Το καλάθι με τα λάθη (1987)

namida

RetroActive
Joined
11 Mαϊ 2007
Μηνύματα
222
Αντιδράσεις
6
Ήταν μια σειρά, που την παρουσίαζε κάποιος που δεν θυμάμαι το όνομά του. Ήταν σχετκή με ορθογραφικά ή άλλα λάθη. Θυμάμαι μόνο λίγο το τραγουδάκι στην αρχή "Βρήκα ένα καλάθι,το γέμισα με λάθη, βρήκα ένα καλάθι το γέμισα με λάθη, βρήκα ένα καλάθι και το γέμισα με χίλια λάθη..."

Απλός το αναφέρω...
 
Eίσαι θεός φίλε μου... που το θυμήθηκες βρε θηρίο πρέπει να παιζότανε από Ετ-1 τέλη 1980 και ήτανε κάτι σαν τηλεπαιχνίδι. Γύρω στα 1988 νομίζω.

Οι τίτλοι αρχής ήτανε κάτι σαν πρωτόγονο digital animation (2d) σαν και τις εικόνες του Παραμυθά (Πιλάβιος)

Tώρα θυμήθηκα ήτανε η σειρά με τον Ζανό Ντάνιας που ήτανε κάτι σαν ταχυδρόμος λολ

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ είχε επισκεφτεί και το σχολείο μας και έκανε Live θεατρική παράσταση ο τύπος είναι τρελός Μίμος (για όσους δεν τον θυμούνται κάνει τον γκόμενο της ρένα παγκράτη - ΤΟΝ ΝΤΙΣΚ ΤΖΟΚΕΥ - στο καμικάζι αγάπη μου με τον ψάλτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kαι τωρα τελευταια ο Ζανο ειχε σκασει μυτη σε διαφημιση κινητης τηλεφωνιας. :thumbup:
 
Ο Τρύφων Πορτοκαλάκης

Dominion είπε:
Tώρα θυμήθηκα ήτανε η σειρά με τον Ζανό Ντάνιας που ήτανε κάτι σαν ταχυδρόμος λολΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ είχε επισκεφτεί και το σχολείο μας και έκανε Live θεατρική παράσταση ο τύπος είναι τρελός Μίμος (για όσους δεν τον θυμούνται κάνει τον γκόμενο της ρένα παγκράτη - ΤΟΝ ΝΤΙΣΚ ΤΖΟΚΕΥ - στο καμικάζι αγάπη μου με τον ψάλτη.
Αυτός ο τύπος σε κάποια άλλη παιδική εκπομπή έκανε τον Τρυφωνα Πορτοκαλάκη...μπορεί και στην ίδια...μμμ...μαλλον στην ίδια...ναι...ναι...σ'αυτή την εκπομπή ήτανε...αλλα δεν μπορεί να είναι το 1980 γιατι εγώ τότε γεννήθηκα...πως το θυμάμαι? πρέπει να είναι το 1984...περίπου...
 
γιατί έχω την εντύπωση πως το "είχα ένα καλάθι και το γέμισα με λάθη (λάθη λάθη)" είναι από την σειρά Πατατούφας;

κάνω λάθος; μπορεί..

Δ. :user:
 
MamaMyrto είπε:
Αυτός ο τύπος σε κάποια άλλη παιδική εκπομπή έκανε τον Τρυφωνα Πορτοκαλάκη...μπορεί και στην ίδια...μμμ...μαλλον στην ίδια...ναι...ναι...σ'αυτή την εκπομπή ήτανε...αλλα δεν μπορεί να είναι το 1980 γιατι εγώ τότε γεννήθηκα...πως το θυμάμαι? πρέπει να είναι το 1984...περίπου...
στο καλάθι με τα λάθη ονομάζοταν τρύφωνας πορτοκαλάκης
 
Ειχα δει το πολυ 2-3 επεισοδια καθοτι δυστυχως ειχα μαθημα εκεινη την ωρα. Δεν καταλαβα ποτε το κονσεπτ της σειρας και με τι ειχε σχεση. Ενα επεισοδιο ειχε να κανει με ενα "Γιατί" που εφυγε απο ενα βιβλιο και ρωτουσε ολους "γιατι" και τους ειχε τρελανει.

Κατα τα αλλα ηταν σειρα με σχεδια και ηθοποιους σε bluescreen. Τα σχεδια ηταν παρα πολυ χαριτωμενα και ο Ντάνιας απο τους καλυτερους "παιδικους" ηθοποιους (αν υπαρχει τετοιο πραγμα :D )

Προσφατα σε ενα σπιτι ειδα ενα βιβλιο με τιτλο "το καλαθι με τα λαθη" και διαβασα λιγο, αλλα δεν καταλαβα αν και τι σχεση θα ειχε με αυτη τη σειρα :)
 
ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ

Βρήκα πολλές πληροφορίες για το ΚΑΛΑΘΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ από τη μαμά μιας φίλης μου που είχε φυλάξει από τότε και την βιντεοκασέτα κι έτσι μπόρεσα να δω και κάποια επεισόδια!!

Η παιδική αυτή, ανεπανάληπτη, υπέροχη, παιδική εκπομπή βγήκε στον αέρα το 1987. Η φίλη του forum "mamamyrto" , αφού γεννήθηκε το 1980 , ήταν τότε επτά ετων. Εγώ δέκα. (mamamyrto, γεράσαμε...). Απετελείτο από σκετσάκια ξεκαρδιστικά , ευρηματικά και βοηθούσαν τα παιδιά να μάθουν ορθογραφία και όχι μόνο! Ο Ζανώ Ντάνιας ήταν ο δημοσιογράφος των παιδιών που είχε το χάρισμα να πιάνει τα ορθογραφικά λάθη στον αέρα και να τα διορθώνει. Στην σειρά ήταν "Ο Τρύφωνας Πορτοκαλάκης- δημοσιογράφος των παιδιών". Η παιδική αυτή σειρά είχε καθυλώσει όχι μόνο τους μικρούς αλλά και τους μεγάλους. Η μαμά της φίλης μου λέει πως η ΕΡΤ1, τότε , είχε πολλά συγχαρητήρια τηλεφωνήματα γι' αυτή την εκπομπή. Οι συντελεστές ήταν :

Ηθοποιοί : Ζανώ Ντάνιας, Αβαγιανού, Κώστας Δαρλάσης, Μάκης Δελαπόρτας και πολλοί άλλοι.

Μουσική: Σταύρος Παπασταύρου

Σκίτσα : Μάκης Κωνσταντελάκης

Παραγωγός : ΄Ερση Δοξακοπούλου

Κείμενα : ΄Αννα Κωσταλλά-Μαργαριτοπούλου.

Εκπομπές ανεπανάληπτες που δεν υπάρχουν πια... Κρίμα!

Πάρτε και μία γεύση από το τραγουδακι των τίτλων σε στίχους της ΄Αννας Κωσταλλά Μαργαριτοπούλου, και Μουσική Σταύρου Παπασταύρου :

Βρήκα ένα καλάθι το γέμισα με λάθη

βρήκα ένα καλάθι και το γέμισα με χίλια λάθη. Πολλά!

Λάθη ορθογραφίας και αριθμητικής

λάθη απ' το βιβλίο της ίδιας της ζωής...

Ομορφα παιδικά μας χρόνια...
 
Tρυλον Καλώς όρισες στην παρέα μας και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες :D
 
τρυλον πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου!!συμφωνα με το προγραμμα της ραδιοτηλεορασης (14-20/11/1987) που σκαναρισε ο FORD231,η εκπομπη "το καλαθι με τα λαθη"προβαλλοταν μεσα στην εκπομπη"ουρανιο τοξο" ,η ωρα προβολης της ηταν σιγουρα πριν τις 17:30

21470.jpg

,το πιο πιθανο να την εδειχνε η τηλεοραση καθε Πεμπτη.Συμφωνα με το προγραμμα του τηλεταχυδρομου http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15017-1987-11-26-%D0%F1%FC%E3%F1%E1%EC%EC%E1-TV-%E1%F0%FC-26-%CD%EF%E5%EC%E2%F1%DF%EF%F5-%DD%F9%F2-02-%C4%E5%EA%E5%EC%E2%F1%DF%EF%F5-1987 (26-2/12/1987)

20617.jpg

η σειρα αυτη βασιστηκε σε γνωστα παραμυθια του Τζιανι Ροντανι
 
Τι εκπληκτικά πράγματα ανακαλύτει κανείς εδώ μέσα! Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι έχουν διασωθεί επεισόδια από το "Καλάθι"! Ήταν από τις πιο αγαπημένες σειρές όπου έγραψα μοσική και είχαμε περάσει πολύ όμορφα!!!! Αγαπητέ/ή Τρυλον, θα σου ήμουν ευγνώμων αν με έφερνες σε επαφή με τη "μαμά της φίλης σου", μήπως μπορέσουμε να ψηφιοποιήσουμε κάτι από τα "ευρήματα"!

Σας χαιρετώ όλους,

Σταύρος Παπασταύρου
 
καλως ηρθατε στο φορουμ κ.Σταυρο Παπασταυρου!ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε κρατησει καποιες φωτογραφιες απ την εκπομπη ή αν εχετε διασωσει τη μουσικη που γραψατε εσεις ο ιδιος.Αν θελετε μπορειτε να μας γραψετε τι θυμαστε

ευχαριστουμε πολυ
 
τρυλον είπε:
Βρήκα πολλές πληροφορίες για το ΚΑΛΑΘΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ από τη μαμά μιας φίλης μου που είχε φυλάξει από τότε και την βιντεοκασέτα κι έτσι μπόρεσα να δω και κάποια επεισόδια!!Η παιδική αυτή, ανεπανάληπτη, υπέροχη, παιδική εκπομπή βγήκε στον αέρα το 1987. Η φίλη του forum "mamamyrto" , αφού γεννήθηκε το 1980 , ήταν τότε επτά ετων. Εγώ δέκα. (mamamyrto, γεράσαμε...). Απετελείτο από σκετσάκια ξεκαρδιστικά , ευρηματικά και βοηθούσαν τα παιδιά να μάθουν ορθογραφία και όχι μόνο! Ο Ζανώ Ντάνιας ήταν ο δημοσιογράφος των παιδιών που είχε το χάρισμα να πιάνει τα ορθογραφικά λάθη στον αέρα και να τα διορθώνει. Στην σειρά ήταν "Ο Τρύφωνας Πορτοκαλάκης- δημοσιογράφος των παιδιών". Η παιδική αυτή σειρά είχε καθυλώσει όχι μόνο τους μικρούς αλλά και τους μεγάλους. Η μαμά της φίλης μου λέει πως η ΕΡΤ1, τότε , είχε πολλά συγχαρητήρια τηλεφωνήματα γι' αυτή την εκπομπή. Οι συντελεστές ήταν :

Ηθοποιοί : Ζανώ Ντάνιας, Αβαγιανού, Κώστας Δαρλάσης, Μάκης Δελαπόρτας και πολλοί άλλοι.

Μουσική: Σταύρος Παπασταύρου

Σκίτσα : Μάκης Κωνσταντελάκης

Παραγωγός : ΄Ερση Δοξακοπούλου

Κείμενα : ΄Αννα Κωσταλλά-Μαργαριτοπούλου.

Εκπομπές ανεπανάληπτες που δεν υπάρχουν πια... Κρίμα!

Πάρτε και μία γεύση από το τραγουδακι των τίτλων σε στίχους της ΄Αννας Κωσταλλά Μαργαριτοπούλου, και Μουσική Σταύρου Παπασταύρου :

Βρήκα ένα καλάθι το γέμισα με λάθη

βρήκα ένα καλάθι και το γέμισα με χίλια λάθη. Πολλά!

Λάθη ορθογραφίας και αριθμητικής

λάθη απ' το βιβλίο της ίδιας της ζωής...

Ομορφα παιδικά μας χρόνια...
Το τραγουδάκι συνέχιζε: "Μα δεν θα τα πετάξω/ τα λάθη τ' αγαπώ/

και το σωστό αν ψάξω/ στο λάθος θα το βρω ή:

το λάθος θα το βρω".....

Ακουγόταν και γυναικεία φωνή σαν όπερα που έλεγε Πολλάαα............ Λάθη...... :)
 
Καλημέρα, Κατερίνα! Ευτυχώς, έχω σώσει μερικά από τα τραγούδια, αλλά σε κασέτες παλιού κασετοφώνου... Θα μ'ενδιέφερε πολύ να συνεργαστώ με κάποιον που να έχει ένα κασετόφωνο (της προκοπής), ώστε να τα ψηφιοποιήσω και να τα θυμηθούμε όλοι μαζί! Υπάρχει πολύ υλικό σκόρπιο σε κασέτες και από άλλες παιδικές εκπομπές όπου είχα γράψει μουσική, όπως "Το βιβλίο που δεν διάβαζε κανείς", "Μικρή Οθονη", "Κλέων και Νέλλη", "1=1=2" και κάμποσες ακόμα... Όποιοιμπορούν να βοηθήσουν στην "επιχείρηση διάσωσης" ας μου στείλουν μήνυμα, είτε εδώ δημόσια είτε privately! Καλημέρα σε όλους!
 
Σταυρο να εισαι καλα!

Σιγουρα θα υπαρχει καποιο μελος με κασετοφωνο. Ειναι κριμα να μην διασωθουν!
 
StavrosUbud είπε:
Καλημέρα, Κατερίνα! Ευτυχώς, έχω σώσει μερικά από τα τραγούδια, αλλά σε κασέτες παλιού κασετοφώνου... Θα μ'ενδιέφερε πολύ να συνεργαστώ με κάποιον που να έχει ένα κασετόφωνο (της προκοπής), ώστε να τα ψηφιοποιήσω και να τα θυμηθούμε όλοι μαζί! Υπάρχει πολύ υλικό σκόρπιο σε κασέτες και από άλλες παιδικές εκπομπές όπου είχα γράψει μουσική, όπως "Το βιβλίο που δεν διάβαζε κανείς", "Μικρή Οθονη", "Κλέων και Νέλλη", "1=1=2" και κάμποσες ακόμα... Όποιοιμπορούν να βοηθήσουν στην "επιχείρηση διάσωσης" ας μου στείλουν μήνυμα, είτε εδώ δημόσια είτε privately! Καλημέρα σε όλους!
υπεροχα νεα κ.Παπασταυρου!!ευχομαι να βρεθει καποιος να σας βοηθησει με την ψηφιοποιηση γιατι ειναι κριμα να χαθουν ολες αυτες οι αναμνησεις
 
Τα νέα είναι πολύ ευχάριστα! Σύντομα θα έχουμε κάμποσο υλικό έτοιμο, και μάλιστα στο youtube!!!!!...

Αγαπητέ Wally, έστειλα ΔΥΟ προσωπικά μηνύματα στους διαχειριστές (μέσω της φόρμας που βγάζει η σελίδα σας στο "εικοινωνήστε μαζί μας"), αλλά δεν ξέρω αν τα λάβατε, γιατί δεν είχα καμία ένδειξη ότι στάλθηκαν...

Σας παρακαλούσα να με "εντάξετε" στον κατάλογο των συνθετών που έχετε αναρτήσει στο retroDB, μιας και έχω κάνει ένα σωρό μουσικές για τηλεοπτικές παιδικές -κυρίως- σειρές.

Επίσης, σας έλεγα πως είμαι πρόθυμος να βοηθήσω με υλικό που ίσως χρειάζεστε για τη δύσκολη δουλειά που με τόσο μεράκι κάνετε!

Την καλημέρα μου!
 
Αλλαζουμε mailserver αυτες τις μερες. Ενα PM σε εμενα θα ειναι αρκετο ;)
 
StavrosUbud είπε:
Σας παρακαλούσα να με "εντάξετε" στον κατάλογο των συνθετών που έχετε αναρτήσει στο retroDB, μιας και έχω κάνει ένα σωρό μουσικές για τηλεοπτικές παιδικές -κυρίως- σειρές.

Επίσης, σας έλεγα πως είμαι πρόθυμος να βοηθήσω με υλικό που ίσως χρειάζεστε για τη δύσκολη δουλειά που με τόσο μεράκι κάνετε!

Την καλημέρα μου!
Γνωρίζω ποιος "κρύβεται" πίσω απ' το ψευδώνυμο StavrosUbud !!! Καλώς ήρθες στο retromaniax Σταύρο !!! Μεγάλη μας χαρά και τιμή που αποτελείς, πλέον, μέλος της παρέας μας !!! Ό,τι υλικό προσφέρεις στο φόρουμ μας θα είναι ευπρόσδεκτο, καλοδεχούμενο και, σίγουρα, ιδιαίτερης αξίας για εμάς "τους εκδρομείς των 80ς" !!! :flower:

:flower: :flower:Για να σού δώσω να καταλάβεις "ποιος κρύβεται πίσω απ' το Rinus Cesar", σού δίνω ... τρία στοιχεία : 1/ Είμαστε φίλοι στο facebook, 2/ πρόσφατα τα είπαμε στη συναυλία σου στο "Τσάι στη Σαχάρα", 3/ σού έδωσα ένα cd μου !!! Αυτά :flower:

:flower:
 
Πίσω
Μπλουζα