Το καλύτερο δώρο

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
308
Μέρες που είναι μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να γράψω γράμμα στον Άγιο Βασίλη για το δώρο μου :cool: και αναλογιζόμουν όλα τα όμορφα δώρα που μου έχει φέρει όλα αυτά τα χρόνια. Δεν ζητούσα, αλλά οι γονείς μου καταλάβαιναν τί ήθελα, κι έτσι έβρισκα πάντα ενδιαφέροντα πράγματα κάτω απ' το δέντρο, πόνυ, επιτραπέζια, κ.α.

 


Το καλύτερο όμως δώρο που θυμάμαι ήταν η
Pokemon Gold. Τετάρτη δημοτικού μου είχαν κάνει δώρο το Game Boy για τους καλούς μου βαθμούς, όχι όμως και την κασσέτα, την οποία βρήκα κάτω απ' το δέντρο παραμονή πρωτοχρονιάς από τα χεριάκια του Αγιοβασίλη-μαμά. Την ειχα δεί εγώ την σακούλα εκεί που την είχε κρύψει, αλλά δεν ήθελα να μου χαλάσω την έκπληξη! Με το που έσκισα το περιτύλιγμα και είδα το χρυσό κουτί και την άκρη από τα χρωματιστά φτερά του Ho-oh άρχισαν οι πανηγυρισμοί! Μετά εννοείται παιχνίδι μέχρι το πρωί! Μέχρι σήμερα το θεωρώ ένα από τα καλύτερα δώρα που έχω πάρει ποτέ, κι εννοείται το καλύτερο δώρο Χριστουγέννων!

 


Εσείς θυμάστε ποιό ήταν αυτό το δώρο που έμεινε στην καρδιά σας για πάντα;



 
μπορει να σας φανει λιγο ακυρο αλλα απο μικρος ειχα αυτη την τρελλα με τις βιντεοκασσετες που με ακολουθει μεχρι σημερα με αποτελεσμα καποιες να εχουν και συναισθηματικη αξια για μενα π.χ. βιντεοκασσετα τα 101 σκυλια της δαλματιας απο εναν οικογενειακο φιλο,βιντεοκασσετα goof troop απο την νονα μου,βιντεοκασσετες τα νιντζακια και she-ra απο τους γονεις μου βιντεοκασσετες duffy duck και pepe le pew απο μια θεια μου οι οποιες ειναι ακομα στην συλλογη μου και αυτο ηταν που θυμαμαι να ζηταω παντα εκτος απο μια χρονια που ηρθε μια μηχανη παιχνιδι που ειχα ζητησει και 2 πολυ μικρος τον ενα χρονο που ειχα ζητησει τον ultimate warrior απο γιγαντες του κατς και την αλλη τον terminator οι οποιοι δυστυχως δεν διασωθηκαν ααααχ αναμνησεις ωραιο θεμα crimson πραγματικα....
 
Το καλυτερο Χριστουγεννιατικο δωρο το ειχα κανει "μονος" μου απο λεφτα απο καλαντα και χαρτζιλικι και αυτο ηταν το Gameboy Χριστουγεννιατικη προσφορα με 3 παιχνιδια (Gargoyle's quest/Rtype/Magnetic soccer) !! Η πρωτη μου κονσολα :D

Γενικα απο μικρος προτιμουσα χρηματα για δωρο, αφου το παιχνιδαδικο ηταν πολυ κοντα στο σπιτι και απο τις πρωτες ταξεις του δημοτικου πηγαινα μονος μου.Οποτε επαιρνα οτι μου αρεσε εμενα και δεν κυνδενευα απο το γουστο του εκαστοτε "δωριτη" :p !! Καλα οποτε μου εφερναν δωρα Ρουχα και Βιβλια κατεβαζα τα μουτρα!

Update!/Προσθηκη: Ενα επισης παρα παρα πολυ καλο Χριστουγεννιατικο δωρο ηταν ο μεγαλος Optimus Prime! Μου το ειχε φερει και καλα ο Αγιος Βασιλης σε μια εκδηλωση του νηπιαγωγιου το 1991-1992. Ειχα τρελαθει! :D

Για να καταλαβεται ποιον λεω ειναι αυτος στο πανω ραφι κεντρο στην συλλογη του Σταυρου http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=40893&d=1321892118

Ξερει κανεις πιο μοντελο ειναι; για να βρω πιο λεπτομερεις φωτο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμενα το καλυτερο δωρο το καναμε (εγω και η αδερφη μου)εμεις στον εαυτο μας και ηταν το Game boy στις αρχες του 1994, το πακετο με το Tetris. Κατα τα αλλα, τα αλλα δωρα ηταν μεν παιχνιδια αλλα οχι τοσο του γουστου μου.
 
Το καλύτερο δώρο...

Κάθε πρωτοχρονιάτικο δώρο (τα δώρα μας, συνήθως, τα ανοίγαμε πρωτοχρονιά με τον αδερφό μου) συνοδευόταν από το ίδιο αίσθημα ανυπομονησίας, αγωνίας, έκπληξης, ικανοποίησης, χαράς. Οι γονείς μας, συνήθως, μας ρωτούσαν τι θα ζητούσαμε από τον Άγιο Βασίλη, ή γράφαμε ένα υποτυπώδες γράμμα. Βέβαια, όταν κάποια στιγμή, στα 7 μου, κατάλαβα, και με τη βοήθεια του αδερφού μου, ότι δεν υπάρχει Άγιος Βασίλης, ζητούσαμε απ' ευθείας το δώρο μας από τους γονείς μας, και πηγαίναμε μαζί στο παιχνιδάδικο/βιβλιοπωλείο της γειτονιάς για να το πάρουμε. Από τα 9 μου κι έπειτα, αγόραζα ο ίδιος τα δώρα μου, με τα λεφτά από τα κάλαντα, οπότε απλά αγγάρευα τους γονείς μου να με πάνε στου Μουστάκα (γιατί, σιγά σιγά, το βιβλιοπωλείο της γειτονιάς δεν έφερνε τα παιχνίδια που ήθελα).

Θυμάμαι με έκπληξη τη Γραφούλα, που μου την είχαν πάρει για να μάθω τα γράμματα, τον κόκκινο Power Ranger, το Scrabble, την Αυτοκολλητομηχανή και την Απαγορευμένη Γέφυρα. Θυμάμαι με ικανοποίηση τον προτζέκτορα του Μίκυ και το Furby.

Αλλά δύο δώρα θα τα θυμάμαι περισσότερο... (προσοχή, εκτός ρετρό είναι τα Χριστούγεννα, όχι τα δώρα :p . Τα δώρα είναι εντός ρετρο-ορίων! :p )

Το πρώτο ήταν το PlayStation (το πρώτο, φυσικά). Χριστούγεννα 1999, και με τον αδερφό μου είχαμε αλώσει δύο περιοχές για να μαζέψουμε το απαιτούμενο ποσό. Αρωγοί της προσπάθειας οι γονείς μας, συγγενείς και γνωστοί. Βέβαια, έπρεπε να κρατήσω κι ένα ποσό στην άκρη για το Furby, αλλά ό,τι εξτρά μου έμεινε (ο Furby έκανε 14.000) το έδωσα για το PlayStation, για να έχω κι εγώ τη δυνατότητα να παίζω Crash Bandicoot και Tekken 3, ειδάλλως δεν υπήρχε περίπτωση να με άφηνε ο αδερφός μου. Στο τέλος μας έλειπε ένα μικροποσό (νομίζω τότε έκανε 70-75.000 το PlayStation), το οποίο συμπληρώθηκε από τον πατέρα μου. Είχαμε σταμπάρει μια προσφορά στην τότε Micro Land, με δεύτερο χειριστήριο και ένα παιχνίδι. Είχαμε ξενυχτήσει με τον αδερφό μου ακούγοντας ραδιόφωνο, στην ανυπομονησία μας να έρθει το απόγευμα της επόμενης ημέρας και να πάμε να πάρουμε το πολυπόθητο PlayStation, για το οποίο είχαμε ξεποδαριαστεί.

Μια και δυό, πήγαμε στο κατάστημα, μας το φέρνουν σετάκι με το δεύτερο χειριστήριο και μια κάρτα μνήμης, αλλά φευ... Δεν είχαν το παιχνίδι-δώρο... Φύγαμε, επιστρέψαμε σπίτι, ο αδερφός μου πήγε καρφί στο video club να ανοίξει λογαριασμό, και νοίκιασε το πρώτο του παιχνίδι (το Street Skater, γιατι δεν είχαν το Tony Hawk's Pro Skater 1). Ξαναπήγαμε στο κατάστημα μετά από καμιά βδομάδα, αλλά τίποτα. Αντ' αυτού, μας έδωσαν μια θήκη-τσάντα για το Ps1. Μετά από λίγο καιρό τσιπαρίστηκε και χορτάσαμε gaming... :p

Το δεύτερο ήταν ο πίνακας Magna Doodle. Χριστούγεννα 1997 και πιλατεύαμε τον πατέρα μας να μας πάει στο βιβλιοπωλείο για τα δώρα. Ο αδερφός μου ήθελε διακαώς ένα Subbuteo, εγώ, από την άλλη, το ακριβό "Έξυπνο Computer" της AS. Μια και δυο ξεκινάμε και βρίσκουμε ένα γεμάτο βιβλιοπωλείο, λες και ήταν Σεπτέμβρης και τρέχαμε για τα σχολικά. Μπανίζω το Έξυπνο Computer πάνω πάνω στα ράφια, και το δείχνω του πατέρα μου. Ρωτάει για την τιμή, και η απάντηση ήταν αποκαρδιωτική... Ήταν πολύ ακριβό για να μου το πάρει. Στο μεταξύ, ο αδερφός μου είχε βρει το Subbuteo (την ειδική έκδοση Euro 1996), είχε πάρει παραμάσχαλα και δύο ομάδες (η μία ήταν ο Ολυμπιακός, η άλλη δε θυμάμαι), οπότε ήταν κομπλέ. Εγώ, πάλι, έπρεπε να διαλέξω κάτι άλλο, πιο προσιτό σε τιμή. Κοίταζα κάτι σετ αγγειοπλαστικής της Mediterraneo, αλλά δε μου γέμιζαν και πάρα πολύ το μάτι. Επιτραπέζια του Δεσύλλα είχαν μείνει μόνο με ερωτήσεις, και στα 7 μου χρόνια δεν είχα το ίδιο ενδιαφέρον για τέτοια επιτραπέζια (μετά μου προέκυψε). Οπότε είχε φτάσει η επιλογή του δώρου μου σε dead end...

Η απογοήτευση διάχυτη, η αδιαφορία για το δώρο να με κυριεύει, τίποτα που να μου κινεί την περιέργεια. Ρωτούσε ο πατέρας μου μια υπεύθυνη, για να μας δείξει κάποιο παιχνίδι σχετικό με την ηλικία μου, και μας δείχνει ένα πάγκο με παιχνίδια για ζωγραφική. Το μάτι μου έπεσε πάνω στον πίνακα Magna Doodle. Κοίταζα το κουτί από δω, κοίταζα το κουτί από κει, αντιλήφθηκα ότι επρόκειτο για κάποιο πίνακα που γράφεις και σβήνει "μαγικά". "Αυτό θέλω", καταλήγω. "Είσαι σίγουρος;" με ρωτάει ο πατέρας μου. Πόσο σίγουρος να ήμουν, όταν για αλλού ξεκίνησα και αλλού κατέληξα... Πληρώνουμε και πάμε σπίτι. Ο αδερφός μου να χει κάνει πάρτι με το παιχνίδι του. Και ήρθε η σειρά να ανοίξω το δικό μου...

Δε μου πήρε πάνω από 5 λεπτά. Με το που έβαλα τη γραφίδα πάνω στον πίνακα και άρχισα να ζωγραφίζω, άρχισε να αλλάζει η διάθεσή μου. Κάνω έτσι το μοχλό για να σβήσει ο πίνακας, και ξαναζωγραφίζω. Αυτό ήταν. Τα είχα ξεχάσει όλα! Και τα computer (έξυπνα και χαζά), και τα ακριβά παιχνίδια, και τις απογοητεύσεις και όλα! Το αγάπησα αυτό το παιχνίδι! Από κει που ήταν για μένα το αουτσάιντερ, έγινε το απόλυτο φαβορί. Το έσερνα μαζί μου όποτε πηγαίναμε βόλτα στη γιαγιά μου. Μάθαινα να γράφω την ορθογραφία μου εκεί. Έγραφα κι έσβηνα ανηλεώς. Το πρόσεχα με θρησκευτική ευλάβεια. Δυστυχώς, έμελλε μια μοιραία μέρα να πέσει στα άτσαλα χέρια του αδερφού μου, ο οποίος με μανία έσερνε το σύρτη που έσβηνε τον πίνακα. Τα φτυσε ο σύρτης, πέθανε το Magna Doodle.

Ήταν ολόιδιο με αυτό στην πόρτα του Chandler και του Joey. Και έκανε πολύ λιγότερο από 45.000, που έκανε το "Έξυπνο computer". Μάλλον 4.500. Θα έχει για πάντα μια θέση στην καρδιά μου, και για μένα ήταν ένα πρώτο και δυνατό μάθημα, να μη στοχεύω στα ακριβά, αλλά σε αυτά που πραγματικά αξίζουν. Τα μικρά κι απλά κάνουν τη διαφορά!
 
Ajax87 είπε:
Ξερει κανεις πιο μοντελο ειναι; για να βρω πιο λεπτομερεις φωτο.
Ζητησε κανεις φωτο?.... :D

Optimus Prime Powermaster G1.... ;)

attachment.php


attachment.php


πηγες φωτο: Transformers Universe.com & toyarchive.com
 
Ωραίο θέμα!!!

για να θυμηθω κι εγώ ορισμένα δωρα που εχω λάβει...

ξεκινάμε...

επιτραπέζιο κρεμάλα %20()_~1.JPG στην Α' Δημοτικού, για να μάθω τα γράμματα, τις συλλαβές, λέξεις και ορθογραφία...

επιτραπέζιο Μυστηρια στο Πεκίνο, Mysthria%20sto%20pekino.jpg δυσκολεύτηκα να μάθω πώς παίζεται...έτσι το παιχνίδι ήταν...παρατημένο...

Nτουλάπα και κουζινα της bibibo

Το μπάνιο της barbie (!)

κούκλα barbie hollywood και μπάλα μπάσκετ (τι ταιριαστά δωρα!!!)

επιτραπέζιο παιχνίδι ΜΟΝΟΠΟΛΗ

λούτρινα κουκλακια/αρκουδάκια

λογοτεχνικά βιβλία ανάμεσα στα οποία ήταν τα αριστουργηματα ''Ο Μικρος Πριγκιπας'' και ''Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ''

παζλ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ Προβολή συνημμένου 149215 και αυτό το παζλ Προβολή συνημμένου 149216

...όλα τα παραπάνω δωρα μου αρεσαν...

...ξεχωριστη θέση είχε η ΜΟΝΟΠΟΛΗ

...αργότερα έπαιρνα ως δωρο χρήματα και αγόραζα ό,τι μου άρεσε...έτσι δεν επέλεγαν αλλοι τι θα μου φερουν...

H%20%2~1.JPG

_1_~2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι κάθεστε και θυμάστε ! Είναι αδύνατον να θυμηθώ, έστω και από μία χρονιά...

Αν πώ, το καλύτερο δώρο ήταν και είναι τα λεφτά (που ακόμα και μέχρι σήμερα, για διάφορους λόγους και συνθήκες παίρνω), θα ακουστεί κάπως;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Τι κάθεστε και θυμάστε ! Είναι αδύνατον να θυμηθώ, έστω και από μία χρονιά...Αν πώ, το καλύτερο δώρο ήταν και είναι τα λεφτά (που ακόμα και μέχρι σήμερα, για διάφορους λόγους και συνθήκες παίρνω), θα ακουστεί κάπως;
Όσο τα θυμόμαστε, τα καταγράφουμε, γιατί σε λίγα χρόνια δεν παίζει να θυμόμαστε τι φάγαμε χθες! :p

Καθόλου κάπως, μιας και σου έδιναν την άνεση να πάρεις κάτι που πραγματικά σου άρεσε, χωρίς να σε δεσμεύουν σε πράγματα που θα τα παρατούσες σε μια άκρη ή θα αναγκαζόσουν να πας να τα αλλάξεις.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Τι κάθεστε και θυμάστε ! Είναι αδύνατον να θυμηθώ, έστω και από μία χρονιά...Αν πώ, το καλύτερο δώρο ήταν και είναι τα λεφτά (που ακόμα και μέχρι σήμερα, για διάφορους λόγους και συνθήκες παίρνω), θα ακουστεί κάπως;

Αστεια λες; Τα λεφτα ειναι το καλυτερο δωρο, αρκει να ειναι ενα αξιοπρεπες ποσο. Αγοραζεις οτι θες και το χαιρεσαι.
 
Από Χριστουγεννιάτικα δώρα, το αγαπημένο μου ήταν το κρεβάτι της Βarbie που είχε βγει τότε, εκείνο που φωσφόριζε στο σκοτάδι. Κάπου το έχω ακόμα. Χάρηκα πολύ και πέρασα ατελείωτες ώρες παιχνιδιού με αυτό. Δεν ήταν και πολλά τα δώρα που έπαιρνα για τα Χριστούγεννα άλλωστε, και πάντα από γνωστούς/συγγενείς, οι γονείς μου ποτέ δεν ασχολούνταν με αυτά.
 
Το καλύτερο Χριστουγεννιάτικο Δώρο που έχω λαβει, η Fete en Rose Barbie.
 
Το καλύτερο δώρο που έχω πάρει ήταν η Sindy στη Τετάρτη δημοτικού το 80. Και αυτό γιατί μου το είχαν αποκλείσει ως πολύ ακριβό δώρο και δε χρειάζεται κ.λ.π. Ε δε το περίμενα και όταν 3-4 μέρες μετά είδα την Sindy μπαλαρίνα και με 2 αλλαξιές μαζί έπαθα σοκ. Κόντεψα να λιποθυμίσω.
Ένα άλλο δώρο που γούσταρα πάρα πολύ ήταν ένα σετ κοσμημάτων από μια φίλη οικογενειακή φίλη όταν ημουν πρώτη Γυμνασίου.
 
Το πιο ωραίο δώρο στα παιδικά μου χρόνια ήταν πάντα ένα κουτί playmobil (ακόμη και τα μικρά σετ). Στην ονομαστική μου γιορτή λοιπόν το 1983, μου έφεραν δώρα πόσα σετ Playmobil (ούτε συνεννοημένοι να ήταν ).
Όταν μεγάλωσα λίγο και πήγα δημοτικό μου άρεσε να μου φέρνουν δώρα σε γιορτές κάποια επιτραπέζια παιχνίδια, βιβλία (Ιουλίου Βερν συνήθως). Όταν πήγα γυμνάσιο μου άρεσαν πολύ τα ρολόγια χειρός που μου είχαν φέρει μια δύο φορές στην γιορτή μου (μιλάω για τα περίφημα πλαστικά ρολόγια Q&Q με το συρόμενο λουράκι που έβγαιναν σε πολλά σχέδια κάτι σαν τα Swatch του φτωχού ).
Όταν πήγα φοιτητής αλλά και μετά το στρατό μου άρεσε να μου κάνουν δώρα cds ξένης μουσικής ,ένα δώρο που έκανα κι εγώ συχνά σε φίλους μου.
 
η φωτογραφική μηχανή MInolta freedom II που μου έφερε η θεία μου από τον Καναδά, τω δώρα εν γένει της νονάς μου, συνήθως από την Γερμανία, fischertechnik και ένα κιτ με ηλεκτρονικές κατασκευές, ένας αυτοκινητόδρομος που μου χάρισε η θεία μου. ένα ζευγάρι Sportbrillen (γυαλιά σπορ) πάλι από την νονά μου.
 
Πίσω
Μπλουζα