Το κυνήγι του Κόκκινου Οκτώβρη - Hunt for Red October (1990)

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.950
Ο Μάρκο Ράμιους, διοικητής του ρωσσικού πυρηνικού υποβρυχίου "Κόκκινος Οκτώβρης" δολοφονεί τον πολιτικό σύμβουλό του, παραβαίνει τις διαταγές των ανωτέρων του και τώρα κατευθύνεται προς τις ΗΠΑ. Παρόλα αυτά οι αξιωματούχοι της CIA πιστεύουν πως ο Ράμιους έχει παρανοήσει και πως σκοπεύει να ξεκινήσει τον 3ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Μόνο ο Τζακ Ράιαν, αναλυτής της CIA, είναι πεπεισμένος πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο γι'αυτό και δέχεται να επιβιβαστεί στο υποβρύχιο και να έρθει σε επαφή με το Μάρκο.

πηγή

Ακόμη μία ταινία που θυμάμαι την ωραία ερμηνεία του Sir Sean Connery που διαδραματίζεται κάτω από το επίπεδο της θάλασσας και μουσική γραμμένη από τον "δικό" μας Βασίλη Πολυδούρη.

Προβολή συνημμένου 99699

 
Κορυφαία ταινία... Από τις πολύ αγαπημένες μου. Δυνατές ερμηνείες, καλοί ηθοποιοί, άκρως ενδιαφέρον σενάριο και πλοκή (θυμάμαι όταν το είχα πρωτοδεί δεν σηκωνόμουν καν στις διαφημίσεις!!) και ένα μικρό μάθημα ενός πραγματικού "chess game", όπου κάθε κίνηση μετράει!

Αν μου ζητούσατε να περιγράψω αυτήν την ταινία, θα την περιέγραφα ως ένα πανέξυπνο mind game όπου τα πάντα θα μπορούσαν να συμβούν!....

Όσοι δεν το έχετε δει, μην το αναβάλλετε άλλο. Δείτε το! ASAP!
 
Δεν υπάρχει καλύτερο submarine movie. Από τις καλύτερες σκηνοθετικά περιπέτειες του μαέστρου της περιπέτειας Τζων Μακτίρναν. Θυμάμαι πως ο Κόνερυ όταν τον πλησίασαν οι παραγωγοί για να παίξει τον Ράμιους, δεν ήθελε, γιατί δεν υπήρχε πια Σοβιετική Ενωση, δέχτηκε μόνο όταν του εξήγησαν πως η ταινία αναφέρεται στο παρελθόν.

Είχε αρκετά πρωτοποριακά ψηφιακά εφέ για την εποχή, όχι υπερβολές, και όλοι στους ρόλους τους εξαιρετικοί. Για μένα την παράσταση την έκλεψε ο Σκοτ Γκλεν στο ρόλο του κυβερνήτη του USS Dallas και ο Σαμ Νιλ ως ύπαρχος του Κόκκινου Οκτώβρη.

Μιά κλασσικότατη περιπέτεια που άνετα τη βλέπεις μιά δυό φορές το μήνα χωρίς να τη βαριέσαι. Διαβάστε και το βιβλίο, είναι εκπληκτικό.
 
Πολύ καλή ταινία, την είχα δει 1-2 φορές που την είχε παίξει το Mega. Δεν έχω το βιβλίο, αλλά θα' θέλα να το διαβάσω κάποια στιγμή. Συμφωνώ για τις ερμηνείες του Σκοτ Γκλεν και του Σαμ Νηλ (και φυσικά του Κόνερι) αλλά με χάλασε αρκετά ο Μπάλντουιν... Δεν του πήγαινε ο ρόλος κατά τη γνώμη μου.

Πάντως δείτε και το Crimson Tide, αν σας αρέσουν οι ταινίες με υποβρύχια.
 
Pinhead είπε:
Διαβάστε και το βιβλίο, είναι εκπληκτικό.
Όποιος μπορεί ας βρει να διαβάσει και το sequel, το οποίο έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Bell με τίτλο «O καρδινάλιος του Κρεμλίνου» και στο οποίο πρωταγωνιστεί ξανά ο Μάρκο Ρέιμιους αλλά κι ο κυβερνήτης του Ντάλας (και το ίδιο το Ντάλας), αν και σε μικρότερο ρόλο.
 
stratos84 είπε:
Πολύ καλή ταινία, την είχα δει 1-2 φορές που την είχε παίξει το Mega. Δεν έχω το βιβλίο, αλλά θα' θέλα να το διαβάσω κάποια στιγμή. Συμφωνώ για τις ερμηνείες του Σκοτ Γκλεν και του Σαμ Νηλ (και φυσικά του Κόνερι) αλλά με χάλασε αρκετά ο Μπάλντουιν... Δεν του πήγαινε ο ρόλος κατά τη γνώμη μου.
Πάντως δείτε και το Crimson Tide, αν σας αρέσουν οι ταινίες με υποβρύχια.
Ο "Τζακ Ράϊαν" δεν έχει βρει ακόμα ταιριαστό ηθοποιό του στη μεγάλη οθόνη. Ούτε ο Baldwin, ούτε ο Ford, ούτε ο Aflek έχουν ταιριάξει στο ρόλο. Ο πρώτος είναι πολύ "γλυκούλης", ο δεύτερος παίζει αδιάφορα, και ο τρίτος απλά δεν είναι ηθοποιός :D ...

Πολύ καλό το Crimson Tide, αλλά Red October, Das Boot και παλαιότερα το Enemy Below είναι ΤΑ έπη.

gademosauros είπε:
Όποιος μπορεί ας βρει να διαβάσει και το sequel, το οποίο έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά από τις εκδόσεις Bell με τίτλο «O καρδινάλιος του Κρεμλίνου» και στο οποίο πρωταγωνιστεί ξανά ο Μάρκο Ρέιμιους αλλά κι ο κυβερνήτης του Ντάλας (και το ίδιο το Ντάλας), αν και σε μικρότερο ρόλο.
Με έφτιαξες !
 
Πολύ καλή ταινία. Σου κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον. Ο Κόνερι ταιριάζει γάντι με τον ρόλο του. Φοβερή η σκηνή που λένε τον σοβιετικό ύμνο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ειχα δει παλια και δε τη θυμαμαι τωρα..

Πρεπει να την ξαναδω συντομα.!
 
Το ειδα παλαιοτερα.Ειναι πολυ ενδιαφερον

κοπιαζω να βρω μια ακρη

τι να πω Προσπαθω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Remsac, συγχώνευσα τα τρία διαφορετικά μηνύματα που έγραψες σήμερα, αλλά ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω καθόλου τι γράφεις. Τι εννοείς ότι κοπιάζεις και προσπαθείς να βρεις άκρη, χρειάζεσαι κάποια βοήθεια σε κάτι;
 
Οι περισσότερες περιπτώσεις μελών που ψάχνουν και δε βγάζουν άκρη αφορούν κρυφά link για κατέβασμα. Remsac αν ψάχνεις κάτι τέτοιο δε θα βρεις τίποτα εδώ πέρα.
 
Αν και είμαι ταινιάκιας δεν την έχω δει ποτέ. ϊσως γιατί δεν μου πολυ αρέσουν τα υποβρύχια.

Παλιά την ήξερα μόνο από το ομόνυμο game που είχε βγεί για το NES και που ποτέ δεν πήρα.

Όμως ακούω τόσο καλά λόγια που δεν γίνεται να μην την δω.
 
Tαινια της εποχης της,αργοσυρτη για σημερα αλλα καλοδουλεμενη με ατμοσφαιρα,ισως και να μην σ'αρεσει.
 
αν και δεν έχω δει την ταινία, θα συμφωνήσω ότι είναι μια πολύ καλή ταινία...νομίζω είχε πάρει όσκαρ;
 
Πίσω
Μπλουζα