Το κουίζ των οδών

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.831
Απο ποιες ταινιες προερχονται οι παρακατω διευθυνσεις;

1. Φούρμαλη 16
2. Ναυπλιώτου 11
3. Σαριδάκη 12
4. Αγγελικοπούλου 47
5. Γκούρα 3
6. Φιλιππιδών 18
7. Κεφαλληνίας 97
 
Μπα καινούργια κατάσταση από την γκουρού των κουίζ κινηματογράφου; Καλή σταδιοδρομία μας εύχομαι.
Το 4 μήπως είναι από την Ωραία των Αθηνών; το ξενοδοχείο;
 
5. Γκούρα 3, Κορυδαλλός. "Η Κόρη μου η Σοσιαλίστρια", ήταν η διεύθυνση που έμενε ο Παπαμιχαήλ.

1. Φούρμαλη 16, πρέπει να είναι η διεύθυνση του Γιώργου Κωνσταντίνου από το "Καλώς ήλθε το Δολλάριο"
 
Εμένα μόνο η Φιλιππιδών μου φαίνεται γνωστή αλλά φυσικά ούτε ιδέα από ποια ταινία ήταν. Προβλέπω ότι θα είναι από ταινία που δεν έχω δει κι έτσι ακόμη και σ' αυτό θα είμαι λάθος.
 
Μεχρι στιγμης μονο η ερωτηση 5 εχει απαντηθει σωστα απο τον John Coffee.
Δινω μερικα στοιχεια προς διευκολυνση:

1. Σακελλαριος στο σεναριο απο τη δεκαετια του '50.
4. Κωμωδια του 1965 με τρανταχτα ονοματα.
6. Τσιφορος στο σεναριο απο τη δεκαετια του '60.
 
Τελευταία επεξεργασία:
4. Ενας απενταρος λεφτάς

;;;;
 
Απο ποιες ταινιες προερχονται οι παρακατω διευθυνσεις;

1. Φούρμαλη 16
2. Ναυπλιώτου 11
3. Σαριδάκη 12
4. Αγγελικοπούλου 47
5. Γκούρα 3
6. Φιλιππιδών 18
7. Κεφαλληνίας 97
Σαριδακη 12 από την ταινία «θα σε κάνω βασιλισα»
 
4. "Φωνάζει ο κλέφτης" (Η οδός που λένε στο τηλέφωνο,στον αστυνόμο Ν.Πλατή, μετά το "ξεδίψασμα" του Ηλιόπουλου).
 
Ακριβως! Εκει που εχει καταχωνιασει ο Ντουζος τα κρυφα λογιστικα βιβλια.
Γι' αυτο οταν εδωσα καποια στοιχεια για την ταινια αναφερθηκα σε τρανταχτα ονοματα: Ηλιοπουλος, Βλαχοπουλου, Παπαγιαννοπουλος.
 
Μπραβο! Την οδο την αναφερει η Γκελυ Μαυροπουλου οταν ο ναυτικος μελλων συζυγος της την ρωτα τα νεα της κι αυτη του απαντα: "Τι νεα να' χω εγω απο την οδο Φουρμαλη 16;"
 
Οι απαντησεις για οσες ερωτησεις δεν απαντηθηκαν:

2. Ναυπλιωτου 11 απο την κωμωδια Οταν λειπει η γατα. Ο Ντουζος χανει τα ιχνη της Λιναρδου και βρισκει τον σωφερ του Γαβριηλιδη εξω απο το Queen Anne. Toν ρωτα αν ξερει τιποτα για αυτην κι εκεινος του λεει πως ολο το προσωπικο του σπιτιου το διωξανε και τωρα βρισκονται στη Ναυπλιωτου 11.

6. Φιλιππιδων 18 απο την κωμωδια Η κυρια του κυριου. Τη διευθυνση αναφερει το παιδι που παει το λουτρινο παλτο κατα λαθος στη Μαυροπουλου ενω κανονικα θα επρεπε να το παραδωσει στη Μπετυ Μοσχονα.

7. Κεφαλληνιας 97 απο την ταινια Χωρις ταυτοτητα. Προς το τελος του εργου ο Αλεξανδρακης παει απελπισμενος στο σπιτι της Χελμη και αυτη τηλεφωνει στη βιλα της Λασκαρη για να τους πει που βρισκεται ο "γιος" τους.
 
Πίσω
Μπλουζα