Το καλύτερο Game&Watch (WideScreen)

Το καλύτερο Game&Watch (WideScreen)

  • Parachute

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Octopus

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Popeye

    Ψηφοφορίες: 2 28,6%
  • Chef

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Mickey Mouse

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Egg

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Fire

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Turtle Bridge

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Fire Attack

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Snoopy Tennis

    Ψηφοφορίες: 2 28,6%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    7

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Μεχρι να κυκλοφορησει το Pandora,τα αγαπημενα μου Handhelds παραμενουν τα Game&Watch(wide) και κανα 2 MultiScreen (LifeBoat,OilPanic)

Aς δουμε ποιο WideScreen αγαπαμε περισοτερο

Parachute (1981)

parachute.jpg


Octopus (1981)

octopus.gif


Popeye (1981)

popeye.jpg


Chef (1981)

chef.gif


Mickey Mouse (1981)

mickey.gif


Egg (1981)

egg.gif


Fire (1981)

fire.jpg


Turtle Bridge (1982)

turtlebridge.gif


Fire Attack (1982)

fireattack.jpg


Snoopy Tennis (1982)

snoopytennis.gif
 
Fire. Ήταν το πρώτο μου handheld game :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι ολα αγαπημενα αντιπροσωπευτικα δειγματα μιας εποχης που εχει περασει ανεπιστρεπτει και δεν τα αλλαζω με κανενα pandora. :angry:

Δεν μπορω να ξεχωρισω κανενα ,ειναι ολα απιθανα......... :wait2:

Με δυσκολια το Fire λογω καταπληκτικου gameplay γεματο αγωνια για τον ηρωα Μαριο και με τους περιορισμους της δημοσκοπησης μιας και δεν βλεπω τον Βασιλια "Western Bar". :D

Παντως για αντιΝintendakias μια αγαπη για τα G&W την εχεις. :xm:
 
Τι μου θύμισες...Πριν πάρω το σπέκτρουμ γομολάστιχα αγόρασα μεταχειρισμένο (ναι ρε σεις μεταχειρισμένο...έκανα την ΠΡΩΤΗ αγορά μου στα 8 μου :) ) το 1983 ένα τέτοιο snoopy tennis. Μου το πούλησε ένας teenager της εποχής έναντι ποσού που δεν θυμάμαι με εγγύηση 1 εβδομάδας. Αν μου έκανε θα το κρατούσα αλλιώς θα μου έδινε τα χρήματα μου πίσω...Έζησε σχεδόν 3 χρόνια στα χέρια μου και το έλυνα και το έδενα για να το καθαρίσω αφού εκτελούσε χρέη φορητής παιχνιδομηχανής σε σχολικές εκδρομές που το αντάλλασα με φίλων μου αντίστοιχα παιχνίδια και παίζαμε στα πούλμαν. Θρυλικες εποχές
 
Ψηφίζω Parachute χα-λα-ρό-τα-τα, μιά και ήταν το πρώτο μου, οπότε και του έχω ιδιαίτερη αδυναμία...
 
Ψηφισα το Octapus. Ηταν και μενα το πρωτο μου!

Δυσκολο poll παντως!
 
Ποσα game&watch ειχα διαλυσει απλα και μονο για να δω τι εχουν μεσα!

Το εχω σκυλομετανοιωσει.
 
Αν και το Fire ειναι το πρωτο που ειδα ποτε και συνδεθηκα με αυτη την κατηγορια, και οσο και αν λατρευω το Snoopy Tennis που εχει ενα φανταστικο gameplay, το Parachute θα παρει την ψηφο μου αβλεπη!

Aardvark, την αντιθεση του προς την Nintendo την εκανε εμεσως ο wally αφου αφησε "απ' εξω" το Donkey Kong Jr.. ;)
 
Και ελεγα δεν θα βρουμε τιποτα σε αυτη την δημοσκοπηση που να εχει αφησει απ'εξω.

.

.

.

.

.

Μπα θα πεταχτει και θα πει οτι εδω μιλαμε για "Widescreen" και οχι για "Dualscreen". :D
 
Οχι κυρια Δικαστα,οχι κυριοι Ενορκοι...ειναι New Wide Screen :D
 
Parachute δαγκωτό...

Ακόμα θυμάμαι τους δύσκολους συνδυασμούς (κέντρο-->δεξιά-->τέρμα αριστερά)
 
Εγω ειχα (και συνεχιζω να εχω) Parachute,Snoopy Tennis.Οταν μεγαλωσα,απωθημενα γαρ,τη διανθισα περαιτερω τη συλλογη

Φυσικα ψηφιζω Parachute.

Παντως αν δει καποιος τη λιστα (την εχω χρονολογικα) θα δει οτι τα πρωτα ηταν και τα καλυτερα.Δηλαδη Parachute και Octopus δεν ειχαν αντιπαλο στα WideScreen (imho of course)

Ακόμα θυμάμαι τους δύσκολους συνδυασμούς (κέντρο-->δεξιά-->τέρμα αριστερά)
ΕΤΣΙ Storm!Και τα δακτυλα κομπος!

Και το απολαυστικο και ευκολο Δεξια-Δεξια-Δεξια :)
 
DK jr με τρέλα αλλά δυστυχώς δεν είναι για επιλογή...
 
...αφου ειναι New WideScreen ;)
 
Σημερα διαβαζα το τελευταιο RetroGamer (το οποιο ειναι απο τα καλυτερα τευχη) και ειχε αφιερωμα στα G&W.

Στα Perfect10 απο Wide ειχε μονο το Mickey??!!Αισχος λεγω...
 
H συλλογή μου, ΜΟΝΟ των game & watch, αριθμεί τα 28. Η πρώτη μου επαφή με τη Nintendo ήταν στα 12 μου όταν έπαιξα με τις ώρες με ένα δανεικό Donkey Kong (το διπλό πορτοκαλί must-have!!!) από ένα συμμαθητή μου.Μεγάλη πίκρα όταν το έδωσα πίσω.

Στα 15 μου όμως απόκτησα το πρώτο μου G&W το Popeye, το οποίο είχα λιώσει, και λίγο μετά το Octopus. Και τα δύο, τα θεωρώ ακόμη κορυφαία του είδους, τόσο για το απλοϊκό μεν, εθιστικό δε, gameplay τους όσο και για τα καταπληκτικά sprite που δημιούργησε η Nintendo.

Ακόμη και σήμερα, ορισμένες φορές περνάω αρκετές ώρες παίζοντας και προσπαθώντας να φτάσω τα παλιά score....Που όμως!!!!

Γιάννης
 
το πρώτο μου ητανε το Mickey mouse το οποίο διέλυσα τότε για να δω πως είναι απο μέσα και το μετάνιωσα πικρά τωρα. θα το ξανααγορασω ομως, που θα μου παει;
 
Πίσω
Μπλουζα