Το δικο μου Acorn Risc PC τερατάκι!

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.260
Αντιδράσεις
3.232
Βρήκα το χρόνο και προπαντός την όρεξη να βγάλω και ανεβάσω φωτογραφίες από ένα σύστημα για το οποίο είμαι περήφανος (μαζί με την Α1200 μου). Το σύστημα αγοράστηκε από CJE Micros πριν 2.5 μήνες όταν η λίρα κόστιζε 1.02 ευρά. Κόστισε 78 ευρώ + 36 ευρώ μεταφορικά. Οσοι με ρώτησαν στο amigathering ποιό Risc PC είναι, μπερδεύτηκαν από την απάντηση. Το σύστημα έχει κέλυφος από το 1ο Risc PC (1994), και αναγράφει ένα σκέτο Risc PC, η μητρική είναι MK3 (revision 3) η οποία έχει 16bit ήχο και μόνη της πωλείται περισσότερο από ένα κομπλέ Risc PC (οι συνηθισμένες revisions είναι οι MK1/2), και η CPU ειναι ARM710@40Mhz από RISC PC700. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Επειδή το Risc OS εξακολουθεί να υποστηρίζεται θερμά (όπως και το Amiga OS), διάφορα πράγματα απαιτούν περισσότερη (αρκετά περισσότερη) υπολογιστή ισχύ. Παράδειγμα, για να ακούσεις μουσική από MP3 player σε realtime χρόνο, ο ARM 710 δεν αρκεί. Οπότε ο ARM710 αντικαταστάθηκε από έναν StrongARM@233 Μιζ. Ημουν φοβερά τυχερός με τον επεξεργαστή αυτόν, αφού εντελώς τυχαία είπα να τον χτυπήσω με όριο τις 50 λίρες, έκλεισε στις 51, και την επόμενη μέρα ο πωλητής μΕ έστειλε ένα μαιλ για "Second chance offer" και λέγοντάς μου ότι έχει ένα 2ο configuration (CPU και 48ΜΒ μνήμης) ίδιο με αυτό που έκλεισε και μπορώ να το αγοράσω στις 50 λίρες (όσο είχα οριοθετήσει). Ασφαλώς και το αγόρασα. Στο site από όπου αγοράσα το σύστημα, αναφέρει τιμή 140 λιρών για τον εν λόγω επεξεργαστή. Χθες τοποθετήθηκε και το αποτέλεσμα είναι εξωπραγματικό!

Το σύστημα διαθέτει επίσης και μια 2η CPU card (σε ορισμένα πράγματα η Acorn ήταν πολύ μπροστά!) με επεξεργαστη AMD 586@133 Mhz, με το ειδικό software του οποίου το σύστημα μετατρέπεται σε ένα IBM PC clone, στο οποίο μπορεί κανείς να στήσει από DOS 1.0 έως και Windows 98, τρέχοντας ένα αρκετά μεγάλο εύρος εφαρμογών.

Ακόμη, έχει προστεθεί και μια κάρτα που επεκτείνει τις δυνατότητες του συστήματος με 2 USB θύρες, θύρα ethernet 10/100mbit, Dual IDE controller και θύρα εκτυπωτή. Εχει και μια expansion θύρα για την οποία δε βρήκα πουθενά πληροφορίες για το τί μπορεί κανείς να συνδέσει. Το πιο σημαντικό βεβαίως είναι η θύρα USB. Εχει μονο ένα μειονέκτημα. Οι πληροφορίες για τις USB συσκευές βρίσκονται σε ένα αρχείο. Εάν αγοράσω ένα νέο USB stick και το συνδέσω και δεν το αναγνωρίζει, θα πρέπει να προσθέσω τα Device και Vendor IDs σε αρχείο αυτό και να κάνω reboot. Πολύ μικρή λεπτομέρεια ασφαλώς. Στο amigathering πάντως δοκίμασα ποντίκια και πληκτρολόγια USB χωρίς να προσθέσω κάποια πληροφορία, και λειτουργούσαν.

Τέλος, επειδή η RISC OS κοινωνία είναι πολύ κλειστή και υπάρχουν (και συντηρούνται) ακόμη commercial εφαρμογές για όλα τα γούστα, αναγκάστηκα να αγοράσω 2 πολύ χρήσιμα προγράμματα. Το ένα είναι για να αναγνωρίζει partitions FAT16/32, π.χ. σε ένα USB stick ή δίσκο εξωτερικό, και το 2ο και πολύ σημαντικό, ένα πρόγραμμα για να κάνω browse σε share φακέλους που βρίσκονται σε κάποιο Windows σύστημα ανεξαρτήτως έκδοσης λειτουργικού.

Φωτογραφίες δε βάζω γιατί είναι πολλές και μπορείτε να τις δείτε εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα καιτε τα θεματα αν δεν βαζετε φωτος :D ,κατα τα αλλα πολυ ομορφη δουλεια,ωραιο review και περιμενω με αγωνια να διαβασω γνωμες ειδικων.
 
Καλορίζικο. :thumbup: . Καλορίζικο. :thumbup:

Και από games τί λέει? Έχει τίποτα space?(Τελικά είμαι αδιόρθωτος:biglaugh:)
 
Παιχνίδια όχι τίποτα extreme. Δηλαδή μην περιμένεις επιδόσεις και αποδόσεις από Α500. Καμια σχέση. Κάνεις όμως άλλα πράγματα. Είμαι στο ψάξιμο. Σίγουρα πάντως έχει μια πολύ δυνατή BBC Basic, εκτός των άλλων προγραμματιστικών εργαλείων όπως C και assembly. Doom και Quake πάντως παίζουν χάριν στον Strongarm.

Aardvark είπε:
Tα καιτε τα θεματα αν δεν βαζετε φωτος :D ,κατα τα αλλα πολυ ομορφη δουλεια,ωραιο review
Δεν είναι review! Ετσι είναι τα reviews; Τι με πέρασες! Κυνηγό των thanks ; :D

Είπα μπας και κάνω κανέναν να ζηλεψει...
 
Tα παιχνίδια όμως το Archie τα παίζει κανονικά φαντάζομαι. Μπορεί να μην έχει πολλά αλλά έχει κάποια πολύ ποιοτικά.
 
Rygar είπε:
Παιχνίδια όχι τίποτα extreme. Δηλαδή μην περιμένεις επιδόσεις και αποδόσεις από Α500. Καμια σχέση. Κάνεις όμως άλλα πράγματα. Είμαι στο ψάξιμο.
Όταν βρεις σε τι χρησιμεύει τελικά, πες το και σε μας να χαρούμε. :p :p:p

PS: με γειές!

και ας είναι και άχρηστο ;)
 
Βασικά είναι ένα μηχάνημα με ένα στιβαρό λειτουργικό και αρκετές σοβαρές εφαρμογές μην ξεχνάμε ότι προορίζονταν κυρίως για την εκπαιδευτική αγορά,και ότι αρκετά μέλη της κοινότητας έχουν τέτοιο προσανατολισμό εύγε φίλε μου και ελπίζω οι κοινότητα των φανατικών οπαδών της ACORN να αυξηθεί και στην χώρα μας
 
Εγώ το είδα live..... :cool:

.......που να στραβωνόμουν :p :p:p:p
 
εγώ είχα έναν Α3000 μικρός μου τον είχαν αγοράσει(δεν τον έχω πλέον κλαψ) απο τον Αξαρλή θυμάμε και είμαι και ευτηχής κάτοχος ενός virtual acorn
 
Να συμπληρώσουμε λίγο το νημάτιο τούτο με λίγο hardware εεε :)

Ιcubed 600:
img0118tx.jpg


486 DX2 Lightining blue:
img0120yz.jpg


Και τι φοράει το δικό μου κερ..εμ τερατάκι..:Ρ

Arm 710 CPU

IBM DX2 Blue Lightning PC CPU.

V-Ram module 2mb

64mb RAM (2x 32mb)

RISC OS 3.60 ROMs
 
Βρήκα το χρόνο και προπαντός την όρεξη να βγάλω και ανεβάσω φωτογραφίες από ένα σύστημα για το οποίο είμαι περήφανος (μαζί με την Α1200 μου). Το σύστημα αγοράστηκε από CJE Micros πριν 2.5 μήνες όταν η λίρα κόστιζε 1.02 ευρά. Κόστισε 78 ευρώ + 36 ευρώ μεταφορικά. Οσοι με ρώτησαν στο amigathering ποιό Risc PC είναι, μπερδεύτηκαν από την απάντηση. Το σύστημα έχει κέλυφος από το 1ο Risc PC (1994), και αναγράφει ένα σκέτο Risc PC, η μητρική είναι MK3 (revision 3) η οποία έχει 16bit ήχο και μόνη της πωλείται περισσότερο από ένα κομπλέ Risc PC (οι συνηθισμένες revisions είναι οι MK1/2), και η CPU ειναι ARM710@40Mhz από RISC PC700. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Επειδή το Risc OS εξακολουθεί να υποστηρίζεται θερμά (όπως και το Amiga OS), διάφορα πράγματα απαιτούν περισσότερη (αρκετά περισσότερη) υπολογιστή ισχύ. Παράδειγμα, για να ακούσεις μουσική από MP3 player σε realtime χρόνο, ο ARM 710 δεν αρκεί. Οπότε ο ARM710 αντικαταστάθηκε από έναν StrongARM@233 Μιζ. Ημουν φοβερά τυχερός με τον επεξεργαστή αυτόν, αφού εντελώς τυχαία είπα να τον χτυπήσω με όριο τις 50 λίρες, έκλεισε στις 51, και την επόμενη μέρα ο πωλητής μΕ έστειλε ένα μαιλ για "Second chance offer" και λέγοντάς μου ότι έχει ένα 2ο configuration (CPU και 48ΜΒ μνήμης) ίδιο με αυτό που έκλεισε και μπορώ να το αγοράσω στις 50 λίρες (όσο είχα οριοθετήσει). Ασφαλώς και το αγόρασα. Στο site από όπου αγοράσα το σύστημα, αναφέρει τιμή 140 λιρών για τον εν λόγω επεξεργαστή. Χθες τοποθετήθηκε και το αποτέλεσμα είναι εξωπραγματικό!
Μιας και ενημέρωσα τις φωτογραφίες αυτού του ποστ, χάζευα τις τιμές που είχα βάλει (τις έχω μαρκαρει με μπλε) και είπα από περιέργεια να τις ξανατσεκάρω. Στο ίδιο σάιτ ένα παρόμοιο σύστημα (δεν αναφέρει την έκδοση της μητρικής, αν είναι ας πούμε ΜΚ3) κοστίζει ~4 φορές πάνω. Η ίδια CPU ομοίως. Η AMD PC card εχει 3πλάσια τιμή. Με λίγα λόγια, αποκλείεται τώρα να τα αγόραζα όλα αυτά αν τώρα ξεκινούσα το χόμπι αυτό.
 
Τελικά έπειτα από 11 χρονια, πως χρησιμοποιείς σήμερα το εν λόγω μηχάνημα? Επίσης η καρτα pc του δίνει τις ιδιες δυνατότητες με ένα "καθαρο" 586/133 pc της εποχής?
 
Πίσω
Μπλουζα