις τι περνάω τώρα. Μόνο εσύ μπορείς νιώσεις το μεγάλο μου μίσος για την Καντυ.

Την μισώ, την μισώ, την μισώ. Όσες φορές και να το γράψω, δεν θα μπορέσω ποτέ να περιγράψω το μέγεθος του μίσους που τρέφω γι’αυτην.

Μου έκλεψε τον αδερφό μου, τον Νηλ.

Μετά τον Αντονυ και τον Τέρρυ και φυσικά τον Στήαρ και τον Άρτσι, τώρα μου παίρνει και τον Νηλ. Ότι έχω αγαπήσει στην ζωή μου, ήρθε αυτή η παρακατιανή, από το ορφανοτροφείο, και μου τα πήρε όλα. Δεν είχε τίποτα, και απέκτησε τα πάντα.

Δεν μπορεί να το χωνέψει το μυαλό μου αυτό. Μια υπηρέτρια που ζούσε στους στάβλους μας, κατάφερε να την υιοθετήσει ο μεγάλος Θειος και να την ανεβάσει πιο ψηλά στην ιεραρχία της οικογένειας από μένα. Στο κολέγιο θυμάσαι, είχε το καλύτερο δωμάτιο από όλες μας.

Αλλά δεν την μίσησα τόσο γι’αυτό. Πάντα την θεωρούσα παρακατιανή. Όταν όμως μου άρπαξε τον Αντονυ, με πλήγωσε πολύ. Ο Αντονυ ήταν ο πρώτος μου έρωτας, τον αγαπούσα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Πίστευα πάντα, πως μια μέρα θα είμαστε μαζί, και μια μέρα ήρθε εκείνη και μου τον πήρε. Κανείς δεν κατάλαβε πόσο με πλήγωσε αυτό. Την μίσησα πολύ τότε, και ορκίστηκα να την καταστρέψω.

Εξαιτίας της πέθανε ο Αντονυ. Αν δεν ήταν εκείνη θα ζούσε ακόμη. Μαζί μου δεν θα πάθαινε τίποτα. Δεν θα τον άφηνα εγώ να πάθει τίποτα..

Μετά ήρθε ο Τέρρυ. Το δεύτερο αγόρι που αγάπησα, μου τον πήρε και πάλι εκείνη. Σημασία δεν μου έδωσε ποτέ, από πίσω της έτρεχε. Μέχρι και να φύγει από το κολέγιο για χάρη της έφτασε να κάνει για την σώσει. Για μένα, ποτέ κανείς δεν έκανε κάτι ανάλογο. Το ότι προσπαθήσαμε να την ξεφορτωθούμε από ένα μέρος που της άρμοζε, μας έκανε να φανούμε εμείς οι κακιες, και ο Τερρυ με έφτυσε γι αυτό. Πόσο την μισώ Και ο Αντονυ και ο Τέρρυ ηταν της δικης μας κοινωνικης ταξης. Κοριτσια σαν εμας, θα επρεπε να τους αρεσουν. Αντι αυτό, ειχαν ματια μονο για εκεινη

Αυτό όμως που μου συμβαινει τωρα… δεν το αντεχω, μου εκλεψε τον αδερφο μου. Ο Νηλ, γυρισε εναντιον μου. Τον μαγεψε δεν ξερω καν με τι κολπα. Δεν τον αναγνωριζω πια. Οι δυο μας ειμαστε παιδια, τοτε που την κοροιδευαμε, τοτε που στο κολλεγιο της εστησε παγιδα επειδη με τιμωρησαν εξαιτιας της οι αδερφες, και τωρα.. μου γυριζει την πλατη. Τον χανω, θελει να την παντρευτει λεει.

Όλα τα περιμενα, αλλά πως θα την κανω και αδερφη μου.. αυτό πια, δεν το αντεχω. Δεν μου εμεινε κανενας συμμαχος πια. Ακομη και η μητερα μου και η θεια Ερλου δειχνουν να αποδεχονται αυτόν τον γαμο.

Γιατι δεν μπορει να δει κανενας αυτό που βλεπω εγω? Γιατι με θεωρουν πως ειμαι κακια? Το μονο που βλεπουν είναι η συμπεριφορα μου απεναντι της. Ναι.. την μισω δεν το αρνηθηκα ποτε. Την μισω για ολους τους παραπανω λογους και ποιο πολύ για τον Αντονυ. Δεν την χωνευα γιατι δεν ηταν της ταξεως μας, αλλά και οι υπολοιπες κοπελες από το κολλεγιο ειχαν την ιδια γνωμη. Δεν ηταν της ταξεως μας, ποια άλλη στην θεση μου, θα συμπεριφεροταν διαφορετικα? Το μονο που θελω είναι να την διωξω από την οικογενεια, να μην την ξαναδω ποτε. Η Μεγαλη θεια και η μητερα μου με καταλαβαινουν πολύ καλα, το ιδιο προσπαθησαν και αυτές αλλωστε. Το ιδιο πιστευουν και καποιες φιλες μου από ονομαστες οικογενειες του Σικαγου που κανουμε παρεα.

Πες μου ειλικρινα.. ποιον από την ταξη μας θα δεις να ανεχεται να ερχεται καποιος από το πουθενα, και να κατακτά οσα καταφερε εκεινη? Θεωρω πως και λιγα της εχω κανει. Αν εκανα περισσοτερα τωρα δεν θα εφτανε στο σημειο να ξελογιασει ακομη και τον Νηλ.

Ενταξει ο Στηαρ και ο Αρτσι είναι αγορια, η Αννυ είναι σαν εκεινη, και η Πατυ, δεν εκανε παρεα με καμια μας, εγινε φιλη τους. Ποια άλλη όμως την συμπαθησε?

Να φανταστεις αγαπημενη μου Λουιζα πως συγκατοικει ακομη και με έναν αγνωστο αντρα, που ουτε η ιδια δεν τον ξερει καλα – καλα.. Τι σκανδαλο και αυτό για μια κοπελα ακομη και της ταξεως της. Φυσικα και το εκρυβε βεβαια μην την ανακαλυψουν, αλλά ευτυχως το καταλαβαν και την εδιωξαν από το νοσοκομειο για να προστατεψουν την καλη του φημη (αληθεια.... εγινε και νοσοκομα, δεν στο ειπα. Ενα ακομη σκανδαλο για τους Αντλευ). Είναι η μονη φορα που με ξαφνιασε

Τελος παντων…. Δεν μπορω να το πιστεψω πως ο αδερφος μου την ερωτευτηκε. Δεν μπορω απλά. Θελω να πιστευω πως σιγουρα καποιο κολπο ετοιμαζει, για να την εκδικηθει. Ειμαι σιγουρη γι’αυτό, θέλω να το πιστευω. Δεν μπορει να την ερωτευθηκε.

Περιμενω απαντηση σου και γρηγορα καλη μου φιλη Λουιζα καθως και την υποστηριξη σου.

Η καλη σου φιλη (και μακρινη) Ελιζα!
 
Λορένα, άπαιχτο το γράμμα!!! Αν με ρωτούσε κανείς τι θα έγραφε η Ελίζα για την Κάντυ, αυτά θα του έλεγα!! (μη σου πω, οτι θα εβαζα και πιο ...σκληρους χαρακτηρισμους μεσα)

Τελικα, μονο η Ελιζα και η Καντυ ειναι ανοιχτα χαρτια... Προβλεψιμες σε ολα τους!

Αχ, Λορενα μου, δε γραφεις και το γραμμα που θα εστελνε η Ελιζα στη φιλη της μετα την αποκαλυψη του Μεγαλου Θειου στο παρτυ αρραβωνων της Καντυ με το Νηλ;; :biglaugh:

(καλα, καλα, μια ιδεα πεταξα... απλα ελεγα μηπως εχουμε και σηκουελ!! :zip: )
 
Λορένα μου είναι υπέροχο το γράμμα σου (ευτυχώς η Χουανίτα θα δείρει εσένα μόνο...χεχεχε).

Στο σημείο που θίγεις πως "την μισώ περισσότερο γιατί μου πήρε τον Άντονυ",χμμ πως να μην την καταλάβω την ακατανόμαστη,έρωτας είναι ο ατιμος :flower: .

Και τέλος να μου επιτρέψεις σε παρακαλώ να κάνω και μια μικρή εικαστική παρέμβαση μιας και γω όπως είπα κάποτε δελεαζόμουν να γράψω για το ανθρώπινο πρόσωπό της Ελίζας...Λοιπόν ακούστε..

Η Ελίζα διπλώνει βιαστικά το γράμμα και σκεπτόμενη όσα έχει γράψει η μορφή της Κάντυ,ξεχύνεται μέσα στο δωμάτιο.Θα ορκιζόταν τώρα πως την βλέπει παντού.Μέσα της εκτός απο ανεξέλεγκτό θυμό και μίσος πιο πολύ νοιώθει αγανάκτηση.

Την "βλέπει" να κατεβαίνει τις σκάλες και ο Άντονυ να της κρατάει το χέρι...Την βλέπει με τον Τέρρυ καθησμένη στα χόρτα δίπλα της να γελάει ξένοιαστη και το προσωπό της να φωτίζεται.

Ξαφνικά συνειδητοποιεί πως δεν θυμάται τον εαυτό της ποτέ να γέλασε τόσο ανέμελα...Κοιτάζει τον καθρέπτη μπροστά της και τα χαρακτηριστικά της είναι αλλιωμένα,θαμπά...

Χαμογελάει χαιρέκακα και ειρωνικά στο ίδιο της το είδωλό και το δάκρυ που πήγε να κυλήσει το έπνιξε η έπαρσή της...

Ευτυχισμένη Ελίζα...Ο εγωισμος,αυτός ο Νάρκισσος που κρύβεις μέσα σου είναι ευλογία και κατάρα μαζί.Ευλογία επειδή δεν πρόκειται να αλλάξεις...Κατάρα γιατί ποτέ δεν θα σε απελευθερώσει ώστε να ζήσεις όλα εκείνα που έζησε η Κάντυ...

Α! Και με την Λουίζα που τώρα πλένει πιάτα,δεν νομίζω να αλληλογραφούσε πια...χεχεχε

...Και πάλι μπράβο Λορένα μου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Αποστολέας : Ελίζα Ραγκαν

Διευθ. Έπαυλη Αντλευ, Σικάγο Αμερική

Παραλήπτης : Λουΐζα (πως την λέγανε..?)

Διευθ. Λονδίνο, Αγγλίας

///






Αγαπημένη μου φίλη Λουΐζα, γράφω σε σένα γιατί μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις τι περνάω τώρα. Μόνο εσύ μπορείς νιώσεις το μεγάλο μου μίσος για την Καντυ.

Την μισώ, την μισώ, την μισώ.
picture.php
Όσες φορές και να το γράψω, δεν θα μπορέσω ποτέ να περιγράψω το μέγεθος του μίσους που τρέφω γι’αυτην.

Μου έκλεψε τον αδερφό μου, τον Νηλ.

Μετά τον Αντονυ και τον Τέρρυ και φυσικά τον Στήαρ και τον Άρτσι, τώρα μου παίρνει και τον Νηλ. Ότι έχω αγαπήσει στην ζωή μου, ήρθε αυτή η παρακατιανή, από το ορφανοτροφείο, και μου τα πήρε όλα. Δεν είχε τίποτα, και απέκτησε τα πάντα.

Δεν μπορεί να το χωνέψει το μυαλό μου αυτό. Μια υπηρέτρια που ζούσε στους στάβλους μας, κατάφερε να την υιοθετήσει ο μεγάλος Θειος και να την ανεβάσει πιο ψηλά στην ιεραρχία της οικογένειας από μένα. Στο κολέγιο θυμάσαι, είχε το καλύτερο δωμάτιο από όλες μας.

Αλλά δεν την μίσησα τόσο γι’αυτό. Πάντα την θεωρούσα παρακατιανή. Όταν όμως μου άρπαξε τον Αντονυ, με πλήγωσε πολύ. Ο Αντονυ ήταν ο πρώτος μου έρωτας, τον αγαπούσα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Πίστευα πάντα, πως μια μέρα θα είμαστε μαζί, και μια μέρα ήρθε εκείνη και μου τον πήρε. Κανείς δεν κατάλαβε πόσο με πλήγωσε αυτό. Την μίσησα πολύ τότε, και ορκίστηκα να την καταστρέψω.
picture.php


Εξαιτίας της πέθανε ο Αντονυ. Αν δεν ήταν εκείνη θα ζούσε ακόμη. Μαζί μου δεν θα πάθαινε τίποτα. Δεν θα τον άφηνα εγώ να πάθει τίποτα..

Μετά ήρθε ο Τέρρυ. Το δεύτερο αγόρι που αγάπησα, μου τον πήρε και πάλι εκείνη. Σημασία δεν μου έδωσε ποτέ, από πίσω της έτρεχε. Μέχρι και να φύγει από το κολέγιο για χάρη της έφτασε να κάνει για την σώσει.
picture.php
Για μένα, ποτέ κανείς δεν έκανε κάτι ανάλογο. Το ότι προσπαθήσαμε να την ξεφορτωθούμε από ένα μέρος που της άρμοζε, μας έκανε να φανούμε εμείς οι κακιες, και ο Τερρυ με έφτυσε γι αυτό. Πόσο την μισώ Και ο Αντονυ και ο Τέρρυ ηταν της δικης μας κοινωνικης ταξης. Κοριτσια σαν εμας, θα επρεπε να τους αρεσουν. Αντι αυτό, ειχαν ματια μονο για εκεινη

Αυτό όμως που μου συμβαινει τωρα… δεν το αντεχω, μου εκλεψε τον αδερφο μου. Ο Νηλ, γυρισε εναντιον μου. Τον μαγεψε δεν ξερω καν με τι κολπα. Δεν τον αναγνωριζω πια. Οι δυο μας ειμαστε παιδια, τοτε που την κοροιδευαμε, τοτε που στο κολλεγιο της εστησε παγιδα επειδη με τιμωρησαν εξαιτιας της οι αδερφες, και τωρα.. μου γυριζει την πλατη. Τον χανω, θελει να την παντρευτει λεει.

Όλα τα περιμενα, αλλά πως θα την κανω και αδερφη μου.. αυτό πια, δεν το αντεχω. Δεν μου εμεινε κανενας συμμαχος πια. Ακομη και η μητερα μου και η θεια Ερλου δειχνουν να αποδεχονται αυτόν τον γαμο.

Γιατι δεν μπορει να δει κανενας αυτό που βλεπω εγω?
picture.php
Γιατι με θεωρουν πως ειμαι κακια? Το μονο που βλεπουν είναι η συμπεριφορα μου απεναντι της. Ναι.. την μισω δεν το αρνηθηκα ποτε. Την μισω για ολους τους παραπανω λογους και ποιο πολύ για τον Αντονυ. Δεν την χωνευα γιατι δεν ηταν της ταξεως μας, αλλά και οι υπολοιπες κοπελες από το κολλεγιο ειχαν την ιδια γνωμη. Δεν ηταν της ταξεως μας, ποια άλλη στην θεση μου, θα συμπεριφεροταν διαφορετικα? Το μονο που θελω είναι να την διωξω από την οικογενεια, να μην την ξαναδω ποτε. Η Μεγαλη θεια και η μητερα μου με καταλαβαινουν πολύ καλα, το ιδιο προσπαθησαν και αυτές αλλωστε. Το ιδιο πιστευουν και καποιες φιλες μου από ονομαστες οικογενειες του Σικαγου που κανουμε παρεα.

Πες μου ειλικρινα.. ποιον από την ταξη μας θα δεις να ανεχεται να ερχεται καποιος από το πουθενα, και να κατακτά οσα καταφερε εκεινη? Θεωρω πως και λιγα της εχω κανει.
picture.php
Αν εκανα περισσοτερα τωρα δεν θα εφτανε στο σημειο να ξελογιασει ακομη και τον Νηλ.

Ενταξει ο Στηαρ και ο Αρτσι είναι αγορια, η Αννυ είναι σαν εκεινη, και η Πατυ,
picture.php
δεν εκανε παρεα με καμια μας, εγινε φιλη τους. Ποια άλλη όμως την συμπαθησε?

Να φανταστεις αγαπημενη μου Λουιζα πως συγκατοικει ακομη και με έναν αγνωστο αντρα, που ουτε η ιδια δεν τον ξερει καλα – καλα.. Τι σκανδαλο και αυτό για μια κοπελα ακομη και της ταξεως της. Φυσικα και το εκρυβε βεβαια μην την ανακαλυψουν, αλλά ευτυχως το καταλαβαν και την εδιωξαν από το νοσοκομειο για να προστατεψουν την καλη του φημη (αληθεια.... εγινε και νοσοκομα, δεν στο ειπα. Ενα ακομη σκανδαλο για τους Αντλευ). Είναι η μονη φορα που με ξαφνιασε

Τελος παντων…. Δεν μπορω να το πιστεψω πως ο αδερφος μου την ερωτευτηκε. Δεν μπορω απλά. Θελω να πιστευω πως σιγουρα καποιο κολπο ετοιμαζει, για να την εκδικηθει. Ειμαι σιγουρη γι’αυτό, θέλω να το πιστευω. Δεν μπορει να την ερωτευθηκε.

Περιμενω απαντηση σου και γρηγορα καλη μου φιλη Λουιζα
picture.php
καθως και την υποστηριξη σου.

Η καλη σου φιλη (και μακρινη) Ελιζα!

Είπα να κάνω μιά εικαστική παρέμβαση στο γράμμα της Λορένας. Αρχικά μου πέρασε από το μυαλό να το στολίσω με εμοτικά αλλά τελικά η μεγάλη αγάπη με κέρδισε.

Αν θεωρούν οι αντίμς πως έχω κάνει κατάχρηση κόπυ ράιτιντ υλικού ας το διαγράψουν. :flower:
 
Αμαν κοριτσι μου!! Τι ειναι αυτα;; Σκιάχτηκα νυχτιάτικα!!!

Δεν εβαζες την ιδια την Ελιζα καλυτερα;;; (λεμε τωρα...)

.
 
Λορενάκι, δεν με λυπάσαι κορίτσι μου;;;;; εκτός απο τα λοναριντ που παίρνω για την μέση μου, πρέπει να αρχίσω και τα .......λεξοτανίλ;;;;;
 
Χουανιτα... για δωσε μια εξηγηση, γιατι δεν καταλαβα η ερμη!

οσο για το γραμμα.. περιμενουμε και την συνεχεια! (μπορει και την απαντηση της Λουιζας...)

Μις... σε ποιον αλλον να εστελνε γραμμα η καημενη η Ελιζα? στην Νταιζυ μήπως?
 
Λορένα μου, παράλληλα και με βάση το γράμμα σου είπα να δείξω ποιό είναι το πραγματικό πρόσωπο της Ελίζας και αντί να βάλω αντίστοιχα εμότικονς (που είναι όλα πολύ γλυκούλια) σκέφτηκα πως οι φωτό με το Γκόλουμ εκφράζουν καλύτερα τον συναισθηματικό της κόσμο... :p

Παρεμπιπτόντως, το γράμμα σου μου άρεσε πάρα πολύ. Μόνο η Ελίζα θα μπορούσε να βγάλει το μίσος που νιώθει σαν κάτι πολύ φυσιολογικό και δικαιολογήσιμο.

Στην Νταίζυ θα μπορούσε να της στείλει ένα γράμμα πως αν δεν κάνει κάτι γρήγορα θα το χάσει το κελεπούρι... :D Η Νταίζυ (σύμφωνα με το μάνγκα) είχε διοργανώσει και βραδιά ποίησης αφιερωμένη στο Νηλ, ο οποίος βαριόταν θανάσιμα και σκεφτόταν την Κάντυ... Λίγο ακόμη να συνέχιζε την απαγγελία των ποιημάτων της η Νταίζυ ίσως να είχαμε το επιθυμητό αποτέλεσμα... :rofl: :rofl: :rofl:
 
Η απάντηση της Λουΐζας

Απαντηση της Λουΐζας στο γραμμα της Ελίζας

Αγαπητη Ελίζα

Ειλικρινα εκπλησομαι που υστερα απο τόσο καιρό λαμβανω γραμμα σου. Δεν το περιμενα να σου πω την αλήθεια, γιατι εχω πάψει απο καιρό να ανήκω στην κοινωνική τάξη που ανηκεις εσυ.

Θυμασαι? Εκεινη την μερα που εμαθα στο κολεγιο οτι ο πατερας μου χρεωκοπησε και εφυγα αμεσως, δεν ξαναεπικοινωσαμε ποτε. Δεν μου εστειλες ποτε ενα γραμμα να δεις τι κανω. Όχι μονο εσυ βέβαια, και οι άλλες φιλες μου εκαναν το ιδιο. Βασικα... δεν ειναι πια φιλες μου.

Ας σου απαντησω ομως στο γραμμα σου, γιατι απο οτι ειδα δεν μπηκες στον κόπο ουτε και τωρα να μαθεις τι κανω, οποτε ας μην μπω και εγω στον κόπο να σου πω.

Καποτε θα μπορουσα να σε νιώσω. Τωρα ομως δεν μπορω, βρεθηκα στην αλλη ακρη, και ξεχασα πως καποτε κοιτούσα τον κοσμο ομοια με τα δικα σου ματια.

Μου λες πως ο Νηλ ερωτευτηκε την Καντυ και θελει να την παντρευτει.

Καταρχην... δεν ειμαι σιγουρη καν οτι την ερωτευτηκε. Εισαι σιγουρη εσυ? Μήπως το κανει μόνο για την περιουσία των Άντλευ? (τον ξερω καλα τον αδερφο σου, δεν μπορω να πιστεψω πως αλλαξε τοσο ξαφνικα).

Αν πραγματι την ερωτευτηκε, τοτε εχω και εγω εναν λογο να ελπιζω, οτι μπορει να αλλαξει και η δικη μου ζωη, και να ξυπνησω απο αυτο το κακο ονειρο που ζω. Να ελπισω πως και μενα καποια μερα θα με ερωτευτει καποιος, βλεποντας σε μενα, οχι την προικα που δεν εχω πλεον, αλλά την ευγενικη μου καταγωγη και μορφωση (ειναι σιγουρα πολλα περισσοτερα απο αυτά που εχει η καντυ..)

Η καντυ απο την αλλη εχει κατι που ποτε δεν ειχαμε εμεις, την αισιοδοξια και την ανεμελια. Θυμασαι αγαπητη μου? Οσα και να της καναμε, ποτέ δεν το εβαζε κατω. Εμεις παλι, διασκεδαζαμε πραγματικα μονο οταν της στηναμε καποια πλεκτανη. Ελικρινα πολλες φορες τωρα, θα ηθελα να ειχα λιγη απο την δικη της δυναμη, για να μπορεσω να αντεξω καλυτερα την κατασταση που ειμαι τωρα. Να την αποδεχθω και να παψω να ονειρευομαι τα περασμενα. Βλεπεις Ελιζα.. συναντησα πολλες ομοιες μας απο τοτε που επαψα να ειμαι πλουσια, και αν και δεν μου εκαναν οσα καναμε εμεις στην Καντυ, φροντισαν ωστοσο να μου δειξουν για όσα ειναι ικανες. Είναι σαν να βλεπω το ιδιο εργο με αλλη οπτικη γωνια. Καμια φορά ξυπνα η αλλη Λουΐζα μεσα μου, η παλια, αλλά... ξερω πως δεν εχω την δυναμη που ειχα τοτε. Βασικα... καμια δυναμη δεν ειχα ουτε και τοτε. Αυτο που νομιζα πως ημουν ηταν απλά.. χαρη στον πατερα μου και το οτι "ετυχε" να γεννηθω κορη του. Από μονη μου, τωρα εμαθα τι αξιζω, και τι μπορω να καταφερω.

Φαινεται πως η καντυ ειχε πολλα περισσοτερα, τωρα το βλεπω καθαρα..

Η ζωη ειναι δυσκολη Ελιζα. Σου επιφυλασει πολλα, ακομη που ουτε καν μπορεις να τα φανταστεις. Η συμβουλη μου : οπλισου με υπομονη, και αντεξε τα

η παλια σου φιλη και συμμαθητρια

Λουΐζα

 
Λορένα είπε:
Η ζωη ειναι δυσκολη Ελιζα. Σου επιφυλασει πολλα, ακομη που ουτε καν μπορεις να τα φανταστεις.
Χε, χε... ναι... Ελίζα, σου επιφυλάσσει ακόμα περισσότερα!! :diablotin:
 
metsgr είπε:
Χε, χε... ναι... Ελίζα, σου επιφυλάσσει ακόμα περισσότερα!! :diablotin:
Ναι... Η συνέχεια επί των ιστοριών της Χριστίνας και της Μετς...





Για περάστε παρακαλώωωωωω... Πλούσια δώρα....



 
Για την αποκάλυψη του Μεγάλου Θείου λέω Χουανίτα μου! Όταν έγραφε το γράμμα η Ελίζα, δεν ήξερε ακόμα ποιος ήταν, χε χε...

Φαντάσου δηλαδή ένα γράμμα μετά την αποκάλυψη τι φαρμάκι θα έσταζε!!! Τώρα βέβαια θα μου πεις, πού θα το έστελνε... Σωστά! Μπορεί να ήταν μια σελίδα από το ημερολόγιό της...
 
metsgr είπε:
Για την αποκάλυψη του Μεγάλου Θείου λέω Χουανίτα μου! Όταν έγραφε το γράμμα η Ελίζα, δεν ήξερε ακόμα ποιος ήταν, χε χε...
Φαντάσου δηλαδή ένα γράμμα μετά την αποκάλυψη τι φαρμάκι θα έσταζε!!! Τώρα βέβαια θα μου πεις, πού θα το έστελνε... Σωστά! Μπορεί να ήταν μια σελίδα από το ημερολόγιό της...
Και εγώ που νόμιζα πως όλο και κάτι σατανικό θα περνούσε από το μυαλό σας: Βρετανικός, τηγανόψωμα... Θέλω και άλλα... :(

Βέβαια, η τελευταία σου πρόταση αναπτερώνει τις ελπίδες μου...
springsmile.gif
Ποιά καλή κοπελίτσα
grouphug.gif
θα αναλάβει να μας κάνει μάρτυρες των τραγικών συναισθηματικών καταστάσεων που βίωνε το Ελιζάκι;;;
bb5.gif
 
Απλώς τέλειο λες και εχει βγει απο κάποιο σενάριο που δν έχει γυριστεί!Η απόλυτη Τασώ καββαδία,σε ελληνική ταινία....Τι κακία αυτή η κοπέλα ρε παιδάκι μου;Μπράβο!!!!!Με συγκίνησες....
 
το... επομενο γραμμα της Ελιζας

Αγαπημενο μου ημερολογιο

γραφω σε σενα πλεον, γιατι δεν μπορω να τα πω καπου αλλου

Σημερα ηταν η χειροτερη μερα εμενα και της οικογενειας μου.

Αυτη η παρακατιανη, αυτη η... τρ@#$@#.. που οσα και να πω, δεν της φτανουν, σημερα ρεζιλεψε την οικογενεια μου.

Στο παρτι αρραβωνων του αδερφου μου, που καταδεχτηκε να ριξει τα ματια πανω της, και αναγκασε την οικογενεια μου να την δεχτει σαν νυφη της, ηρθε με ενα θρασσος και μπροστα σε ολον τον κοσμο αρνηθηκε να γινει γυναικα του! Φανταζεσαι την ντροπη μας, ο κοσμος μια να κοιτα εκεινη μια εμας, και να αναρωτιεται γιατι να μην θελει τον Νηλ.

Και πανω που ημουν ετοιμη να γελασω απο ικανοποιηση, γιατι ως γυναικα του Νηλ. ειχα καταστρωσει το σχεδιο μαζι με την μητερα μου, μπηκε ο Αλμπερτ, εκεινος ο αλητης που ειχε βαλει σπιτι της και συζουσαν.

Δεν το φανταζομουν ποτε αγαπημενο μου ημερολογιο, ουτε και κανεις αλλος απο ολη την οικογενεια Αντλευ, οτι ο Αλμπερτ ειναι ο θειος Γουιλιαμ. Τωρα πια... για ολα την εχω ικανη. Για ολα..

Ειχε τοσον καιρο, τον θειο Γουιλιαμ σπιτι της οταν ειχε αμνησια. Ενας θεος ξερει πως τον πλανεψε και τι του ειπε! Ειναι φανερο πως εκεινος την ερωτευτηκε, το προσεξα στο βλεμμα του, και δεν το αντεχω.

Αν γινει κατι τετοιο... δεν θα το αντεξω ειλικρινα. Η Καντυ πρωτη κυρια της οικογενειας Αντλευ, ποιο ψηλα απο τον καθενα μας, ακομη και απο την θεια. Αλλά.. τι λεω, αφου ειναι υιοθετημενη, δεν μπορει να γινει κατι τετοιο.

Αγαπημενο μου ημερολογιο, κλαιω αυτη την στιγμη... δεν μπορω να πιστεψω αυτο που μου συμβαινει. Αισθανομαι τοσο μονη και ερημη, αλλά πρεπει να βρω το κουραγιο να στηριξω την οικογενεια μου την μητερα μου, και τον αδερφο μου. Πως θα τον καταφερω να την ξεχασει? Τωρα την μισω πιο πολυ.... για τον πονο που προκαλεσε στον αδερφο μου, και γι'αυτο που εκανε με τον θειο Γουιλιαμ. Τωρα πια δεν εχω κανεναν ενδοιασμο για τον χαρακτηρα της και την ηθικη της. Λες και το ηξερα τοτε οταν την παγιδεψα στους σταυλους με τον Τερρυ, οτι θα ηταν ικανη να κανει κατι τετοιο. και εδειξε οτι ειναι ικανη να κανει πολλα παραπανω.

Αραγε ποσο καιρο το ηξερε πως αυτος ηταν ο θειος Γουιλιαμ? γιατι το ηξερε.. δεν εχω καμια αμφιβολια γι'αυτο. Ετσι εξηγουνται ολα... και η υιοθεσια της, και οταν τον βρηκε αβοηθητο στο νοσοκομειο, αντι να τον φερει στην οικογενεια του, τον κρατησε κοντα της, για να τον κανει να την ερωτευτει.

Το μισος που νιωθω γι'αυτην δεν περιγραφεται. Ακουω στο διπλανο δωματιο την μητερα μου να παρηγορει τον Νηλ. Δεν μπορεις να φανταστεις τι εγινε μετα την αποκαλυψη του θειου.. ο κοσμος να σχολιαζει και να μας κοιταζει χαμογελωντας ειρωνικα. Η μητερα μου δεν αντεξε την ντροπη και ο αδερφος μου ηταν συντετριμμενος. Φυγαμε ολο πιο ανωδυνα γινοταν, δεν αντεχαμε αλλο, εχω εκεινοι εμειναν και συνεχιζαν να γελανε.

Τωρα πια ειναι υποχρεωση μου να την καταστρεψω, ποιο πολυ απο καθε αλλη φορα! Δεν υπαρχει περιπτωση να αποτυχω ξανα. Τωρα που ξερω ποιος ειναι ο προστατης της, και τι κολπα σκαρφιστηκε για να εισχωρησει στην οικογενεια μας.

καντυ Γουαιτ.. οπου και να πας, θα με βρεις μπροστα σου!

(ελπιζω να μην το παρακανα... :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κούνια που σε κόυναγε Ελίζα........... :diablotin: :diablotin: έχεις να τραβήξεις απο μένα........
 
Τι καλά...
treeswing.gif


Χαίρομαι αφάνταστα με τον οίστρο που σας έχει πιάσει!!!

Τέλεια θα έλεγα!!!
47b20s0.gif


Είσαι απολαυστικότατη στα γράμματά σου Λορένα!!!

Η κακία της Ελίζας είναι διάχυτη παντού...
29dz8zk.gif
 
Λορένα είπε:
Αποστολέας : Ελίζα Ραγκαν

Διευθ. Έπαυλη Αντλευ, Σικάγο Αμερική

Παραλήπτης : Λουΐζα (πως την λέγανε..?)

Διευθ. Λονδίνο, Αγγλίας

///






Αγαπημένη μου φίλη Λουΐζα, γράφω σε σένα γιατί μόνο εσύ μπορείς να καταλάβεις τι περνάω τώρα. Μόνο εσύ μπορείς νιώσεις το μεγάλο μου μίσος για την Καντυ.

Την μισώ, την μισώ, την μισώ. Όσες φορές και να το γράψω, δεν θα μπορέσω ποτέ να περιγράψω το μέγεθος του μίσους που τρέφω γιʼαυτην.

Μου έκλεψε τον αδερφό μου, τον Νηλ.

Μετά τον Αντονυ και τον Τέρρυ και φυσικά τον Στήαρ και τον Άρτσι, τώρα μου παίρνει και τον Νηλ.
Δεν γνωριζω πολλα για το θεμα αλλα απο οτι καταλαβα δεν αφησε ανδρα για ανδρα αυτη η Καντυ :p . Λογικο να την μισει τοσο πολυ, εμεινε μπουκαλα η κοπελα στο τελος εξαιτιας αυτης της .... "παρακατιανης".
 
Tι να κάνει και η Κάντυ αφού τις αρέσουν τόσο οι άντρες. Να μην τους δοκιμάσει όλους, έτσι για εμπειρία βρε αδερφέ.
 
Πίσω
Μπλουζα