Το κοριτσάκι θαύμα (Small Wonder)

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
Το κοριτσάκι θαύμα (Small Wonder, 1985-89), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τρίτη 30/9/1986


Έτσι λεγόταν (στα ελληνικά) μια αμερικάνικη κωμική σειρά της δεκαετίας του '80 με πρωταγωνίστρια, ένα κοριτσάκι, που παριστανε το ρομπότ, και ζουσε σε μια οικογένεια, που είχε ένα μικρότερο αγοράκι.

Υποτίθεται πως την είχαν κατασκευάσει έτσι, ώστε να μοιάζει με πραγματικό κορίτσι, και εκει ακριβώς βασιζόταν το σενάριο της ταινίας, γιατί σαν κορίτσι που νόμιζαν όλοι ότι είναι, τους ξάφνιαζε με τις γνώσεις της και τις ικανότητές της.

Η οικογένεια, δεν αποκάλυπτε, πως ήταν ρομπότ, αλλά μια μακρινή συγγενής, ή κάτι τέτοιο, και μάλλον την είχαν για να βοηθά τον μικρό γιο και τις δουλειές του σπιτιού.

Οι παρεξηγήσεις έδιναν και έπαιρναν, από τον γείτονα, που την ειδε, να κανει υπερβολικές για άνθρωπο δουλειές, μέχρι και από τους δασκάλους (γιατί την έστελναν και σε σχολειο νομίζω).

Ενώ η φορά, που χάλασε, και έπρεπε να συναρμολογηθει, και η περιέργη συμπερίφορά της, είχε ήδη καλέσει τους κοινωνικούς λειτουργούς, που ήθελαν να την δουν, ενώ ο πατέρας προσπαθούσε να την φτιάξει στο διπλανό δωμάτιο, ειναι και το επεισόδιο που θυμάμαι ακόμη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θυμαμαι και το κοριτσακι ηταν κουκλι (θα ηθελα να τη δω πως ειναι τωρα :Ρ)

Βεβαια εμενα με φρικαρε οταν εκανε διαφορα περιεργα, οταν τη διαμελιζαν, οταν γυριζε το κεφαλι, οταν εβγαζε καπνους κλπ :precry:
 
Το κοριτσακι λεγοταν Βίκυ (νομιζω το ιδιο και η σειρα)
 
Δείτε αυτό :

http://en.wikipedia.org/wiki/Small_Wonder_(TV_series))

Ήταν όντως κουκλί και την θυμαμαι ακόμα καθώς ήταν και παιδικός έρωτας.

(όπως τα κοριτσάκια για το Σάκη.....!!!)

Τελικά από ότι διάβασα στο Wiki σήμερα εργάζεται ως νοσοκόμα !
 
tiffanybrissette9zx.jpg


Δείτε!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και το intro

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ukSvjqwJixw]YouTube - Small Wonder
 
Ναι την έπαιζε, τη θυμάμαι, υποθέτω θα ήταν τέλη 80ς.
 
Την θυμαμαι και γω αυτη την σειρα τελη 80 αρχες 90 πρεπει να παιχτηκε εδω στην ελλαδα.
 
Και εγώ θυμάμαι ότι την είχα δει, αλλά είχε διαγραφεί εντελώς από την μνήμη μου, και την αναφέρανε σε ένα commentary ενός επεισοδίου του..."Breaking Bad" (!!!), ο Bryan Cranston συγκεκριμένα, και είπα να δω στο IMDB τι είναι, και έφαγα φλασιά!
 
Καλά, ήμουν σίγουρος ότι θα είχε ξαναειπωθεί, δεν νομίζω να υπάρχει σειρά που να παίχτηκε στην ελληνική τηλεόραση στα '80s και να μην έχει γίνει θέμα εδώ, και το έψαξα στις οικογενειακές σειρές, αλλά δεν το βρήκα, και επειδή εδώ είναι χάος με τόσες κατηγορίες και θέματα, δεν έψαξα παραπέρα!

Αλλά νομίζω ότι ανήκει στην κατηγορία "οικογενειακή" σειρά, και όχι "κωμική"! Ναι, είναι και κωμική, αλλά πάνω από όλα είναι οικογενειακή.
 
την έδειχνε τέλη 80 στην ερτ αλλά νομίζω δεν μετεφρασαν και τις τέσσερις σαιζόν

από τις μη πολιτικά ορθές σειρές αν προβάλλονταν σήμερα, τουλάχιστον όχι με κανονικο παιδί και σε τέτοια ρούχα και ρόλο . Μοναδικές αστείες σκηνές λόγω αυτού

υπάρχουν όλα τα επεισόδια στο ΥΤ και έχoυν κυκλοφορησει και σε dvd.
 
Πάντως αυτή τη σειρά την έχουν πάντα στις ξένες λίστες με τις πιο creepy και παράξενες γενικά σειρές που βγήκαν ποτέ
 
Πάντως αυτή τη σειρά την έχουν πάντα στις ξένες λίστες με τις πιο creepy και παράξενες γενικά σειρές που βγήκαν ποτέ

όσα cgi υποκατάστατα και να βάλουν με παιδιά ρομπότ , τίποτα δεν αντικαθιστά έναν πραγματικό άνθρωπο
 
2.jpg
Η Tiffany Brissette, το κοριτσάκι που υποδυόταν το ρομπότ, πριν λίγα χρόνια.
Πηγη: nedhardly.com

12.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα